Un raport al Finanțelor dezumflă o declarație de-a lui Cîțu

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2020, 8:31 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, ori a trimis echipa de control la companiile de stat și n-a găsit ce credea el, ori a exagerat acum circa două-trei săptămâni. Un raport al instituției pe care o conduce arată o altă concluzie, puțin diferită decât cea sugerată de ministru.

Spre finalul lunii ianuarie, mai exact în ziua de 28, Florin Cîțu, ministrul Finanțelor, prezentase execuția bugetară. Anunța atunci un deficit mai mare cu 0,2 puncte procentuale decât estimarea inițială stabilită prin rectificarea bugetară. Acele 0,2 p.p. ar fi avut 3 motive: banii pentru procesul cu frații Micula, cheltuieli suplimentare pentru unitățile administrativ-teritoriale și dividende mai puține/mici de la companiile de stat.

În legătură cu acest din urmă motiv, Florin Cîțu a făcut câteva declarații interesante, ba chiar a spus că va trimite echipa de control economico-financiară, doar că nu prea știa ce companii nu au dat bani din dividende la bugetul de stat. Tonalitatea pe care a folosit-o sugera că acele companii ar fi păcălit bugetul. Întregul subiect a fost acoperit de HotNews.ro aici (click).

Ei bine, pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice a fost publicat, zilele acestea, un raport, în care se spune, într-adevăr, că statul a încasat mai puțin din dividende, cu 1,3 miliarde lei, dar nu din motivele sugerate de ministru: "Dividendele apar pe hârtie, dar când începi să le colectezi nu sunt de fapt dividende, sunt altceva" (declarația sa).

Conform documentului, pe care îl puteți citi aici (vezi ultima pagină), cele 1,3 miliarde lei sunt puse pe seama OUG 114, nicidecum pe a companiilor care nu ar fi dorit să vireze bani. Așa cum se poate vedea, "o astfel de plată ar fi afectat negativ capacitatea de investiții a acestor companii".

Ori echipa de control nu a găsit mare lucru, ori a exagerat el, la acea dată.


Declarațiile lui Cîțu din acea zi, când credea că Hidroelectrica nu a virat dar, de fapt, o făcuse

“În buget au fost incluse veniturile de la companii. Noi am estimat că vom încasa. Nu ar fi trebuit să existe această surpriză, din dividende: 1,3 miliarde lei. Sunt câteva companii, și vă spun că acolo vom trimite și echipa de control economico-financiară pentru că acolo sunt câteva neclarități. Dividendele apar pe hârtie, dar când începi să le colectezi nu sunt de fapt dividende, sunt altceva. Atunci ar trebui să clarificăm această situație”, a spus el, pe 28 ianuarie.

Fiind întrebat de jurnaliști care sunt acele companii, el a spus: „Cred că Hidroelectrica nu a plătit dividendele, dar trebuie să verific”.

Când i s-a atras atenția că Hidroelectrica a dat dividende, chiar suplimentare, a urmat următoarea replică: „Dacă e Hidroelectrica, cred că trebuia să dea puțin mai mult și nu au dat cât trebuia. Asta e, dar o să verific”.

Reamintim că pe 20 decembrie, acționarii Hidroelectrica au decis în ședința AGA să ceară companiei distribuirea de dividende suplimentare către acționari, în valoare de un miliard de lei, din rezervele societății.


Un lucru amuzant de acum 2 săptămâni

La Guvern se adoptase un proiect de act normativ privind sistemul electronic de popriri, prelungirea termenului de depunere a Declarației unice și prelungirea unor termene la OUG privind amnistia.

Pe data de 30 ianuarie, ministrul Finanțelor a avut o postare în legătură cu termenele privind amnistia. Dincolo de faptul că acolo scrie, așa cum se vede mai jos, că toate ar fi modificări la codul de procedură fiscală - ceea ce nu e adevărat (probabil cei care i-au făcut postarea au scris asta din necunoștință ori neatenție) - a menționat la partea cu amnistia termenul de 31 iunie.

Data de 31 iunie nu există în calendar.

Iată postarea lui Cîțu.



Mai interesant este că și Ministerul Finanțelor, în aceeași zi, a avut o postare asemănătoare.



Pe site-ul Ministerului nu mai există această postare.

Precizăm că în Monitorul Oficial a apărut data care trebuia și există în calendar: 31 iulie.

Citește și:












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12964 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    mda, greu cu dividendele (Vineri, 14 februarie 2020, 8:38)

    seb_h [utilizator]

    Citzu se face de ris cu brio....
  • 0 (16 voturi)    
    Articol scris cu picoarele (Vineri, 14 februarie 2020, 9:04)

    4Runner [utilizator]

    N-am inteles din el, si l-am citit de doua ori... nu am inteles concluzia care ar fi trebuit sa reiasa citind titlul si intrand in articol...
    In el sunt numai declaratii de-ale lui Citu, de parca eu as fi procuror sa stau sa analizez ce a spus el de-a lungul timpului.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 februarie 2020, 11:39)

      [anonim] i-a raspuns lui 4Runner

  • +10 (14 voturi)    
    De verificat (Vineri, 14 februarie 2020, 9:13)

    ipolitic [utilizator]

    dacă raportul Finanțelor dezumflă doar declaratia lui Cîțu sau il dezumflă chiar pe Cîțu
  • +7 (17 voturi)    
    Nu ma mira, incepand cu celebrele (Vineri, 14 februarie 2020, 9:31)

    xrogo [utilizator]

    bugete paralele, apoi cu declaratiile alarmiste ce-au marit cursul si dobanzile, Citu asta este si a fost o catastrofa!
    • -1 (11 voturi)    
      Pe langa Dragnea, Valcov, Teodorovici si Dancila (Vineri, 14 februarie 2020, 10:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Catu este o bijuterie.
  • +4 (14 voturi)    
    Totul este bine si frumos (Vineri, 14 februarie 2020, 9:44)

    Unforgiven [utilizator]

    Atunci cand liberalii nostri mult iubiti si sfintisori curati ca lacrima, ne mint dulce, dulce pana la sange!

    Sa va spalati pe cap cu impostura securista de dreapta, curata ca lacrima, dragi postaci liberali!
  • +4 (10 voturi)    
    Sub semnul lui Al Capone, loveste Spionul Rus (Vineri, 14 februarie 2020, 10:05)

    Fides [utilizator]

    Citu a aratat ce poate atunci cand din angajat ING a dat atacul asupra leului. De atunci, cariera lui de economist a luat-o la vale. Nashpa sa treci prin scolile alea ca gasca prin apa.
    • +2 (4 voturi)    
      Sunteti intr-o posibila eroare. (Vineri, 14 februarie 2020, 11:44)

      d2d [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Cred ca-l confundati cu Isar.Neam de neamul lui nu lucra la finante sau in guvern daca era implicat in atacul impotriva leului.
      • 0 (6 voturi)    
        Citu, Isar si Mihoc- cei trei fantastici (Vineri, 14 februarie 2020, 12:51)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui d2d

        Citu, de la ING, a scapat o vreme deoarece ING era si este sucursala straina. La un moment dat parea ca o sa spuna mai multe despre ilegalitatile din sanul bancii olandeze, pe la Soviani in emisiune. A facut un zero barat, exact ca si cu plangerea penala pentru cele doua bugete a la Al Capone.
        Oricum sa nu uitam vorbele lui Manole din 2012, cand mai avea cate un flashback citez: „ca iepurasul din desene animate, care merge pe o crenguta pana se termina crenguta si mai face apoi vreo 10 pasi"... csf, ncsf.
  • +3 (11 voturi)    
    catu ,un om periculos de alarmist... (Vineri, 14 februarie 2020, 10:49)

    muscha mbanana [utilizator]

    cu un om ca acesta , care vorbeste de contabilitate paralela a la al. capone , pot incepe marile crize financiare >deja a fost respins de doua ori , mai urmeaza sa fie inca odata respins chiar de liberali ,pana unde merge impostura !? prea multe minciuni si ei acuza pe altii ca sunt paraciosi la inalta curte...Hmmmm....nu e-n ordine deloc ,sa vedem scorul la alegeri ,dupa gafele cu cele 25 sau gafele lui catu, etc...cred ca l-a urechiat bine de tot iohanis pe orban de a retras cele 5 oug-uri ! o sa ma uit la urechile lui de acum incolo , e un om de sacrificiu , daca era destept ii spunea lui iohanis, sa mai cada si altul !
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 14 februarie 2020, 10:52)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pai inca nu v-ati prins ca asta vorbeste ca la talcioc despre lucruri de stricta profesionalitate!?
  • +1 (9 voturi)    
    Ca de obicei (Vineri, 14 februarie 2020, 11:11)

    consumator2 [utilizator]

    Manipularea lui Citu, habarnist slugarnic ajuns unde au vrut altii sa-l puna. De decor, evident, sa nu combata “politicile lui Manole”, prostiile alea cu macrostabilitatea, in intereseul bancilor.
  • 0 (8 voturi)    
    Prin ordonanta lacomiei PSD-iste (Vineri, 14 februarie 2020, 11:12)

    ty [utilizator]

    bancile, societatile energetice, societait din telecomunicatii, pensiile private au fost taxate suplimentar de talharii politici ai neamului. La fel cum tot romanul a fost taxat suplimentar prin cresterea accizei la benzina - o alta ticalosie cu aceiasi autori.
    La sfarsitul anului societatile isi fac calculele. Pe langa cheltuielile obisnuite pentru 2019 trebui sa adauge si cele stipulate in orodnanta lacomiei PSD-iste. Evident ca profitul va fi corespunzator mai mic. Deci si dividendele platite statului vor fi mai mici.
    Acum astia de la guvernarea noastra schiopa (prin marea grija a acelorasi talhari politici) sunt liberali asa ca nu vor impune societatilor ca si rezerva pe care si-au pastrat-o din profit pentru dezvoltare sa fie repartizata ca si dividende. Asa cum foarte rau au facut predecesorii lor in 2019.

    Vezi si: https://cursdeguvernare.ro/oug-114-isi-numara-mortii-pagube-de-miliarde-in-economie-importurile-de-energie-pun-presiune-pe-deficitele-externe.html
    • -3 (3 voturi)    
      de ce ... (Vineri, 14 februarie 2020, 16:28)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui ty

      cand te duci sa votezi ,de ce pui stampila pe catu , in loc sa pui ciomagu'...?
  • 0 (6 voturi)    
    Minciunile lui Citu (Vineri, 14 februarie 2020, 14:57)

    pelagragalbena [utilizator]

    Daca toate Mustilii ar face Miere, asa si cu citu sau stutu ca nu stiu sigur cum se zice.
  • -1 (7 voturi)    
    Catzu Vasile Florin (Vineri, 14 februarie 2020, 15:18)

    12Cristian [anonim]

    Vorbeste cu o usurinta infioratoare fara sa aibe habar! Asta este ministru de finante??
  • +1 (5 voturi)    
    Catu Vasile Florin (Vineri, 14 februarie 2020, 15:21)

    12Cristian [anonim]

    Si inca ceva, MF nu are Directie Comunicare?? Trebuie sa comenteze doar el? Infirorator!
  • -2 (6 voturi)    
    catzu , cosmar ... (Vineri, 14 februarie 2020, 16:30)

    muscha mbanana [utilizator]

    e de cosmar si horror ,tipu' asta ,cum se da el rotund si realitatea o intelege si un copil de clasa 4-a !
  • 0 (0 voturi)    
    ceea ce este important este ca (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 14:50)

    ..13 [utilizator]

    1. Realitatea financiara este analizata
    2. Informatia este transparenta.

    Nu este om fara de greseala cum , din pacate, nici Ministerul de Finante fara oarece neclaritati.

    Acum sa analizam la rece:
    - Ce s-a intamplat dupa declaratiile Ministrului de Finante? Mai nimic si asta este bine pentru ca a existat un raport care ne lamurea...
    - Au fost erori care ar trebui indreptate de actualul Ministru de Finante? Da, dar am scapat ieftin pentru ca ele nu au alterat piata.

    Data viitoare este recomandabil sa fie mai atent, mai precaut in declaratii. Nu stim, ne vom informa si vom reveni cu informatii - este formularea pe care o recomand.

    In ceea ce priveste comentariile anterioare - ma abtin sa mai zic ceva de ele in afara de faptul ca pare ca este identificat dusmanul boborului in persoana cuiva...Zic ca trebuie sa circule mai usor pianul pe scari in jos, dvs. ce credeti???

    PS
    Este al doilea articol care are o tinta declarata Ministrul de Finante - surprinzator pentru mine pentru ca nu am remarcat aceeasi ravna/ emulatie pe vremea lui Teodorovici, dar poate gresesc eu.