Tribunalul Municipiului București și Curtea de Apel București își suspendă, de miercuri, activitatea. Mii de dosare, blocate, pe perioadă nedeterminată

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 7:35 Economie | Finanţe & Bănci


Tribunalul Bucuresti
Foto: Agerpres
Magistrații sunt nemulțumiți pentru că pe masa parlamentarilor se va afla, în 28 ianuarie, legea privind eliminarea pensiilor de serviciu, după ce Comisia pentru muncă a Camerei Deputaţilor a emis deja un raport favorabil pentru abrogarea pensiilor speciale, notează Mediafax.

„Adunarea Generală a Judecătorilor Curţii de Apel Bucureşti, întrunită în şedinţa din 21 ianuarie 2020, la convocarea Secţiei pentru judecători din cadrul CSM: a hotărât, cu unanimitate, că iminenta abrogare a dispoziţiilor legale care consacră pensia de serviciu pentru judecători, este de natură a încălca independenţa şi a afecta statutul constituţional al acestora; a hotărât, cu majoritate, suplimentarea ordinii de zi şi suspendarea activităţii de judecată începând cu data de 22 ianuarie 2020 şi până la revenirea celorlalte puteri ale statului asupra demersului de eliminare a pensiei de serviciu a magistraţilor”, a anunțat, marți, CAB.

Același tip de anunț l-a făcut și Tribunalul Capitalei.

Astfel, judecătorii vor soluționa, începând de miercuri, doar cazurile urgente. Vor fi luate în discuție, în materie civilă, cauzele cu minori, iar în materie penală, cauzele referitoare la măsurile preventive.

În acest dosar, câteva mii de dosare, care ar fi trebuit luate în discuție doar miercuri, vor fi blocate. Printre ele și cel al lui Sorin Blejnar sau Cristian Poteraș.

În ultimele săptămâni, mai mulți magistrați, dar și alți angajați din sistemul de justiție și-au manifestat nemulțumirea față de măsurile Parlamentului și spun că dispozițiile sunt și neconstituționale și incorecte.

De altfel, Tribunalul Capitalei, Curtea de Apel București și alte instanțe din țară și-au suspendat activitatea și în luna decembrie, având la bază aceleași considerente.

Acțiunilor de protest li s-au alăturat și procurori din cadrul mai multor parchete din țară, dar și grefierii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






5079 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    Justite? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Magistrati corupti, infractiuni prescrise, salarii NESIMTItE, pensii speciale si o JUSTITIE care e complice cu CRIMINALII si HOTII. . RO nu e stat de drept, ci unul mafiot, cu Jutitia stâlpul sau de aparare.
    • +16 (16 voturi)    
      ...pragmatism... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:30)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Oameni care aveau de rezolvat chestii ,,complicate" la Curtea de Apel, drumuri făcute degeaba, ei nu contează, să plătească impozitele, taxele și ciocu mic. Ei dar dacă angajații Curții de Apel și-au autosuspendat activitatea, adică nu lucrează, voluntar, merită pentru azi salariu, sporuri, etc ? Ce sumă economisește MJ azi că nu trebuie să plătescă auto suspendații ? Eiiii? Magistrații protestangii vor fi plătiți azi de sindicate ???
      • +9 (9 voturi)    
        fieful lui savonea (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:48)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        nu se dezminte
      • +5 (5 voturi)    
        Nu. (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:55)

        cu4clase [anonim] i-a raspuns lui baligosul

        Vor fi platiti de tine. Asa ca nu mai pierde vremea, la privat, pe online, si baga smotru.
  • +25 (25 voturi)    
    sa se uite in oglinda putin (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:09)

    carmen_i [utilizator]

    Cine a protejat infractorii care au distrus economia Romaniei? Nu justitia asta putred de corupta, care a favorizat permanent marii ciorditori cu functii de conducere in stat?

    Acum magistratii isi primesc plata: tara este distrusa din vina lor si nu vor mai fi bani pentru ei, oricat se vor agita in sus si in jos.
  • +23 (23 voturi)    
    Ani temnita grea pentru sabotaj (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:23)

    ruskimushki [utilizator]

    acestor infractori in roba.
    In care tara ba mai face nobletea de roba asa ceva ?
    Ce mama dreq, nu poti trai cu 3-4000 lei luna la batranete ?
  • +17 (17 voturi)    
    sa inteleg (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 8:57)

    liviu_ [utilizator]

    cand distrugeau justitia pesedeii isi vedeau de treaba
    cand le taie salariile se pot mobiliza!
    deci problema cu protestele anti distrugerea justitiei nu a fost ca nu s-au putut mobilioza, ci ca nu le-a pasat de modificari, deci au fost complici!
    asta e justitia din romania!

    eu cred ca aia care au protestat atunci au dreptul sa protesteze si acum, ailalti STFU!!!
  • +19 (19 voturi)    
    out! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    repede , magistrati de calitatea lor gasesti cu miile !
  • +19 (19 voturi)    
    Mai întîi (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:11)

    gebica [utilizator]

    ar tebui penalizați la salariu pentru zilele de nelucru și nerespectarea legii (nu au voie să facă grevă). Ulterior să fie dați afară fără milă - după cîțiva se vor potoli imediat, căci nu există niște paraziți sociali mai privilegiați șli inutili... poate doar popii să îi concureze, dar ăia au o bază serioasă de susținere în prostia populartă, pe cînd ăștia nu aduc decît nenorociri și nedreptate (culmea în numele unei false împărțiri a dreptății)
  • +15 (15 voturi)    
    Cu siguranta (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:11)

    Alexos [utilizator]

    Salariile si sporurile le sunt reduse proportional cu timpul efectiv lucrat, nu?
    Asta daca au dreptul sa-si suspende activitatea (adica sa faca greva). Daca nu, presupun ca asta este o infractiune, pentru care, in primul rand, trebuie sa paraseasca sistemul de justitie, nu platim din bani publici trantori.
    • +8 (8 voturi)    
      E vorba (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      de salariile NESIMTITE si pensiile NESIMTITE pe care le sug de la populimea de care isi bat joc.
  • +18 (18 voturi)    
    Incet incet se strange latul, (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:20)

    ABBV [utilizator]

    Si se va strange si in jurul gatului celor ce au avut impresia ca sunt intangibili, ca niciodata nu pot pierde. E lantul slabiciunilor tovarasi, fiecare hotul lasat liber de voi sa fure nestingherit. Va fura si de la voi. Chiar nu va dati seama? Chiar nu va dati seama ca ala care fura de la drumuri, drumuri pe care circulati si voi, fura si de la voi ? Ca cel ce fura de la sanatate, mai devreme sau mai tarziu fura si de la voi ? Cel ce fura din bugetul statului, fura si de la voi. Eh daca nu va dati seama ca fiecare furt din bunul public este si de la voi, meritati tot ceea ce vine in directia voastra. La fel ca primarul PSD care a murit pe treptele spitalului pentru ca nu era medic de garda.
  • +16 (16 voturi)    
    șantaj cumva? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:22)

    mbembe [utilizator]

    magistratii ar trebui sa stie ce pedeapsa ei acorda pentru astfel de fapte!
    va trebuie corp de control cu verificare de compatibilitate, trimestriala si nu mai rar!
  • +17 (17 voturi)    
    f bine (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:27)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Sa stea in greva cat vor ei fara sa li se plateasca salariile in aceasta perioada si apoi sa le fie desfiintate posturile.Sa mearga sa-si incerce norul la privat.Asta este tot ce le doresc!
    • +9 (9 voturi)    
      Atunci cand bagau "dusmani ai poporului" (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:45)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      la carcere, n-aveau treaba.
      Sa-i vedem cum s-or descurca la impletit cabluri auto sau taiat ciuperci.
      Dar nu cred ca lasa sistemul asa bunatate de aluat din manuta. Dreapta o spala pe stanga si invers.
  • +13 (13 voturi)    
    Nesimtirea la rrumani (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:29)

    Zummm [utilizator]

    E in ADN
  • -6 (8 voturi)    
    Acum (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:39)

    cu4clase [anonim]

    vede hipstarul opincar care-i puterea justitiei.
  • +12 (12 voturi)    
    Saracutii...cum tipa ei pentru drepturile lor.... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 9:56)

    ggiiggii [utilizator]

    Dar cand uita dosare prin birouri pana se prescriu faptele, sau cand nu isi justifica sentintele, sau cand iau spaga....sau cand dau drumu la vinovati.....
    Mai mai sa ii crezi ca sunt discriminati si ca vor muri de foame la batranete fara mult prea iubita pensie speciala.
  • +9 (9 voturi)    
    Speciali (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:01)

    robyzs [utilizator]

    Ei sunt mai Speciali, trebuie sa intelegem.

    Curios este ca dosarele la care ar fi trebuit sa lucreze astazi oricum nu ar fi fost finalizate asa ca nu inteleg de ce ei cred ca forteaza mana Guvernului?

    Oricum marii corupti au fost achitati sau asteapta sa se prescrie fapta, oamenii astia merita sa iasa mai repede la pensie desi nu au cotizat la Fondul de Pensii?
  • +13 (13 voturi)    
    Ce-ar fi ca „adunarea general a contribuabililor” (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:02)

    hic sunt leones [utilizator]

    să hotărască - cu de la sine putere - că plata de salarii către magistrați este imorală și colaborarea trebuie să se facă doar pe PFA?
    • +5 (5 voturi)    
      Astia elibereaza clanuri intregi (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:59)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      si vor sporuri.
      Ce sa faca cu ele, ca deja mita tiganilor ajunge berechet.
  • +14 (14 voturi)    
    Domnilor magistrati (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:02)

    dincannes [utilizator]

    … acum, in viata dumneavoastra activa, sunteti bine remunerati pentru ce faceti, deci sa spuneti ca va este incalcata independeta, nu este logic.
    Dumneavoastra vreti favoruri pentru perioada cind va veti odihni, cind nu veti mai avea de luat decitii.
    In Elvetia pensia de baza este egala pentru toata lumea, iar cei ce pot isi pun bani deoparte, in perioada activa.
    Sunteti independenti, puneti-va bani la ciorap, aveti de unde !
    Apoi ce exemplu de respectare a legilor ne dati, facind o greva ilegala ?
  • +13 (13 voturi)    
    Drepturi castigate (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:03)

    Koczka [utilizator]

    Judecătorii deja pensionați sunt liniștiți că se bazează pe CCR sa aibă pensiile nesimțite protejate. De aici frustrarea celor încă activi și a grefierilor că eu nu o sa mai apuce. De aceea e important că Parlamentul sa legifereze uniform pe baza principiului contributivității și a unui interval de minimul 35 ani de contributivității , așa cum legea stabilește în general. Doar in Constituție scrie că toți cetățenii suntem egali în drepturi și toți avem aceleași obligații.
  • +4 (4 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:31)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    da-le, taica, da-le sa se sature ...
  • +9 (9 voturi)    
    Who cares? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:44)

    Marionette [utilizator]

    1. Pensiile speciale trebuie sa dispara si de la militieni, securisti si militarii ce lupta cu cefele de porc la gratar si damigenele de tuica si vin. Magistratii si restul care luau pensii speciale nu sunt grosul.
    2. Guvernul non-Fanfaron care vrea cu adevarat sa stopeze o pensie speciale O VA STOPA. Daca penibilitatea asta de protest va face ca Guvernul sa zica "nu putem domnule, uite ca se blocheaza tara daca nu le dam pensii speciale" aceasta ar trebui tradusa in termenii "faceti-va si voi ca protestati si noi ne facem ca nu avem ce face si situatia ramane in final la fel" :prostii contribuie si platesc taxe si jegurile hoate iau grosul.
    3. Ca o concluzie: nu trebuie ca unii sa puna banii la comun si altii sa ia cat nu se cuvine. Asa ceva este jaf. Nu se poate ca un stat sa se fundamenteze pe jaf, daca CCR spune ca tb sa se mentina situatia atunci poate este nevoie de o revolutie noua care sa schimbe aceasta mizerie originara.
  • +12 (12 voturi)    
    protestul e, de fapt, o greva (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:45)

    Morcoveatza [utilizator]

    Utilizarea termnului de protest e o smecherie de 2 lei. Ceea ce fac ei e abatere disciplinara si trebuie exclusi din magistratura imediat. E o imixtiune in prerogativele legislativului. Sa renunte la profesie daca nu doresc sa fie impartiali si independent fara pensii speciale. Procuror pe care il cunoscut personal, dupa 25 ani de profesie, cu salariul lunar de 10.000-11.000 lei, s-a pensionat cu 16.000 lei lunar. Oare nu e exagerat de absurd ?
    • +2 (2 voturi)    
      dinca knows (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 11:01)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Morcoveatza

      and approves.

      #dincalikes
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate ! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 14:21)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Morcoveatza

      Greva le este interzisa prin lege. Pe cine pacaleste formularea pe care au ales-o ? Ministrul sa-i dea afara !!! Si judecarea plangerii pe care o vor face sa o faca Parlamentul !
  • +9 (9 voturi)    
    Diaspora va asteapta, (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:56)

    constan [utilizator]

    Sute de romani pleaca in lumea larga pentru o viata mai buna,printre ei sunt medici ingineri si informaticieni apreciati si platiti corespunzator.Si voi dragi grefieri si judecatori aveti aceeasi sansa de a pleca si a demonstra ce va poate capul.Sa nu va ingrijorati prea tare ca nu ne vom descurca in tara fara voi,pentru ca am inceput sa ne descurcam fara medici si oricum ramanem cu popii care nu fac greve.
    • -6 (6 voturi)    
      Incurci (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:28)

      cu4clase [anonim] i-a raspuns lui constan

      demnitarii cu prostituatele.
  • +3 (3 voturi)    
    O ocazie buna... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:30)

    Mihail. [utilizator]

    ...sa mai achite niste tortionari. Asa, de placere, in timpul liber.
  • +3 (3 voturi)    
    S-a mai intamplat asa ceva cu ani in urma (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:34)

    Susufler0 [utilizator]

    cand judecatorii pt a obtine o serie de mariri si de drepturi salariale nerecunoscute de catre guvern au facut intai greve japoneze, apoi greve cu suspendarea activitatii pt doua trei ore pe zi, dupa care au facut ca acum suspendand sine die circa 65% din activitatea de judecata. Doar ca atunci aceasta suspendare s-a facut in buza vacantei judecatoresti ( in care oricum activitatea de judecata e mai redusa).
    Apoi magistratii au aratattuturor ce inseamna celeritate. Luni introduceau actiuni colective de chemare in judecata a Ministerului de Justitie. Marti acesta era citat iar miercuri procesul se judeca de catre judecatori care dadeau dreptate colegilor lor. Hotararea se redacta in aceiasi zi sitot atunci se si comunica partilor. Deci in 3 zile procesul era gata cu hotarare cu tot trimisa. Ce si-ar mai dori si muritorii de rand sa "pateasca" la fel in procesele lor ! Da de unde ! Ale lor sunt amanateasa cum se intampla acum, fara vina lor ! Mare porcarie ! O spune un fost judecator !