Se elimină acordul vecinilor pentru sediu de firmă fără activitate comercială / Năsui (USR): Proiectul de debirocratizare a procesului de înființare de firme noi a devenit lege

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:10 Economie | Finanţe & Bănci


Claudiu Nasui
Foto: Facebook/ Claudiu Nasui
”Astăzi am obținut o victorie imensă pentru antreprenorii din România. Am eliminat din birocrația pentru înființarea de firme. Primul proiect de lege scris împreună cu Cristina Prună, tocmai a fost votat și a devenit lege”, scrie deputatul USR Claudiu Năsui pe contul său de Facebook. Proiectul elimină două din hârtiile inutile din procesul înregistrării sediului social, elimină acordul vecinilor pentru a avea sediu social într-un apartament în care nu se desfășoară activitate comercială și limitarea românilor de a avea o singură firmă în care să fie acționari unici.

Mesajul postat de deputatul USR:

”Mai țineți minte când vorbeam despre proiectul de debirocratizare a procesului de înființare de firme noi?

A trecut de camera deputaților și se duce direct spre promulgare!

Proiectul face debirocratizare pură. Ce am reușit să schimbăm concret?

1) Am eliminat două din hârtiile inutile din procesul înregistrării sediului social.

2) Am eliminat acordul vecinilor pentru a avea sediu social într-un apartament în care nu se desfășoară activitate comercială. Acest lucru îi ajută și pe cei cu profesii liberale, care au doar nevoie de o adresă de corespondență oficială ca să poată munci „la alb”.

3) Am eliminat limitarea românilor de a avea o singură firmă în care să fie acționari unici. Și, implicit, toată hârțogăria la care sunt supuși în momentul în care trebuie să mai înființeze o firmă și adăugau fie altă firmă în acționariat, fie o rudă cu 0,001% din acțiuni.

4) Elimină limitarea de a avea o singură firmă per cameră, lucru care a afectat piața imobiliară. Știți atunci când, înainte să închiriem un apartament, eram întrebați de proprietar dacă vrem să facem sediu social acolo? Ne întrebă asta pentru că este un coșmar care durează 3 ani, dacă îl facem, să îl scoată de acolo.

De cele mai multe ori, ce poate face statul pentru a ajuta antreprenorii este să se dea la o parte. Birocrația inutilă descurajază antreprenoriatul și mediul privat, cel care plătește, până la urmă, pentru toate cheltuielile statului.

Toate aceste măsuri sunt o normalitate în alte țări civilizate din Uniunea Europeană. În Anglia, de exemplu, poți deschide o firmă în două ore. De ce trebuie noi să fim mereu cei în care firmele funcționează cel mai greu? Nu e niciun motiv.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





28738 vizualizari

  • +32 (44 voturi)    
    Cand trebuie sa spui "Chapeau!", spui (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:16)

    newlook [utilizator]

    Cand trebuie sa spui "Chapeau!", spui.

    USR, ne-USR, ce am citit in acest articol despre aceasta lege suna foarte bine. Chapeau !
    • +17 (23 voturi)    
      corect (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Bravo USR la faza asta. De vazut si semnatarii propunerii, ca nu au fost numai de la USR, desi ei au fost cei mai multi.
      • -21 (27 voturi)    
        Iti doresc (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:26)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ca la tine pe scara sa se deschida 2 cabinete stomatologice.
        • +8 (12 voturi)    
          Toar'su Gheorghe, cred ca puteti face diferenta (Miercuri, 18 decembrie 2019, 19:04)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

          Intre o firma ca sediu social si activitatile propriuzise. Eliminarea acordului vecinilor la infiintarea unei firme nu elimina restul avizelor de functionare specifice.
          • +2 (4 voturi)    
            Postacii cu trambitzatu' (Joi, 19 decembrie 2019, 8:49)

            Ionutz (OT) [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Postacii precum tovarashu Gheorghe nici n-are habar cum functioneaza o firma, pentru ca nu a avut una niciodata, si probabil ca nu vor avea.
    • -21 (33 voturi)    
      ba legea nu e buna deloc. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu am chef sa ma umplu de firme pe scara blocului (mai ales ca diferenta intre activitate comerciala-necomerciala e f vaga). La americani nu ai voie nici macar sa cumperi un apartament, daca nu primesti aprobare de la vecini.
      A doua lege este insa buna, cea de a avea voie sa fii actionar unic la mai mult de o firma. Era chiar aberant sa fii obligat prin lege sa detii maximum o firma.
      • +20 (28 voturi)    
        la fel cum e aberant sa decizi tu (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:24)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ce fac eu la mine in casa, atat timp cat nu te deranjez cu nimic!

        aberezi cu voia vecinilor ca sa cumperi un apartament in state.
        • +1 (3 voturi)    
          Nu aberez deloc (Joi, 19 decembrie 2019, 11:56)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

          Am fost in State si in New York asa este. Nu ai acordul vecinilor, nu poti cumpara apartament in acel bloc. Asa s-a opus si Madonna ca Myke Tyson sa isi cumpere apartament langa ea, in New York. Legislatia depinde de la stat la stat.
          Da, ma poate deranja ce faci tu in casa, daca iti iei autorizatie sa faci firma in care teoretic doar primesti corespondenta, si cand colo tu iti faci atelier de reparatie pantofi. Am avut unul pe scara care asa a facut, nu puteam dormi noapte ca bocanea la tot felul de instrumente si batea cu ciocanul. La scara cealalta si-au facut cabinet de fizioterapie la etajul 8, stateau vecinii 15 min pana prindeau liftul sa urce in casa (in rest era ocupat cu clienti).
          Da, romanul declara una, si in casa isi face cu totul alta.
      • +12 (18 voturi)    
        măcar taci (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:49)

        manu144x [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dacă nu știi ce zici.

        Cum să nu ai voie să cumperi un apartament fără aprobare de la vecini? :))

        În secunda 2 ar fi dați în judecată pentru discriminare și ar scoate bani grei de pe ei. Se făceau chestiile astea pe vremurile de glorie ale rasismului poate, ca să fie o supapă prin care să poată bloca negrii să se mute în cartiere de albi.

        Dar în rest nici vorbă de așa ceva. Poate mai sunt excepții în cartierele private, unde e mai complicat că de fapt nu cumperi proprietatea, e mai complicat de atâta.

        În rest e foarte bună legea.
        • 0 (4 voturi)    
          Vila centrala? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:51)

          Magherandu [anonim] i-a raspuns lui manu144x

          Undei vila in care locuieste sami cumpar un hapartament in ia! Primul ca porma ...
          • -1 (3 voturi)    
            erata (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:55)

            Magherandu [anonim] i-a raspuns lui Magherandu

            vila in care locuiesteti
        • +2 (2 voturi)    
          depinde de stat si de cartier (Joi, 19 decembrie 2019, 12:03)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui manu144x

          da, in Washington si New York sunt zone in care nu iti poti cumpara casa sau apartament in bloc fara avizul scris al vecinilor. Madonnei i s-a refuzat achizitia unui apartament in New York, pe langa Central Park, ptr ca nu au vrut-o vecinii.
          americanii sunt mai comunisti decat noi in multe domenii, chiar daca nu par.
      • +12 (18 voturi)    
        ,,Opinia publica'' in actiune... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:09)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Care-i treaba, tovarase ? Adica daca ar fi o familie fara venituri si cu restante la cheltuieli , ti-ar conveni mai mult ?
        De ce trebuie sa depinda viitorul unora de semnaturile unor lenesi invidiosi ?
        • 0 (2 voturi)    
          de unde stii tu ca sunt (Joi, 19 decembrie 2019, 12:13)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          lenes si invidios?? dimptriva, platesc bine impozite si asigurari la stat ptr ca banca la care lucrez nu face evaziune fiscala sub nicio forma (cum e posibil sa faca firmele de bloc).
          Revenind la subiect, nu mai vreau firme pe scara ptr ca m-am tepuit pana acum de mai multe ori cu astfel de firme. Au inchiriat si au cerut acordul vecinilor sa isi faca firma, chipurile doar sediul social si strict ca sa primeasca corespondenta (puntcul de lucru fiind in alta parte). Dupa vreo luna ne-am trezit cu tot felul de ,,utilaje'' aduse in apartamentul respectiv, faceau produse din pielarie (cred eu), masini de cusut care mi-au tocat nervii zi si noaptea, reparau pantofi si nici nu
          mai stiu ce faceau ei pe acolo). Venea politia, le arata ca au certificat de inmatriculare cu firma inregistrata acolo. Pana la urma i-a dat administratia in judecata, am castigat si s-au mutat, dar greu.
          Da, de asta sunt vehement cu firmele de pe scara, pt ca una declara la Registrul comertului si alta fac in realitate. Ar fi perfect ca sa isi faca doar sediu ptr corespondenta,dar nu va fi asa, si majoritatea vor incepe imediat cu activitati lucrative.
      • +3 (15 voturi)    
        Termina cu tampeniile (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:43)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Termina cu tampeniile fara relevanta. Una e sa-ti cumperi apartament, alta e sa-ti faci sediul social al unei firme intr-un apartament.
        ======================
        " La americani nu ai voie nici macar sa cumperi un apartament, daca nu primesti aprobare de la vecini."
        ======================
        Mai baiete, termina cu tampeniile pe care ti le inchipui tu ca se intampla "la americani". America e un continent, si sunt zeci de mii de obiceiuri si legi pe o anumita speta. Inclusiv cu cumparatul apartamentelor - in unele locuri trebuie, in altele nu se cere acceptul vecinilor.

        Asta-i o smecherie care se intampla in anumite state (de fapt districte, "County") si are si o parte amuzanta: Madona NU a putut cumpara un apartament intr-un imobil vis-a-vis de Central Park (The Dakota, NYC) pentru ca nu a vrut asociatia de locatari (In speta, Yoko Ono - gugaleste, poate afli cine e- s-a opus).
        Ideea mi s-a parut super: banii nu pot cumpara totul. Dar exista si reversul: daca intr-un interval de timp nu aparea alt cumparator, vanzatorul apartamentului putea s-o oblige pe Yoko Ono sa-l cumpere la pretul oferit de Madona. Imagine !

        Revenind la oile noastre, asta-i o situatie de exceptie; regula e ca vecinii nu trebuie sa-si dea acceptul pentru cumpararea unui imobil. Asta se bazeaza pe o derivata de la principiul "No taxation w/o Reprezentation" (n-ai cum sa intelegi astea!) care RESPONSABILIZEAZA FINANCIAR pe aia care se baga in seama ca primarii cu aprobari si acceptari. Nu ca in Romanika, orice idiot iti pune drepturile la aprobarea lui. (da, a cumpara si a vinde fara alte restrictii, altele decat cele legale, e un drept.) (Dar nu ma astept sa pricepi asta, doar esti din tara in care studentii au dreptul sa cheltuie banii altora fara restrictii, deci toate sunt pe dos).

        Pe scurt, ca ti-am obosit neuronasul: zi de ale matale, de Ceamurlia, de Otomani, Rusii care te ataca maine la pranz...lasa America, nu-i de nasul tau si nu pricepi nimic din ea.
        • +3 (5 voturi)    
          Bre hombre, creca e prima oara (Miercuri, 18 decembrie 2019, 19:07)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Cand iti dau PLUS, hahahaha. Mentionez ca de obicei ai nevoie de acordul vecinilor prin Condominiums sau zone din alea cu Villas, care au garduri si gate-uri, uneori paza proprie. Cu alte cuvinte un fel de comunitati selecte.
          • -1 (5 voturi)    
            Inseamna ca am scris ceva gresit! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 20:58)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Inseamna ca am scris ceva gresit!

            Cand iau plusuri de la Gresiti, e clar ca am zis si o bazaconie. O sa recitesc cu atentie!
            • 0 (4 voturi)    
              Vorbesti ca CTP'u (Joi, 19 decembrie 2019, 6:21)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Who are you, ca pari mai Gresit decat pari?!!! Bazoconicule!!!
      • +6 (10 voturi)    
        Say that again???? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:53)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cum te-ar putea bloca Vecinii sa cumperi cand habar nu au cine esti??? Ai idee cum se fac tranzactiile imobiliare in America, de Realtori si Real Estate????
      • +1 (7 voturi)    
        gandire de doi bani! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 19:04)

        mi_po [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Din pacate din astia ca tine care stau si asteapta sa le dea statul de toate sunt frana.
        Astia cu firme platesc impozite sa se poata plati bugetarii, pensiile si alte bonusuri pentru categorii speciale.
        In loc sa te bucuri de oameni cu initiativa care construiesc si nu asteapta mila, vii sa te plangi de parca te umplii de paduchi. Si ca tine sunt nenumarati, din pacate!
        • +2 (2 voturi)    
          mai domol cu acuzele (Joi, 19 decembrie 2019, 12:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui mi_po

          Ca si eu platesc o gramada de impozite, care sunt mari ptr ca sunt proportionale cu veniturile. Nu mai spune ca sunt franar si ca astept ajutoare de la stat ptr ca nu e asa, dimpotriva platesc sume mari de bani la stat.
          Marea mea problema este ca, atunci cand vin acasa dupa X ore de munca, vreau liniste si pace, si nu zgomot de masini de cusut facute de tot felul de firme de apartament.
          Cand vei avea o astfel de firma deasupra ta, sa vedem daca mai gandesti ca acum.
      • -2 (2 voturi)    
        Diferente (Joi, 19 decembrie 2019, 1:46)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Intr o tara bogata poti cere multe regulamente intr o tara saraca sa zici mersi ca o parte dintre cetateni vor sa incerce un negot.
        Asta sa fie marea noastra problema multimea firmelor.
      • -2 (2 voturi)    
        bre (Joi, 19 decembrie 2019, 9:56)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        se pare ca ti-o luasi din toate pozitiile.lasa dracu murica,zi mai bine ce-i prin iuropa ;D
  • -13 (23 voturi)    
    Sa nu exageram (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:42)

    holinessdani [utilizator]

    Orice debirocratizare e buna si merita aplaudata, dar si sa spui ca ai salvat intreprinzatorii romani e chiar exagerat.
    Si apropo, de ce nu e si la noi ca in Anglia?
    • +8 (14 voturi)    
      Pai intreaba-i pe mincinosii din PSD si PNL (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:53)

      Ionutz (OT) [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Pai intreaba-i pe mincinosii din PSD si PNL de ce dupa 30 de ani, in Romania nu e ca-n Anglia sau Italia unde o firma se face in 24h/48h.
    • +6 (14 voturi)    
      cine spune?.. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      1. cuvantul "salvat" apare doar in comentariul tau.
      2. cate firme ai incercat sa deschizi pana acum?
    • +7 (11 voturi)    
      nu (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:36)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ai citit articolul? cine spune ca a salvat antreprenorii?

      pune mana si citeste intai.
  • +11 (19 voturi)    
    in sfarsit! poate scapam de piedicile astea (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:59)

    qwerasdf [utilizator]

    gandite numai de comunisti...

    totul e gandit astfel incat toti sa depindem de ceilalti, sa nu care cumva sa facem ceva fara stirea vecinilor

    nu vreti sa stiti cat m-am balacarit cu proastele de la administratie pentru ca nu voiau sa dea acordul pe un sediu fara activitate! au mers atat de departe incat au vorbit cu vecinii sa nu semneze. A fost umilitor!

    desi eu oricum locuiam acolo, daca voiam sa deranjez pe cineva, nu m-ar fi oprit acea stampila / semnatura..

    Bravo, USR! Sunt sigur ca pe lucrurile acestea sunteti cu adevarat buni!
    • +1 (1 vot)    
      Lasa ca am dat si eu acordul vecinilor (Joi, 19 decembrie 2019, 12:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      sa isi faca firme pe etaj, si regret si acum.
      la fel ca tine, au venit cu minciuna ca doar primesc corespondenta. Le-am semnat si cand colo aveau tot felul de activitati comerciale, bocaneau, lipeau, adevarate fabrici in miniatura. Ne-au trebuit ani de procese sa scapam de firma lor.
  • +10 (14 voturi)    
    Bun, urmatorii pasi (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:35)

    t4v1 [utilizator]

    1) Scoaterea impozitului diferentiat pe proprietate pentru spatiile unde se desfasoara activitati economice

    2) Recunoasterea vechimii in munca pentru PFA-uri (sunt obligate sa cotizeze dar nu primesc vechime)

    3) Echilibrarea impozitelor pe SRL, PFA si carte de munca a.i. fiecare sa aleaga forma de colaborare in functie de natura muncii/colaborarii nu in functie de povara fiscala
  • -9 (17 voturi)    
    Masuri proaste, propaganda stridenta (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:45)

    Metec [utilizator]

    Cu eliminarea acordului vecinilor sunt de acord, dar cu permiterea unei persoane sa fie asociat unic la mai multe firme, respectiv cu eliminarea cerintei ca un apartament sa nu aiba mai multe sedii sociale decat camere, nu.
    In faza capitalismului salbatic romanesc, adica intre 1997 si 2006, mii de firme functionau fictiv la aceeasi adresa, ceea ce a creat sintagma defaimatoare ”firma de apartament” Totodata, se obisnuia sa se treaca toate datoriile pe o firma, pe care domnul asociat unic o inchidea si continua afacerile pe cealalta, unde era asociat unic.
    Baiatul asta, Nasui, e foarte bine intentionat, dar prea naiv. Ca si altii de pe langa el.
    • +5 (9 voturi)    
      câmp inutil (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:53)

      manu144x [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Au trecut vremurile alea.

      În ziua de azi când ai informatizare, dacă vezi la aceeași adresă 100 de firme, poți lejer merge în control automat. E doar un flag.

      De asemenea, e perfect legal, toate firmele mari din SUA au sediu în Delaware, multe în aceeași clădire, drept sediu. E un serviciu normal, se numește adresă de corespondență și sediu social, nu are legătură cu evaziunea, aia se poate face și cu sediu și fără sediu.

      Iar fazele cu trecerea datoriilor pe o firmă și continuarea pe alta e rezolvată de ceva ani încoace, în sensul că dacă ai avut o firmă în faliment, nu poți să ai altă firmă pe numele tău următorii 5 ani. Există legea de vreo 10-15 ani.
    • +8 (14 voturi)    
      Asadar, conform teoriei tale (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:57)

      Ionutz (OT) [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Pentru ca exista niste nermernici, trebuie sa sufere toti ceilalti care sunt oameni normali si nu fura?

      N-ar fi oare mai bine ca ANAF sa treaca de la niste softuri care nu merg, la unele care chiar merg si merg bine? In felul asta, s-ar rezolva multe, inclusiv sa-i prinda pe aia care incalca legea.
    • +7 (9 voturi)    
      era informatiei.. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Doar atat: cate de greu era in anii '90 pentru ANAF sa identifice toate firmel care au sedii la aceeasi adresa sau pe numele aceluiasi proprietar si cat de greu este azi?..
    • -1 (1 vot)    
      Gîndire proastă, exprimare pe lîngă subiect (Joi, 19 decembrie 2019, 11:12)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Dacă două persoane fizice pot împărți o cameră, mai ales dacă au aceiași părinți, de ce nu ar putea două persoane juridice?

      Mai la obiect, mutatul banilor și al activităților dintr-un cont în altul se poate face indiferent de sediul firmelor fantomă (de fapt, în exemplul dat, nici nu sînt fictive, sînt doar, deliberat sau poate nu, falimentare).

      Problemele reale sînt capitalul social redus necesar pentru înființarea unui SRL (care crește riscul de pagubă pentru creditori) și lipsa de coordonare între instituțiile statului. Nici una dintre ele nu justifică tratarea tuturor administratorilor ca suspecți de infracțiuni.
  • +5 (13 voturi)    
    O propunere (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:20)

    radu222 [utilizator]

    E un lucru bun reducerea birocratiei, numai cine a fost tot timpul functionar la stat nu apreciaza. Cred ca s-a modificat acum, dar stiu ca in urma cu ceva ani, ca sa platesti un impozit la trezorerie treceai prin trei birouri.

    Am o problema reala: acum evidenta contributiei la pensii (CAS) se tine pe calculator. Te apuca plansul cand vezi ca sunt niste functionare care stiu sa filoseasca doar cate un deget de la fiecare mana pe tastatura. Cine stie cate greseli se fac si ce surprize neplacute vor avea cei care vor iesi la pensie in viitor.

    De aceea propun sa se trimita in fiecare an, in plic, pentru fiecare contribuabil, o situatie cu cat a platit si care este punctajul acumulat. S-ar sesiza astfel eventuale geseli si surprize neplacute cand vine vremea sa iesi la pensie. Asa procedeaza bancile care administreaza Pilonul 2 de pensii si e tare bine.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce tare (Miercuri, 18 decembrie 2019, 20:14)

    Ord [utilizator]

    abia astept sa-mi deschid o firma in apartament de testat sonerii iar daca nu merge ma gandesc la una de decorticat nuci si alune.
    • +2 (2 voturi)    
      of (Joi, 19 decembrie 2019, 9:58)

      DoarEUEUEU [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      sediu social in care nu se desfășoară activitate comerciala !!! Testarea de sonerii intra in categoria de activitate comerciala. deci exemplul dat de tine e greșit.
      • +1 (1 vot)    
        Bine, atunci fac una care nu e comerciala (Joi, 19 decembrie 2019, 14:46)

        Ord [utilizator] i-a raspuns lui DoarEUEUEU

        dar am sa-mi iau 2-3 masini de scris manuale.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce dracu venit ''alb''sa facem ca daca zici ca nu (Miercuri, 18 decembrie 2019, 21:49)

    deval [utilizator]

    ai activitate, nu poti face nici un venit , bre ??!!
    Poti sa faci sediu acolo daca ai activitatea suspendata , sau daca desfasori activitate la terti !! Asta se ''preteaza'' insa, in putine situatii........
    • -1 (1 vot)    
      Venitul îl faci la puncte de lucru sau la client (Joi, 19 decembrie 2019, 11:17)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Este perfect legal să lucrezi la client sau să îți înființezi un punct de lucru. Nu cred că îi convine nimănui să aibă sediul social, cu dosare și inspecții fiscale, acolo unde își are chioșcul de răcoritoare sau atelierul auto. Sau poți fi persoană fizică și să fii șofer de taxi, profesor care dă meditații în spațiile clientului sau în săli închiriate, etc.

      Probabil că nu te-ai gîndit niciodată să lucrezi pe cont propriu, altfel ți-ai fi dat seama de toate aceste situații.
  • 0 (6 voturi)    
    USR (Miercuri, 18 decembrie 2019, 23:41)

    mescaline [utilizator]

    E greu sa ai o parere pertinenta daca nu esti unul dintre vecini.

    Ca locatar intr-unul dintre blocurile de la marile bulevarde, stiu ce inseamna astfel de sedii: un apartament in care exista un dute-vino de zeci de persoane pe zi, zgomot de voci, tocuri si telefoane pentru adiacenti, uzura, mizerie pe spatiile comune si zero control asupra celor care iti intra in condominiumul asa-zis in proprietate privata a asociatiei de locatari.

    Locul firmelor e in cladirile de birouri, nu impuse in proprietatea privata a unei asociatii de oameni care isi doreste, poate, liniste.
    • +2 (6 voturi)    
      intrebare (Joi, 19 decembrie 2019, 0:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Stii ce e aia sediu social?!?
      • -3 (3 voturi)    
        Mda, (Joi, 19 decembrie 2019, 9:53)

        mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Stiu, dar observ ca majoritatea care te include ignora ce presupune activitatea de secretariat si birou desfasurata de firme cu volum mare intr-un bloc comunist.

        Lucrurile astea le afli direct, ca vecin, nu dintr-un dictionar juridic. Altfel, vorbim degeaba.
        • -1 (1 vot)    
          Nu știi (Joi, 19 decembrie 2019, 11:23)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

          Activitatea de administrare a unei firme nu presupune zeci de persoane. Poate presupune cel mult inspecții de la ANAF și alte cîteva instituții ale statului, în funcție de profil. Clienții, celelalte agenții au nevoie să vadă punctele de lucru, dacă există, nu sediul. Mai mult, poți declara că ții actele contabile la firma de contabilitate și atunci nici măcar ANAF-ul nu îți mai sună la ușă.

          Sora mea a avut firmă, cu activitate de birou, timp de 13 ani și nici măcar ea nu a călcat pe acolo decît ca să își ridice corespondența și în vizită la proprietar.
          • +1 (1 vot)    
            Povesti (Joi, 19 decembrie 2019, 12:20)

            mescaline [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

            Unele firme au nevoi reduse de scretariat, birou etc. Altele primesc tone de corespondenta, telefoane etc. si au persoane angajate pentru asta.

            Intr-un apartament poti avea cateva astfel de sedii, in functie de spatiul partajat. Atunci devine interesant.

            Firma surorii dumneavoastra e doar un caz, atat. Generalizarea e inferioara experientei directe in speta asta, parerea mea.
    • +1 (3 voturi)    
      Vrajeli ieftine (Joi, 19 decembrie 2019, 5:43)

      Tim Naiart [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Hai ma lasa vrajeala, troll usr scrie pe tine
  • 0 (2 voturi)    
    Brava Nasuiule (Joi, 19 decembrie 2019, 5:42)

    Tim Naiart [utilizator]

    Esti mai tare decat untul topit , ce sa ma zic
  • 0 (2 voturi)    
    finalmente (Joi, 19 decembrie 2019, 10:06)

    hanu [utilizator]

    o idee buna. La mai mare. Lasati prostiile cu etnobotanicele la o parte totusi.
    • -1 (1 vot)    
      Din fericire (Joi, 19 decembrie 2019, 11:24)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      ... dl Năsui nu este interesat de etnobotanice.
  • +1 (1 vot)    
    Mr. Bean (Joi, 19 decembrie 2019, 14:45)

    Mihail. [utilizator]

    De Romanica.