Orban spune că leul se depreciază pentru că este luna decembrie, a consumului

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 13:44 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu si Ludovic Orban
Foto: Hotnews
Cursul de schimb este determinat de foarte mulți factori, susține premierul Ludovic Orban, care a precizat faptul că ne aflăm în luna decembrie, luna de creștere a consumului. El a mai afirmat că nu sunt motive de îngrijorare.

„Se știe că decembrie este o lună în care crește consumul. Noi avem un deficit comercial extrem de mare, nevoia de produse în import în luna decembrie crește foarte mult și din cauza asta există o cerere foarte mare de euro care creează presiune asupra cursului de schimb leu/euro”, a spus Orban.

Fiind întrebat dacă sunt motive de îngrijorare, dacă a discutat cu Guvernatorul BNR Mugur Isărescu, el a afirmat că nu.

„Nu! Sunt convins că și dumneavoastră dacă l-ați întrebat, v-a răspuns același lucru”, a precizat premierul.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






1556 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    consumati produse romanesti (Marţi, 3 decembrie 2019, 13:54)

    numaiamnume [utilizator]

    Nu cumparati nimic din export. Doar produse autohtone, de la producatori 100% nationali, care importa materie prima. Nu mai cumparati oua kinder si coca cola! Pare ironic, dar cam asa e. Daca vrem sa tinem sub control asta, trebuie cu totii sa inlocuim produsele de import cu cele nationale. Pacat ca producatorii locali nu ne ajuta deloc la capitolul asta si au produse de 3-5 ori mai scumpe, doar pentru ca sunt "autohtone".
    • 0 (2 voturi)    
      Ușor de zis! (Marţi, 3 decembrie 2019, 14:38)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      De pildă, erau odată ceva fabrici de zahăr în România... Acum nu mai sunt.
      Era odată fabrică de ciocolată Poiana în România, acum nu mai e...
      Și dacă chiar și pâinea este importată, ce să faci? Să nu mai mănânci nici pâine?
    • -1 (1 vot)    
      sa cumparam produse romanesti (Marţi, 3 decembrie 2019, 15:31)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      toti proprietarii de masini straine se agita pe internet ca firea cumpara tramvaie de la turci.
  • -1 (3 voturi)    
    Deci leul se depreciaza natural? Fi-ar el sa fie (Marţi, 3 decembrie 2019, 14:06)

    Fides [utilizator]

    A, pai nu e nici o problema atunci, ca dupa decembrie vine luna ianuarie, iar leul o sa-l puna la pamant pe euro. Iar prin februarie, o sa-i dea damage total euroiului.
    P.S.
    Apropo, stie cineva de ce Orban nu isi publica declaratia de avere?
  • -4 (4 voturi)    
    Dragnia, jos labele de pe leu! (Marţi, 3 decembrie 2019, 14:19)

    newlook [utilizator]

    In luna decembrie 2019 (cu guvern PNL) " leul se depreciază pentru că este luna decembrie, a consumului"...

    In lunile decembrie ale anilor anteriori "(guvern PSD) , leul se deprecia pentru că Dragnia, PSD".
  • 0 (0 voturi)    
    Dar leul nu se va aprecia prea curând... (Marţi, 3 decembrie 2019, 14:40)

    BEDE [utilizator]

    Aproape sigur că leul se vat tot deprecia pe parcursul anului viitor. Nu e doar chestie sezonieră, dar, dacă pensiile sunt înlei și ele trebuie să crească, iar împrumuturile sunt în EUR sau USD, ce altă șansă este ca deficitul în EUR să fie mai mic decât deprecierea leului?
    Așa că, în afară de chestia cu importurile, iată alt aspect.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum naiba că doar românii consumă în decembrie?! (Marţi, 3 decembrie 2019, 22:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    cei care se află în zona euro nu consumă, bre, nici poloneji', nici unguri', nici alte state din Europa...
    Românii consumă, dom'le, totul!