Articol actualizat

Site-ul pentru credite cu dobândă subvenționată nu funcționează. Nancu spune că e atac informatic. Florin Cîțu are suspiciuni despre cine e în spate

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2020, 12:08 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Cîțu
Foto: Captura video
În mod normal, în această dimineață de la ora 10:00 ar fi fost posibil ca IMM-urile să se înscrie pe site-ul dedicat pentru a obține credite cu dobândă subvenționată. Acesta nu funcționează. Fondul de Garantare, într-un comunicat, vede un posibil atac cibernetic, iar Florin Cîțu pare că are suspiciuni despre cine e spate.


UPDATE

La început, Dumitru Nancu spunea că site-ul este blocat pentru că sunt 150 de cereri pe secundă. Ceva mai târziu a revenit și a spus: “Am anunțat STS, a fost un atac.”

Florin Cîțu, ministrul Finanțelor, a avut acum puțin timp o postare pe subiect în care face o acuzație:

„Probabil aceleasi personaje care arunca cu noroi in tot ceea ce face guvernul au atacat site-ul IMM INVEST. Nici eu si nici romanii onesti care au acum nevoie de aceste resurse nu ne asteptam la o asemenea ticalosie.”

Nicio problema. Continuam. Mergem inainte. Aflam cine este in spatele acestui atac si ii voi prezenta public.

De un lucru va asigur pe toti. Pe perioada cat site-ul nu functioneaza nu se inregistreaza nimeni in acest program.

Ce spune un comunicat al Fondului de Garantare:


Portalul imminvest.ro a inregistrat o rata de inscriere de peste 200 aplicatii pe secunda inca din primele momente de la deschiderea aplicatiei, fiind intr-o crestere exponentiala. Ambele site-uri, www.fngcimm.ro si www.imminvest.ro au fost blocate la scurt timp de la deschiderea aplicatiei.

In etapa de dezvoltare si testare au fost verificate si validate atat conditiile de securitate, cat si conditiile functionale, in cazul unei sarcini ridicate. Toate aceste elemente ne ridica suspiciuni intemeiate privind un posibil atac cibernetic sofisticat. In acest moment, echipa de suport tehnic a aplicatiei depune toate eforturile pentru remedierea problemelor tehnice.

Echipele noastre fac eforturi deosebite pentru a remedia situatia si ii asiguram pe toti antreprenorii, ca in cel mai scurt timp, procesul de inscriere va fi reluat in parametri optimi.

Subliniem ca principiul de inscriere in program nu este, primul venit, primul servit, iar aplicatia va ramane deschisa pana la sfarsitul acestui an. De asemenea ii asiguram pe antreprenori ca suntem pregatiti sa lucram in regim de permanenta, pentru a procesa toate solicitarile primite in termenul promis.

Ne cerem scuze pentru neplacerile create si va asiguram de intregul nostru suport.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10502 vizualizari

  • -6 (44 voturi)    
    citule... (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:14)

    Nevermind [utilizator]

    Raspunsul e simplu: in spatele "atacului" se afla incompetenta voastra, incepand cu a ta si raspunsul stupid.
    • -7 (19 voturi)    
      Nota 10! (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:06)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Un răspuns perfect. Și adevărat.
      • +3 (13 voturi)    
        ?! (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:53)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Daca nici acum un guvern 'de dreapta', in aceasta criza, nu se corecteaza dezechilibrele si NEDREPTATILE! Romania cheltuie cel mai mult din Europa cu slariile bugetarilor! este prea mult! NU ESTE NORMAL si NU ESTE MORAL! :https://adevarul.ro/economie/bani/romania-cei-mai-bani-ue-salariile-bugetarilor-1_5d22209c892c0bb0c634d090/index.html. Romania are cea mai mare taxa pe munca din europa, deci salariile din privat(adica cei productivi) sunt mici pt ca statul ii taxeaza ca pe sclavi https://adevarul.ro/economie/bani/kpmg-taxele-impozitele-salariile-romanilor-cele-mai-mari-ue-fata-state-duble-1_5cd1935b445219c57e5b3b20/index.html Iar despre penisii la fel, avem cel mai mare deficit la sistemul de pensii din europa! Nimeni nu spune ca un militean nu poate avea o pensie PUTIN mai mare decat a unui profesor, sau mai mare decat pensia medie in romania, dar nu de 5,6,7....10 de ori decat a unui om de rand! atunci inseamna ca pensionarii obisnuiti sunt de fapt niste scalvi! Pensiile speciale sau de serviciu sunt cea mai mare nedreptate care exista in Romania! Despre banii trimisi de "capsunari" care de fapt prin infuzia de miliarde domoleste cererea de valuta in tara si ajuta la stabilitatea leului tine in frau inflatia, si sustin multe afaceri, daca banii acestia trimisi de capsunari nu ar veni ar rezulta cifre de afaceri mai mici numar joburi mai mici => taxe si impozite mai putine => bai de pensii specialesi slarii pt bugetari mai putine! Logica elementara!
        D.p.meu d.v. cine promite ferm sa indrepte situatia va castiga alegerile!
        • -5 (11 voturi)    
          despre diaspora (Vineri, 17 aprilie 2020, 14:02)

          wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          Diaspora sunt cei mai mari investitori din romania (asta doar prin transferuri bancare, in relitate sunt mult mai multi bani) Deci, economic, ne putem lipsi de Dacia de Ford de Continental dar nu de diaspora!
          https://www.zf.ro/eveniment/cel-mare-investitor-strain-romanii-diaspora-au-trimis-tara-aproape-3-mld-euro-2018-romania-inregistreaza-doilea-cel-mare-surplus-transferuri-personale-uniunea-europeana-2-7-miliarde-euro-2018-dupa-18574410
          • +3 (5 voturi)    
            3 mld Euro (Vineri, 17 aprilie 2020, 15:21)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

            la un PIB de 240 mld? a nu se uita ca banii trimisi au intrat in consum, deci statul a luat doar TVA, deci 3 mld x 0,19 = 470 milioane! a, ca neamurile alora au trait mai bine, mi se rupe, restul lumii n-a castigat nimic din asta
            • -3 (3 voturi)    
              inca odata iti explic (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:45)

              wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              daca banii acestia trimisi de capsunari nu ar veni ar rezulta cifre de afaceri mai mici numar joburi mai mici => taxe si impozite mai putine => bani de pensii specialesi slarii pt bugetari mai putine! Logica elementara!
              Deci bani alora au sustinut joburi( mai putini muncitori platitori de taxe in constructii, majoritate au construit sau renovat case, proiecte mai putine, proiectele de case sunt facute de ingineri, arhitecti, ingineri constructori firme private soferi de camioane, fier beton, ciment soferi de cife etc toti, deci alte taxe, alte contributii! sunt judete intregi care ar muri de foamefara bani alora, de la alimentarele din satele lor cu datorii pe caiet si aia platesc taxe si au angajati soferi care duc painea la sate etc! Care dati sunteti impotriva, nu cred ca nu intelegeti, ci pt un beneficiu de moment sunteti instare sa sabotati viitorul nostru si al copiilor!
    • +5 (5 voturi)    
      BANCILE trag de timp...pt amanarea creditelor (Vineri, 17 aprilie 2020, 15:10)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      nici pana astazi la 10 zile de la soliticitare, cei de la ING (srl-urile de apartament) nu au raspuns

      daca era invers, sa le dai bani cred ca raspundeau in aceiasi zi


      trag de timp si cauta cu AVOCATII lor motive sa iti respinga cererea
  • +21 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:17)

    [anonim]

    • +6 (16 voturi)    
      cum cine? (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui

      Rusii, normal. Sprijiniti de chinezi, bineinteles.
      • +1 (5 voturi)    
        Și nord-coreenii. (Vineri, 17 aprilie 2020, 15:10)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ajutați de cubanezi, să nu uităm.
        • +4 (4 voturi)    
          hm (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:48)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          Ai uitat sa metionezi iran si venezuela :D
    • +12 (14 voturi)    
      ... (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:18)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

      mda e incredibil cum nu pot face un site functional si protejat la DDOS.
      • +4 (10 voturi)    
        Sunt penibili (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:45)

        voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        cel mai probabil ei fac DDOS-ul. Si da, o sa faca o licitatie, pardon, incredintare directa sa mai fure niste bani pentru un load balancer si un scale set.

        Intre timp, in tarile cu apa calda: https://aws.amazon.com/blogs/publicsector/driving-innovation-in-europe-aws-public-sector-summit-brussels-recap/

        Dar lasa ca le face Ghita un cloud fain fain.

        Problema nu este ca suntem la 20 de ani in spatele altor tari. Problema este ca ramanem si mai mult in urma.
        • +3 (3 voturi)    
          Ce să facă ei??? (Vineri, 17 aprilie 2020, 15:42)

          Raoke [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

          Ai glume în program?
        • -2 (4 voturi)    
          Si tu crezi ca Amazon este raspunsul (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:10)

          Laste [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

          ???
        • 0 (2 voturi)    
          Desigur, cloud (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:43)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

          adica un fel de ceata densa. Corespunde situatiei.
  • +5 (7 voturi)    
    Eroarea mai jos (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:20)

    __Anonim__ [utilizator]

    Request URL:https://api.imminvest.ro/api/abp/application-configuration

    Remote Address:52.59.59.114:443
    Status Code: 504: Gateway timeout
    Version:HTTP/2

    https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Status/504
  • +2 (30 voturi)    
    Sigur, (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:25)

    adi_69 [utilizator]

    L-a atacat Ciolacu, Ponta si cu Tariceanu...Ca tot nu le-a mers cu instigarea la diversiuni gen 10 august de Paste.
    Criza de alcool in guvern, efectele sevrajului...
  • +3 (21 voturi)    
    Lol (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:25)

    mitg [utilizator]

    Si dedi era sa fie "asasinat" la ceva hotel.
  • -7 (25 voturi)    
    asa ceva (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:52)

    cucuveauamov [utilizator]

    doar in tara IT-istilor neplatitori de impozite si bine #spalatipemaini (si creieras)
    • +5 (13 voturi)    
      prostia te conduce ... (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:17)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      prostia te conduce ...
      • +2 (4 voturi)    
        Cu ce-a greșit? (Vineri, 17 aprilie 2020, 15:55)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Excelăm cumva la IT? La informatizare?
  • +4 (20 voturi)    
    200 (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:00)

    Coco_papagal [utilizator]

    requesturi pe secunda sunt neimportante daca folosesti tehnologia in mod corect. API‘ul meu scris in golang suporta usor 3000 de requesturi pe secunda si e instalat intr un docker de 10€ luna. IT isti guvernamentali vor sa rezolve tot cu un php si Apache?das geht aber nicht.
    • -10 (16 voturi)    
      Mamăăă, cîtă tehnică zace în tine. (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:08)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Și cîte cunoștințe de IT.....
  • +11 (13 voturi)    
    Lol (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:30)

    HP [utilizator]

    Minciuni si gogosi.

    Initial au anuntat ca inscrierile vor fi live la 09:30.

    De la 09:30 pana la 10:00 site-ul se incarca normal, dar inregistrarile nu mergeau (mesajul spunea ca nu e deschis procesul de inregistrare).

    La 10 fix a cazut complet si de atunci nu se mai incarca deloc.

    Nu sunt nici 10, nici 100, nici 150 de inregistrari pe secunda, si nu au fost niciodata.

    Nu s-a inscris nimeni, site-ul a cazut datorita numarului de accesari.

    A cazut pentru ca hostul e slab si pentru ca API requesturile sunt prea multe.

    O vrajeala romaneasca.
  • +3 (5 voturi)    
    De fapt (Vineri, 17 aprilie 2020, 15:26)

    Mazeta [utilizator]

    Site-ul nu a cazut, ci firmele au fost deja selectionate, iar programul guvernamental, fireste, s-a incheiat.
  • +4 (6 voturi)    
    AWS (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:33)

    Maverick2019 [utilizator]

    Ca sa nu mai punem la socoteala ca orice cont din lumea asta la AWS (amazon Web Services) beneficiaza de protectie DDOS implicit.
    Daca nu ma credeti cautati AWS Shield. Deci asta cu DDOS-ul pica din start.
    Programatori incapabili. si ca sa va dau un explempu am configurat un VPN pentru o institutie de stat si un programator destept a lansat diste containere de Docker pe un range de adrese IP care s-au suprapus cu VPN-ul si ghici ce s-a intamplat si de ce plangeau. Solutia a fost bineinteles reconfigurarea vpn-ului ca nu putea domnul programator sa-si repare greseala