Analiștii financiari bancari estimează o depreciere a leului mai mare decât acum cu o lună

de DP     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2020, 9:07 Economie | Finanţe & Bănci


Adrian Codirlasu, presedintele CFA Romania
Foto: Hotnews
Circa 90% din analiștii financiari bancari membri ai CFA România anticipează o depreciere a leului in următoarele 12 luni (comparativ cu valoarea actuală), arată CFA într-un comunicat remis luni dimineață. Valoarea medie a estimărilor pentru iunie 2020 este un curs de 4,8286, in timp ce pentru ianuarie 2021 valoarea medie a cursului anticipat este de 4,8823. Estimările sunt mai pesimiste față de cele din decembrie, când pentru iarna viitoare cursul mediu așteptat era de 4,86 lei.

Rata anticipată a inflatiei pentru orizontul de 12 luni (ianuarie 2021/ianuarie 2020) a inregistrat o valoare medie de 3,67%.

Sunt de remarcat anticipatiile privind majorarea ratelor de dobanda atat pentru scadentele scurte (ROBOR 3M) cat si pentru cele lungi (obligatiuni suverane cu scadenta 5Y denominate in RON), peste 62% si respectiv 64% dintre participantii la sondaj anticipand aceste evolutii.

56,1% dintre analiștii CFA România consideră că imobiliarele sunt supraevaluate în marile orașe, iar o treime dintre ei cred că prețurile sunt corecte.

52,4% dintre analiștii CFA România cred că în următoarele 12 luni situația ocupării forței de muncă se va înrăutăți, 45,2% cred că va fi la fel, iar restul cred că se va îmbunătăți.

CFA România este asociația profesioniștilor în investiții din România, în mare parte deținători ai titlului Chartered Financial Analyst (CFA), calificare administrată de CFA Institute (USA).

În prezent, CFA România are peste 235 de membri, majoritatea deținători ai titlului de Chartered Financial Analyst (CFA) sau candidați pentru unul din cele 3 niveluri ale examinării care conduce la acordarea acestui titlu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6049 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    Analistii, serios? (Luni, 27 ianuarie 2020, 9:16)

    Lok [utilizator]

    Mai degraba li s-a spus frumos sa dea de veste ca o sa creasca ca nu bate cu bugetu. Daca controlezi tiparnita, inflatia este foarte usor de controlat.
    • +1 (7 voturi)    
      hehe (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Mai degraba nu e adevarat un comentariu care incepe cu mai degraba. E metoda ruseasca de a acuza "dupa cum se stie", #ivane.
      • -1 (9 voturi)    
        Buna dimineata Trans-ule. (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:52)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Vesnica ta acuza de troll rus. Imi place ;). Ceva la subiect stiu ca nu adaugi. Dar trebuie sa fie si unii ca tine.
        • +4 (4 voturi)    
          vrei la subiect? (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:18)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          ia la subiect!
          mariri peste mariri. bugetari cu salarii marite la fiecare alegeri!
          pensii speciale aberante pentru toti porcii.
          de unde crezi ca se platesc astea? din imprumuturi si din TIPARNITA! de aici si inflatie!
          • +1 (3 voturi)    
            Nu pot sa te contrazic. Nici nu am de ce. (Luni, 27 ianuarie 2020, 16:11)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

            Toate alea sunt corecte. Avem cheltuieli in plus, stim. Si singura masura e sa crestem inflatia (adica sa taxam pe toti) prin grabirea tiparnitei. Dar esti de acord ca viteza tiparnitei dicteaza inflatia. Stim asta de la Bulgari care tin cursul la paritate cu Euro, ca prin minune, dar de fapt din trucuri de tiparnita.
            De fel rectificarea bugetului prin inflatie o puteam face si eu. E o solutie de stanga pe care si PSD o facea. Asadar unde ii schimbarea?
  • +4 (6 voturi)    
    CFA România (Luni, 27 ianuarie 2020, 9:28)

    robyzs [utilizator]

    Chartered Financial Analyst (CFA) România s-a gandit sa confirme aceste zvonuri, stim bine cum reactioneaza bursa la astfel de miscari, evident ca bancherii vor o felie.
  • -3 (15 voturi)    
    Daca era Barna presedinte nu se intampla asta (Luni, 27 ianuarie 2020, 9:29)

    Miky60 [utilizator]

    Se vede ca romanii au dorit tot USL-ul in continuare sa distruga tara. Daca era Barna presedinte pana acum erau alegeri anticipate si cu USR-ul la putere in locul unul PNL foarte pesedist, acum am fi reusit sa intarim leul ba chiar sa il aducem unde era inainte de cei 30 de ani de distrugere provocata de psd-pdl-pnl-usl!
    • -4 (10 voturi)    
      USR nu are solutii pentru buget. (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:24)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Zi una. Ca votantii nu sunt convinsi de nimic si de nici un partid.
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:07)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Una: eliminarea tuturor pensiilor speciale.
        • -3 (7 voturi)    
          Pai ziceam solutii. (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:54)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

          Stie si USR la fel ca PNL ca dizolvarea pensiilor speciale nici macar nu compenseaza majorarea alocatiilor. Nu sunt impotriva, dar nu rezolva nimic deoarece e nevoie de vreo 100 de masuri de genul, si nu are nici un partid capitalul politic sau abilitatea sa le faca.
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:17)

            mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Ai cerut sa ti se spuna o masura pentru buget si ti s-a spus. Acum spui ca "da, dar... ". Fie! Buget necesar dublare alocatii: 6 miliarde. Buget pensii speciale: 7.2 miliarde. Oricum dublarea alocatiilor mi se pare o prostie - nu va incuraja natalitatea poate doar pentru cei foarte saraci care oricum erau deja incurajati. Patura medie are nevoie de alte facilitati.
    • +1 (7 voturi)    
      Ba se intampla (Luni, 27 ianuarie 2020, 11:04)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Si daca Barna era presedinte tot asa se intampla. Defapt o sa scada moneda incontinuu in urmatorii 10 ani doar din cauza masurilor luate de PSD in 2016-2019, indiferent de cineva fi la putere.
      • +3 (5 voturi)    
        PSD? (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:17)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Păi au fost cu PNL la guvernare.. De ce nu au facut „liberalii” nimic bun atunci (exceptand ca odata ajunsi la ciolan au inceput sa fure și ei)?
  • -3 (9 voturi)    
    analistii.. (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ar tb obligati sa isi parieze averea pe propriile "previziuni" daca vor sa se joace de-a datul in bobi.

    doar asa si-ar mai castiga o bruma de credibilitate.
  • +5 (9 voturi)    
    nu e relevant (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:43)

    jescu [utilizator]

    Pai ei spun ca se intampla pe ce au pariat ei, sau ce au sfatuit clientii lor ca se intampla. Isarescu si cativa din BNR sunt singurii care stiu cu ceva timp inainte ce se va imtampla, dar nu pot sa spuna :)
  • +1 (3 voturi)    
    Iar au citit in.. (Luni, 27 ianuarie 2020, 10:50)

    Zummm [utilizator]

    Fasole ?
  • 0 (6 voturi)    
    Cu un Câtu politruc si incompetent.. (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca minisrtru la FInante, va fi si mai rau. Dupa ce a mancat (...) in opozitie, acume el cel care imprumuta la greu, elaboreaza bugete mincinoase, ingroapa investitiile si ameninta cu inghetarea (de ce nu cu taierea dupa metoda Turcan & Co?) pensiilor.
    • +1 (1 vot)    
      Fugi cu ursu/capra...!!! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 16:14)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      că sărbătorile de iarnă au trecut! Păi Orlando este de 100 de ori mai inept decât Câțu. Iar trio-ul Orlando Discotecă-Socol-Darius Vâlkavou a fost cea mai mare calamitate financiară de la venirea comuniștilor peste România! Până și Iliescu știe mai multe despre finanțe(că învățase la Moskova, conform principiului cunoaște-și dușmanul).
  • +3 (5 voturi)    
    Cursul (Luni, 27 ianuarie 2020, 12:20)

    TrueBlue [utilizator]

    Doar BNR poate sti cat va fi vreun curs. Restul doar speculeaza. Nu exista cursul real, sau cat ar trebui sa fie, cursul nu se poate calcula. CFA Romania, nu a estimat niciodata corect acest curs. Azi, ING Bank Romania cumpara 1 euro cu 4.6138 RON si il vinde cu 4.9484. Deci cat e cursul?! https://ing.ro/ing-in-romania/informatii-utile/curs-valutar.
    • 0 (0 voturi)    
      ing pentru copii (Marţi, 28 ianuarie 2020, 9:26)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      ecartul pe curs este forte mare, deci cistigul bancii este enorm, sau nu doreste sa vii sa vinzi la ei pentru ca cursul de cumparare al bancii este jos, ing nu este banca, este speculator de orice in romania
  • -2 (4 voturi)    
    DACA (Luni, 27 ianuarie 2020, 15:05)

    jidanul [utilizator]

    In cazul in care deprecierea leului va continua, aceasta va fi din cauza venirii la guvernare a PNL-pdl-ului, deoarece de cand au venit ei la putere leul se depreciaza continuu. "Guvernul meu 2"Orban, a lui KW Iohannis, a dat-o rau de tot in bara. "Primul pas" cu "guvernul meu 1" -Ciolos a fost un dezastru, iar acum KW Iohannis repete greseala cu "guvernul meu 2"-Orban, care este o catastrofa si "pas cu pas", KW Iohannis, s-ar putea sa bage tara intr-o criza sociala, economica si financiara pe care nu cred ca o va putea gestiona, Cu Citu, Alexandru, Turcan, Ion Ștefan zis si "Grinda", Orban nu ai cum sa faci un guvern capabil sa administreze Romania, sa dezvolte tara si sa aduca bunastarea romanilor.
    • +1 (1 vot)    
      Fugi cu cercu', jidănașule! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 16:17)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      PSD a distrus economia și tu dai vina pe PNL, venit de două luni la guvernare? Păi și dacă vroia, nu putea să o facă. Economia națională are o inerție totuși, nu reacționează ca o mașină de curse (dar la manevre prostești gen OUG 114 o face totuși).
      Dar așa, d'un pamplezir, ia spune ce manevre au făcut peneliștii de s-a dus țara de râpă? că în postarea ta doar ai acordat calificative din burtă, și aia plină de votkă rusească....