Agenția de rating Moody’s a schimbat perspectiva ratingului României la negativă

de F.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:08 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor
Foto: Ministerul Finantelor Publice
​Agenția de rating Moody’s a reconfirmat rating-ul aferent datoriei guvernamentale a României la Baa3/A-3 pentru datoria pe termen lung și scurt în valutã și în monedã localã și a modificat perspectiva de țarã de la stabilã la negativă, anunță Ministerul Finanțelor Publice (MFP). Aceasta este a doua agenție care revizuiește perspectiva la negativă.

Moody’s apreciazã cã România are o economie mai mare și cu o creștere mai rapidã decât alte state din aceeași categorie de rating (Baa3).

"Anunțul Moody’s confirma cã prioritãțile actuale ale Ministerului Finanțelor Publice, respectiv adoptarea și implementarea mãsurilor fiscal-bugetare pentru combaterea crizei COVID-19 și relansarea economicã a României sunt corecte și responsabile. Numai dupã redresarea acestei crize fãrã precedent vom putea vorbi despre consolidare fiscalã", precizeazã Florin Cîțu, ministrul Finanțelor Publice.

Conform MFP, agenția de rating arată cã modificarea perspectivei a avut în vedere deteriorarea structuralã a finanțelor publice, agravatã de creșterea datoriilor pe termen lung ca urmare a reformei pensiilor adoptate în 2019, precum și deteriorarea poziției externe a României.

“Factorii care pot conduce la o revenire a perspectivei de țarã sunt îmbunãtãțirea colectãrii taxelor și impozitelor, reducerea cheltuielilor curente, însoțite de alte mãsuri care ar influența pozitiv sustenabilitatea fiscalã (creșterea cheltuielilor de investiții și reducerea constantã a deficitului de cont curent fiind amintite de agenție)”, menționează sursa citată.

Citește și:

Agenția de rating Fitch a revizuit perspectiva României la negativ. Deficitul bugetar va atinge 8%, peste estimările ministrului român de finanțe (raport)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3877 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Cîțu vrea să „adreseze” criza :) (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:15)

    Lovercraft [utilizator]

    Să o adresezi cui, măi Cîțule? N-ai cui, e a noastră. E a ta.
  • -4 (8 voturi)    
    Citu: iesim mai bine decat ne asteptam (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:34)

    Fides [utilizator]

    Ce asteptari poti avea de la un mitoman ce nu poate lansa un site pt IMM.
  • 0 (10 voturi)    
    Daca erau pesedoii... (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:37)

    newlook [utilizator]

    Daca erau pesedoii...era jelanie mare pe HN ca agentiile de rating au crescut doar putin sau ca au ramas la fel.

    Acum, cu PNL, scaderea ratingului e atat de normala ca nimeni nu scoate un cuvant. Dar, cu siguranta daca in aceiasi zi PNL propune mai multe catuse si caluse...si-a crescut votacii cu 2% (asa-i poporul, ii place sa moara capra vecinului)...asa ca de ce PNL sa se incurce cu ratingul international?
    • +2 (4 voturi)    
      @newlook: (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 11:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Moody's v-a desenat tie si amicilor tai cine se face vinovat de scaderea ratingului ! Undeva in peisajul desenat , intr-un colt , incercand sa-si acopere fata cu mainile pt a nu putea fi vazut e unul pe care scrie PSD si caruia ii luceste dantura ca niste dinti de grebla, de un alb-murdar inconfundabil ! :)))
      • -1 (3 voturi)    
        Daaa, "greaua mostenire", stie tot poporul (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 12:50)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Daaa, "greaua mostenire", stie tot poporul.

        Numai ca atunci cand pesedoii executatu Apocalipsele cresterii salariilor si pensiilor, aceiasi Moody imbunatatea ratingul Romaniei. Ce sa vezi!

        Altfel, e corect asa: Apocalipsa cresterii nivelului de trai NU trebuie sa se mai intample! Destul, e destul!

        Catuse si caluse, nu bunastare; asta a votat poporul; sa respectam vointa lui!
  • +5 (5 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:39)

    nikita11 [utilizator]

    asta e o stire de prisos. De fapt genul asta de ratinguri sunt irelevante in momentele astea, nu inteleg de ce nu merg acasa in somaj tehnic firmele astea pt ca la momentul asta toate tarile pierd rating in realitate. Deci ori schimbi baremul ori astepti sa revina indicatorii corecti.
    • -4 (4 voturi)    
      Normal. "Stire de prisos" (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 11:12)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Normal.
      "Scaderea ratingului Romaniei" = "Stire de prisos"

      Sunt 100% de acord cu #HoleraGalbena care a emis neuroneala de mai sus.

      Romanii nu mai vor Apocalipsa cresterii nivelului de trai si a ratingului international. Au votat in consecinta: catuse, caluse si inele in nas...asta vor.

      Sa li se dea, zic...si nu mai transmiteti stiri d'astea "de prisos".
      • +2 (2 voturi)    
        pai (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 12:26)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        sa imi spui, zic, a carei tari rating a crescut in primul trimestru 2020. Si sa imi spui, zic, daca ratingul a atras dezvoltarea sau dezvoltarea a atras rating-ul? Daca poti intelege precedenta lucrurilor, zic...
        • -2 (2 voturi)    
          Prietene, "ratingul" se face prin comparatie (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 14:17)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

          Prietene, "ratingul" se face prin comparatie: in timp si geografic cu ce a fost inainte si cu ceea ce este acum prin lumea mare. Nu multor tari le-a crescut ratingul, de acord, dar desi mai toate au coronavirus, ratingul a scazut numai la cateva, Romanika y compris...daca intelegi asezarea lucrurilor...

          ...Altfel, hey, e de bine! Romanii au votat catuse si caluse, nu mai vor Apocalipsa cresterii bunastarii (si ratingului). Deci, sa fie cum au votat, asa zic: vointa populara trebuie respectata!
          • 0 (0 voturi)    
            Ei (Duminică, 26 aprilie 2020, 13:01)

            nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            nu pot contesta prostia de la vot. Asta e, e crucea care trebuie dusa dar nu trebuie sa ne complacem in asta.
            Cu ratingurile sunt in continuare sunt de parere ca nu latri la copacul corect. Rating-ul nu e nici o comparatie. Tu da, poti sa-l compari cu rating-ul dinainte dar el se calculeaza pe indicatori concreti nu pe comparatii cu alti indicatori. Ratingul e o nota data dupa evaluarea din acel moment. o rara poate sari de la A++ la B-- fara sa treaca prin nimic intermediar. Iar daca e singura tara de pe pamant si nici macar nu ai cu ce compara, tot se pune rating bine merci ca acum. Rating-ul asta se vrea a fi o indicatie pt oamenii care ar putea vrea sa faca afaceri in tara aia(aka 'investitori') in legatura cu exact evaluarea de la ultimul rating pana la cel actual. Se au in vedere indicatori si ii poti afla. Doar ca contextul e schimbat iar acum rezultatul ecuatiei nu mai are aceiasi relevanta daca nu tii cont de conjunctura. Adica daca acuma ai bb- doar ca statul nu poate sustine economia in perioade de cataclism(nu are bani pt asa ceva) sau ca reactionam mai labil, bipolar(lucru despre care se stie demult de aia si avem rating de kk, instabilitatea economica perpetua din cauza modificarilor permanente de reguli ca o gaina fara cap) ca altii sunt lucruri deja cunoscute. Daca vrei afacere cu predictibilitate NU vii in romania si gata. trebuie 10 ani de stabilitate sa ai markerul ala. Din anul in care incepi iar noi nu am inceput inca deci nici nu avem ce sa pretindem. Insa stabilitatea asta nu e neaparat buna si nici cine stie ce sperietoare, asa ca sunt multi care accepta situatia chiar daca rating-ul nu suna grozav. Ca si Dacia si testele NCAP. Faptul ca nu poti ocoli renul mort in mijlocul drumului si masina e de B nu de A nu inseamna ca e rea sau oamenii nu o vor cumpara. doar sa stii in ce te bagi. De aia stirea e de prisos.
  • 0 (0 voturi)    
    e a 3a (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:52)

    Anonym [utilizator]

    https://tradingeconomics.com/romania/rating
    • +1 (1 vot)    
      @Anonym: (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 11:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Ei si ? Daca ar fi 100 de astfel de agentii toate ar spune la fel !

      Importante sunt de fapt doua precizari pe care le face Moody's : Spre deosebire de alte state aflate in aceiasi categorie de rating Romania are perspective mai bune de a creste mai rapid (deci de a iesi mai repede din situatia dificila in care se afla acum) si ca vinovata de caderea aceasta se face majorare a pensiilor cu 40% (reforma pensiilor) !

      PS. Dar poate candva pesedistii vor descoperi pe undeva prin Romanica, la suprafata solului de petrol cat nu e in tot Golful Persic si de aur cat nu e in toata Africa !))
  • -3 (3 voturi)    
    chiar (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 11:00)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu ne intereseaza. daca #stamacasa, ce ne pasa ce e pe strada? noi respectam cu "sfintenie" recomandarile.