Notificarile privind darea în plată s-ar putea înmulți, odată cu promulgarea legii de către Președinte

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 13 mai 2020, 17:29 Economie | Finanţe & Bănci


Numarul notificarilor de dare in plata s-ar putea inmulti
Foto: Dreamstime
Numele lui e Nicolae D. ”Am trimis un email chiar în această dimineață băncii că intenționez să mă folosesc de darea în plată. Eu am contractat un credit în euro în iulie 2007, când cursul era de 3,16 lei pentru un euro. Azi, deprecierea e de peste 52,6%, după cum spune legea promulgată de Iohannis. Sincer, mă săturasem de telefoanele pe care le primeam cu o săptămână înainte de termenul de plata a ratei. Soția e în șomaj tehnic, legea asta vine fix pe gustul meu ca să spun ”pa” băncii”, explică el. Și nu e singurul.

”Bună ziua, am luat un credit in franci elvetieni la începutul lui 2008”, ne scrie și Ana M., manager de vânzări la o companie din zona businessului privat. ” M-au prostit spunându-mi cât de stabil e francul... în fine, nici nu mai contează. Ideea e că azi am notificat banca că doresc ruperea relației. Mi-au făcut o surpriză atunci, le fac și eu una azi. Cursul din data creditului e crescut cu mult față de cei 52,6% cât prevăd legiuitorii”, mai spune Ana.

”Multumim d-lui Președinte care ne-a inteles si a promulgat această lege, ne scrie un alt consumator de servicii financiare. Sperăm că nu a avut doar argumente electorale, ne scrie cititorul HotNews care adaugă că va lăsa cheile băncii pentru un apartament de 3 camere ”supra-evaluat”, spune el.

Bancherii și reprezentanții BNR sunt însă de altă părere. ”Reacțiile trebuie să surprindă nuanțele fiecărui caz în parte, întrucât nu dorim să facilităm darea în plată a celor care nu mai doresc să-și achite datoriile”, au transmis pentru HotNews reprezentantii comunitatii bancare.

Potrivit noii legi promulgate, pe durata executării contractului de credit, cursul de schimb valutar, aplicabil în vederea cumpărării monedei creditului, înregistrează la data transmiterii notificării de dare în plată o creştere de peste 52,6% faţă de data încheierii contractului de credit. În vederea calculării procentului de 52,6% se va avea în vedere cursul publicat de Banca Naţională a României la data transmiterii notificării de plată şi cursul de schimb publicat de BNR la data încheierii contractului de credit












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3453 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    O mare usurare (Miercuri, 13 mai 2020, 17:42)

    Fides [utilizator]

    Iar sar bancile ca e hazard moral - fara sa inteleaga ca multi debitori s-au ales cu viata distrusa deoarece au crezut in produsul vandut de banca. Iar unii nu mai sunt. Altii au plecat din tara doar-doar vor reusi sa achite un credit pompat la capitolul penalitati si alte cele.
    • -2 (4 voturi)    
      drobul de sare si moartea profitului capitalist (Miercuri, 13 mai 2020, 17:53)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      a fost cantata mereu la fiecare drept obtinut de pulime. De la abolirea muncii pentru minori, scurtarea zilei si saptamanii de lucru, concediu medical sau de odihna...trompetele au cantat prohodul
      • +2 (2 voturi)    
        Pai fara pulime, nu ai profit (Miercuri, 13 mai 2020, 19:06)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Stii ca trompeta anunta si victoria, nu doar retragerea?
  • -1 (3 voturi)    
    Alta data sa gandeasca si bancile. (Miercuri, 13 mai 2020, 18:15)

    Marionette [utilizator]

    Nu sa arunce cu banii ca statul sa le curete mizeria.
  • 0 (4 voturi)    
    Sa analizam (Miercuri, 13 mai 2020, 19:44)

    TheFreeOne [utilizator]

    "M-au prostit spunându-mi cât de stabil e francul"

    Se refereau la prezentul de atunci (cat de stabil E ...), te-au prostit pentru ca au avut cu cine, si nu in ultimul rand, poate ca ti-au spus ca stabilitatea e fluctuanta sau intr-un alt fel (din ce ai povestit am inteles ca te-au prostit vorbind despre stabilitatea francului, dar fara sa ne spui in ce fel au caracterizat stabilitatea francului: solida sau din contra, fluctuanta, precara, temporara etc ca sa ne putem face o parere in legatura cu prosteala).

    Cum ramane cu educatia financiara? Nu cred ca agentii bancilor sunt platiti cu asa ceva, deci nu are rost sa te astepti sa iti faca ei...
    Cum ramane cu educatia in general, adica sa nu pui botul la ce zice unul si altul, sa nu crezi ca tot ce zboara se mananca.
  • +3 (3 voturi)    
    Whatwhatwhat? (Miercuri, 13 mai 2020, 19:49)

    ipolitic [utilizator]

    "nu dorim să facilităm darea în plată a celor care nu mai doresc să-și achite datoriile.." Haios.
    • 0 (2 voturi)    
      Atunci ce si-ar dori, (Miercuri, 13 mai 2020, 20:15)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Sa faciliteze darea in plata pentru cei care DORESC sa-si achite datoriile ?
  • +1 (7 voturi)    
    Idei (Miercuri, 13 mai 2020, 20:14)

    TheFreeOne [utilizator]

    nu mor de grija bancilor, dar consider ca un euro ar trebui sa fie 2 lei iar un dolar 1 leu. Asa ca vreau restituirea diferentei pentru toate produsele platite de catre mine, astfel:
    - cele cu pret raportat la euro: perioada pentru care se face restituirea e de cand santem in UE
    - cele raportate la dolari: perioada e de cand ne-a vizitat Michael Jackson sau de cand santem in NATO.
    - cu marca germana mai mai gandesc, spuneti-mi daca mi se aplica si vin cu un scenariu

    Vreau sa returnez oltcitul care m-a costat 50000 de lei (cred), m-au pacalit deoarece in afara erau masini mai bune. Vreau 50000 de euro(!) inapoi, in cazul asta, puteti pune 1 eur - 1 leu, e din partea mea, fac cinste, e felul meu de a va spune multumesc.

    (la toate sumele de mai sus trebuie sa se adauge dobanda capitalizata de 50% /an).

    Vreau sa returnez nevasta de 56 de ani pe doua de 23 de ani (sau 20 + 26, accept orice combinatie cat timp suma face 56 si femeile sunt majore).

    Vreau sa returnez si conserva pe care am desfacut-o azi si nu prea mi-a placut, cand gustam din ea mi-am dat seama ca nu vreau ton, am aruncat-o dar sper sa o mai gasesc la ghena daca nu au furat-o pisicile.
  • +1 (1 vot)    
    Sa vedem impactul pe piata imobiliara... (Joi, 14 mai 2020, 17:18)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Daca bancile vor scoate la licitatie o sumedenie de apartamente, sa ne facem stoc de pop-korn si cola, pt spectacolul caderii preturilor la apartamente! :)
    Oricum umbla vorba ca bancile au o gramada de apartamente pe care le tin goale, ca sa nu se vada in piata cate credite neperformante sfarsite in dezastru au...