Scade "sporul pentru condiții vătămătoare" pentru mulți bugetari

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:17 Economie | Finanţe & Bănci


Sedinta Guvern Orban
Foto: Guvernul Romaniei
Sporul pe care îl primesc angajații din sectorul bugetar pentru „condiții vătămătoare” a fost regândit, potrivit declarațiilor lui Ionel Dancă, șeful cancelariei primului ministru. HotNews.ro a scris despre idee în această dimineață. Guvernul urmează ca pe acest proiect să-și asume răspunderea în Parlament.

Astfel, personalul bugetar poate primi un spor de 25% din salariul minim brut pe țară.

„Argumentul care a stat la baza prevederii are în vedere eliminarea discriminărilor produse în mod artificial între diferite categorii de angajați expuși acelorași condiții periculoase sau vătămătoare. Trebuie sa beneficieze de același spor care are o raportare la minim brut pe țară de 25%”, a spus Dancă.

Astfel, pentru anul viitor la salariul bugetarilor se va adăuga suma de 557 lei pe brut.

Până acum, toți bugetarii primeau 15% din nivelul salariului pe care îl aveau. Cu cât aveau un salariu mai mare, cu atât creștea și suma pe care o primeau.

Dacă până acum la un salariu, să spunem, de 5.000 de lei un bugetar primea 750 lei, de la 1 ianuarie 2020 suma va fi de 557 lei, pe brut. Practic, toți bugetarii vor avea același spor. Pentru cineva cu un salariu sub 3.700 lei înseamnă mai mulți bani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






12188 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Corectie (Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:26)

    Popescu19 [utilizator]

    De la 01.01.2020 se va adauga 25%*2.230 lei = 557 de lei
    • +3 (3 voturi)    
      Multumesc (Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:53)

      fbarbuta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Popescu19

      Multumesc pentru precizare. In graba am luat in considerare salariul minim din acest an.
      • +9 (9 voturi)    
        vatamatoare ? au birouri in minele de uraniu ? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:44)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui fbarbuta

        care e pericolul ? Mai cade netul ?
        • +5 (5 voturi)    
          Pozitia in care dorm, e periculoasa (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:06)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

          Plus sporul de zgomot, cum poti sa dormi cand toti sforaie in jurul tau????
  • +15 (19 voturi)    
    Spor de frecat menta (Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:29)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    La bugetarii cu salarii babane.
    Acest spor de conditii grele il iau degeaba de ex. Secretarul de la Primaria CA Rosetti si agentul agricol de la Ciorogarla.
    Toți freaca menta, nu fac nimic dar sunt conditii vatamatoare

    Sunt vătămări la cap pentru ca au dat pamanturile la altii decat proprietarilor.

    Vatamati ca o sa-i ia DNA!
  • -4 (12 voturi)    
    Să scadă la toți!!!! Nu doar la unii!!! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:40)

    Tayen [utilizator]

    Ce-i bătaia asta de joc!?
  • -10 (14 voturi)    
    .... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 14:42)

    xerxes2001 [utilizator]

    Cu asa masuri o sa ajunga PSD la 50%
  • +1 (1 vot)    
    Sporuri (Joi, 19 decembrie 2019, 9:13)

    GICOMANU [utilizator]

    Eu cred ca acest spor trebuie dat privatilor pentru dezastrul facut de bugetari .