DOCUMENT

Păcănelele scapă de taxele aferente autorizațiilor, pe perioada stării de alertă

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 16 iunie 2020, 11:43 Economie | Finanţe & Bănci


Aparat pacanele
Foto: Wikimedia Commons
Taxele aferente autorizațiilor de exploatare a jocurilor de noroc nu vor fi datorate de către operatorii care exploatează jocuri de noroc tradiționale, adică păcănele, pe perioada stării de alertă în care activitatea desfășurată de aceștia este suspendată, potrivit unui proiect de OUG pus în dezbatere de Ministerul Finanțelor Publice (MFP). Statul ar pierde astfel, conform instituției, 200 milioane lei.


Tot pe zona jocurilor de noroc, o altă prevedere mai spune că pentru anul 2020, prin derogare de la prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr.77/2009, taxele aferente autorizațiilor de exploatare a jocurilor de noroc pentru care se prevăd termene de plată trimestriale, respectiv cele prevăzute pentru 25 iunie și 25 septembrie, se modifică, iar operatorii care exploatează jocuri de noroc tradiționale care se încadrează în categoriile respective, sunt obligați să declare și să plătească obligațiile aferente care le revin din taxele anuale pentru perioada de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență și până la 31 decembrie 2020, lunar, până cel mai târziu pe data de 25 a lunii în curs pentru luna următoare.

Taxele lunare datorate pentru anul 2020 se calculează prin raportare la obligația anuală fracționată la nivel de lună.

Pentru data de 25 decembrie 2020, operatorii care exploatează jocuri de noroc tradiționale pentru care Ordonanța de urgență a Guvernului nr.77/2009 prevede termene de plată trimestriale și care dețin autorizații de exploatare a jocurilor de noroc în vigoare, sunt obligați să declare și să plătească integral obligațiile trimestriale aferente primului trimestru al anului 2021.

În anul 2020, pentru autorizațiile de exploatare a jocurilor de noroc tradiționale în vigoare la data în care activitatea desfășurată de aceștia a fost suspendată pe perioada stării de urgență/alertă și pentru care nu a fost dispusă măsura suspendării, revocării sau anulării autorizațiilor de exploatare, după caz, valoarea taxelor anuale aferente prevăzute în Ordonanța de urgență a Guvernului nr.77/2009 se recalculează prin diminuarea valorii acesteia cu valoarea corespunzătoare numărului de zile în care activitatea a fost suspendată ca rezultat al aplicării măsurilor privind evitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2 și pentru care legislația în vigoare a stabilit că nu se datorează taxe de exploatare a jocurilor de noroc.

La calculul actualizat al taxei datorate se va avea în vedere 360 de zile/an.

Operatorii care exploatează jocuri de noroc tradiționale sunt obligați să recalculeze, să declare și să plătească valoarea actualizată, după caz, a taxelor anuale datorate. La primul termen de plată operatorii care exploatează jocuri de noroc tradiționale sunt obligați să regularizeze obligațiile declarate și să plătească obligațiile care le revin prin depunerea unei declarații rectificative sau a unei declarații care să cuprindă obligațiile actualizate, după caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4048 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Care e interesul? (Marţi, 16 iunie 2020, 11:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce păcănelele și nu teatrele sau librăriile?
    • +9 (11 voturi)    
      În sfârşit... (Marţi, 16 iunie 2020, 12:54)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... o veste bună! Milioane de români erau realmente îngrijoraţi, până la depresie, de incertitudinea care plana asupra taxelor pe jocurile de noroc tradiţionale.
      După luni de zile în care guvernanţii ne-au aburit cu tot felul de bazaconii neimportante, iată că în sfârşit ştim. Uraaaa!

      PS. scopul păcănelelor nu poate fi decât acela de a controla (canaliza) dependenţa unora către o metodă de joc controlabilă şi taxabilă. Control... nu prea era. Acum au scos şi taxele şi a rămas.. ce?
      • +1 (7 voturi)    
        In sfarsit... (Marţi, 16 iunie 2020, 13:43)

        Mihai_83 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Pacanelele aduc banii din economia neagra in visteria statului. Din cate imi amintesc eu aceste pacanelel aduc vreo 600 de milioane statului, fara sa calculam cele 45000 de persoane care lucreaza in aceasta industrie. Si fara sa calculam consumabilele pe care aceasta industrie le foloseste si antreneaza la randul sau forta de munca suplimentara. Cat de greu e de inteles ca s-au scos taxele pe perioada in care aceste aparate n-au functionat. Si e vorba doar de taxele aplicate unui aparat.
        • +7 (7 voturi)    
          . (Marţi, 16 iunie 2020, 14:00)

          Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Mihai_83

          Pacanelele scot bani din buzunarul oamenilor, care ar putea fi folositi mai cu intelepciune. E vorba de un viciu, care in cazuri severe face ravagii si da dependenta. Nu stiu de ce statul ar incuraja o asemenea afacere. Pentru bani? Si ce face cu banii daca oamenii sunt dependenti? Ii trateaza de dependenta probabil...
    • +4 (10 voturi)    
      ziceau unii (Marţi, 16 iunie 2020, 13:37)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ca domne pacanelele se deschid si bisericile nu, pentru ca pacanelele platesc taxe la buget domnule, de aia mai avem ce manca in tara asta, noroc cu gamblerii.. eh uite ca nu platesc nici pacanelele. Deci, de ce nu se deschid bisericile?
    • -5 (9 voturi)    
      Prostii (Marţi, 16 iunie 2020, 13:39)

      Mihai_83 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce taxe platesc librariile si teatrele mai exact? Ai habar care e valoarea taxelor pentru un singur aparat? Iti spun eu, aproximativ 4000 de euro pe bucata. Daca un organizator are 1000 de aparate plateste 4milioane de euro doar taxe speciale. Librariile platesc ce? 19% tva la ce vand? Idem in cazul teatrelor. Ia vezi cat e impozitarea jocurilor de noroc in Romania si apoi o sa intelegi de ce decizia de a nu cere taxa PE PERIOADA IN CARE SLOTURILE SUNT OPRITE este justa.
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru ca (Marţi, 16 iunie 2020, 14:39)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Unul din consilierii importanti ai lui Orban are afaceri cu pacanele, fiind condamnat pentru evaziune fiscala in trecut.
  • +11 (15 voturi)    
    Scandalos! (Marţi, 16 iunie 2020, 12:03)

    BEDE [utilizator]

    Ce produc aceste firme care să ajute la dezvoltarea economiei țării? Păi nu prea văd ce... Atunci să fie taxate exact ca și până acum.
    • +4 (4 voturi)    
      produc dependenti si gaura in portofel (Marţi, 16 iunie 2020, 14:02)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      .
  • +11 (13 voturi)    
    Si care mai e ratiunea acestui sector? (Marţi, 16 iunie 2020, 12:23)

    benicio [utilizator]

    Singura ratiune de a fi a pacanelelor sunt taxele. Statul castiga bani din supra-impozitarea lor, ca sursa de venit la buget. Atat. Nu au nici o valoare sociala, educativa, dimpotriva, sunt un viciu. Si de ce sa le reduci impozitele, ca sa ce? Ca sa incurajezi industria asta? Atunci hai sa reducem accizele la alcool si tutun. E normal sa te gandesti la ceva interese, daca cineva s-a gandit la relaxare fiscala in industria asta, sunt bani multi la mijloc. Credeam ca mizeriile astea sunt caracteristice unui anumit partid.
    • 0 (0 voturi)    
      logic (Marţi, 16 iunie 2020, 20:21)

      GabrielConstantin3 [anonim] i-a raspuns lui benicio

      S-a anulat suprataxarea pe aparat pentru ca e logic, daca nu-mi dai voie sa functioneaz cum sa-ti platesc taxa ca detin aparate de pacanele? Patronii s-ar fi adresat instantelor si ar fi castigat. Dar platesc taxele salariatilor si impozit pe profit. Si e destul!
  • +10 (14 voturi)    
    Mda (Marţi, 16 iunie 2020, 12:26)

    TheFaime [utilizator]

    Un Stat (psd, pnl, udmr, alde, etc..) mai prost ca asta nu cred ca exista...no words needed.
  • +9 (11 voturi)    
    super! (Marţi, 16 iunie 2020, 12:50)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Daca ai un SRL, o mica afacere la care lucrezi pentru tine, nu ai nici un fel de ajutor, NIMIC. Poti sa mori linistit de foame.
    In schimb salvam pacanelele.
    Multumim guvernului liberal!
  • +9 (11 voturi)    
    Interese obscure (Marţi, 16 iunie 2020, 12:58)

    UpNext [utilizator]

    si initiative legislative inepte, impotriva interesului public.
  • +3 (9 voturi)    
    Luni,15 iunie: (Marţi, 16 iunie 2020, 13:49)

    Altiro [utilizator]

    Păcănelele se deschid, bisericile nu
    1.-@dickins:Pacanelele platesc taxe, bisericile mananca taxe...e chiar asa greu? 2.-@CosminMaricari : păcănelele plătesc taxe, biserica nu. 3.-@LuzhinAcademy :Pentru ca statul mai are ceva venituri de pe urma activitatii salilor de pacanele, in timp ce, in cazul bisericilor, deschiderea ar insemna un risc de imbolnavire. 4. -@CezarN: Pentru ca pacanelele platesc ipozit, biserica, NU. Simplu!
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 16 iunie 2020, 14:06)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Altiro

      Si autostrazile produc bani pentru ca se dezvolta afaceri pe ele, prin intermediul lor... Si atunci de ce nu facem autostrazi masiv in loc sa incurajam pacanelelele si norocelele?

      Astea sunt jocuri la care unul pierde, altul cistiga. In afaceri e fix pe dos: toata lumea cistiga, ca altfel nu s-ar ocupa de afaceri.

      Si atunci de ce sa incurajeze statul niste gauri, doar pentru ca ies bani si pt. stat? Aia sunt bani murdari, viciati.
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari guvernului Dracnea! (Marţi, 16 iunie 2020, 14:18)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Cineva zicea ca din noiembrie au venit liberalii la putere, dar vad bine ca tot Veorica sau Daddy sunt a conducere!

    Numai un pedesersit putea stabili astfel de prioritate, ca trebuie salvate cu orice pret salile de pacanele!
  • +2 (4 voturi)    
    Pacanelele is Essential Business in Romania (Marţi, 16 iunie 2020, 16:00)

    Savitar [utilizator]

    Fara ele, milioane de ratati, bravi dughitori de rom contrafacut ar intra in depresie sau mai rau….