Costurile angajatorilor cu forţa de muncă sunt mai mari în această toamnă cu peste 13% față de toamna trecută. Pentru Isărescu aceste costuri sunt o măsură a presiunii inflaționiste interne

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:45 Economie | Finanţe & Bănci


Productivitatea scăzută urcă și ea costul cu resursa umană
Foto: sxc.hu
În trimestrul III 2019 costurile angajatorilor cu forţa de muncă au crescut cu 2,07% faţă de trimestrul precedent şi cu 13,18% faţă de acelaşi trimestru al anului anterior, arată datele publicate miercuri de Institutul Național de Statistică. Isărescu și oamenii săi din BNR se uită și ei cu mare atenție la evoluția costurilor cu forța de muncă, acestea fiind și o măsură a presiunii inflaționiste interne. Costurile unitare ale resursei umane măsoară cât plătesc firmele propriilor angajați pentru a produce o unitate de producție economică.





Comparativ cu acelaşi trimestru al anului precedent, costul orar al forţei de muncă a crescut în toate activităţile economice. Cele mai mari creşteri ale costului orar al forţei de muncă au fost în învăţământ (22,91%), construcţii (21,14%), activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice (17,63%), hoteluri şi restaurante (16,39%) şi activităţi de spectacole, culturale şi recreative (16,23%).

Faţă de trimestrul II 2019, cea mai semnificativă creştere a costului orar al forţei de muncă s-a înregistrat în învăţământ (28,62%), ca urmare a vacanţei şcolare şi diminuării timpului efectiv lucrat. La o distanţă considerabilă, cu creşteri mai mari ale costului orar al forţei de muncă (în formă ajustată după numărul zilelor lucrătoare) s-au situat administraţia publică (3,42%), industria extractivă (1,48%), industria prelucrătoare (1,25%), activităţile de spectacole, culturale şi recreative (1,22%), respectiv transporturile şi depozitarea (1,18%).

Cele mai importante scăderi ale costului orar al forţei de muncă (în formă ajustată după numărul zilelor lucrătoare) s-au regăsit în intermedieri financiare şi asigurări (-9,90%), tranzacţii imobiliare (-4,55%), activităţi de servicii administrative şi activităţi de servicii suport (-2,76%), comerţ (-2,49%).

Desfășurarea unei activități economice în condițiile unei decuplări persistente între costul unitar cu forța de muncă și beneficiul asociat utilizării acestui factor de producție, respectiv productivitatea muncii, nu este fezabilă pe termen lung, arată o analiză a BNR. În faza de expansiune economică, extinderea activității peste nivelul potențial conduce la creșterea cererii de forță de muncă peste oferta disponibilă, având ca rezultat o majorare a costurilor salariale,
posibil superioară celei a productivității muncii.

În faza de recesiune, restrângerea activității economice generează un excedent de forță de muncă, acesta exercitând presiuni în sensul ajustării salariilor. Astfel, dacă în perioada de revenire economică salariile brute au evoluat în linie cu avansul productivității muncii, începând cu anul 2015 creșterea costurilor cu forța de muncă s-a consolidat sensibil peste ritmul productivității, similar perioadei precriză.

”În perioada aprilie-august mișcarea costurilor salariale unitare din industrie s-a intensificat până la 14,1%, nivel remarcabil în perioada postcriză, mai ales sub efectul pierderilor de productivitate. Ascensiunea, cu repercusiuni atât din perspectiva presiunilor inflaționiste, cât și a competitivității, a fost antrenată cu preponderență de sectorul prelucrător (excepții notabile fiind industria de prelucrare a hidrocarburilor și, respectiv, cea a altor mijloace de transport), în special ca rezultat al contracției producției, odată cu deteriorarea climatului macroeconomic din zona euro, principalul partener comercial. Pe partea ofertei agregate, creșterea cheltuielilor cu forța de muncă, alături de presiunile recente din sfera costurilor cu energia, erodează marjele producătorilor și reclamă majorări de prețuri”, arată cel mai recent raport privind inflația al BNR.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






1357 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Manole e un erou, sa avem noi maine, aur si paine (Miercuri, 4 decembrie 2019, 9:57)

    Fides [utilizator]

    Cu ochii va urmarim
    Stim de pe acum ce ne asterneti la drum.
    • +4 (4 voturi)    
      Pe (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:45)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      cuvantu' tau c-ai inteles ceva...?
      • 0 (0 voturi)    
        Ah nu, ca aici la noi nu e productivitate (Miercuri, 4 decembrie 2019, 13:39)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Doar acolo prin Vest.
  • -1 (5 voturi)    
    Pentru economie, nu pentru Isarescu (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:13)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cresterea salariilor la bugetari duce automat la cresterea, macar partiala, a salariilor in privat, ca altfel fug toti angajatii buni la stat, angajati la privat care si asha-s putini. Asta duce la cresterea costurilor de productie, servicii, etc, care in final duce la cresterea preturilor finale. Asta ca sa nu mai vorbim de cresterea consumului, care atrage in mod natural si o crestere de preturi. De aia in tarile bogate preturile-s mai mari decat in tarile sarace (poate cu exceptia catorva produse).

    Preturile-s cu 20-30% peste cele de la bulgari de exemplu, pentru ca fiecare val din asta de cresteri de salarii la bugetari, cum a fost cel din 206-2008, sau acum 2014-2019, a mai adaugat ceva procente la costul vietii (peste inflatie si devalorizarea monedei)
    • +1 (3 voturi)    
      si noi nu vrem ca in "vest"? (Miercuri, 4 decembrie 2019, 11:17)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      adica preturi mai mari , dar si salarii pe masura?
      uitati-va la ce preturi au ei la servicii, de 3,4 ori peste cele ale noastre- in Spania, Franta, Italia, UK, etc...iar la produse similare (unele mai scumpe, insa vb de cele de calitate superioara sau "bio'/eco), cele de calitate similara au si acolo preturi similare.
      Concluzia e clara- vrem salarii ca in vest (si pensii ca pe acolo), trebuie sa suportam si preturi ca acolo.
      Or fi preturile mai mari (deci inflatie), dar daca raportul salarii/venituri vs preturi e ca in acele tari, eu zic ca e de dorit asa, decat invers, ca in pauperii ani 90!
      • 0 (0 voturi)    
        Pai depinde... (Miercuri, 4 decembrie 2019, 21:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Salarii mari inseamna si scadere de competitivitate. Daca ai o forta de munca suficient de calificata in domenii care se cauta, salariul mare nu e o problema. Daca esti dintre aia 41% analfabeti functionali la 15 ani, s-ar putea sa nu te prea ajute, avand in vedere ca e putin probabil sa stii sa faci ceva cu valoare adaugata mare.

        Dar in general, da, e bine sa ai salarii mari, dar nu e bine sa te miri ca in felul asta iti cresc si preturile.
  • -2 (4 voturi)    
    Pentru perciunat salariile duble ale liftelor (Miercuri, 4 decembrie 2019, 10:24)

    Tayen [utilizator]

    de bugetari n-au creat „presiuni” inflaționiste? Dar voucherele de vacanță, mult mai mari ca un salariu minim pe economie????
  • 0 (2 voturi)    
    E bine sa fii Isarescu (Miercuri, 4 decembrie 2019, 12:20)

    serbanTeodor [utilizator]

    Isarescu s-a inteles sa-i acopere pe incapabilii aia din PSD cu OUG114 si cresterile de pensii si salarii si a vandut din rezerva valutara atunci ca sa acopere incompetenta PSD sa tina cursul jos. Acum cursul o sa explodeze si lumea o sa dea vina pe PNL si la vara revine PSD.
    Isarescule te duci la Orban si ii ceri inca un domeniu viticol sa mai toci rezerva valutara(ca doar aia nu-s banii tai) sa tii euro pana in 5 ca altfel PNL-ul e pe faras. Cine o veni dupa tine sa se descurce si fara rezerva, iar fraierii sa zica ca era bine pe vremea ta...
    • 0 (0 voturi)    
      ai o imagine extrem de simplista asupra econimiei (Miercuri, 4 decembrie 2019, 21:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      Cursul de schimb poate fi tinut la un nivel diferit de ce zice piata doar pe o perioada limitata de timp. Si cu costuri enorme. Iar daca te uiti la raportarile lunare ale BNR privind rezerva, nu vezi o scadere asha de relevanta incat sa insemne ca Isarescu a aruncat cu euroii pe fereastra.

      Pe de alta parte, asta e rolul BNR, sa previna socurile de pe piata valutara. Sa nu lase acum cursul sa se duca in 5-5.2 ca dupa aia sa revina la 4.8-4.9, cum ar face pe o piata libera. Ci sa-l franeze in asha fel incat sa se duca acolo unde ii e locul cat mai lin.

      Cat despre PNL, lor chiar le-ar conveni un curs de 5.5, ca le rezolva o gramada de probleme din deficit. Scad salariile bugetarilor, creste competitivitatea la export, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Hehe (Joi, 5 decembrie 2019, 10:28)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu vezi scadere de rezerva ptr ca Romania s-a imprumutat ca sa mentina rezerva valutara
        • 0 (0 voturi)    
          ?!?!?!? (Luni, 9 decembrie 2019, 23:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

          Ce??? S-a imprumutat? BNR? Pe sestache?!? Tu te auzi ce vorbesti? Cum crezi ca o banca nationala ar putea face asha ceva? Se duce la amanet? La camatari?

          O banca nattioana care are undeva la 20% din PIB-ul tarii rezerva valutara, mmai are muuuult pana sa ajunga in postura sa se imprumute. Iar cand o face, o face printr=un acord cu FMI sau ceva similar, nu pe shestache, cum iti imaginezi tu.