Articol actualizat

Ludovic Orban: E un minus de 11 miliarde lei la încasări. Am luat decizia de demitere a președintelui CNSP, Ion Ghizdeanu/ Liliana Mincă va pleca mâine din Ministerul Finanțelor

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 6 noiembrie 2019, 14:57 Economie | Finanţe & Bănci


Ludovic Orban
Foto: Hotnews
Premierul Ludovic Orban a declarat, miercuri, la Ministerul Finanțelor, că este un minus de 11 miliarde lei pe zona veniturilor bugetare.

Este clar că starea finanțelor este foarte proastă. De altfel, se vede din cifrele oficiale publicate, respectiv din contul de execuție la 9 luni. Se vede clar că nu a fost îndeplinit planul la încasări existent în materie de colectare a veniturilor, un minus de aproape 11 miliarde lei. De asemenea, se înregistrează în materie de colectarea contribuțiilor un minus de peste 1 miliard.", a spus Orban.

Potrivit acestuia, fondul de rezervă al Guvernului e golit. Alte declarații importante ale acestuia:

  • Am luat decizia de demitere a lui Ghizdeanu de la CNSP.
  • Cu domnul Ghizdeanu știți bancul ăla. Îl întreba un lider politic pe domnul Ghizdeanu: Cât e creșterea economică? / - Cât vreți dumneavoastră! (...) M-a deranjat că au semnat contract pe FDI, pe perioada de învestire a Guvernului. Nu pot să accept. În cursul zilei de astăzi voi semna demiterea.
  • Liliana Mincă va pleca mâine probabil de la Ministerul Finanțelor din funcția de secretar general adjunct.
  • Este clar că încă din prima zi (că Florin Cîțu, ministrul Finanțelor n.r.) trebuie să se cocentreze pe câteva proiecte majore: rectificarea bugetară, care să asigure resursele financiare petnru toate instituțiile publice care nu au prevăzute sumele necesare pentru a încheia exercițiul bugetar în bune condiții și, de asemenea, pentru autoritățile locale. Evident, asta va presupune cheltuieli mari. Să strângă șurubul la maxim și să evite orice cheltuială inutilă, atât cât se mai poate în ultimele, nici două luni, să vedem dacă putem să recuperăm în ceea ce privește planul de încasare. Domnul minitru ar trebui să își construiască echipa și săptămâna viitoare să vă prezinte o fotografie detaliată, la zi, a situației de moment și, evident, măsurile pe care le va lua pentru a încerca să limiteze deficitul bugetar, pentru a opri cheltuielile.
  • La Ministerul Dezvoltării situația privitoare la întârzierea decontărilor pe PNDL este foarte dificilă. Sunt situații de lucrări avizate care totalizează în jur de 5 miliarde lei. Evident, am discutat de Fondul de rezervă al Guvernului. E golit complet. Dacă vă uitați la ultimele Hotărâri de Guvern emise pe ultima sută de metri veți vedea că fostul premier a alocat bani din fondul de rezervă în draci fără niciun fel de criteriu și fără niciun fel de bază legală. Strict numai pentru a favoriza anumite entități, anumite primării din postura de candidat la alegerile prezidențiale.
  • Vom lansa procedura de stabilire a salariului minim în baza unei analize serioase, astfel încât să se bizuie pe indicatori economici obiectivi, pe realitatea din mediul privat. Vom consulta partenerii sociali. Va fi o creștere a salariului minim.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






39417 vizualizari

  • +66 (92 voturi)    
    Se știa (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    După psd nu poate ramâne NIMIC. Ăștia fură TOTUL pentru că nu sunt decât un grup infracțional organizat pus pe jaf si distrugere.
    • +56 (68 voturi)    
      subminare (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:46)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce frumos ar fi ca aia din PSD care au facut asa nenorocire sa fie cercetati pentru subminarea economiei nationale...
      • -23 (33 voturi)    
        man (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:42)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        asa a fost fiecare dupa fiecare(mai putin ciolos ca era interimar si planurile erau doar pe termen) scurt. Da, stim ca e pe minus, tot ti,mpul a fost asa dar stiati si voi(pnl) inainte sa va bagati. In primul rand stopati scurgerile psd-iste si apoi incet pregatiti un plan de reparatii pe termen mai intins. Insa daca incepeti cu 'nu am incasat toti banii' adica hai sa jupuim rapid cate ceva ce 'ni se datora' va scuip pe toti. Psd in prima lune de mandat a daramat usa firmei si ne-a inhatat tot ce s-a putut. Asta cu nu au fost incasarile cum trebuie imi suna a dorinta de recuperare. Si ce treaba are seful anaf cu colectarea banilor. are el chitantier? Asta nu-i motiv de dat afara. Faptul ca e psd-ist, da. Dar din punctul meu de vedere se incepe cu stangul cand ca pungasul te uiti in stanga si-n dreapta zicand ca n-ai incasat destui bani. Blya!
        • +18 (22 voturi)    
          Incaseaza DOAR de la platitorii onesti (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:26)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

          Ai dreptate cand reclami practici fanariote si nu vrei impozite noi. Esti un platitor de taxe onest.

          Problema este ca nevesti-mii i-au blocat toate cele 3 conturi pentru o datorie de 100 lei la impozitele locale (recunosc, a fost vina noastra ca nu am platit la timp). In acelasi timp, Ciorbea cu datorii de sute de mii de euro este de neatins. Voiculescu saboteaza din libertate iar anaf a recuperat mai nimic. Firme de stat au acumulat datorii de miliarde doar din taxe. Daca mai adaugam si sefimea incompetenta, impactul este de judecat pentru inalta tradare.

          Eu cred ca trebuie sa ajunga la toata lumea, pe TVR ca tot ii platim noi, cu cifre, grafice si poze, sa inteleaga toti dimensiunea dezastrului in care suntem. In acelasi timp, sa puna mana sa-si merite salariile. Pe mine ma vor convinge cu Ciorbea si Voiculeacu achitand prejudiciul, pentru inceput.

          Nici eu nu vreau alte taxe, este timpul sa nu mai acopere cei multi incompetenta astora, indiferent de partid.
        • +16 (22 voturi)    
          pe bune??? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:31)

          gabone [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

          deci noul prim-ministru arata dimensiunea jafului si a gaurii din buget si tu spui "pungasule cauti bani" ????

          iti trebuie cunostiinte elementare ca sa intelegi de ce ANAF are partea de responsabilitate in colectarea/recuperarea banilor.. Oricum ti s-ar explica nu cred ca ai intelege..
        • +14 (20 voturi)    
          Ca a ghizdit-o Ghizdeanu sau nu (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:47)

          simp1ex1 [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

          Daca nu vedem fosti ministri trimisi in instanta, e doar mult tam tam si atat.
          Vreau sa vad averi confiscate. Vreau sa vad oameni la inchisoare, plangand la TV si rugandu-i pe toti ceilati sa nu mai fure.
          M-am saturat de coloane oficiale pt smecheri, de masini de lux conduse de slinosi cu opinci.
      • +13 (25 voturi)    
        40 miliarde euro (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Sunt in conturi și bunuri la TOȚI “Fruntașii” P$D
        Actualul Guvern Trebuie sa le Naționalizeze Patrimoniile deoare din salarii de bugetar nici un P$D ist nu poate justifica casele /+ conturile + mașinile , haideți peneliștilor !
        • +9 (13 voturi)    
          macar o "corectie" sa le faca.. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 19:13)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          programul PNDL a fost cu dedicatie de la #ciumarosie pentru primarii loiali, ca sa fure prin firme capusa, firme de apartament ale rudelor, etc.

          deci eu as bloca complet in momentul asta toate platile PNDL, as lua la verificat prin ANAF, lunar, toate companiile private care au participat la program si le-as amana rambursarile de TVA pana dau faliment.
          • +3 (7 voturi)    
            Statul Paralel deja lucreaza (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 20:37)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Ca “Fruntașii “ P$D vor dona 40 miliarde la Trezoreria Statului Roman sau Oameni ca DINCA le vor bate la usa !
    • -8 (14 voturi)    
      Asa este (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:50)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dar nici cu ceilalti nu imi este rusine... Tocmai aflam cum Barna si Ghinea au matrasit bani europeni.. N-or fi fost la fel de lacomi ca PSD, dar tot au dat niste gaurele... Si probabil nici astia care tocmai au venit nu-s usi de biserica. Fratilor, pina nu punem serios piciorul in prag, astia nu vor avea frica sau rusine...
    • -1 (3 voturi)    
      ...ce numeshti tu " grup infracțional " ... (Joi, 7 noiembrie 2019, 8:11)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...nu au ajuns in parlament cu securea . Ei au fost ALESHI de acest popor ( nu de altcineva ! ) , DECI ei sunt reprezentanzii lor . Ar trebui sa conshtientizezi asta .
    • 0 (0 voturi)    
      Ar trebui arestata (Joi, 7 noiembrie 2019, 19:05)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      greaua mostenire care-i da atatea batai de cap lui sica mandolina.
  • -3 (47 voturi)    
    Cum să fie cu „-”!? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:03)

    prec [utilizator]

    Câte pensii „speciale” sunt? Câte vouchere de vacanță se dau? Care-i media salarială la bugetari față de cei ce muncesc? Deci este pe „+”!!!
    Și, doi la mână, nu credem! Păi ei colectează și pe ploaie și pe vânt, doar de aceea le-a dat gigoloiul ofilit spor de condiții vătămătoare.
    • -4 (10 voturi)    
      Sunt chiar curios cum PNl nu o sa faca nimic (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:27)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Adica nu vor sa taie pensiile nu vor sa taie salariile nu vor sa dea afara (sa taie posturile), se dau de dreapta, deci nu vot mari taxele. Fondurile europene nu pot fi accesate pentru asta. Deci nu stiu zau, ramane magia lui Isarescu.
  • -29 (45 voturi)    
    acum ca ati venit voi (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:22)

    Je__ [utilizator]

    or sa se ingramadeasca firmele sa-si plateasca impozitul
  • +41 (53 voturi)    
    doar un minus de 11 miliarde ??? :) (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:28)

    Cactus Jack [utilizator]

    Ludovic, asta e doar la prima vedere. Fa un audit mai serios si amanuntit si te vei cruci la ce gasesti! Aveti un mandat scurt, dar anevoios. Teodorovici acoperit de Vasilica de Videle, au golit vistiera tarii.
  • +6 (24 voturi)    
    Poate la un moment dat... (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu inca mai trag speranta ca la un moment dat, cineva, cumva, isi va da seama ca cea mai mare problema bugetara este gradul de colectare al taxelor si impozitelor in PIB.

    Pana atunci ne luptam cu 3% deficit, cu MTO-ul, cu voucherele de vacanta, cu pensiile speciale si cine mai stie cu ce. Dar oricum ne luptam degeaba...
    • -3 (7 voturi)    
      Pai ce crezi ca e ala -3%. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:30)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Bate la virgula cu cifra lu Orban.
    • +5 (7 voturi)    
      Cea mai mare problema (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:37)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      este lipsa investițiilor și neutilizate a fondurilor europene. Fără investiții nu prea au cum să crească veniturile.
      • 0 (0 voturi)    
        sunt lucruri diferite... (Joi, 7 noiembrie 2019, 18:15)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

        Gigi Kent vorbeste despre ceea de astazi se poate colecta si astazi poate acoperi gaurile.

        Dvs. vorbiti despre investitii - pentru ca ele sa produca si sa aduca bani la stat mai trece ceva timp.

        Nu se exclud, dar exista o prioritate in toate.

        Primul lucru pe care il faci este sa vezi pe unde se scurg banii si sa astupi gaurile sau sa pui o planie acolo si sa colectezi banutzii aia...Asa m0au invatat pe mine unii

        pasul 2 - dezvolata ceea ce exista- diversifica.

        abia pasul 3- construieste/investeste.
    • +8 (12 voturi)    
      cea mai mare problema.. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 19:17)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      CEA MAI MARE problema este ca Romania se imprumuta pentru cheltuieli, nu pentru investitii. imprumuturi pe care le vor plati generatiile viitoare.

      macar daca ar fi cheltuiti in economia interna, dar se bugetarul fudul vrea totul din import.
      • 0 (0 voturi)    
        unele cheltuieli (Joi, 7 noiembrie 2019, 18:18)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Insa nu mai pot sa fie intoarse inapoi - cel mult poate sa fie stopata cresterea lor

        Au cheltuit intern voucherele de vacanta - si a fost bine??? O prostie si o bataie de joc!
  • +28 (34 voturi)    
    mda, dar masluirea datelor la cnsp (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:28)

    moka [utilizator]

    cum ramane cu masluirea? e OK?
  • +43 (47 voturi)    
    Semn prost (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 15:33)

    buncrestin [utilizator]

    Visteria goala este un semn ca PSD si-a pregatit din timp iesirea de la guvernare...cunoastem strategia
    • +25 (29 voturi)    
      mda (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:48)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      PSD acelasi scenariu ca in 2009, 2015, si acum 2019...

      devalizeaza si imparte ciolanul intre ei, apoi pleaca in opozitie si acuza pe cei care vin ca au distrus tara....

      apoi in campania electorala promite in stanga si in dreapta si iar iese cu peste 40% voturi...
      • +13 (15 voturi)    
        . (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:03)

        AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Asta spune mai multe despre noi decat despre ei ....
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai merge ceea ce afost odata (Joi, 7 noiembrie 2019, 18:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      S-a rupt filmul...
  • -9 (29 voturi)    
    perfect (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:21)

    srpc [utilizator]

    odata cu desfiintarea supraimpozItarii mltinationaLelor si cedarea aproape gratis a gazului, incasarile la buget vor creste semnificativ :)))
    • +8 (14 voturi)    
      Gazul este subiect sensibil (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:36)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Mai exact, care gaz l-ati cedat aproape pe gratis? Daca nu gresesc, esti dintre utilizatorii cu mesaje pesediste.

      Vezi ca PSD a luat de la Romgaz inclusiv banii de intretinere preventiva sau extindere a exploatarilor. In paralel avem un import tot mai mare de gaze rusesti.
  • +32 (38 voturi)    
    Întreb și eu: (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:24)

    fdaniel [utilizator]

    Nu există o bază legală de responsabilizare a guvernanților, indiferent de partid?
    E imposibil să vină orice descreierat și după patru ani sa-și ia ramas bun, fără nici o problemă.
    • +5 (7 voturi)    
      Cine face legile? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:57)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Uite si raspunsul.
    • +1 (5 voturi)    
      a existat. nu mai exista (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 19:38)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Vechiul cod penal avea un intreg Titlu de "infractiuni impotriva avutului obstesc". Au fost toate abrogate prin decizie CCR in 1994.

      Totusi, in noul cod penal avem trei infractiuni de serviciu la care, probabil, se incadreaza 95% din cei care s-au perindat pe la putere in ultimii 2 ani:
      295. delapidarea
      297. abuzul in serviciu
      298. neglijenta in serviciu

      Problema este ca toate aceste infractiuni vor trebui semnalate si dovedite. Apoi se incepe urmarirea penala (care poate dura ani de zile) si ulterior judecarea.
    • 0 (0 voturi)    
      ba da (Joi, 7 noiembrie 2019, 18:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Numai ca daca dansii sunt si parlamentari exista o problema...

      In toate au cate o portitza de iesire
  • +7 (15 voturi)    
    Doua idei (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:34)

    lavena [utilizator]

    1. Recuperarea prejudiciului de la Dan Voiculescu si ceilalti de aceeasi anvergura.

    2. Impozitarea BOR.

    Ta-daa!
  • +4 (10 voturi)    
    numai 11 miliarde?! (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 16:40)

    liviu_ [utilizator]

    sau asta e doar la prima strigare, ca altfel sunt extrem de dezamagit de masina de furat psdista!
  • +5 (9 voturi)    
    Duduia, nu economia, ci Hotia (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:01)

    Dalinar [utilizator]

    cu psd la butane!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Întrebare - (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:14)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    De pensie specială va beneficia?
  • -6 (10 voturi)    
    In ianuarie 2017 lipseau 10 miliarde.. (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 17:39)

    AlexMohora [utilizator]

    Va mai aduceți aminte că în 2017 lipseau 10 mld de la buget?

    https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-21519865-liviu-dragnea-sustine-gasit-gaura-10-miliarde-buget-face-comisie-parlamentara-ancheta.htm

    Atunci nu l-am crezut pe Dragnea...
    • +5 (9 voturi)    
      si, le-a gasit comisia parlamentara? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 19:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AlexMohora

      erau uitate intr-un dulap la secretariatul guvernului?..

      sau comisia nu a gasit nimic, caz in care ori era o comisie de incompetenti ori acuzatorul este un mincinos notoriu. ori ambele..
    • +1 (5 voturi)    
      Cum sa nu... (Joi, 7 noiembrie 2019, 0:40)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui AlexMohora

      Dar imi aduc aminte si cum a tacut malc a doua zi, cand i s-au cerut dovezi.
      A uitat tot, nenea draknea, pentru ca era o minciuna.
      Tu iti aduci aminte si de partea asta?
  • +7 (11 voturi)    
    Ma crucesc, Minca Ghervasiuc Loto. la M.F ? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 18:31)

    Plagarus [utilizator]

    PPDD, via PND, la UNPR-ul lui Gabriel Oprea, dupa ce a fost ani buni la Partidul Conservator
  • 0 (8 voturi)    
    latra cainii, caravana... (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 19:17)

    Dedalus [utilizator]

    "Va fi o crestere a salariului minim!"

    Pai, atunci de ati mai dat jos PSD daca faceti fix acleasi lucru??

    Vad doar umflarea muschilor si, in afara de a da functionari afara, cam subtire...

    Si parca vad ca in locul celor dati afara vor fi angajati altii, tot pile, tot relatii, tot amante...

    Toate-s vechi si noua toate...
  • +1 (5 voturi)    
    astia au lasat numai capcane la guvern (Joi, 7 noiembrie 2019, 0:09)

    Razvan_M [utilizator]

    Sper sa stie ce sa faca bajetii de la PNL. In caz contrar am pus-o si au pus-o.
  • -1 (3 voturi)    
    romani, nu mai platiti impozite (Joi, 7 noiembrie 2019, 3:39)

    Coco Whistle [utilizator]

    e timpul sa stim ce sa fac cu banii, unde se duc si de ce? se fac plati fara contracte, pe oferte cu stampile fabricate, facturi vindute la obor pe taraba, ei traiesc in lux si voua va vinde gogosi dancila. tebuie sa obligam clasa politica sa-si faca treaba altfel vor plati.
  • +2 (6 voturi)    
    madam minca... (Joi, 7 noiembrie 2019, 9:26)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    aceasta tzatza sta in fruntea bucatelor cam de vreo 30 de ani;in fine,acum isi face bagajele si se cara !Sper sa nu o mai vedem pe la diverse televiziuni unde imprastie cu laturi...
  • +3 (5 voturi)    
    Pleaca Minca dar ramane frauda la Loterie (Joi, 7 noiembrie 2019, 14:46)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cine plateste?