Creșterea pensiilor cu 40% din septembrie, un risc asupra sustenabilității finanțelor publice (raport CE)

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 17:40 Economie | Finanţe & Bănci


Comisia Europeană
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
​Sustenabilitatea pe termen lung a finanțelor publice din România era deja în risc înainte de apariția COVID-19, ca urmare a deficitelor mari și a creșterii semnificative prognozate a costurilor de îmbătrânire, în special a pensiilor, se arată în recomandările anuale către cele 27 de state membre, denumite Semestrul European, publicate miercuri de Comisia Europeană.

„Pensiile au crescut cu 15% în septembrie 2019, în urma adoptării legii pensiilor din vara aceluiași an, și ar urma să crească cu 40% în septembrie 2020 și apoi să urmeze recalcularea în septembrie 2021. Astfel, cheltuielile cu pensiile vor crește substanțial în perioada 2020-2022. Riscurile asupra sustenabilității fiscale cresc în continuare prin impactul pandemiei COVID-19 asupra activității economice și a efortului fiscal necesar pentru amortizarea acesteia”, se arată în document.

Potrivit acestuia, deciziile anterioare de politici fiscale au lăsat România cu un buffer fiscal mic pentru a face față COVID-19.

• Deficitul bugetar estimat este de 9,2% din PIB în 2020 și de 11,4% în 2021. Datoria publică este estimată să urce la 46,2% în 2020, dacă politicile rămân neschimbate, conform prognozei de primăvară a Comisiei.

IMM Invest ar putea să nu fie de ajuns


Documentul reamintește că în urma măsurilor luate de autorități, lanțurile de aprovizionare au fost întrerupte, iar afacerile au fost nevoite să-și reducă activitatea sau să se închidă, oamenii neputând lucra.

„Afacerile de toate dimensiunile, în speciale întreprinderile mici au fost puternic afectate de întreruperea comerțului și de carantină și se confruntă cu probleme ce țin de lichiditate și risc de faliment”, menționează sursa citată.

• Pentru recuperare este nevoie de resurse suplimentare pentru a susține afacerile și gospodăriile. Sectorul de servicii va avea nevoie de atenție specială pentru că este cel mai afectat și unele subsectoare sunt de așteptat să se contracte pentru o perioadă mai lungă decât cel de producție.

„Măsurile guvernamentale de răspuns includ crearea unei scheme de garantare (IMM Invest) cu un plafon de 15 miliarde lei pentru a oferi garanții IMM-urilor în contractarea unor credite pentru finanțarea investițiilor și a capitalului de lucru. De aceste garanții vor beneficia și băncile, care vor trebui să rămână bine capitalizate și lichide pentru a asigura fluxul necesar de credit către gospodării și companii. De asemenea, din cauza rolului limitat al băncilor în acordarea de credite mediului privat, în special IMM-urilor inovatoare, aceste garanții ar putea să nu fie suficiente”, se arată în document.

Citește și:

Comisia Europeană recomandă României să evite măsurile care ar pune în pericol sustenabilitatea fiscală








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4806 vizualizari

  • +24 (42 voturi)    
    COVIDUL romaniei (Miercuri, 20 mai 2020, 17:56)

    wweesstt [utilizator]

    pensiile speciale = adevaratul 'COVID' al romaniei! trebuie iesit in strada impotriva pensiilor speciale! pana la alegeri este prea mult! partidele care se opun desfintarii TUTUROR pensiilor speciale sunt antiromanesti, ele reprezinta un cancer pentru acest popor si trebuie sanctionate drastic la alegeri! subiectul trebuie discutat zilnic si creata presiune publica, media si chiar in strada! doar un popor de mamaligari tolereaza aceste nedreptati! partidul care se va bate pana-n 'panzele albe' pt desfinatrea acestor pensii speciale va avea votul meu si promit sa incerc sa conving cati mai muti prieteni sa voteze la fel!
    • -11 (23 voturi)    
      Lol (Miercuri, 20 mai 2020, 20:37)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Mai lasă-ne bre cu pensiile speciale, v-a dat pastila usereul acum un an și de atunci tot repetați ca papagalii același rahat.

      Nici măcar nu ești pe subiect, aici e vorba de pensiile contributive.

      Alea speciale vor rămâne, sunt un drept câștigat, eliminarea e neconstituțională și impozitarea lor e la fel, fiind discriminatorie.

      • +7 (15 voturi)    
        AI cumva o pensie nesimtita? (Joi, 21 mai 2020, 1:48)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Este un drept castigat sau obtinut prin minciuna, jaf si coruptie?
      • +10 (16 voturi)    
        aha! :P (Joi, 21 mai 2020, 3:41)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Parazitismul asa se cheama acum, "un drept castigat"! :P
      • +11 (13 voturi)    
        esti funny amice :) (Joi, 21 mai 2020, 5:09)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui HP

        ce treaba au pensiile cu constitutia?

        lol :))))

        fii antent aici.

        in vest toate veniturile sunt impozitate, inclusiv pensiile. sistemul de caste s-a abolit de mult.
    • +22 (22 voturi)    
      Solutii pentru majorarea pensiilor (Miercuri, 20 mai 2020, 21:37)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Un risc asupra sustenabilității finanțelor publice il reprezinta :
      - pensiile speciale, nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, ale primarilor, ale consilierilor, ale actualei CCR, ale judecatorilor corupti care ii achita pe infractori
      - indemnizatiile falsilor revolutionari
      - indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt niste obscure SRL-uri sau ONG-uri)
      - finantarea de la buget a asa-zisei case regale
      - finantarea Institutului Tapului Levantin
      - faptul ca nu au fost recuperati banii furati de marii corupti si marii infractori, care au devalizat tara, ca nu le-au fost confiscate integral averile, asa cum prevede legea confiscarii extinse.
    • +11 (15 voturi)    
      bifez la patrat, la cub (Miercuri, 20 mai 2020, 22:06)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      - unde se poate reduce pt evitarea dezechilibrelor in RO:
      1. pensii speciale sau tot ce nu a fost pe contributii
      2. impozitarea cumulativa a tot ce inseamna venit: salar, pensii, redevente, indemnizatii, chirii, freelance, participatii, etc. singura conditie cand se poate diminua mult impozitarea este reinvestirea, cu conditia insa ca agentul economic sa aiba adresa in RO
      3. impozitarea agresiva pentru descurajare a agentilor economici cu adrese in paradisuri fiscale - obiectivul este aducerea adresei in RO, pt a se supune legislatiei din RO.
      4. diminuarea drastica a cheltuielilor militare: ce treaba avem noi in Afganistan sau Bambustan ? sa dam lefi mari la colonei si generali ? sa contribuie substantial cine isi face baze la noi, ca nimic nu e gratis, iar de aparat contra rusilor sau extraterestrilor, sa ma mai slabeasca cu prostiile alea ... vrea cineva baze de ascultare sau lansare, riscul pt noi e urias, asa ca trebuie balansat riscul cu castigul de a fi aparat ... deocamdata beneficiul e mult mai mic decat riscul.
      5. reforma masiva administrativa, cu reducerea la 1/10 a unitatilor de administrat, judete, muncipii (vorba lui ala), primarii de sate si comune, etc. cu inspectorate in fiecare
      6. reforma masiva in sistemul de invatamant superior, cu reduecrae adrastica a "profesorilor", a facultatilor de care nimeni nu are nevoie la Boaca din Deal si Vale, etc
      7. mai am cateva, ...
    • +5 (9 voturi)    
      Tactica Basescu (Joi, 21 mai 2020, 8:35)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Va amintiti Criza Economica cand Basescu in an alectoral spunea ca Romania nu ca vi afectata? Sau cand Tariceanu a marit pensiile desi se anunta o criza?

      Ghinionul a picat pe Emil Boc care a trebuit apoi sa taie pensiile si salariile bugetarilor. In aceasta situatie este PNL acum, mareste pensiile cu 40% si castiga alegerile sau nu le mareste si pierd alegerile si PSD se intoarce la butoane.
  • +32 (40 voturi)    
    Toate pensiile să fie pe bază de contributivitate. (Miercuri, 20 mai 2020, 18:57)

    asavreau [utilizator]

    În lipsa unei asemenea legi,orice discuție pe tema majorării pensiilor este o impertinență,tocmai celor care primesc pensie pe bază de contributivitate li se refuză majorarea și diverși analiști arată că în România cei cinstiți sunt un pericol pentru bugetul de stat.
  • +18 (38 voturi)    
    Ce făcuși, Horgane? (Miercuri, 20 mai 2020, 19:34)

    Raoke [utilizator]

    Nu respecți legile? Nu dai cei 40% la pensiile celor care au muncit? Dar dai pensii de mii de euro hălora care nu au știut ce-i munca și cotizația la buget.
    Că, de investiții, nici n-are rost să mai vorbim.
    • +8 (12 voturi)    
      PNL = PSD (Joi, 21 mai 2020, 8:30)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Inainte de alegeri Rares Bogdan spunea ca in 30 de zile PNL este obligat sa impoziteze Pensiile Speciale, au trecut 6 luni dar PNL a uitat de promisiunile din campania electorala, sa credem ca PNL este EGAL cu PSD ?
  • +6 (10 voturi)    
    După ce Gașca (Miercuri, 20 mai 2020, 20:58)

    Observatory [utilizator]

    hoților a dat o lege, vin alții ka putere și schimba legea: PSD acum tzipa : Vedeți ce s-a întâmplat dacă nu ne n-ai placeți?
    Pleacă niște vagabonzi și vin alti vagabonzi cu alte lozinci , sa pună “boborul” botul din nou pentru alti hoti, banditi, cartofori și mahalagii,,,,
    Continuați și nimic nu se v-a schimba Niciodată !
    Orice partid nu are nici o șansa sa realizeze ceva, după o luna, doua , schimbarea , și tot așa ....
    Unul da mălai, unul da ulei, alti pensii pe hârtie , dar scopul este doar unul : sa prosteasca “boborul” cel inteligent !!!!
  • +7 (11 voturi)    
    hehe (Miercuri, 20 mai 2020, 20:58)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cresterile de preturi la utilitatile controlate de Vestici prin liberalizare sunt incurajate si impuse cu pumnul in masa de Comisie, tot ce e pentru bunastarea romanilor este minimalizat si descurajat.
  • +7 (11 voturi)    
    alta problema (Miercuri, 20 mai 2020, 21:17)

    Anonym [utilizator]

    E lipsa de complexitate si sofisticare a statului
    Ei maresc cu 15%, 40% pt toata lumea, indiferent de nivelul de pensie, ceea ce e o prostie.
    E ca si cum ai mari cu 40% toate salariile dintr-o companie.
    Pai e corect?

    Problema asta o rezolvi prin reforma tehnica a modului de calcul astfel incat sa poti mari targetat pensiile.
    • +7 (15 voturi)    
      e vorba de punctul de pensie (Joi, 21 mai 2020, 0:30)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      din ce observ tefelistii doar rostogolesc idei, fara sa inteleaga nimic

      fiecare pensie e exprimata in puncte de pensie si legara de valoarea punctului de pensie

      in ultimii 5 ani toti au dat derogari din a actualiza punctul de pensie cu inflatia si al aduce la 60% din valoarea salariului mediu

      deci punctul de pensie e undeva la 70% din valoarea care ar trebui sa o aiba pentru standarde de viata peste pragul saraciei.

      deci pensionarii nostri sunt sub-platiti...multumita tutuor guvernelor

      daca tot guitati sa-i tineti in saracie...de ce nu continuati cu planurile de exterminare: ala cu carantina indefinita, eventual lasatii prada COVID-ului...ca va rezolva si bugetul...ce tot va lamentati degeaba
  • +7 (13 voturi)    
    Pensiile speciale (Miercuri, 20 mai 2020, 21:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    desigur nu sunt un risc. De aceea nu le-a elimina peneleaua, așa cum s-a jurat că va face.
  • +8 (12 voturi)    
    Propaganda (Miercuri, 20 mai 2020, 22:50)

    Alunec [utilizator]

    De manual ! A inceput pregatirea terenului ca sa ii pacaleasca inca o data pe cei mai fragili dintre noi. Bagati mare baieti, ca oamenii astia nu au agresivitatea si tupeul #rezistentilor.
  • +8 (12 voturi)    
    E confidențial, poate totuși aflați cumva (Joi, 21 mai 2020, 2:22)

    nick24 [utilizator]

    “ Pensiile au crescut cu 15% în septembrie 2019,”

    Știți cu cât au crescut pensiile speciale la 1 ianuarie 2020?
    Știți cum se indexeazâ pensiile speciale?

    La o pensie de 1000 lei 15% = 150 lei majorare
    La o pensie specială de 10 000 lei, 3,8% = 380 lei majorare.
    Deci pe lângă că sunt f mari, la indexări se duc tot mai departe de pensiile normale.
  • +6 (8 voturi)    
    De fapt (Joi, 21 mai 2020, 3:23)

    PetruLuca [utilizator]

    este vorba de un raport mult mai larg :
    https://www.g4media.ro/document-comisia-europeana-rechizitoriu-dur-pentru-romania-nu-a-reparat-stricaciunile-din-justitie-facute-de-psd-finantele-publice-sunt-in-pericol-din-cauza-cheltuielilor-cu-cresterea-pensiilor.html

    Despre toate "cele" din acest raport nu prea vorbeste nimeni.....!!!!!????
    Daca guvernanti ar fi fost cei de la PSD ........!!!!!!
    Da' chiar : exista in guvernul Romaniei si un ministru' al justitiei ?
    Ne vedem la alegeri !
  • +4 (10 voturi)    
    iotete, mah...!! (Joi, 21 mai 2020, 3:57)

    Codruta N [utilizator]

    Cand au marit salariile functionarilor si politrucilor, la inceputul anului, nu era "in risc" sustenabilitatea aia! E "in risc" numa' cand e vorba sa nu mai fie tinuti niste amarati in saracie crunta, desi ei au MUNCIT CINSTIT!! N-a mai facut Comisia "rapoarte" pe atunci! :P
    Da' de ce v-ati strofocat, mah, atat, ca persoanele in varsta sa nu fie afectate de epidemie? Dati, domne, in ei cu COVID-ul, nu-i mai chinuiti atat! Poate ca virusul acela ii omoara mai cu mila decat guvernantii si Comisia! >:
    Si va rezolva si voua problema, sa NU mai dati socoteala de banii furati din Fondul de Pensii! :P
  • -3 (3 voturi)    
    Parlamentul face legi (Joi, 21 mai 2020, 5:24)

    radu222 [utilizator]

    Cei mai multi trageti intentionat pe langa tinta. Nu Guvernul face legi, desfiintarea / impozitarea pensiilor speciale, absolut necesara, este apanajul Parlamentului. Parlamentarii refuza sa puna pe ordinea de zi vreuna din propunerile de legi existente la Parlament pentru desfiintarea / impozitarea pensiilor speciale.
    Ar putea sa dea o lege prin care marirea pensiilor sa nu se faca otova (cine a dat legea pentru marirea cu 40%?) ci doar a celor mici iar pensiile peste o anumita limita sa nu se mareasca deloc. Marirea cu 40% a tuturor pensiilor va duce la o inflatie care va lovi pe toata lumea, dar mai ales pe cei cu venituri mici si va compromite sansele tzarii pentru iesirea din criza.
  • +8 (12 voturi)    
    orban știe!! (Joi, 21 mai 2020, 8:05)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    dacă nu aplică legea pensiilor va ajunge la 15% la alegeri!
    ăsta este mortul pe care l-a lăsat psd în economie!
  • +1 (5 voturi)    
    incertitudinea si mediul de afaceri (Joi, 21 mai 2020, 9:02)

    ..13 [utilizator]

    Incertitudinea care este mentionata si in raport ar trebui cumva eliminata. Este clar ca virusul va mai exista - nu ai ce sa ii faci deocamdata, dar ceea ce poti face este sa te pregatesti cu PPE-uri, teste, cadre medicale pentru ceea ce va urma.

    Pe urma este incertitudinea din politica.
    Hai dreac mai repede cu alegerile alea si sa incercam sa scapam de #ciumarosie care produce multe daune RO pentru ca doresc sa isi pastreze coruptii si sa fure in continuare - este mai clar ca niciodata ca UE incepe sa nu mai tolereze astfel de practici si isi creaza instrumente speciale prin care un stat care va continua sa isi incurajeze coruptii va fi eliminat din UE.

    Este un semnal clar tras de UE si romanii ar trebui sa inteleaga si sa voteze in consecinta. Sigur ca vor mai fi corupti dar numarul si procentul lor se va reduce daca dispare din radarul politic #ciumarosie

    Incertitudinea este legata si de instalibiltatea legislativa - tot #ciumarosie este de vina si CCR.

    Incertitudinea este legata si de impreviziunea fiscalitatii - cred ca se lucreaza aici.

    Justitia nu o mai amintesc pentru ca cineva mai sus a precizat ca atat timp cat statul de drept si dominia legii nu prea exista in RO nimeni, dar nimeni nu o sa aiba incredere in RO.

    Mediul de afaceri din RO este extrem de fragil. Virusul l-a fragilizat si mai mult. Masurile luate l-au ajutat dar cred ca masurile trebuiesc monitorizate si incurajate in continuare.

    Mediul de afaceri are nevoie si de tineri pregatiti, nu de analfabeti. CU cat gradul de instructie al romanilor va creste cu atat va creste si performanta economica, competitivitatea, si inovativitatea. Sunt inovativi la a copia si la a minti - poate incercam sa ne dezvoltam si pe alte paliere creativitatea.

    Hai ca se poate!

    PS
    urgenta maxima ramane indepartarea #ciumeirosii cat mai curand. este obstacolul care nu ne lasa sa ne dezvoltam alaturi de lipsa educatiei - ca sa nu spun prostia pe scara larga.

    Hai ca se poate!
  • +1 (5 voturi)    
    Investii, da, cresterea pensiilor, da! (Joi, 21 mai 2020, 12:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Guvernul, pe „buna dreptate” vrea sa faca investitii, in special in autostrazi (pe care sa circule rapid cele 80% din alimente, importate in special din tarile vestice, tari care ne preseaza sa realizam cat mai rapid aceste cai, de care depind companiile ce le apartin lor).
    Astfel, nu raman fonduri pentru cresterea pensiilor cu 49%, de la 01 Sept 2020.
    Guvernul nostru, respecta interesele marilor tari din UE. Daca ar sluji tara, si ar vrea sa realizeze investiti folositoare numai tarii noastre, guvernul ar investi in irigatii, in terminarea canalului Siret-Dunare.
    De fapt, sunt bani suficienti, atat pentru investitii (irigatii, spitate, scoli) cat si pentru cresterea pensiilor cu 40%, daca ar reduce evaziunea fiscala masiva in prezent, daca ar creste colectarea taxelor si impozitelor, daca ar taia toate pensiile speciale, etc., etc.
    Dar, politicienii, avand asigurate, pentru ei, veiturile la care au aspirat cand au intrat in politica, guvernul, loveste in pensionari, cu cruzime, desi stie ca mai mult de 50% dintre acestia au o pensie mai mica de 900 lei. luna, neavand bani pentru medicamente, pentru strictul necesar vietii lor de mizerie.
    Generosul premier face abstractie de mizeria in care se afla pensionarii, face autostrazi, din scandalos de redusa rata de colectare de venituri, etc. etc.
    • +1 (1 vot)    
      nu de importuri e vorba! (Joi, 21 mai 2020, 23:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Este vorba atat despre exporturile noastre (d.ex. de masini, inclusiv Dacia) care merg greu din cauza transportului deficitar cat si, mai ales, despre tranzitul rapid de marfuri intre Europa de Nord si Vest si Turcia, Grecia, Bulgaria...
      Daca pe la noi nu va fi facilitat tranzitul rapid (cu, macar, autostrada Nadlac - Sibiu - Pitesti si, dupa aceea spre sud si, eventual, cu cai ferate BUNE), atunci tranzitul se va muta prin Serbia - Bulgaria (deja ambele tzari au autostrazi mai bune decat noi)! Pai e mai BINE asa? >:)