Guvernul nu renunță (deocamdată) la majorarea pensiilor și a alocațiilor pentru copii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:15 Economie | Finanţe & Bănci


Sedinta de Guvern
Foto: Hotnews
Prin proiectul de rectificare, în cifrele bugetului, nu s-a schimbat nimic nici pe partea de pensii și nici în privința alocațiilor pentru copii, transmite ministrul finanțelor prin intermediul Guvernului. "Nu s-a umblat la acele cifre", a transmis Florin Cîțu. Reamintim că actuala legislație prevede majorări uriașe ale pensiilor în luna septembrie și ale alocațiilor pentru copii în luna august.

Pensiile ar urma să fie majorate cu 40%, iar alocațiile pentru copii să se dubleze. Însă nu este exclus să vedem peste câteva luni amânarea acestor creșteri. Nu ar fi pentru prima oară când Guvernul se răzgândește. În plus, acum este aprobată abia prima rectificare bugetară din acest an, urmând, cu siguranță, încă una înainte de luna august.

Potrivit OUG 2/2020, Legea 14/2020 privind dublarea alocațiilor ar urma să fie aplicată de la 1 august.

Potrivit Legii, Alocația de stat pentru copii se stabilește în cuantum de:
  • a) 600 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
  • b) 300 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani și 18 ani, precum și pentru tinerii prevăzuți la art. 1 alin. (3);
  • c) 600 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani și 18 ani, în cazul copilului cu handicap."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3595 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    S-au jurat (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că vor respecta legea, nu? :))))
  • +8 (14 voturi)    
    RO,o tzara fara viitor cu asemenea clasa politica (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:24)

    Plagarus [utilizator]

    Pe umerii caror generatii vor ramane imensele datorii si subdezvoltarea tarii ?
    Depopulare masiva si raman doar cei ce nu mai pot pleca,tot ( deocamdata )
  • +8 (10 voturi)    
    minciuna taraganata (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:27)

    anghelson [anonim]

    sau cum sa numesc asta?
    Dar nu e vorba numai de pensiile obisnuite: nici la pensiile speciale, nici la bonusuri si sporuri de tot felul, nici la salarii aiuritoare (toate din pacate rezervate doar domeniului bugetar) nu vad sa renunte guvernul.
    Sau nu ...inca.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu renunță. Sunt prea reduși și lași. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:57)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui anghelson

      Ei vor doar să se mențină la ciolan.
  • +3 (7 voturi)    
    pai sa nu dea ei o pomana mica (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:29)

    snowflake [utilizator]

    doar se moare de coronavirus pe capete
    • 0 (2 voturi)    
      Pensia nu-i pomană. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Pensia pe bază de contributivitate este dreptul omului care a muncit o viață și a cotizat.Ești nesimțit și rău intenționat.
  • 0 (6 voturi)    
    deci (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:47)

    cucuveauamov [utilizator]

    cat va avea pensia luotatorul anticomunist Lazarica?
  • 0 (4 voturi)    
    Renunta (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:50)

    sanchez [utilizator]

    Bineinteles ca o sa renunte, dar sunt atat de fara vână ca nu o spun acum. Nu pot fi onesti cu concetatenii, cei care i-au ales sa-i conduca. Isi fac tot felul de calcule electorale, prea putin ii intereseaza bunastarea generala, dar asta nu cred ca e un secret pentru nimeni. Asa ca data viitoare trebuie sa incercam sa ne alegem reprezentatii dupa alte criterii decat pana acum. Pana acum am dat-o in bara aproape mereu, alegand acelasi soi de oameni . Sa fiti sanatosi cu toii!
  • -1 (11 voturi)    
    PNL = PSD (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:22)

    TrueBlue [utilizator]

    Gresesc?
    • +1 (5 voturi)    
      Greșești. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Legea ester impusă de PSD ca să creeze probleme.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:28)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Trebuie mărite alocațiile, normal. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:56)

    prec [utilizator]

    Să avem în toate localitățile cartiere de tipul Țăndărei, Gârcini, Ferentari.
  • 0 (0 voturi)    
    au oportunitati si nu sunt geniali (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:58)

    ..13 [utilizator]

    Fata de ceea ce s-a intamplat in 2008/9 lectia a fost invatata.

    Vor sa creasca populatia dar din nou aceeasi eroare ca si cu medicii - geaba salariu mare, daca tot aia stie sau mai corect nu stie, si nu are cu ce, nu are unde si asa mai departe.

    deci nu v-a creste populatia - asta este clar -

    cat despre pensii - ce este asa de greu sa promiti, sa faci majorarile si dupe sa lasi pe altii sa se gandeasca ce o sa faca pe viitor??? este o masura utila daca ai de unde sa asiguri in viitor banii nu sa te tot imprumutati ca sa cresti datoria externa - pana cand???

    Nici o vorbulita despre stimularea mediului privat???

    Ceva despre credite??? Ar trebui ca la fiecare conferinta de presa FC sa zica ceva despre mediul privat - are sau nu are scris acolo, pe raboj - zi-le nene!