Daraban (CCIR): Cercetarea românească nu interacționează cu economia. Nu știu ce cercetează dânșii. Primesc fonduri europene, se joacă de-a cercetarea

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 25 februarie 2020, 13:11 Economie | Finanţe & Bănci


Mihai Daraban
Foto: Hotnews
​Trebuie să așteptăm ca bruma de cercetare care mai există în România să înceapă să interacționeze cu economia reală, a declarat Mihai Daraban, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR), în cadrul unei conferințe.

„Ne întâlnim cu rectori de pe la politehnici doar la recepții. Cercetarea românească nu interacționează cu economia României. E o realitate. Nu știu ce cercetează dânșii. Primesc fonduri europene, se joacă de-a cercetarea. Produsul finit în economia reală nu-l vedem. Sunt ceilalți că suntem pe ultimul loc la cercetare. Spune Eurostat. Va trebui să așteptăm până oamenii de afaceri românești se vor întări, vor putea susține cercetare, vor învăța și din know-how pe care îl primesc lucrând pentru firme străine și încet-încet să ieșim pe piață cu niște repere românești cu valoare adăugată mare, că aici este problema”, a afirmat el.

El susține că doliul după forța de muncă care a plecat în străinătate trebuie să se oprească.

„Va trebui să ne focalizăm pe rezerva de forță de muncă existență în țară și există. Ne-a spus Eurostat că 1,68 milioane români între 18-60 de ani nu au muncit nicio dată în viața lor. Sunt mulți care nu muncesc pentru că sunt ajutoare sociale, că se dă cash pe nemuncă. Aceste lucruri trebuie să dispară”, a precizat Daraban.

Potrivit acestuia, deficitul comercial se duce cam la 18 miliarde euro.

„La 31 decembrie 2016 era deficitul de 10 miliarde euro, după un an 13,1 miliarde euro, apoi 15 miliarde și acum ajungem la 18 miliarde euro. Am ajuns o țară de Black Friday”, spune președintele CCIR.

  • "Bineînțeles, ce să facă omul cu salariile mărite artificial? A schimbat toate electrocasnicele, toată marfa din import"
  • "Aici revin la oferta noastră de țară, la ce înseamnă diplomația economică a Guvernelor României în a se duce către acele branduri internaționale cu guvernele lor aferente care exportă cel mai mult în România. Nu cred că este rău să te duci la un brand cum este Samsung, să-i pui pe masă 2-3 miliarde pe care România le-a importat și să-i întrebi: Domnule, ce vreți de la viața noastră ca voi să ajungeți să produceți în România? Până la urmă ăsta e scopul ca producția de bunuri de larg consum să fie autohtonă. Nu contează forma de capital."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2884 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Poftim??? (Marţi, 25 februarie 2020, 13:37)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Are prefecta dreptate cu cercetarea!

    Am insa obiectii serioase la CIFRE: cum poate spune asa ceva??

    "Ne-a spus Eurostat că 1,68 milioane români între 18-60 de ani nu au muncit nicio dată în viața lor"

    Ehe, ar fi excelent sa fie chiar asa!
    In realitate insa, numarul votantilor pedesere este muult mai mare, sunt crca 3,5- 4 milioane!
  • -3 (3 voturi)    
    Nu a existat niciodata , , , , (Marţi, 25 februarie 2020, 13:43)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    , , , , cercetare in Romania. Nu cunosc, innafara de gerovital, niciun produs neaos romanesc care sa fi rupt gura lumii. Si când spun cercetare ma refer la perioada comunista si de dupa revolutie!
    • 0 (0 voturi)    
      nea vali, (Miercuri, 26 februarie 2020, 14:00)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ai ajuns degeaba la batrinete. o simpla cautare pe "guagl", te contrazicea, de aia n-o fac eu.
  • +3 (3 voturi)    
    cum sa interactioneze ? (Marţi, 25 februarie 2020, 14:34)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Pai trebuia sa cititi Eurostat ? Mai bine citeati bugetul Romaniei!
    Cum sa interactionezi cu x,y, z cu 0.13 la suta din PIB alocat cercetarii in 2020 ? Institutele de cercetare nu stiu nici macar daca le ajung banii pana in septembrie!
    Institutele de cercetare nu se joaca de -a cercetarea, sunt proiecte europene cu Renault, Thales, IBM cu toate mariile firme europene. Oamenii de afacerii romani ,in marea lor majoritate, sunt experti in dat salariul minim pe economie la multi angajati si ceva bani pe sub mana, la fentat ANAF-ul si alte chestii de astea. Sunt unii ,putini, care investesc in cercetare. Sunt multinationalele care fac aici cercetare.
    Asa ca daca vreti cercetare in Romania, trebuie sa bagati bani seriosi in ea, caci cercetatorilor valorosi mai tineri si mai in varsta cati mai sunt in Romania, nu le trebuie decat 1-2 saptamani sa plece de aici. Multi au facut-o , altii o s-o faca curand.
    E o politica de stat in primul rand sa dezvolte cercetarea si ar putea sa fie si a CCIR daca s-ar stradui un pic. Deocamdata aceste politici nationale lipsesc, iar cercetatorii se zbat sa subziste aici, multi fiind pe picior de plecare.
  • 0 (0 voturi)    
    Depinde de perspectiva (Marţi, 25 februarie 2020, 15:02)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu contest faptul ca necesitatile economice ar trebuie sa cantareasca in alegerea temelor de cercetare si ca interactiunea cu mediul economic este benefica.

    Pe de alta parte dl Daraban ar trebui intai sa inteleaga ce inseamna cercetarea in mediul academic si, mai mult, sa o sprijine. Pentru cercetarea aplicata intr-un domeniu de interes strict al unei companii, aceasta poate sa incheie contracte de cercetare (mai pe sleau, sa plateasca munca!) sau chiar sa-si infiinteze departamente de cercetare. abia atunci va vedea produsul finit.

    Afirmatiile d-lui Daraban se inscriu intr-o mentalitate gen "le spun eu ce sa faca, altfel ei pierd vremea; stiu eu mai bine cum stau lucrurile". Deseori companiile inteleg printr-un parteneriat in cercetare nimic mai mult decat forta de munca ieftina (poate chiar gratis) care sa livreze solutia la o problema specifica companiei, de interes strict economic. Deseori e suficient sa aplici o metoda bine cunoscuta la cazul concret, iar pentru aceasta e suficient sa ai in companie un angajat interesat/capabil sa studieze literatura si sa comunice cu cercetatori din mediul academic. Cei ca dl Daraban nu inteleg ca astfel nu entuziasmezi cercetatorii, care cauta aspecte stiintifice nerezolvate inca, ori rezolvate ineficient.

    Rezolvand problema concreta a unei companii poate conduce la o crestere a eficientei si, in final, la un profit mai mare al companiei, insa poate fi un act nul din punctul de vedere al cercetarii.

    Pentru stiinta d-lui Daraban, fondurile europene nu se primesc pentru intentia de a te juca de-a cercetarea, ci pe baza unor proiecte elaborate atent, care au trecut printr-o competitie acerba.

    Nu prin ironii gen "nu stiu ce cerceteaza dansii" ori "joaca de-a cercetarea" pe fonduri europene, ci finantand efectiv munca de cercetare pe teme agreate in comun se poate ajunge la o interactiune reala. Altfel ramanem sa ne plangem din ambele parti ca suntem neintelesi si fara ajutor din partea celorlalti.
  • -1 (3 voturi)    
    in sfirsit (Marţi, 25 februarie 2020, 15:21)

    sachei [utilizator]

    spune cineva lucrurilor pe nume.
  • +1 (1 vot)    
    credibilitate zero (Marţi, 25 februarie 2020, 17:12)

    Mihail. [utilizator]

    Mihai Daraban a fost membru PSD, fiind la un moment dat șeful organizației de tineret. El este băiatul directorului Șantierului Naval Constanța, și el fost PSDR-ist. Probabil că ”papa” i-a făcut pîrtie în noul partid numit PSD în care Mihai Daraban a ocupat și funcția de șef al Organizației Județene de Tineret, din care funcție a fost înlocuit de un alt personaj al Dobrogei. Adică de Radu Mazăre.

    https://www.cotidianul.ro/daraban-cel-suspect/
  • 0 (0 voturi)    
    De ce (Marţi, 25 februarie 2020, 20:24)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    și-or da toți ajunși prin cele funcții cu părerea despre cercetare, nu inteleg nici in ruptul capului!
    Cât de precară să-ți fie educația sa nu înțelegi ca orice aplicație directa in economie are un spate mii și mii de ore de cercetare fundamentală!
    Mai era o idioată pe la republicani care se întreba in gura mare de ce trebuie finanțată cercetarea pe muște?!... așa și darabanul ăsta, cu creierul sugrumat de la înălțimea cravatei, s-a găsit sa filozofeze despre aplicabilitatea cercetării!...
    Sutor, ne ultra crepidam!

    P.S. Ăștia care nu știți ce e cu cercetarea pe muste: ia băgați un Goagăl cu “Nobel prize” și “Drosophila melanogaster”!