Ludovic Orban: Vrem să facem corecții la OUG 114, care e un act criminal/ Bugetul pe 2020 va fi dificil de făcut

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:31 Economie | Finanţe & Bănci


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
​”Vrem să facem corecții la OUG 114, care e un act criminal. Vrem să anulăm toate taxele tâmpite; pe sistemul bancar, pe sistemul energetic. Cumpărăm gazul și energia electrică la preț aproape dublu față de prețul la care e cumpărată energia în Germania. Cum să fii competitiv în asemenea condiții? Aici au dus reglementările și politicile statului monopolist în domeniul energiei”, a spus miercuri premierul Ludovic Orban la conferința cu tema „Buget și fiscalitate 2020: dinspre politica oficială spre mediul de afaceri”. El s-a referit copios la măsurile ”mincinoase și perfide care au fost introduse în sistemul fiscal”.

Ce a mai spus miercuri, primul ministru:
  • Am ajuns să impunem niște prețuri la gaz și energie electrică absolut aberante. Nu ne putem atinge de reglementările din domeniul construcțiilor. Ele nu ar fi trebuit introduse, dar odată introduse au produs consecințe.
  • Supraimpozitarea part-time-ului e inechitabilă.
  • Supra-acciza la combustibil ar trebui retrasă.
  • Ne dorim o mai bună colectare. Colectăm foarte puțin.
  • Avem o impozitare a muncii mai mare decât media europeană.
  • Există un impozit pe proprietate mai mic decât media europeană.

  • În privința politicii bugetare, lumea spune că dacă se aplică legea pensiilor va fi o apocalipsă bugetară. Nu va fi, vă spun sincer. Sigur că vom face o evaluare extrem de serioasă cu ce măsuri trebuie luate pentru a susține plata pensiilor.

  • Evident, deficitul bugetar era mai mare decât cel prezentat la 9 luni. A fost mascat, amânând cheltuieli și punându-le în seama mediului de afaceri. Prin ne-rambursarea de TVA, Statul ținând banii pentru a-i cheltui pe cine știe ce. Sunt de asemenea întârzieri și de un an de zile la decontarea concediilor. Sunt lucrări nedecontate- ultimul decont pe PNDL a fost pe 16 septembrie. Situațiile de lucrări au fost depuse, avizate, dar neplătite.

  • Bugetul pe 2020 va fi greu de făcut, întrucât avem constrângeri puternice.

  • Ce au făcut guvernele anterioare? Au stimulat cererea.

  • Tendința trebuie să fie una de echilibru bugetar.

  • Autoritățile locale se pot împrumuta, dar sunt obligate să folosească banii pentru investiții. De ce să nu facem acest lucru și cu bugetul Statului. Să avem deficit, dar banii să îi investim ca să ți se întoarcă parțial acei bani în anii care urmează.

  • Creșeterea artificială a cererii fără a stimula producția din România a dus la creșterea importurilor și a prețurilor. Așa cum au făcut și voucherele din turism- au dus la creșterea prețurilor, că astea sunt regulile pieței.

  • Sunt de acord că e fundamentală comunicarea. Dar la noi, educația economică nu a reprezentat un obiectiv al liderilor politici sau a televiziunii publici, așa cum s-a întâmplat în alte țări.

  • Închei prin a vă spune că marile noastre probleme sunt legate de deficitul de spirit antreprenorial, de faptul că cifrele de școlarizare nu sunt corelate cu piața muncii....

  • ANAF i-a pus pe oamenii de afaceri să-și ia case electronice de marcat, dar ANAF nu a cumpărat serverele necesare. Ideea e sa ai niște parteneri de încredere.

  • Știți că în România s-au desființat ștampilele, cu excepția Trezoreriei. Iar acolo, degeaba depui online, că trebuie să te prezinți și cu hârțoagele în persoană că altfel nu ți se procesează... Asta-i România în care trăim!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






7188 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    CAS (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:34)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    nu uitati si prostia aia cu cass anticipat daca depasesti nivelul ala si ce-au mai bagat. faceti curatenie
    • -1 (11 voturi)    
      Mda (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:51)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      De ininteleg ca se maresc impozitele la locuinte ca sunt prea mici ,bine ati venit la putere...
      • 0 (4 voturi)    
        pai sunt prea mici (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:34)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        In comparatie cu lumea civilizata, impozitele pe locuinta sunt infime raportat la valoare sau la salariul mediu. In UK la o casa de £500k platesti undeva la £2500 pe an impozit, fie ca esti proprietar sau chirias (ce-i drept include si ridicat gunoiul). In Romania, la una de 250-300k eur, platesti 150 eur pe an... Vezi vro diferenta?

        Trebuie impozitata corect si locuinta si masina.

        Pe de alta parte e adevarat si ca ar trebui inceput de la evaziunea fiscala extrem de mare de pe piata muncii (munca la negru/gri) si de la TVA (unde evaziunea e estimata undeva la 30%)
    • +3 (5 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:31)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Dar nu numai curatenie. Asteptam ca cei care au distrus sa fie deferiti justitiei! Nu se aude nimic de asta.
  • -11 (23 voturi)    
    114 pumni in cap o sa-si dea votantii lui Ioha (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:45)

    Mazeta [utilizator]

    cand o sa vadă facturile din 2020.
    • 0 (12 voturi)    
      hai sictir sluga (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      voi ati distrus tara (vezi deficitul) si apoi voi e vina pnl (pe care nu-l iubesc ca partid, ca sa fie clar)?!
      mori, sluga!
    • +2 (4 voturi)    
      Sa vezi ce pumni ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:38)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o sa-ti dai tu cand nu o sa-ti mai mearga smecheria pe care o aveai cu psd , de unde te adapi .
  • -10 (20 voturi)    
    eheii Ludovic ati vrut la putere... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:47)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...iar acuma incepeti cu vaicareala. Te asigur ca Orlando n-ar avea probleme, ar rezolva in 3 pasi si 2 miscari. :) Ca faceti un nou buget taind bani de la invatamant, este bataie de joc, o nesimtire fata de copii si tineretul tarii. Ai spus acuma cateva zile ca gaurile le vei astupa printr-o colectare mai buna a impozitelor , iar acuma tai din banutii copiilor? Printr-o asa o gresela fundamentala a ajuns PSD la putere si a ramas 7 ani. Solutii, asta este menirea celui de la putere si nu taieri din buget. Pensia, salariul, invatamantul, sanatatea sunt de o importanta vitala, NU va atingeti de ele!!!
    • +3 (9 voturi)    
      te rog sa-mi explici (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      cum cheltuia ministeru 2 miliarde intr-o luna jumate pe investitii?! trebuie licitatie + contestatii etc....
      banii aia oricum ramaneau necheltuiti! hai sa gandim inainte sa scriem, da?!
    • +3 (9 voturi)    
      in functie de nivelul de (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:53)

      dcotoara9 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      neuroni pe care ii aveti in cap aberati numai prostii.
      Nesimtirea de care dai dovada este mult prea mare!
    • 0 (4 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:05)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      ca vor sta la butoane mai mult de cateva luni. Atat e suficient ca sa-si arate incompetenta, care este tot atat de mare ca si la PSD.
      • +1 (3 voturi)    
        Adica ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:40)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui unins

        poti compara pe Orban cu dancila, nu ? Numai asta si e suficient ...Multa minte iti mai trebuie ...
        • +2 (4 voturi)    
          Da. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:32)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          PNL=PSD=acceasi mizerie! Chiar si gainile stiu asta, dar vad ca mai sunt unii care nu au minte nici cat gainile.
          • +1 (3 voturi)    
            hahaha!!!!!!!!!!! (Joi, 28 noiembrie 2019, 4:00)

            exilatul [utilizator] i-a raspuns lui unins

            """PNL=PSD=acceasi mizerie!"""....asa e , dar nu trebuie sa insulti...gainile...chiar si alea ...fara cap sunt folositoare , ceea ce nu e cazul cu...."unii"...
          • 0 (0 voturi)    
            Gresit ... (Joi, 28 noiembrie 2019, 20:56)

            blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui unins

            sa pui semnul egal intre PNL (de acum ) si psd , de-abia asta denota mintea minuscula de gaina , adica a vedea lucrurile superficial. Daca nu poti vedea diferenta de anvergura intre Orban si dancila, atunci pa si pusi... noroc ca romanii si-au dat seama , totusi .
      • +1 (3 voturi)    
        e dificil (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:38)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui unins

        E dificil sa ajungi la asemenea nivel de incompetenta precum PSDragnea. Imcompetenti ca Daia, Genunche, Andrusca, etc, etc, sunt totusi greu de gasit prin PNL...
        • -2 (2 voturi)    
          Rezultatele vor vorbi. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 15:07)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Ad. Nastase, T. Toader, si altii ca ei, sunt foarte inteligenti si capabili, dar lipsiti de caracter. Un analfabet cinstit, care sapa un sant, este mai valoros pentru societate decat un intelectual lipsit de caracter cu n facultati, dar care va folosi capacitatea lui pentru a face rau. Si sunt destui in toate partidele.
          • +2 (2 voturi)    
            mmmm (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 18:10)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui unins

            Nastase da. De aia a si avut o guvernare performanta. Are el multe pacate, dar prost nu e. De aia a si promovat ministri relativ decenti. In guvernul Nastase erau Tanasescu, Rus, Dancu, etc. Bineintels, pe langa ticalosi ca DIP, Sarbu, etc. Comparandu-i pe aia cu Teodorovic, Andrusca, Genunche sau Olguta, ajungi sa intelegi de ce Nastase a guvernat 4 ani ...

            Tudorel in schimb... nush ce sa zic. Daca te uiti la documente redactate sub semnatura lui si trimise pe la CCR sau pe la comisia europeana, nu-i dai mai mult de 10 clase, si alea facute la seral.

            Dari aici vorbeam strict de incompetenta. Nastase a fost dictator, dar economia a functionat super-decent sub el. Fara deficite crescute, fara cresteri de salarii de 50%. In 2004 anul financiar s-a terminat cu crestere de vro 3-4% si deficit 0.5%. An electoral.
        • 0 (0 voturi)    
          cu (Joi, 28 noiembrie 2019, 9:17)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          un mic efort si se gasesc destui ...
          • 0 (0 voturi)    
            Da-mi un exemplu (Joi, 28 noiembrie 2019, 22:58)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            Unl de nivel Genunche, Andrusca, veorica.
    • +3 (3 voturi)    
      ori esti postac ori nu pricepi (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Orban a zis clar ca a taiat de acolo de unde banii nu pareau ca pot fi cheltuiti. N-are sens sa mentii alocari bugetare pentru care e clar ca nu-s sanse sa fie cheltuiti banii pentru ca fie nu-s poiectele gata fie sunt blocate in instanta....
    • +2 (2 voturi)    
      si zici ca esti economist? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 19:50)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Din clasa cu Valcov?
  • +15 (15 voturi)    
    pai faceti mai repede, (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:55)

    Levellers [utilizator]

    aaah, si inca ceva : 300 parlamentari si tvr si radioul public, scoase de sub influenta guvernamentala/parlamentara.
    • +8 (10 voturi)    
      TVR trebuie desfiintat (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      E o adunatura de politruci incompetenti, lipsiti de orice profesionalilsm, propagandisti de 2 lei care stiu doar sa manipuleze la comanda, asa cum au facut si in 1989, cand TVR a fost COMPLICE la CRIME.
    • +5 (5 voturi)    
      maxim 300 (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:14)

      nustiunimic2019 [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      Corect, la referendurmul din 2009, platit to din banii nostrii, s-a validat ca romanii vor parlament unicameral in Romania si maxim 300 de parlamentari. Desi valid acest referendum, nu se respecta vointa poporului. Dl. Basescu de cand a revenit pe scena politica in propriul partid si a mai scos PMP-ul "capul in lume" obtinand locuri in Parlament, nu mai zice nimic! Dar de de ce nu zice actualul presedinte nimic? Doar sloganul de campanie al domniei sale a fost Pentru o Romanie normala !?. Pai normal ar fi sa implementeze vointa majoritatii populatiei. La momentul de fata sunt 456 de parlamentari, de ce sa platim extra 15 de indivizi care oricum nu fac nimic. Dar ce sunt tampiti, Orban, Iohanis, Ponta, Basescu, Hunor sa piarada locuri calde in parlament cu pensii speciale!
    • +1 (3 voturi)    
      pai stai nitel (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      Ca parlamentul e inca dominat de ciuma rosie... iar ce enumeri tu acolo cam tine de parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      cred ca stii Guvernul nu poate nici macar demite (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 19:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      Parlamentul , d-apai sa ii schimbe structura la 300.
      Solutia nu e la guvernul Orban ci la alegerile anticipate.
  • +5 (15 voturi)    
    nu, nene Orban. (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 10:56)

    carmen_i [utilizator]

    Ce-ai enumerat tu acolo sunt efecte. Cauza se numeste coruptie. Prioritatea ar fi sa fie eliminati rapid toti oamenii pesedeului din toate functiile publice si inlocuirea lor cu oameni cinstiti (daca mai avem asa ceva).
    Deconectati lipitorile de la banii publici, taiati in carne vie. Asta doreste poprul acum, masuri ferme. Fara pensii speciale, fara salarii marite la stat.
    Puterea pesedistilor sta in bani, cat timp sunt alimentati din fonduri publice vor fi invincibili.

    Dar de cand s-au terminat alegerile ai lasat-o mai moale. PS: pe Adriana Cotel n-ai mai demis-o pana la urma de la Fundeni, nu-i asa?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu nene Carmen (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:54)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Prioritatea generica ar fi readucerea la normalitate a functionalitatii corecte a societatii. Adica pe intelesul tuturor gainilor introducerea/ reintroducerea regulilor firesti, corecte- adaptate momentului- ce nu mai permit devierea de la concept; in felul asta dispare si coruptia, si pensiile nefiresti, si ce mai deranjeaza prin aberatie. Masurile ferme de care spui trebuie sa inceapa prin aplicarea conceptelor moderne, nu prin aplicarea masurilor staliniste pe care le sustii, fara minim de evaluare. Daca doar dai afara niste oameni, doar daca tai niste bani pe ici-colo, n-ai rezolvat sursa raului, si n-ai facut nimic. Cine e obisnuit sa observe si sa gandeasca , si sa vada cum au procedat fostele tari comuniste care au trecut prin aceleasi zbateri ca noi, o sa ia drept model ceea ce a avut intradevar efect pozitiv in acele tari, si or sa fie de acord ca, si in Romania trebue aplicate acele masuri de succes, personalizate pentru tara noastra.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:07)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      PNL=PSD=aceasi mizerie!
      • -1 (3 voturi)    
        Aceeasi ... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 13:42)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui unins

        prostie in cap , daca nu poti deosebi nici macar intre doua partide !
        • 0 (4 voturi)    
          Nu (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 14:41)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          este vina mea si a multor altor romani ca actiunile celor doua partide seamna pana la identitate! Doar titulatura difera si asta doar pentru a induce in eroare naivii.
  • 0 (6 voturi)    
    Pret gaze si energie electrica (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:04)

    office1360674687266 [utilizator]

    Sa le cumparam din Germania, daca sunt mai ieftine
    • +1 (1 vot)    
      Nu gândești? (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui office1360674687266

      Transportul este gratis?Dacă România s-ar învecina cu Germania,da,ai avea dreptate.
  • +4 (10 voturi)    
    d-le Ludovic... inechitatea cu pensiile speciale (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 11:30)

    mnicku [utilizator]

    cum ramane ?

    cum ramane cu pensiionarea anticipata a unor speciali???????????

    dupa ce ca ;lucreaza putin , au salarii mari, se pensioneaza repede si mai au si pensii speciale
  • -1 (5 voturi)    
    Erodarea la guvernare... (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:23)

    Gigi Kent [utilizator]

    Erodarea la guvernare a PNL a inceput.

    E bine ca dl Orban isi doreste o colectare mai buna. Si eu imi doresc sa vina Mos Craciun. Intrebarea e daca face ceva concret … I guess not.
  • -1 (5 voturi)    
    doar (Miercuri, 27 noiembrie 2019, 12:37)

    codrean [utilizator]

    ieri am citi pe HotNews ca Romania si Ungaria au cele mai mici preturi de vanzare a gazelor catre populatie ! Si-atunci, ce tot vorbeste asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    act criminal ? (Joi, 28 noiembrie 2019, 9:15)

    codrean [utilizator]

    Omul asta se joaca iresponsabil cu vorbele ! O fi citit "ordonanta"? E cam lunga, e drept. Multe lucruri bune, logice, altele discutabile, care pot fi ameliorate. Pana la crima e totusi cale lunga ...
    Si totusi, de ce oare creditele in Romania sunt cele mai scumpe din Europa ? E in HotNews chiar azi !?
  • 0 (0 voturi)    
    Parcă trebuia să o abrogați ... (Joi, 28 noiembrie 2019, 9:25)

    BleahBleah [utilizator]

    Nu să-i aduceți corecții?