Opinie HotNews.ro

Parlamentarii PSD-ALDE vor să dea scutiri pentru jurnaliști. Nu e corect față de ceilalți angajați din economie

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2019, 18:31 Economie | Finanţe & Bănci


Presa
Foto: Flickr
O știre de pe ziua de azi se referă la scutirea de impozit pe venit pentru jurnaliști. E un proiect care a trecut de comisiile din Camera Deputaților, iar acum are drum liber spre Plen. Astfel, jurnaliștii ar putea intra în aceeași categorie cu angajații din IT și construcții (aceștia din urmă mai au și alte scutiri).

Nu mă refer mai jos la celelalte scutiri, ci fix la cele pentru jurnaliști.

În primul rând trebuie să ne uităm unde se duc banii pe care îi încasează statul din impozitul pe venit. Mare parte se duc către primării, conform legii bugetului de stat. Am mai scris despre acest subiect aici. Primăria poate, de exemplu, să renoveze o școală cu banii pe care îi primește din acest impozit.

Discutam în urmă cu câteva luni cu un angajat care spunea că nu i se pare normal ca el, care plătește impozitul, să își ducă copilul la școală în timp ce alții nu plătesc și se bucură de aceleași condiții. Chiar aprecia că poate primăria ar putea recondiționa sala de clasă în care învață cel mic. Bineînțeles, era conștient că în momentul de față oricum se cheltuiesc banii prost și, poate, nu s-ar schimba oricum nimic, dar îl deranja ideea. Discuția era în contextul facilităților acordate pentru cei din sectorul construcțiilor.

Înțelegem, din expunerea de motive, că se dorește această facilitate pentru că presa se află într-o situație economică dificilă. Așadar, în teorie, aceasta ar trebui să se elimine când își va reveni. Cineva obișnuit cu o facilitate nu va fi mulțumit când i se va lua sau când se dorește eliminarea acesteia.

În situații dificile sunt și angajații din industria textilă sau hoteluri, cu salarii mici și cu firme gata să se închidă. Cu ce sunt jurnaliștii mai presus de ceilalți angajați și de ce trebuie să plătească ceilalți pentru noi?

Proiectul este susținut de parlamentari PSD și ALDE. Pe lista de sustinere mai apar si unii de la PMP.

Extrapolând o idee din cartea „Macroeconomics” a profesorului de economie de la Harvard, Greg Mankiw, cei care vor plăti scăderile de taxe sau scutiri suntem tot noi sau generațiile viitoare. Fiind venituri mai mici la buget, statul trebuie să împrumute bani. Așadar, trebuie plătiți în viitor de cineva.

Un exemplu din cartea lui Mankiw. Să presupunem că guvernul împrumută 1.000 de lei de la cetățeanul obișnuit pentru a da aceluiași cetățean o reducere de impozit de 1.000 de lei. În esență, această politică este aceeași cu a acorda cetățeanului o obligațiune guvernamentală de 1.000 lei, ca un cadou.

O parte a obligațiunii spune: „Guvernul vă datorează, deținătorului obligațiunilor, 1.000 lei plus dobândă.” Cealaltă parte spune: „Dvs., contribuabilul, datorați guvernului 1.000 lei plus dobândă.

În general, darul unei obligațiuni de la guvern către cetățeanul obișnuit nu îl face pe cetățean mai bogat sau mai sărac, deoarece valoarea obligațiunii este compensată de valoarea obligației fiscale viitoare.

Trebuie să existe o dezbatere în spațiul public dacă ar trebui să mai existe astfel de facilități sau nu.

Când se dau astfel de beneficii, poate ar trebui ca inițiatorii să se gândească la efectele pe care le vor avea în viitor. Cineva plătește pentru ele.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4734 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Adica sa ii cumpere? (Marţi, 3 decembrie 2019, 18:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E normal, asta stiu, asta fac. Spera ca asa vor putea fura cât vor fara ca jurnalistiii sa ii dea in gât. O gupare de infractori cum e PSD+ALDE nu poate gandi altfel.

    (Pe de alta parte, multi, f multi sunt deja cumparati. De pilda toate slugile lor din TVR si SRD, instrumentele ordioase de propaganda pesedizate - sau Latriele securitatii ceausiste)
    • +6 (12 voturi)    
      Pai asa au facut cu toti (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:20)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Si cu IT-istii si cu cei din constructi si cu pensiile speciale pentru toate categoriile sociale interesate. O mizerie de partid dar asta este nici cu ceilati nu mi-e rusine. Cand vine USR si propune aborgarea pensiilor speciale cu exceptiile armata si magistratii adica cele 2 categorii cu pensiile cele mai babane, ce poti sa mai ceri de la aceasta natiune.
    • +6 (8 voturi)    
      Deja sunt cumparati, au primit (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:37)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pensii speciale, cred ca in urma cu 2-3 ani. Sunt prea enervat ca sa caut acum sa pun linkul.
      • 0 (0 voturi)    
        pe bune...? :O (Miercuri, 4 decembrie 2019, 12:28)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Jurnalistii au pensii speciale? :O
        Chiar as vrea sa VAD acest lucru (link catre lege sau alta dovada)!
    • -10 (12 voturi)    
      Da (Marţi, 3 decembrie 2019, 20:44)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Iar tu vrei instaurarea dictaturii securiste de dreapta si sa vezi cum presa ii critica doar pe ceilalti, iar pe ai vostri vi-i lauda cu spume la gura, de parca ar fi sfinti sa va inchinati la ei si sa stati cu totii in genunchi in fata lor!

      Nici macar nu realizezi cand devii sluga impostoare securista de dreapta, pentru ca din cauza inregimentarii emotional politice devii obtuz si iti pierzi simtul realitatii si al gandirii critice.
      • +3 (3 voturi)    
        Tu de cine vorbesti (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:55)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

        cand vorbesti de inregimentare politica?
        Cred ca tu esti cel obtuz care nu a vrut sa vada cum au fost cumparate in ultimii ani de psd cu bani publici posturi de televiziune si radia, ziare, site-uri online pentru o propaganda desantata si spalarea pe creier a populatiei.
        Sume imense din bani publici au fost virate de psd sub forma de contracte de colaborare unora ca antena3, romaniatv, ncnews si multe altele, la care putem adauga chiar televiziunea nationala.
        Bai voua nici macar nu va e rusine sa vorbiti, tupeul vostru este maxim.
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 4 decembrie 2019, 13:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu stiu daca sa'i cumpere, dar macar sa'i mai imblnazeasca, acea parte mai rea a presei.:-)
      un fel de spaga pe propaganda.
  • +4 (8 voturi)    
    cine putea sa cumpere? (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:14)

    zigot [utilizator]

    cei care mereu au procedat asa: mituieste ca sa poti fura.
    astept si reactia jurnalistilor " adevarati" la aceasta
    tentativa de neutralizare a lor.
    sa nu uitam cum au procedat psd ul si alde cu tvr
    prin preluarea taxei de la populatie si subordonarea
    ei; astfel a fost posibil sa puna in fruntea tvr acea
    "eminenta" care nu stie sa lege 2 cuvinte si sa
    aduca la tvr pe ionut cristache, formator psd.
  • +11 (11 voturi)    
    ALDE (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:30)

    Just2019 [utilizator]

    O mizerie mai mare ca ALDE, in combinatie cu PSD, nu cred ca a mai fost in politica romaneasca. Te uiti la Tradiceanu, care se vrea liberal pur sange, si te apuca rezolta, de cat de jos a ajus liberalismul mioritic!
  • +10 (10 voturi)    
    Cat mai speciale (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:34)

    Mobutu Sese Secu' [utilizator]

    Si cat mai multe scutiri. Fraier sa fii sa platesti ceva.
  • +9 (9 voturi)    
    E ca si cum... (Marţi, 3 decembrie 2019, 19:51)

    IliciHater [utilizator]

    ... Romania ar duce lipsa de jurnalisti. Da, duce lipsa de jurnalisti, dar de profesionisti. Iar jurnalistii nu ne pleaca pe capete... Mai urmeaza sa dea facilitati fiscale in plus pentru biserica si popi... ca sa nu fie discriminate nici fetele diavolicesti, ahm - pardon - bisericesti
    • +1 (1 vot)    
      pai n-au facilitati fiscale? (Miercuri, 4 decembrie 2019, 12:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui IliciHater

      Ai vazut ceva impozite platite de BOR?
      Saqu controale de la Curtea de Conturi la ei?
      Sau macar bonuri fiscale, pentru lumanari, pomeniri, acatiste samd.? :P
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 3 decembrie 2019, 20:17)

    dumnezeu [utilizator]

    și uite așa se cumpără indulgența presei!
  • +12 (12 voturi)    
    bei interlopilor de la PSDALDEUDMR (Marţi, 3 decembrie 2019, 22:09)

    hopsinoi [utilizator]

    toti suntem egali! nu mai zapaciti voi economia, lasati predictibilitate in Romania. Nu aveti decat sa scadeti la toti impozitul pe venit.

    Mereu cu dedicatie, mereu cu frauda.

    Vrem 300 de parlamentari;
    vrem pensii de stat pe principiul contributivitatii;
    vrem oprirea fraudeu cu instrumente speciale si neconsititutionale
  • +10 (10 voturi)    
    adica sa-l scapi pe Gidea, pe ala micu de la (Marţi, 3 decembrie 2019, 22:12)

    hopsinoi [utilizator]

    antena 3 cu fata de maimuta de impozit, pai asta nu e cu dedicatie!?
  • +1 (1 vot)    
    mita! (Miercuri, 4 decembrie 2019, 12:34)

    Codruta N [utilizator]

    E an electoral, e mita pur si simplu!
    CARE ar fi, altfel, justificarea? Ni pliaca jurnalistii din tzara?
    Trecand peste faptul ca 90% din ei sunt mercenari, ca 95% nu folosesc corect limba romana samd... cred ca in general (daca te iei dupa calitatea a ceea ce produc) e una dintre cele mai TOXICE categorii profesionale din Romania!!
    DE CE nu scutesc, d.ex., de impozite, personalul sanitar? Sau pe cei ce lucreaza in educatie?!
    ??? >:)