România a avut cea mai mare creștere economică din UE/ La nivel european, s-a înregistrat cea mai severă scădere din 2009 încoace

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 14:43 Economie | Finanţe & Bănci


PIB UE
Foto: Eurostat
​România a înregistrat cea mai mare creștere a economiei dintre țările Uniunii Europene, în primul trimestru din 2020, față de aceeași perioadă din 2019, potrivit datelor preliminare ale Oficiului European pentru Statistică (Eurostat). Această creștere a avut loc în condițiile în care la nivelul UE s-a înregistrat o scădere economică de 2,6%, fiind cea mai mare scădere din trimestrul trei 2009 încoace.

La nivelul zonei euro, scăderea economică în primele trei luni a fost și mai mare -3,2%.

Mai mult, România face parte dintre singurele trei țări din UE care au înregistrat creștere trimestrială.

Cea mai semnificativă expansiune anuală din UE în perioada ianuarie - martie 2020 s-a înregistrat în România (2,7%), Lituania (2,5%) şi Bulgaria (2,4%), iar cel mai semnificativ declin a fost în Franţa (minus 5,4%), Italia (minus 4,8%), Spania şi Slovacia (ambele cu minus 4,1%), arată datele Eurostat, potrivit Agerpres.

De asemenea, în primul trimestru din 2020, comparativ cu precedentele trei luni, zona euro a înregistrat o scădere de 3,8% şi UE un recul de 3,3%, cel mai sever declin de când se publică aceste date, în 1995.

Singurele creşteri trimestriale din UE în perioada ianuarie - martie 2020 au fost raportate în România şi Bulgaria (ambele cu 0,3%) şi Finlanda (0,1%), iar cel mai semnificativ declin a fost în Franţa (minus 5,8%), Slovacia (minus 5,4%) şi Spania (minus 5,2%).

Nu există date disponibile pentru Estonia, Irlanda, Grecia, Croaţia, Luxemburg, Malta şi Slovenia. În 9 iunie, Eurostat va da publicităţii a doua estimare privind evoluţia PIB-ul zonei euro şi a UE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10970 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    francejii sa-l angajeze (Vineri, 15 mai 2020, 14:47)

    mmmircea [utilizator]

    pe tovarasul ghizdeanu de la prognoza si statistica, altfel raman la coada graficului.
    • 0 (2 voturi)    
      Articol demnde... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 12:13)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ...Scanteia. Imi aminteste de cincinalele lui Ceausescu...he, he, he...
  • +6 (30 voturi)    
    productivitate negativa (Vineri, 15 mai 2020, 14:52)

    razeshu [utilizator]

    daca a crescut PIB ul cat am stat in casa poate ar trebui sa ramanem in case o vreme mai indelungata, sa il lasam sa creasca in liniste. Si iesim peste cativa ani cand e marisor bine, peste Germania, ca sa ne bucuram de el.
    Gluma asta de raportare ar putea sa se termine prost - cu mai putine ajutoare UE [e motiv ca nu e cazul, noi avem crestere economica :))
    • +18 (20 voturi)    
      in primul trimestru s-a muncit ... (Vineri, 15 mai 2020, 15:25)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      in mare parte din timp, in trimestrul 2 vom vedea caderea
    • +12 (14 voturi)    
      a crescut inainte de lockdown (Vineri, 15 mai 2020, 15:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      Perioada e Jan-Mar, si in perioada aia partial s-a muncit
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 15 mai 2020, 16:04)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      si pensiile se pot mari cu 40%, nu?
    • +5 (11 voturi)    
      Gandeste (Vineri, 15 mai 2020, 16:50)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

      Ti-a trecut vreo clipa prin cap ca s-ar putea sa fie chiar adevarata cresterea?
  • -6 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 mai 2020, 14:57)

    [anonim]

    • 0 (8 voturi)    
      Au uitat sa va spuna sa nu mai huliti INS? (Vineri, 15 mai 2020, 16:55)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui

      Pai era lumea destul de antrenata impotriva cresterii PSD de anu trecut. Acuma dintr-o data obtinem acelasi rezultat si acuma ce facem? Baieti s-a schimbat tara in bine, trebuie sa uitam sloganurile din trecut.
  • +9 (23 voturi)    
    E clar (Vineri, 15 mai 2020, 15:01)

    comentacu [utilizator]

    Povara salvarii UE va cadea pe umerii nostri :)
  • +2 (16 voturi)    
    romania, no.1 (Vineri, 15 mai 2020, 15:05)

    tcvl [utilizator]

    interesant ... și Germania are scădere economică.
    E ca la școală unde clasa mea avea un profesor foarte exigent și foarte puțini din noi aveau nota 10 iar alte clase mult mai slabe dar care aveau profesori pe care nu-i interesa aspectul aveau multe note de 10. Așa și cu creșterea economică - depinde de cel care adună datele și face calculele astfel încât să dea bine în catalog ...
  • +2 (16 voturi)    
    cum a crescut frate economia asta... (Vineri, 15 mai 2020, 15:15)

    Enofereus [utilizator]

    ati pus-o la dospit?
    • 0 (2 voturi)    
      Pai spunea cineva (Sâmbătă, 16 mai 2020, 1:27)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      ca nu se găsește drojdie?
  • -9 (17 voturi)    
    GDP-ul a crescut pt ca PNL s-a luptat cu ungurii (Vineri, 15 mai 2020, 15:27)

    eucomentez [utilizator]

    GDP ul a crescut din cauza declaratiilor razboinice ale lui Iohannis legate de unguri si pe baza luptei partidului PNL impotriva minoritatilor nationale? Alte chestii nu prea a facut guvernul PNL in aceasta perioada.

    Evident e o statistica falsa.
  • -5 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 mai 2020, 15:48)

    [anonim]

  • -2 (14 voturi)    
    eu am prins si comunicatele INS (Vineri, 15 mai 2020, 16:04)

    Mary80 [utilizator]

    de pe vremea lu ceasca, cand se raportau 7000 de kile la hectar.
  • -2 (10 voturi)    
    o tara de olimpici (Vineri, 15 mai 2020, 16:10)

    gigiduru_ [utilizator]

    si politicieni darnici
  • -4 (16 voturi)    
    Si mai ziceati ca mint pesedistii (Vineri, 15 mai 2020, 16:15)

    salvatore [utilizator]

    cand raportau cresteri uimitoare. Eu cred ca raportarile INS de acum 5-4-3-2 ani in urma erau reale, ce ne-au prezentat azi e chiar kk.
  • +3 (13 voturi)    
    Pentru cine nu înțelege... (Vineri, 15 mai 2020, 16:28)

    reiand [utilizator]

    ... e ușor să crești PIB-ul cu bani împrumutați. România are și cel mai mare deficit din UE. Nu e coincidență...
  • 0 (2 voturi)