Adrian Codirlașu (CFA România): ​Ar fi ideal să poți muta contribuțiile la Pilonul de pensii pe care ți-l dorești. Pilonul I înseamnă povară pentru generațiile viitoare, nu și Pilonul II

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 11:00 Economie | Finanţe & Bănci


Adrian Codirlasu, presedintele CFA Romania
Foto: Hotnews
Pilonul I de pensii reprezintă doar promisiuni, este datorie, pe când Pilonul II reprezintă bani investiți, susține Adrian Codirlașu, președinte CFA România. Potrivit acestuia, avantajul acestui tip de sistem Pilon II este că sunt finanțate pensiile, nu ar fi o povară pe generațiile următoare și dezvoltă economia pentru că acele fonduri private au bani pe care îi investesc în economie.

"Asta e diferența dintre Pilonul I și Pilonul II. Pilonul I este datorie, iar Pilonul II - investiții. Pilonul I înseamnă povară pe generațiile viitoare, iar Pilonul II nu", a declarat el, pentru HotNews.ro.

  • Așa spune legea și așa este corect economic (să crească contribuțiile la Pilonul II n.r.). Pilonul I reprezintă doar promisiuni, este datorie, pe când Pilonul II reprezintă bani investiți.
"Ce este în Pilonul I este proprietatea statului. Dacă contributorul a decedat la un an după pensionare, nimeni nu mai primește nimic. La Pilonul II, în caz de deces al cotributorului, sumele acumulate se moștenesc de către succesorii lui. Pilonul II înseamnă proprietate privată. Este mai bine pentru cetățean să aibă banii lui decât să depindă la pensionare de stat și de ce dorește statul în acel moment și ce resurse are", a mai arătat Codirlașu.

Potrivit acestuia, Pilonul II este net superior Pilonului I.

El este de părere că opționalitatea ar trebui să se facă în ambele sensuri.

"Adică dacă cineva dorește să nu contribuie la Pilonul I, să contribuie la Pilonul II. Nu doar invers cum s-a introdus prin OUG 114 (între timp, conform unei OUG adoptate de Guvernul Orban a disparut opționalitatea n.r.). Ar fi ideal să ai posibilitatea să muți complet contribuțiile la Pilonul pe care ți-l dorești. Problema la Pilonul I este că trebuie susținuți pensionarii actuali și de aceea nu este posibilă opțiunea", a mai afirmat președintele CFA România. Treptat, spune el, trebuie mers de la un sistem bazat pe datorie, la un sistem de pensii finanțat.

"Acest lucru va dura, probabil, 10-15 ani pentru că trebuie plătite pensiile actuale. În timp ar trebui să crească contribuția către piloni finanțați, precum Pilonul II, Pilonul III și acest Pilon nou, ocupațional. Astea nu înseamnă povară pentru generațiile viitoare", Conchide Codirlașu.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2193 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Perversa ca pe Targu Ocna (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:18)

    Fides [utilizator]

    Deci aia care doresc sa nu contribuie la Pilonul I sa o poata face doar la Pilonul II. Invers nu mai e si nici sa fie valid vreodata. Adica brusc, sa mutam toti banii in buzunarele unor administratori privati, Ca doar aia sunt posesorii unor cunostinte superioare in materie. Atata doar ca prin 2008, NN fost ING Asigurari a fost salvata de la faliment cu banii statului...au fost pompate miliarde de euro in gaura facuta de administratorii aia. Sa nu uitam nici de AIG, o alta somitate in materie de asigurarie de viata.
    Incet-incet, fara perdea, ni se ofera posibilitatea de a deveni sclavi pe banii nostrii. Oricine a facut un calcul elementar legat de banii stransi in Pilonul II, stie ca banii care-i revin vor fi praf in ochi. Dar hei, noi platim distractia, ei doar taxeaza.
    • -1 (5 voturi)    
      "mutam banii"? (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:29)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Nu mutam nimic. Banii din Pilonul 1 dispar imediat ce sunt virati. Ce sa mai muti?...

      Diferenta dintre Pilonul 1 si Pilonul 2 tocmai asta este: la primul, muncesti pentru altii si la schimb ti se promite ca nepotii lor vor munci pentru tine. Desigur, pe nepoti nu i-a intrebat nimeni daca sunt de acord.
      • 0 (4 voturi)    
        Toti banii vor fi la Pilonul II, mutati (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:53)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Deci Pilonul II devine Alfa si Omega, banii/cotizatiile etc. luati cu duba si mutati la Pilonul II. Noi vom ramane muti. Ce nepoti? Vor fi vietnamezi precum aia de la Mac, care vor plati pensiile speciale.
        • +1 (1 vot)    
          Cine are nepoti.. (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Si daca ai minte cat o gaina iti dai seama ca e mai bine ca aia 30% din munca ta sa ajunga intr-un fond de pensii, pe numele tau, decat in traista altuia care iti spune ca pentru tine vor munci vietnamezii.
          • -2 (2 voturi)    
            Procente, procente da halatul? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 9:48)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Gaina aia e de 30%...woow stupefiant. Stii si cat va valora aia 30% pest 30 de ani? Vezi ce zice mama Omida, atotcunoscatorule.
    • 0 (0 voturi)    
      unde o fi vina pentru contributiile la pilonul 2? (Vineri, 10 ianuarie 2020, 21:34)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      La guvernele care nu numai ca nu au respectat calendarul de crestere a procentului pentru pilonul 2 (trebuia sa ajunga in 2016 la 6%), dar la transferul contributiilor Olguta a scazut in termeni reali contributia la pilonul 2 (3.75% plus 20% e mai mic decat 5.1%, cu circa 0.6%).
      La pilonul 2 acum intra 3.75% din 25% cat dam pentru pensie, adica 15% din contributie, normal ca nu pare mare branza... Dar sunt departe de maine unsuroase ale politicienilor hulpavi de bani si voturi
  • +4 (6 voturi)    
    nu e chiar exact (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:25)

    Anonym [utilizator]

    fondurile de pensii pilon 2 investesc 60% din bani in titluri de stat, deci de fapt tot datorie.
    Dacă mai pui si 20% prin acțiuni romanesti, care multe sunt detinute tot de stat ... tot pe cu statul lucrezi.

    Singura revolutie in Romania este promovarea oamenilor competenti in diverse functii la stat. Dar se da gerontocratia si clanurile si neamurile la o parte??? No way
  • 0 (4 voturi)    
    Ăsta-i tâmpit sau doar #rezistent. (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:31)

    prec [utilizator]

    De unde apar ăștia ca el, Cîțu, Teodorovici!?
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu exageram. (Joi, 9 ianuarie 2020, 11:54)

    Rdu [utilizator]

    Nu stiu cat de bine este citat dar idealizarea Pilonului II este cam periculoasa.
    " Pilonul II înseamnă proprietate privată." si este garantat de Trezoreria statului !!??
    "dacă cineva dorește să nu contribuie la Pilonul I, să contribuie la Pilonul II" si pe pensionarii actuali ii impusti sau costa gloantele prea mult ii pui sa se sinucida ??!!

    Primul sistem privatizat a fost implementat in Chile: https://en.wikipedia.org/wiki/2019–20_Chilean_protests
    A fost benefic pt investitori intr-adevar pentru ca spre deosebire de Pilonul I care este cheltuit imediat, poate inaitne chiar sa se colecteze (oare cine nu-si plateste obligatia la fel ca si TVA ?) Pilonul II ofera bani pentru creditare deci scade costul acestora...Cand a fost vorba insa sa se plateasaca efectiv in mod masiv realitatea a fost mai putin roz.
    Deci mai analitic va rog din partea unei institutii atat de titrate...
    • +2 (2 voturi)    
      "sa nu exageram" (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Rdu

      "si pe pensionarii actuali ii impusti sau costa gloantele prea mult ii pui sa se sinucida"

      Cine exagereaza?...

      Realitatea este ca Pilonul 1 este pe deficit 50% si acest deficit va creste in continuare. Deja este irelevant pentru pensionarii de azi daca aceste contributii merg la Pilonul 2, de unde statul se imprumuta prin emisiunile de obligatiuni, sau la Pilonul 1, de unde se cheltuie direct. Dar pentru pensionarii de maine conteaza daca vor avea propriul fond de pensie sau vor fi in continuare la mila guvernantilor.

      Pilonul 2 in Romania este obligat de lege sa investeasca cea mai mare parte a banilor in obligatiuni de stat. Ti-e teama ca P2 nu vor putea plati pensiile daca statul da faliment!? Dar P1?
      • +1 (1 vot)    
        inca nu exista deficit de 50% la bugetul de pensii (Joi, 9 ianuarie 2020, 18:50)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        sunt sanse dupa cresterea de 40% din septembrie, dar aia e discutia pentru 2021 sau 2022 cand mai erau niste pomeni planuite si promise pe pensii
  • +1 (1 vot)    
    Existenta pilonului 2 garanteaza o pensie muncita (Joi, 9 ianuarie 2020, 18:55)

    jorj_bv [utilizator]

    Pe cand increderea in pilonul I inseamna mana intinsa la batranete, dependenta, pesedism pur...
    Intrucat nu avem excedent bugetar, nu putem trece doar pe sistemul privat ca nu are cine sa plateasca un sfert din buget. Dar nici invers, pentru ca pilonul 1 este evitat de multi (vezi cele 2 milioane cu salariul minim, cel putin pe hartie, multi cu salarii la gri, PFA si mai ales cele cateva milioane de emigranti temporar sau definitiv).