Ideea importantă a comunicatului S&P și trei informații de reținut: de la cel mai slab pachet de stimulare din regiune, până la pensii

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:25 Economie | Finanţe & Bănci


Ce retinem din comunicatul agentiei S&P
Foto: Pixabay
Aseară am văzut cu toții că a fost menținut ratingul României de către S&P. Atenție: Perspectiva rămâne negativă. Asta înseamnă că dacă nu se iau măsuri ne vom duce în junk. Comunicarea Ministerului Finanțelor a fost ca de obicei. Au fost scoase câteva idei din comunicatul S&P, alea care par mai bune, s-a aruncat și o declarație a ministrului și gata.

Ideea importantă


Comunicatul agenției de rating spune, ceva mai voalat, că nu are așteptări de consolidare fiscală de la actualul Guvern. De ce? Ei bine, sunt menționate alegerile parlamentare de fiecare dată. Chiar menționează, la un moment dat, că așteaptă alegerile pentru a vedea dacă va face ceva în acest sens. Altfel... ne așteaptă junk. Cele mai relevante fraze în context, deși mai sunt și altele, sunt: „Continuăm să vedem alegerile ca fiind punctul central în a oferi vizibilitate cu privire la politicile pe termen mediu” sau „Alegerile parlamentare vor fi esențiale pentru determinarea traiectoriei fiscale”.

Cu alte cuvinte, dacă după alegeri nu se iau măsuri pe zona de consolidare fiscală, urmează junk.


Trei informații importante din comunicatul S&P


Sunt câteva informații de reținut din comunicatul S&P. Ministerul Finanțelor nici nu le-a pomenit în comunicatul transmis noaptea trecută, dar ele se află în informarea S&P.

1. „Marele pachet de măsuri” pentru susținerea economiei este, potrivit S&P, printre cele mai slabe din regiune. Cuvintele folosite de agenție de rating sunt: „Estimăm că pachetul de stimulare fiscală anunțat până acum, de 3% din PIB, e printre cele mai slabe din regiune”.

S&P scrie că „până acum”. Să vedem cu ce vor mai veni cei de la Guvern, dacă vor mai veni.

2. Creșterea pensiilor în contextul asta și procentul de 10% menționat de S&P. Comunicatele tuturor agențiilor de rating către care România dă bani pentru calificativ, inclusiv către S&P, au menționat, atunci când au schimbat perspectiva la negativ acea creștere de 40%.

Cum Guvernul actual nu a anunțat nimic oficial, deși suntem la 3 luni distanță de septembrie, aflăm de la agenția de rating ce se întâmplă cu ele. S&P crede că vor crește cu „aproximativ 10%”.

De unde această credință? Ei bine, discuții s-au purtat cu reprezentanții de la București și, cel mai probabil, le-au dat asigurări că va fi o creștere de circa 10%. Acel 40% pare să fi ieșit din schemă Autoritățile nu-și permit să mintă agențiile de rating, altfel crediblitatea României dispare.

Deci, de la 1 septembrie s-ar putea să vedem o creștere de „aproximativ 10” a pensiilor.

Autoritățile ar trebui să anunțe și oficial, să nu se mai joace cu sentimentele oamenilor, așa cum au făcut-o cei de la PSD.

3. Estimează că economia României s-ar contracta cu 5,5%, anul acesta. Adică acea scădere economică de 1,9% anunțată de Comisia Națională de Strategie și Prognoză (CNSP) pe baza căreia s-a făcut și rectificarea bugetară e deja SF. Toată lumea a avertizat că scenariul este prea optimist.

Pentru 2021, S&P estimează o creștere economică de 4%. E un semnal bun, dar tot agenția precizează că proiecția se bazează pe incertitudini ridicate.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8519 vizualizari

  • +4 (22 voturi)    
    Cine să conceapă programe? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Florin Cîțu? Popescu? Orban? ha ha ha
    • -2 (10 voturi)    
      la cat ..... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 15:29)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ....esti de competent in absolut toate domeniile nu te bagi sa ne fericesti cu niscai programe ce le clamezi pe acilea !!??? Pacat sa nu fie valorificata o minte sclipitoare ca a matale si mai ales sa se aleaga praful de bagajul imens de pricepere a ta !!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Cine (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 18:21)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca nu Olguta si Orlando c-au facut o ultime in 2016,2917 2018 si2019.Noi suntem de vina ca nu le vedem.
  • +6 (12 voturi)    
    singurul risc (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:06)

    Anonym [utilizator]

    pt PNL, pe langa efectul electoral negativ al maririi cu "doar" 10% al pensiilor (de altfel u ntest pt inteligenta si capacitatea de a gandi pe termen lung al acestui popor) este implementarea practica a acestui 10%.

    Sunt curios cum va face asta:
    - cu lipsa de majoritate in Parlament
    - cu un CCR cu inclinatii pro-pensionari, indiferent de argumente rational-economice
  • +5 (17 voturi)    
    Cum poți crește pensii pe scădere PIB? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    Crește anvelopa salarială (privată, salariile plătite de stat nu ne interesează, pentru că statul nu virează niciun șfanț CAS) cu măcar 10%?
    Pe de altă parte, cum poți să nesocotești creșterea cu 40% stabilită într-o lege votată de parlament, promulgată de președinte și aflată în vigoare fără ca parchetul să te ia la întrebări?
    • +1 (1 vot)    
      Bine gindit! (Luni, 8 iunie 2020, 11:13)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Parlamentul la initiativa dnei. Olguta da o lege prin care obliga fimele sa faca salariile ca in Elvetia. Efectul:teoretic bugetul pt pensii si asig. sociale va creste de 4-5 ori,dar practic nu se va incasa nimic. .Produsele romanesti vor deveni asa de scumpe ca nu se va mai vinde nimic. totul va veni din import si tara intra in colaps.Acesta poate fi efectul unor legi care nu tin seama de realitatile economice.
      Faptul ca o lege a fost promulgata de Presedite nu este un argument suficient de puternc cind este in joc viitorul tarii.
      • 0 (0 voturi)    
        Viitorul țării este în siguranță (Luni, 8 iunie 2020, 11:52)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

        atât timp cât legile sunt date în interesul cetățenilor.
        O pensie medie de 1k€ - adică mai mare cu 300% (nu doar 40%) înseamnă vreo 5% din bugetul României și cam 2% din PIB.
        • 0 (0 voturi)    
          De ce nu 4000 EUR? (Marţi, 9 iunie 2020, 15:43)

          Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Ori cum nu mai ramine nimic pt dezvoltare,educatie ,aparare si siguranta nationala.
  • +4 (14 voturi)    
    Ce ironie ! No offense... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:41)

    Susufler0 [utilizator]

    Cum sa anunte PNL de pe acum ca marirea pensiilor nu va depasi 10% ?!

    PS. Pai ce partid politic ar face asta, in contextul dat, cand are in fata doua randuri de alegeri pe care vrea sa le castige ?
  • +1 (23 voturi)    
    deci (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:43)

    costelo999 [utilizator]

    gubiernu minte in frunte cu ministrul precar de la finantze, peeneelee habar nu are de conducerea unei tari, ei acum se infrupta ca au stat pe bara atitia ani, ii doare in cot de firme de popor, asa cum a zis si S&P cel mai slab pachet din regiune, concluzia peeneelee afara de la guvernare
  • +2 (14 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 12:35)

    HP [utilizator]

    Deci lucrurile se vor desfasura in felul urmator:

    - PNL va spune ca nu pot creste cu mai mult de 10% pentru ca nu pot trece peste agentiile de rating.

    - PSD va castiga alegerile, la fel ca in 2016

    - Orban se va intoarce la a fi un ilustru mediocru

    - Catu va redeveni tinta mistourilor lui Orlando
    • -1 (5 voturi)    
      Se poate intimpla si asa : (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:17)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui HP

      se preia guvernarea prin motiune de cenzura ,se maresc pensiille si salariile cu cit vrea fieare ,apoi vin ,,alegerile Orlando revine pe cai mari .Dupa 1-2 ani in care au ras tot, aranjeaza o noua motiune si-l lasa pe Citu sa alerge sa imprumute bani sa astupe gaurile lasate .Acest ciclu se va repeta mereu atit timp cit oamenii cred in povesti iar cei care inteleg despre ce e vorba nu merg la vot iar apoi injura tara si pleaca in lumea larga
  • -4 (14 voturi)    
    S&P (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 12:40)

    TrickyWicky [utilizator]

    Este unealta mafiei financiare
  • +2 (12 voturi)    
    Romania scapa de Junk (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 12:51)

    RoyPeters [utilizator]

    dar clasa politica moldovalaha este de mult o combinatie infecta de junk & shit....
  • -1 (9 voturi)    
    aveti dreptate DAR... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 16:45)

    ..13 [utilizator]

    fiecare cu tastele/gusturile sale...

    si final ne vedem la vot raman cuvantele cheie ale lunilor ce vor urma.

    rupem pisica sau doar o mangaiem in mod placut???

    Io fac parte din categoria railor si as rupe...

    Cum ziceam nici un leu nu as da la pensii - nici unul -tocmai pentru ca agentiia de rating mi-a spus ca am avut un pachet mic, mic, cat o...de furnica.

    Si as da si afara de la stat pe capete - fara frica - iar la aia de vor sa munceasca le-as da posibilitatea sa isi faca o firma - restul sa moara de foame - v-am zic ca sunt rau...

    Nu mai sunt graunte - si asta trebe spus.

    Nu suntem nici USA - chiar daca ne-am incorda ca tata Trump - nici macar nu suntem o Franta naravasa...Ramanem o struto-camila altoita european cu iz frantzuesc si presu neamt - adica de neinteles nici macar noi intre noi nu ne intelegem...

    Le petit Roumain stiti ca asa putem sa ne spunem oricat de tare s-ar enerva ardelenii

    Atata putem - atata ducem.
    restul sunt vorbe si nu trebe nici sa ne sparie si nici sa ne ienerveze...
    • +2 (4 voturi)    
      haha (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 18:49)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      neoliberalismul nu mai e la moda, ai ramas blocat intr-o moda care a trecut si s-a fasait intre timp...da un update :))
  • +4 (8 voturi)    
    Cel mai slab (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 18:46)

    Bradisor [utilizator]

    pachet de stimulare din regiune! Cauza: tara a intrat in 2020 cu un deficit bugetar si de cont curent cu mult mai mare decit restul tarilor din regiune .Poate ne spune dna Viorica si DL. Orlando cum au reusit ac. performanta.
    • -1 (7 voturi)    
      da da da (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

      Fix orlando a bubuit deficitul ca sa faca frumi pe afara platind arme in avans. citu l-a bubuit si se vede pentru cine nu gandeste la nivel de turma manipulata de titluri. Te poti uita pe istoric. Real, ar fi fost pe la un 3.4-3.6, dar orlando sigur il coafa din artificii pe la 2.99. Numai cine nu gandeste nu realizeaza ca pana la 4.6 (>1pp!) este opera valorosului citu, cu "scuza" ca vai vai vai ... pesede.

      PS: daca vrei sa vezi matematic, vezi ca unul dintre artificii era "amanarea" unor cheltuieli/plati pentru T1 anul urmartor. Se vede in toti anii si poti estima deficit real fata de ala coafat ca sa iesim <3%. Ce a facut citu insa, este jaf
      • -2 (2 voturi)    
        Besini, dar nevermind... (Duminică, 7 iunie 2020, 7:25)

        PascalDena [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        Vezi ca de problema deficitului am fost atentionati inca din 2017 de CE... dar tu nu, ca te crezi prea destept. Ce a facut Catu a fost sa nu bage acei bani in buzunarele nepotismelor bugetare, cum au facut toti 4 tantalaii anteriori, inclusiv puie monta. Ce a facut Cate se numese refinantare, tantalaule!
        • +1 (1 vot)    
          yeah, right (Duminică, 7 iunie 2020, 16:48)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui PascalDena

          Tot ce spun este verificabil cu un minim nivel de logica + aritmetica elementara, pe ani. Poti vedea cum a manarit psd deficitul in fiecare an si poti vedea si cam cat ar fi iesit real pentru 2019, ca oficial "era" sigur 2.99.

          Ce refinantare a facut citu in ultimele 2 luni din 2019, desteptule? Ce treaba ar fi avut refinantarea unor datorii cu deficitul, altfel decat marginal dpdv cost dobanda?
          Doar a bubuit deficit sub pretextul aducerii la lumina a "realitatii", platind arme in avans si multumind prieteni/stapani interni/externi. Oficial, cica a platit arierate gen concedii medicale. Desi teoretic explicatia e reala, ca psd s-a "finantat" din alea, si aici a mintit pentru ce NU le-a platit nici el.
          • -1 (1 vot)    
            E normal (Luni, 8 iunie 2020, 10:36)

            Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            ca cei care va inspira sa fie suparati ca Romania este in NATO si respecta obligatiile ce-i revin in privinta intaririi capacitatii de aparare Deranjeaza si ca in plina criza investiile nu s-au oprit fapt ce va permite o c
            restere reala a economiei.
            Suparare mare si ca se obtin fonduri de la UE si este contrazisa prin fapte propaganda ca UE se destrama.
            • 0 (2 voturi)    
              Serios? (Marţi, 9 iunie 2020, 3:10)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

              Ce treaba are nato cu a te comporta ca un sclav? Sarantocii de subdezvotati nemti nu "respecta" procentul la fix si-si dezvolta tara. Clar sunt vai mama noastra fata de noi, nu? Vrei sa mai stii un procent din pib nerespectat? Cel pentru educatie, dar se pare ca nu prea conteaza.

              Daca vrei sa investeti in rachete inutile in caz ca se supi rusii pe noi, fa-o ca polonezii: ultimul model, nu ala obsolete, versiune sa mearga cu rachete israeliene (mult mai ieftine) si offset de 160-170%. Dupa cum vezi, altii pot sa nu fie si sa nu se comporte ca niste sclavi. Cer mult sa fim ca polonezii sau tie chiar iti place postura?
              • 0 (2 voturi)    
                Felicitari , (Marţi, 9 iunie 2020, 15:35)

                Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                va pricepeti si la rachete sau chiar la piata de armanent, fara sa mai luam in considerare ca va dovedeti un expert in geopolitica.
                Poate ar fi cazul sa cereti noi instrctiuni pt ca mesajele cu slavia ,inezistentta pericolului rusesc etc s-au cam uzat.
                • 0 (0 voturi)    
                  e simplu (Marţi, 9 iunie 2020, 16:53)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

                  Gasesti pe net, surse oficiale. Daca eu ma informez si tu preferi sa pui botu' doar la titluri, fiecare cu alegerile lui.

                  Daca asta iti sunt "argumentele" ref ce am spus eu punctual, esti bine. Esti de o valoare incomensurabila si mai ca m-as intreba ce s-ar face tara asta fara uoameni ca tine.