​Opinii HotNews.ro

Lui Cîțu "i-a mâncat câinele tema". O conferință ciudată

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:00 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, nu s-a prezentat bine în conferința de marți. A ales câteva subiecte: executia bugetară, Gabriela Firea și împrumutul de pe piețele externe. Am aflat că unele cifre pe care ni le-a dat instituția la începutul evenimentului sunt greșite. Referitor la Gabriela Firea (adică Primăria Capitalei) am auzit cam aceleași declarații făcute cu o seară înainte la un post de televiziune, despre Prima casă - ceva ce a mai zis, împrumutul de pe pietele externe, cam nimic nou. Noroc că presa a mai întrebat și alte lucruri, asta deși Cîțu a spus că ne dă doar 10-15 minute. Am avut puțin mai mult: 23-24 minute.

Cu câteva minute înainte să intre în sală, angajații Ministerului au început să ne împartă fiecăruia câte o mapă cu prezentarea ministrului referitoare la execuția bugetară. Bineînțeles, toți ne-am apucat să scriem pentru a da informația cât mai repede.

Toți am publicat, iar apoi ministrul intră în sală, începe conferința și ne anunță: „Înțeleg că la prezentare s-a strecurat o greșeală și atunci vom primi o variantă updatată (a vrut să spună: actualizată n.r.)”.

Cu alte cuvinte, hârtii printate aiurea, colorate. Unii poate vor spune: Copaci tăiați. E și asta adevărat. Din clipul postat de Florin Cîțu pe Facebook lipsește acea declarație de la început, dar se găsește pe internet și video-ul integral.


Trei lucruri aflate de la Florin Cîțu:

1. Așa am aflat că în Ministerul Finanțelor intră ca la ei acasă membrii PNL, precum deputatul Vîlceanu care schimbă oameni prin teritoriu, după cum a scris presa zilele astea, un subiect tratat marți și de HotNews.ro.

Iată ce a zis, dar găsiți articolul despre acest lucru aici: „Am colegi care vin în fiecare zi. Am colegi care vin, colegi parlamentari. Domnul Vîlceanu (deputat PNL n.r.) și ceilalți domni vin pentru că sunt colegi de partid. Acum asta este. Nu știu ce vreți să spuneți cu asta”.

2. La fel am aflat, de la el (ceva ce știam), că pentru a putea plăti datoria publică trebuie să faci excedent. E adevărat. Tot el, câteva secunde mai târziu, se cam contrazice și spune: „Ceea ce facem noi este să plătim împrumuturi luate la dobânzi astronomice de PSD cu dobânzi mai mici. Dacă vrem să reducem datoria publică, (trebuie n.r.) să țintim echilibrul bugetar”.

Adică nu mai e nevoie de excedent, ci de dobânzi puțin mai mici ca să scadă datoria publică? Bineînțeles, e greșit. Datoria crește mai departe. Dacă se referă, prin „echilibru bugetar”, la realizarea de excedent, e puțin probabil să se întâmple acest lucru în anii următori, având în vedere structura bugetului. Să nu uităm că în 2020, de exemplu, nu putem vorbi de excedent, ci deficit de 3,6% din PIB, asumat de Guvern.

3. La fel am aflat că trimite control la câteva companii de stat că nu au virat câți bani trebuie la buget, dar el nu știe cine și cât nu a virat. Practic, el a aruncat informația în timpul prezentării, dar când presa a cerut detalii, el a arătat că nu știe. HotNews.ro a tratat acest subiect aici.

Dacă stăm să ne uităm așa... în trecut, pare că Florin Cîțu când era în opoziție știa mai bine ce se întâmplă pe la Finanțe. Avea un mesaj coerent. Care a fost scopul conferinței? De obicei, pentru împrumutul extern venea un comunicat, iar execuția o așteptam normal, pe site.

Întrebările erau ușor de anticipat, mai ales că ne cunoaște pe mulți dintre noi, iar dacă era conectat la evenimentele din ultima perioadă, ar fi putut jongla cu răspunsurile.

Situațiile de mai sus mi-au amintit de o vorbă din copilărie. Dacă nu ne făceam temele la școală, profesoara ne spunea: „Nu-mi spune că ți-a mâncat câinele tema”. Bineînțeles, primeam și o notă mică, iar de rușine și frică de părinți nu se mai întâmpla.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8385 vizualizari

  • -4 (24 voturi)    
    Penibil (Marţi, 28 ianuarie 2020, 20:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    SSe știa că acest individ e penibil si incompetent. PAre si prost. n fine, pe masura unui guvern de adunatura care de 3 uni doar palavrageste si nu e in stare de nimic.
  • 0 (22 voturi)    
    hmm (Marţi, 28 ianuarie 2020, 21:35)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    omul pare intr-o degringolada totala.ori nu e obisnuit cu "munca" sau, ma rog, cu prezenta la munca, ori primeste ordine antagonice si e scurtcircuitat :))
  • +2 (14 voturi)    
    Opinia redactiei? (Marţi, 28 ianuarie 2020, 22:36)

    leymut [utilizator]

    Acest articol de opinie reprezinta opinia redactiei sau o publicati pentru ca sunteti o platforma si pentru opinii care nu va reprezinta neaparat (tip "OpEd" al NYTimes)? Nu prea inteleg ce mesaj transmiteti cu acest articol si unde vreti sa va pozitionati.
    • +1 (9 voturi)    
      Arata diferenta dintre vorbe si fapte (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 8:58)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui leymut

      Citu a fost ca un caine turbat cand era in opozitie, improscand cu noroi pe oricine si orice masura luata, iata insa ca atunci cand trebuie sa taca si sa lase sa vorbeasca faptele, nu stie nici macar ce spune, iar gandirea analitica-l omoara. Unde este expertul rasat, cu scoli prin occident,fie el si cel care incerca sa dea un tun asupra leului? Acum poate butoanele sunt prea mari pt. el, ca nu trece saptamana si aflam de un nou imprumut ori ca a cerut ajutorul FMI sa-i spuna aia ce si cum...ei ce sa-i faci greaua guvernare.
      Apropo, ca tot a batut campii cu Banca Internațională de Investiții, a reusit sa scoata Romania de acolo? Nici macar reprezentantii nostri din consiliul director nu a reusit sa-i schimbe. Apa de ploaie.
    • -1 (1 vot)    
      Obișnuiți cu//glumițele// lui Teodorovici. (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui leymut

      Dacă cineva vine cu date,statistici care să arate situația nu-i înțeles.Câțu este prea serios pentru unii jurnaliști .
      • 0 (0 voturi)    
        Esti ironic? (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:56)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        1. Nu ai auzit ca mapele prezentate presei inainte de conferinta puteau fi aruncate la gunoi deoarece el a venit cu alte cifre, noi, actualizate? De ce le-a mai dat atunci, era suficient sa le prezinte direct pe cele bune.
        2. A spune ca vrei sa se faca un control la o companie de stat, care nu a virat cat trebuia la buget (cifrele sunt bune, pe bune?) e ceva normal, anormalul intervine cand nu stii despre ce sume este vorba (deci ce cifre a prezentat Citu?), care este diferenta (poate iese cu plus, desi el zice minus), iar paranormalul se instaleaza cand nu stii nici macar sa le nominalizezi. Pai atunci despre cine, ce vorbesti?
        3.2. To be or not to be excedent? Aia e intrebarea, iar Citu zice ca da, apoi ca ba. Isi uita declaratiile pe parcurs?
        O fi o palarie prea mare.
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui leymut

      Cred ca Ministrul are oameni extremi de slabi pregatiti in jurul sau.

      A acceptat pe unii recomandati de membrii de partid dar se pare ca nu sunt prea de calitate...

      Ministrul nu poate sa le faca pe toate, ceea ce este normal, firesc, zic io, si da are nevoie si de pauze ca sa isi reincarce bateriile...

      FB - autorul articolului - a notat sincopele si cred ca bine a facut observatii pertinente.
  • +3 (7 voturi)    
    Despre buget și datorie (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 5:36)

    Omics [utilizator]

    Deficitul bugetar arată doar cât a luat statul cu împrumut nu și cât a restituit. Poți să te împrumuți, dar și să ai cheltuieli cu restituirea împrumuturilor, deci datoria publică poate chiar să scadă în condiții de deficit.

    Excedentul bugetar poate să nu fie folosit la plata datoriei, ci plasat în creanțe.
    • +5 (5 voturi)    
      nu te agita... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 8:40)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      Pe aici lumea nu prea face distinctie intre fluxuri si stocuri economice.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 14:26)

    I [utilizator]

    asta e opinia lui barabula asta de a scris acticolul, nimic de citit aici...
  • 0 (2 voturi)    
    parere (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 15:08)

    izu51 [utilizator]

    Cu siguranta este un articol facut sa dea apa la moara admiratorilor lui Teodorovici.In mod sigur ministrul CItu are probleme de a se exprima pedagogic si didactic pe placul multor jurnalisti habarnisti ,lucru in care excela Teodorovici.Doar ca acela vorbea in bascalie golaneasca si dezinforma lumea,lucruri mult mai grave !Opiniile unora ,de orientare "anti ",nu fac decat sa zapaceasca lumea si starneasca indoieli inainte de alegeri .Deci domnul care semneaza in numele redactiei este indoielnic in opinii si doar va reusi sa indeparteze cititorii onesti de Hotnews.
    • -1 (1 vot)    
      nu face asa ceva autorul articolului (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui izu51

      FB este atent la detalii si cred ca a fost extrem de neplacut surprins de cele descoperie inainte si in timpul conferintei de presa - posibil sa fie remediate de indata sau in timp cele observate si comentate de autor.

      O imagine echilibrata ne face bine tuturor - mai ales daca vrem sa scoatem raul cel mare dintre nou - adicalea #ciumarosie

      Pana la urma articolul se adreseaza unor oameni care inteleg si oarecum stapanesc limbajul economic care nu este chiar asa si pentru orisicine - si zic asta nu din rautate sau infatuare - are o anumita pasareasca care necesita oarece cunoastere si cam atat.
  • -1 (1 vot)    
    OH. (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 16:07)

    letsoc [utilizator]

    Va este dor de Orlando dragi hotnewsisti .