Articol actualizat

​Buget 2020 Multe ministere au bugete diminuate în 2020. Cine va primi mai mult și cine mai puțin

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 17 decembrie 2019, 7:17 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a publicat bugetul pe 2020 care vine cu câteva surprize. Multe ministere vor primi mai puțin bani decât au avut în 2019. Mai jos am luat în considerare alocarea de la buget, nu și veniturile proprii.


Bugete mai mari

Ministerul Muncii va primi de la bugetul de stat 41,9 miliarde lei, cu 32,7 peste suma din 2019. Din această sumă, 29 miliarde lei reprezintă asistența socială, cu 4,2% peste 2019.

Ministerul Transpoturilor va primi 11,8 miliarde lei, cu 3,3% peste nivelul din acest an.

Bugetul Ministerului Apărării urcă cu aproape 18%, la 21,1 miliarde lei.

Ministerul Educației va primi mai mult cu aproape 3,76%, la 30,5 miliarde lei.

Bugetul Ministerului Afacerilor Interne va fi mai mare cu aproape 13,1%, la 19,4 miliarde lei.


Bugete mai mici

Bugetul Ministerului Sănătății va primi cu 23% mai puțin decât în 2019, respectiv 11,4 miliarde lei.

Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice va avea și el un buget diminuat cu 45,5%, la 5,5 miliarde lei.

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale va avea un buget mai mic cu 14,3%, respectiv de 18,3 miliarde lei.

Ministerul Economiei va primi cu 11% mai puțin, respectiv 1,12 miliarde lei.

Ministerul Finanțelor va avea, de asemenea, un buget diminuat cu aproape 19%, la 5,27 miliarde lei.

Ministerul Afacerilor Externe primește cu 16,4% mai puțin decât în 2019, respectiv 1,02 miliarde lei.


Alte instituții:

Secretariatul General al Guvernului primește cu 4,93% peste bugetul din 2019, respectiv 1,9 miliarde lei.

Senatul va primi cu 1,57% mai mult, respectiv 214,6 milioane lei.

Administrația Prezidențială va primi cu 4,4% mai mult, respectiv 67,8 milioane lei.


Serviciile:

Serviciul de Informații Externe va primi 320,2 milioane lei de la buget, cu 3,15% sub 2019.

Serviciul de Protecție și Pază va avea cu 19,5% mai mult, respectiv 272,7 milioane lei.

Serviciul de Telecomunicații Speciale va primi cu 6% în plus, la 630,3 milioane lei.

Serviciul Român de Informații va primi cu 10,8% în plus, respectiv 2,67 miliarde lei.


Instituțiile de presă:

Societatea Română de Radiodifuziune va primi cu 4% mai puțin, respectiv 377,5 milioane lei.

TVR va primi aceeași sumă ca în 2019, adică 389 milioane lei.

Agerpres va avea o sumă crescută cu 10,8%, la 26,8 milioane lei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






16785 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Avem cele mai multe și inutile „servicii” din lume (Marţi, 17 decembrie 2019, 8:21)

    Tayen [utilizator]

    Cei mai mulți „inutili” acoperiți din lume raportat la populație.
    Când se face purificarea acestora???
    Suntem o mare putere economică, fabricăm sateliți și rachete de trebuie atâția „securiști” să ne „protejeze” secretele de producție ale acestora???
    • +5 (15 voturi)    
      Romania Normala (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:35)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      vrem spitale ca afara, si sosele si autostrazi

      Noroc ca primesc serviciile sa poata spala pe creier pana la calcaie votacii. Le galgaie placuta suedeza pe barba si gat deja
    • +8 (10 voturi)    
      Pensii (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:56)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Bugetele MAI, MApN, SRI, SIE, SPP sunt mai mari pentru simplul motiv ca pensiile speciale sunt tot mai mari. Si au parte de ele tot mai multi "pensionari" tineri. Acele pensii speciale sunt incluse in bugetele acestor institutii. Pana nu schimba legile in asa fel incat sa stopeze iesirile la pensie la varste gen 45 de ani, aceste bugete vor tot creste.
      • -1 (1 vot)    
        Știu, stai liniștit. (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:47)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        Prostimea nu știe. Dar ei votează pizideaua!
        Și văd că nici peneleaua nu-i mai brează.
  • +14 (28 voturi)    
    Ne pregatim de un razboi rece? (Marţi, 17 decembrie 2019, 8:51)

    Fides [utilizator]

    Daca le pui cap la cap- serviciile+aparare+interne=aproape 45 de miliarde. Aici merge grosul. Si noi visam la autostrada, servicii medicale mai bune si bani mai multi dati la investitii - au ales sa taie.
    Si nu inteleg de ce SGG, Parlamentul si Administratia au primit mai multi bani. Ca ce?
    • -3 (11 voturi)    
      asta incerc sa explic (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:03)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      de o vreme incoace: PROSTIA cu cresterea bugetelor la armata (50% din cele 45 mld), alte servicii. PENTRU CE ? sa plateasca cine ne ocupa ilegal, cu baze, radare si alte asemenea .. si ar trebui sa ne mai faca si autostrazi pe banii lor pt chestia asta .. ca vize oricum nu ne dau (cica suntem la 10% refuzuri, deci NO)
      - sa vezi ce bucurie va fi cand nu vom mai lua gaze de la rusi, ca sunt "politice" si vom lua stim noi de unde trebuie ... de aia se pun bat nemtii pentru gazul erusesc, ca sa nu fie scosi din piata ... noi in schimb, YES SIR !
      • +2 (10 voturi)    
        te asteapta (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:32)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        casiera de la Russia Today :P
        • +2 (8 voturi)    
          da-mi (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:39)

          nicoR [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          un minus si abtine-te .. vezi ca s-a deschis barul din sat ...
        • -2 (4 voturi)    
          da-mi (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:39)

          nicoR [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          un minus si abtine-te .. vezi ca s-a deschis barul din sat ...
        • 0 (8 voturi)    
          Nu v-ati plictisit? (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:39)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          "te asteapta
          casiera de la Russia Today :P"

          =========================

          Nu v-ati plictisit de imbecilitati d'astea?

          Omul a remarcat (corect) un fapt: ca Jermanika latra amerikaneste si papa kktel rusesc (de fapt, isi apara interesele teutone)....
          ...iar analfabetul functional concluzioneaza (smechereste, cu dosul labei/limbii)...ca cel care a observat asta e musai platit de rusi!

          Ce poante face el, imbecilica, n'asa?!
          • -3 (3 voturi)    
            Sa traiti tov imbecilica (Marţi, 17 decembrie 2019, 12:07)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            nu va necajiti, copeicile le primiti indiferent de minusuri.
            • 0 (0 voturi)    
              asta-i replica? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:26)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui midufi

              crezi ca poti convinge pe cineva cu astfel de tampenii, postac mercenar sorosist? sincer iti spun, in purificarea care vine, postacii ca tine o vor incasa urat
  • +6 (16 voturi)    
    Da, deci: (Marţi, 17 decembrie 2019, 8:57)

    fat.cat [utilizator]

    Sanatatea (pe bune?) cu 23% mai putin, Dezvoltarea regionala cu 45(!)% mai putin, Agricultura si Dezvoltarea rurala cu 14% mai putin decat anul trecut. Secretariatul guvernului (biensur) mai mult, Senatul (sic!) mai mult, Administratia prezidentiala (pardon) mai mult. Chiar daca nu cu procente mari, dar oricum este mai mult, in conditiile in care tai de la sanatate si dezvoltare pana la loc comanda.
    Progres si prosperitate placute, romani. Ramane cum am stabilit.
    • +3 (15 voturi)    
      PNL=PSD!!! PNL+PSD=USL = LOVE!!! (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:00)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Dacă nu se asemănau nu se adunau,, nu-i așa!?
      DECI: ZERO INVESTIȚII ȘI MAI MULȚI BANI LA DĂUNĂTORI!!!!
      Așa face PNL-ul investiții, reducând bani de la...investiții!!!
      UAUUUU....
  • +3 (15 voturi)    
    tare (Marţi, 17 decembrie 2019, 9:42)

    cucuveauamov [utilizator]

    servicii si presedinte mai mult, restul ... nu mai conteaza. „Romania normala”.
  • +5 (17 voturi)    
    Incredibil ! (Marţi, 17 decembrie 2019, 9:55)

    DanCris [utilizator]

    Serviciul Român de Informații va primi cu 10,8% în plus .
    Serviciul de Protecție și Pază va avea cu 19,5% (!!!) mai mult.
    Administrația Prezidențială va primi cu 4,4% mai mult
    Bugetul Ministerului Afacerilor Interne va fi mai mare cu aproape 13,1%. (!!)
    Bugetul Ministerului Apărării urcă cu aproape 18%.

    Pe de o parte urla ca e situatia dezastruoasa si ca deficitul vine din greau mostenire iar pe de alta umfla fara rusine bugetul institutiilor de forta !
    Nu am crezut niciodata in "statul paralel" dar incep sa banui ca de fapt ei sunt statul iar cetatenii sunt paraleli cu realitatea...
    • -1 (9 voturi)    
      pai nu trebuie (Marţi, 17 decembrie 2019, 10:20)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      si noi sa tropaim prin nu stiu ce colturi din lume, cica sa asiguram unitatea natou (toti pt unul ..., adica si noi), iar acolo cand soldatul amerloc (somer in tara lui, venit sa faca si el un parai si sa beneficieze de o pensie de mizerie, scuzati, veteran) mananca un barbecue si noi trebuie sa mancam un berbecue, nu slanina cu cartofi ... plus sporuri,, plus grade ce se iau ca stau acolo (cine ii pune ? , in loc sa fie pe santierele patriei), sporuri ... eheiii ...
  • -1 (7 voturi)    
    Băbăeți! (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:35)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Chiar nu aveți niciun pic de imaginație?!.. mai schimbați naibii stilul, ca devin plictisitoare lacramatiile cu amerlocii, huo serviciile, huo armata!
    • -1 (1 vot)    
      da' chiar asa (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:27)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      sa fim fericiti ca securistii si plotonerii vor capata mai mult, de ce tot comentam?
  • +4 (8 voturi)    
    ce "citim" printre randuri (Marţi, 17 decembrie 2019, 11:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cresterea bugetelor la instituiile de forta si securitate, arata ca, pe de o parte, actualii se asteapta ca pensiile speciale ("de serviciu" ha ha ha, primite de la 45 ani si mult peste pensiile prostilor contributori la sistemele publice) sa NU fie taiate, din contra, sa creasca, de unde rezulta ca demersurile din Parlament sunt doar pura ipocrizie politicianista, cu iz electoral, de pacalit pensionarii nenorocosi si prostii care contribuie, pana trec alegerile. Mai si miorlaia ieri Presedintele cum ca "criminalii din Decembrie 1989 sunt nepedepsiti", dar ei sunt printre primii beneficari de pensii speciale, deci de fapt, in realitate ii sprijina.

    Pe de alta parte denota ca au '"facturi" de platit si catre cei care i-au sprijinit sa revina la guvernare:sistemul, serviciile+partenerii externi. Ca trebuie sa manance o paine si gura complexului militar american de undeva...nu?

    PS: scaderea de la Sanatate e cea mai ingrozitoare, dupa ce ca si asa Romania aloca unul din cele mai mici procente din PIB pt Sanatate din Europa, sa mai si scada...curat genocid.

    Si spune totul despre 'grija" pe care o poarta liberalii romanilor.

    Dar ce conteaza, specialii+serviciile+"partenerii externi" sa fie fericiti! Ca doar de aia au 'muncit" in ultimi ani, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu te supara... (Marţi, 17 decembrie 2019, 13:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Nu te supara...dar o mica analiza a istoriei recente si a gesturilor/declaratiilor politice liberale din ultimii ani ar fi aratat oricarui om normal la cap ca asta e/va fi evolutia lucrurilor.
      Cu toate astea, romanii au votat masiv cu liberalii, ceea ce denota ca sunt mai putin interesati de sanatate, prosperitate, viitor pentru ei si copiii lor decat de multumirea de a vedea catusele zornaind, capra vecinului murind si prea-plecarea catre un cur strain de pupat cu zor.
      Liberalii nu fac altceva decat sa "livreze"...si eu sper s-o faca pana cand Romania ajunge ca Afganistanul, caci directia asta e!
  • +1 (5 voturi)    
    Bugetul ... (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:45)

    solar [utilizator]

    Intregul buget este astfel conceput încât să obstaculeze cât mai mult dezvoltarea CAPITALULUI ROMÂNESC ! PUNCT ȘI DE LA CAPĂT !
    • -1 (3 voturi)    
      Să „obstaculeze”!!? (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:58)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Bă, să ceri și drepturi de autor pentru acest cuvânt.