Rectificarea bugetară: Bani pentru autoritățile locale/ Rambursarea TVA către companii/ Decontarea plăților care trebuie făcute de Casa Națională de Sănătate

de CP     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2019, 12:42 Economie | Finanţe & Bănci


Ludovic Orban
Foto: gov.ro
Premierul Ludovic Orban susține că "este extrem de dificil" de făcut rectificarea bugetară. Forma proiectului de OUG privind rectificarea ar urma să fie definitivată până la finalul zilei de marți, urmând să fie aprobată până la sfârșitul săptămânii, a declarat luni premierul. Potrivit acestuia, cel mai important obiectiv este asigurarea resurselor financiare pentru toate instituțiile publice și pentru toate autoritățile locale, pentru plata salariilor, a diferitelor drepturi sociale și a unor cheltuieli de funcționare.

Un al doilea obiectiv este rambursarea TVA. "Să ajungem la zi cu rambursarea TVA către companii, pentru că este inadmisibil să menții în mod artificial un deficit și să lipsești companiile de dreptul lor legal", a spus Orban.

Acesta a mai spus că vor fi alocați bani pentru decontarea tuturor plăților care trebuie făcute de Casa Națională de Asigurări în Sănătate. "V-am spus că sunt concedii medicale nedecontate de 11 luni, iar suma necesară pentru a asigura aceste plăți, sunt plăți legale care trebuie făcute către angajatori", a precizat premierul.

Potrivit lui Orban, Guvernul mai urmărește să ajungă "cât de cât la zi cu plata situațiilor de lucrări pe toate proiectele de investiții, indiferent că este vorba de investiții la nivel guvernamental sau în cadrul planului național de dezvoltare locală (n.r. PNDL)".

Orban a mai spus că va trebui suplimentată suma la bugetul de stat către bugetul fondului de pensii.

Întrebat de unde vor fi tăiați bani, Orban a afirmat că vor fi reduse "cheltuielile nenecesare". Orban nu a vrut să dea exemple de "cheltuieli nenecesare", spunând că încă se fac analize.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






6222 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Ar mai fi ceva: (Luni, 25 noiembrie 2019, 12:54)

    dincannes [utilizator]

    Lichidarea rapida a datoriilor fata de cei ce au fost deposedati de bunuri, de catre comunisti.
  • +3 (9 voturi)    
    PNDL trebuie blocat! (Luni, 25 noiembrie 2019, 13:08)

    Andy500 [utilizator]

    Analizate toate proiectele si reevaluate, pentru ca pe acolo se fura banii, de cand a fost inventat acest program.
    Daca nu furau, erau facute proiecte cu bani de la UE!
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur ca sa aibe subiecte la C##at 3 TV! (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:29)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      "Noi am dat! Astia va ia!"
  • +4 (4 voturi)    
    concedii medicale (Luni, 25 noiembrie 2019, 13:57)

    Nevermind [utilizator]

    Doar de 11 luni neplatite? Serioos? Incearca cativa ani, pe probate. Ia cere-le tu o situatie putorilor de la casa de asigurari. INCLUSIV situatii refuz plata 70-90 CM-uri, pentru ca unul are o stampila ilizibila, desi e perfect ok.

    Nu mai bine concediile medicale sa fie platite DIRECT de catre casa angajatilor, fara sa mai subventioneze firma statul roman si statul degeaba?
    • +1 (1 vot)    
      hahaha (Luni, 25 noiembrie 2019, 14:33)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      asta voiam sa comentez eu: am clienti care au de recuperat din ianuarie 2017! Iar pentru cele cu refuz motivile sunt absolut imbecile: ba ca e stampila doar pe alb si nu pe roz, ba ca e mai la stanga sau mai la dreapta, ba ca nu am scris eu lizibil. Am avut un caz in care mi-au refuzat la plata un dosar depus la timp motivand ca nu e depus. Dupa sapaturi si nervi si urlete am aflata ca in loc sa il inregistreze cu data din 2017 il pusesera in sistem cu 2007 si l-au clasat iar mie imi faceau morala ca nu am depus...
      In plus, in ultimii 2 ani sunt de 3 ori mai multi salariati la CASMB la rambursari dar ritmul de rambursare e de cel putin doua ori mai lent.
      • +1 (1 vot)    
        2017? (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:10)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Stai bine. Am clienti cu sume, teoretic, prescrise. Insa i-am bombardat cu cereri si notificari cat sa intrerup prescriptia. Lasa ca au incercat-o si pe aia cu 3 ani, doar ca le-am amintit javrelor ca este creanta bugetara, deci 5.

        Nu stiu cat de habarnist este Orban sau doar neinformat, inclusiv cu intentie, dar mediul de afaceri suporta pierderi din cauza unui sistem si prost si abuzat.

        PS: pe Constanta am avut surpriza sa se miste repede 1-2 luni.
      • +1 (1 vot)    
        11 luni? (Luni, 25 noiembrie 2019, 17:46)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        de mai bine de 2 ani. si fara nicio explicatie... vi se vor plati
  • -1 (3 voturi)    
    pai si (Luni, 25 noiembrie 2019, 13:59)

    DrInOrice [utilizator]

    cresterea numarului de parlamentari aferenti numarului mare de votanti din diaspora??
  • +1 (1 vot)    
    Ce ar fi sa mai demiteti tonele de rubedenii (Luni, 25 noiembrie 2019, 15:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    Iar contractele cu statul sa fie transparente?