Dăianu: Se vehiculează reduceri de taxe. Pe ce lume trăim? Trebuie stopată reducerea de taxe. Bugetul nu poate absorbi șocul creșterii pensiilor din 2020

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:03 Economie | Finanţe & Bănci


Daniel Daianu
Foto: AGERPRES
​Puțini înteleg că construcția bugetului în 2020 va exercita o presiune teribilă în 2021, dacă se vor aplica măsuri precum creșterea punctului de pensie cu 40%, a declarat Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal.

"Să nu facem greșeli. (...) Atunci ar putea exploda bugetul acestei țări. Bugetul 2020 e un punct de inflexiune. E nevoie de o trezire la realitate. A miza pe o colectare mai bună e o iluzie. Unde să te mai duci cu reducerea cheltuielilor. Se vehiculează ideea unor reduceri de taxe. Pe ce lume trăim? Trebuie stopată reducerea de taxe. Suntem în situația de a NU mai tăia investițiile publice. Fondurile europene nu au fost absorbite așa cum trebuia", a spus Dăianu.

Potrivit acestuia, un economist serios nu se poate juca cu un asemenea impact asupra bugetului și consider că bugetul 2020 este un punct de inflexiune.

"A miza pe o colectare considerabil mai bună într-un an, poate doi ani, este o iluzie", a afirmat el.

Acest deficit de 4,3%, pentru 2019, este în consonanță cu evaluarile lor la Consiliul Fiscal.

"Uitați care este impactul. Cu tot respectul pentru pensionari. Bugetul nu poate absorbi acest șoc (de creștere a punctului de pensie cu 40% n.r.). Nu vorbim de 0,4 – 0,5% din PIB. Vorbim de procentul din 2019. Sunt oameni care nu au simțul proporțiilor. Este vorba de a-ți da seama ce înseamnă un deficit de 6-7% din PIB. Momentul adevărului este 2020. Bugetul din 2020 pune sămânță pentru bugetul pe 2021. Aici nu te joci. Bagi țara în șanț. Piețele nu așteaptă să treacă alegerile", a mai spus Dăianu.

A miza pe o colectare net superioar este foarte imprudent, în concepția sa, corecția necesară fiind prea mare.

"Eu cred că dacă ne-am propune un deficit de 3,5 – 3,6% e un lucru bun. Trebuie sa schimbăm macazul. Să se vadă că am înțeles periculozitatea acestor acte. Corecția cu inflația este o prostie. Fără ajustare va fi afectat riscul suveran al țării", a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4583 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    nici un postac pesedist (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:15)

    liviu_ [utilizator]

    care sa urle ori ca e asta incompetent ori ca bugetul e vina pnl?!
    nici unu?!
    deja s-au terminat banii sau asteptati ordinele de la noua conducere?!
  • +9 (13 voturi)    
    :))) Toti is de stanga. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:16)

    Lok [utilizator]

    Hai PNL sa vedem reducerea pensiilor nesimitite. Hai sa vedem investitiile, hai cu reducerea apratului bugetar. Masuri de dreapta adevarate. De marit taxele putea oricare. Dar predominant au facut-o aia cu PNTCD, PDL+PNL pe vesnica poveste PSD a distrus economia, totul e negru si streangem cureaua.
    • 0 (4 voturi)    
      te rog (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:46)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      sa citesti articolul lui Lazea; vei vedea ce impact asupra bugetului vor avea masurile pe care le propui !
      • 0 (4 voturi)    
        Daca nu au impact (si stiu asta) (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:44)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui codrean

        Poate ne ziceau si ei de atunci ce vor face. Anume sa mareasca taxele.
  • +2 (10 voturi)    
    deci Daianu propune taierea cu 40% a pensiilor.. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:23)

    demaGOGU [utilizator]

    ..din Sept 2019 (cu asta echivaleaza neonorarea unor drepturi acordate prin lege!) dar ii lipseste curajul de a o spune explicit.

    isi asuma PNL aceasta taiere masiva implicita? daca daca, scorul PSD va trece prin tavan la alegerile din Dec 2019.
    • 0 (4 voturi)    
      Daca preiei puterea pe iluzii platesti. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:12)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca de opozitie nu i-am suspectat. Si nu uita, USR facea la fel dar mai stangaci si mai amatoresc.
    • -1 (5 voturi)    
      Si cine (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:50)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ne dă sfaturi, un securist lipit adînc în instituțiile banoase, ca să recupereze paguba de la hoțul fugit in Elveția super democrată !!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Cresterea pensiilor este praf in ochi... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:27)

    taro [utilizator]

    pentru ca nu este sustinuta puterea economiei romanesti.

    Din 2017, de cand a inceput PSD-ul sa "pompeze" pensiile si salariile bugetarilor, anumite produse s-au scumpit cu 20-40%.

    Cu toate ca pensionarii au primit pensii mai mari puterea de cumparare este tot la fel daca nu mai mica.
    • -2 (4 voturi)    
      Cresterea preturilor de la INS e de 4-5%. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:13)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui taro

      "Anumite produse" e propaganda din care te infrupti zi de zi.
    • +1 (3 voturi)    
      Si ce daca?! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:19)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui taro

      "nu este sustinuta puterea economiei romanesti."

      Perfect adevarat, dar cui ii pasa?!
      Pensionarii voteza:
      1. pedesereul
      2. pedesereul
      3. pe oricine le "dubleaza" pensiile, ca Olgutza.

      Nimanui nu ii pasa de puterea de cumparare sau de inflatie!
      Adica, imi pasa, desigur, dar ce pot sa faca, sa viteze si eu cu pedesereul, la anul?!
      Nu, orice guvern, ca sa se mentina la putere, trebuie sa tot mareasca pensiile, chiar daca ajungem iar la o inflatie cum era pina in 2003!
  • +4 (10 voturi)    
    Sunteti culmea! (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:33)

    consumator2 [utilizator]

    Bai frate, dar numai taxe si iar taxe?!?! Adica sa platim ce? Furturile si incompetenta politicienilor, a celor numiti in functii fara sa aiba habar pt ce sunt acolo? Psd-ul asta a aruncat cu bani aiurea! Aaaa, a crescut salarii, pensii etc. Acum tre sa dam inapoi banii! Cacaciosii de la bnr sunt totdeauna de acord cu orice taxa, insa total impotriva la orice beneficiu al romanilor! Ce dreaq, ei pt cine lucreaza? Nu pentru noi, romanii?
  • +6 (8 voturi)    
    Articol varza (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:45)

    achvp [utilizator]

    din punct de vedere al greselilor de dactilografiere!
    La inceput mi-am propus sa le numar, dar ulterior am obosit si renuntat.
    Fratilor, in programele de editare a textelor exista de ceva vreme functia de autocorectare!
  • +1 (1 vot)    
    sluga credincioasa (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:04)

    revo [utilizator]

    Sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului - Daianu e sluga model.
    Nu zic ca nu are dreptate dar...cand Dragnea a lansat prostia iar PSD-ALDE-UDMR au votat Legea, de ce n-a sarit ca ars? De ce n-a sarit la gatul alora? Atunci era buna si acum nu mai este? Cand a mancat rahat? Acum sau cand a tacut?

    Sunt unii pe lumea asta care au mancat rahat in scaldatoare si-l mananca in continuare, cu polonicul, de au un noroc iesit din comun. Sunt niste nulitati servile, mediocri care stiu sa se strecoare, care stiu sa-si multumeasca stapanii si traiesc imparateste, fara nicio responsabilitate si nicio grija. Daianu este unul dintre ei - un ciudat tampit si nesociabil, servil si profitor.
  • +1 (1 vot)    
    Pe scurt. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 21:04)

    Observatory [utilizator]

    Tovarăși , nu am avut și nici nu o sa avem in viitor bani. Scurt și la obiect.
    Uni dau legi de mărire , vin alti și , sanki, le taie ...se știa de la început ca nu vor exista acest efort financiar , doar sa fraierească prostimea, sa creadă ca Ei, am vrut sa mărească pensiile, dar au venit alti nenorociți ( ca primi) sa nu le aprobe.
    Dar nimeni nu oprește pe cei din guvern ..sa fure..acolo sunt bani , dar nu pentru pensii și salarii
    Pleacă o gashka și vine alta....
    Timpul merge , hoția continua

    Recunoaște-ți : Suntetii niște infractori și incompetenți !