Euro a trecut luni de 4,82 lei. Deprecierea ar putea continua până la 4,85 în acest an

de DP     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 13:09 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei BNR
Foto: Hotnews
Euro a trecut luni de 4,82 lei, majoritatea analiștilor spunând că acesta este doar un pas spre limita de 4,85, cât se estimează a fi la finalul acestui an. Valoarea medie a cursului euro/leu, calculată de BNR la ora 13 a fost de 4,8242, în vreme ce față de francul elvețian leul s-a depreciat marginal (4.5699 lei pentru un franc) iar față de dolarul american leul s-a depreciat cu aproape un ban (de la 4.31 la 4.32 lei/USD).

Monedele din Europa Centrală și de Est vor avea dificultăți să câștige teren în fața euro în 2020, iar moneda națională este prognozată să scadă cu 1,5% la un minim istoric de 4,85 lei pentru un euro pe fondul îngrijorărilor cu privire la creșterea deficitelor gemene, arată un sondaj Reuters, care nu a luat în calcul impactul coronavirusului. Sondajul în rândul analiștilor financiari scoate în evidență că forintul maghiar ar putea rămâne în preajma minimelor istorice atinse în ultima perioadă și că coroana cehească este singura moneda din regiune care va marca aprecieri modeste în fața monedei unice europene. Forintul a fost afectat de asemenea în acest an de politica monetară relaxată a băncii centrale, dobânzile în Ungaria fiind la cel mai scăzut nivel din regiune.

Zlotul polonez este prognozat să piardă 0,5% la 4,3/euro, valoare neschimbată față de sondajul de luna trecută ce privea evoluțiile valutare pentru următoarele 12 luni.

Încetinirea ritmului de creștere economică este un factor important pentru evoluția monedelor din regiune, arată sondajul. Încetinirea economiei germane a afectat puternic industria și exporturile României în cel de-al treilea trimestru al acestui an, iar consumul a marcat și el o ușoară decelerare în ultima perioadă.

În România, cei mai titrați analiști economici reuniți în cadrul CFA România au publicat recent estimările lor privind evoluția câtorva indicatori (cursul de schimb, inflație, piața muncii) pe următoarele 6 și respectiv 12 luni. Față de estimările de acum o lună, ei văd acum cursul leului depreciindu-se mai puternic, media cursului euro pentru jumătatea anului ar fi de 4.83 lei (față de 4.82, estimarea din decembrie), în vreme ce media de peste un an ar fi de 4.98 lei (față de 4.98, estimat acum o lună). De notat că au existat unii analiști financiar-bancari care au estimat un curs euro de 5,15 lei/euro la orizontul de 12 luni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4307 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    "in acest an" ?! (Luni, 16 martie 2020, 13:13)

    liviu_ [utilizator]

    "an" - insemna "7 zile" ?!
    • -1 (1 vot)    
      Bisnitarul catu (Luni, 16 martie 2020, 18:32)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      inca din noiembrie de cand a ajuns la butoane are misiunea ca impreuna cu amicii din banci sa duca euro in prima etapa la 5 lei iar apoi pana in vara la 6 lei adica o taiere cu 25% a tuturor veniturilor din romania: salarii,pensii,alocatii....
  • -10 (12 voturi)    
    Alo, tovarasul carierist Cîțu-Cuțu (Luni, 16 martie 2020, 13:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce facem? Nu vezi ca de când tot faci gargara pe la tv, economia se duce drac? Nu reuseste Coronavirusul sa distruga atât cât poti tu si Guvernul tau de ciolanari, condus din umbra de Ficusul de la Grivco-Cotroceni
  • -4 (16 voturi)    
    nu cred (Luni, 16 martie 2020, 13:23)

    cucuveauamov [utilizator]

    ne-a zis d. Citu ca acum pietele financiare au incredere in el si in PNL. Ia si crredite cu dobinzi negative. Va rog sa nu mai promovati stiri false!
    • +1 (5 voturi)    
      Chiparosul dj Theo (Luni, 16 martie 2020, 14:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Aducea euro la 5 pentru ca poate
  • 0 (0 voturi)    
    Pariul (Luni, 16 martie 2020, 13:53)

    Coco_papagal [utilizator]

    Meu e 6 Ron / 1€ pana in Iunie
  • 0 (0 voturi)    
    romanu e obijnuit (Luni, 16 martie 2020, 13:58)

    nash pandelica [utilizator]

    sa rotunjeasca...5.00 suna aproape corect.
  • -2 (4 voturi)    
    De ce toti isi bat joc de noi si de tara?! (Luni, 16 martie 2020, 14:00)

    Entiu [utilizator]

    Am strins toata viata cite putin pentru cind voi ajunge la pensie. Invatat de parinti sa economisesc am depus la banca chiar din primul salariu. Pentru dobinzile mai mari, banii, putini citi erau, i-am tot mutat pe unde s-a putut. Astfel la Banca Albina am pierdut din ei. La banca Bankoop am pierdut aproape totul. Mi-au injumatatit suma. I-am mutat la Banca Transilvania, unde dupa 11 ani am primit o dobinda de 1200 lei. Deci Banca Transilvania imi tine banii blocati pentru o dobinda modica Am ajuns dupa 28 ani cu aproape nimic.
    La Banca pentru Locuinte de la BCR alte probleme. Dupa 7 ani am pierdut vreo 3 mii lei din suma ce mi se cuvenea.. Iar banca de Locuinte pentru ca au un litigiu, au hotarit ca noi pupulimea sa le platim prejudiciul. Banca de Locuinte - BCR, mi-a luat din bani dupa ce au stat 7 ani la ei si i-au folosit pentru buzunarele lor. Totul se fura si nu am strins aproape nimic dupa 50 de ani de munca. Acesti bani sunt dupa o viata de munca cinstita.
    Astora, care ne conduc si ne fura, nu li se intimpla nimic!
    De ce?
    Cine are grija de noi in propria noastra tara?!
  • -1 (3 voturi)    
    De ce isi bat nesimtitii joc de noi si de tara?! (Luni, 16 martie 2020, 14:02)

    Entiu [utilizator]

    De ce isi bat nesimtitii joc de noi si de tara?!
    Am strins toata viata cite putin pentru cind voi ajunge la pensie. Invatat de parinti sa economisesc am depus la banca chiar din primul salariu. Pentru dobinzile mai mari, banii, putini citi erau, i-am tot mutat pe unde s-a putut. Astfel la Banca Albina am pierdut din ei. La banca Bankoop am pierdut aproape totul. Mi-au injumatatit suma. I-am mutat la Banca Transilvania, unde dupa 11 ani am primit o dobinda de 1200 lei. Deci Banca Transilvania imi tine banii blocati pentru o dobinda modica Am ajuns dupa 28 ani cu aproape nimic.
    La Banca pentru Locuinte de la BCR alte probleme. Dupa 7 ani am pierdut vreo 3 mii lei din suma ce mi se cuvenea.. Iar banca de Locuinte pentru ca au un litigiu, au hotarit ca noi pupulimea sa le platim prejudiciul. Banca de Locuinte - BCR, mi-a luat din bani dupa ce au stat 7 ani la ei si i-au folosit pentru buzunarele lor. Totul se fura si nu am strins aproape nimic dupa 50 de ani de munca. Acesti bani sunt dupa o viata de munca cinstita. Astora, care ne conduc si ne fura, nu li se intimpla nimic! De ce?
    Cine are grija de noi in propria noastra tara?!
  • +1 (1 vot)    
    sunt (Luni, 16 martie 2020, 14:38)

    costelo999 [utilizator]

    atit de negative dobinzile incit putem spune ca au ajuns pozitive, asa cum ai zice "este atit de tirziu incit putem spune ca este chiar devreme"
  • +1 (1 vot)    
    Interbancar (Luni, 16 martie 2020, 16:00)

    El3ctric [utilizator]

    Azi noapte timp de 45 de minute cursul pe interbancar a fost 4.88.