Deficit bugetar de 3,59% din PIB, la 5 luni

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2020, 12:02 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
România a înregistrat un deficit bugetar de 3,59% din PIB, în primele 5 luni din acest an, comparativ cu 1,39% în aceeași perioadă a anului precedent, potrivit datelor Ministerului Finanțelor Publice (MFP).
Conform instituției, jumătate este generat de sumele lăsate în mediul economic prin facilitățile fiscale și cheltuieli excepționale adoptate pentru combaterea efectelor epidemiei de COVID-19.

Conform MFP, creșterea deficitul bugetar aferent primelor cinci luni ale anului curent este explicată, pe partea venituri:
  • -de evoluția nefavorabilă a încasărilor bugetare în perioada martie-mai, ca urmare a amânării plății unor obligații fiscale de către agenții economici pe perioada stării de urgență și de alertă (11,7 mld. lei)
  • -de creșterea cu 2,26 mld lei a restituirilor de TVA, față de nivelul aferent perioadei ian-mai 2019, pentru susținerea lichidității în sectorul privat
  • -precum și de bonificațiile acordate pentru plata la scadență a impozitului pe profit și a celui pe veniturile microîntreprinderilor, în valoare de 0,25 mld. lei . De asemenea, pe partea de cheltuieli, față de creșterea bugetară prin efectul legilor s-a înregistrat o creștere a cheltuielilor de investiții cu 3,43 mld. lei față de aceeași perioadă a anului precedent, precum și plăți cu caracter excepțional generate de epidemia COVID-19 de aproximativ 3,83 mld. lei.
Vezi nota detaliata a executiei bugetare la 5 luni din 2020






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2927 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    iar ei promit cresteri de pensii de 15% (Vineri, 26 iunie 2020, 12:16)

    mmmircea [utilizator]

    din septembrie, incredibil.
    • -10 (10 voturi)    
      Doar15% (Vineri, 26 iunie 2020, 12:27)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Adica fura cu NESIMTIRE pensionarii?
    • +2 (2 voturi)    
      Care ei? (Vineri, 26 iunie 2020, 13:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Promiți tu?
  • +7 (7 voturi)    
    sincer (Vineri, 26 iunie 2020, 12:23)

    liviu_ [utilizator]

    mult mai bine decat mai asteptam

    sigur o sa se "corecteze" situatia in septembrie (mutumim psd)...
  • -8 (8 voturi)    
    Daca e conform MFP (Vineri, 26 iunie 2020, 12:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    e o minciuna de la cap la coada. Asteptam o evaluare independenta si credibila, alta decât gargaragiul Câțu
  • +1 (7 voturi)    
    Viitorul sună bine! (Vineri, 26 iunie 2020, 12:27)

    BEDE [utilizator]

    Pare-se că deficitul pe tot anul va fi 8% dacă pe 5 luni este deja 3.59%.
    Și cică or să mărească pensiile! Nu că aș fi eu contra pensionarilor, dar de unde să le mărească? Dacă măresc pensiile cât va ajunge cursul EUR? 8RON/EUR dacă măresc pensiile cu 40% cât primis P$D că le mărește?
    Deja am ajuns să simt niște creșteri de prețuri față de anul trecut. Și la pâine și la legume și fructe. Și...
    • 0 (2 voturi)    
      Primele 3 luni (Vineri, 26 iunie 2020, 13:28)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      nu au fost afectate de coronavirus deci mai degraba o sa sara deficitul de 10% avand in vedere si ca in decembrie tot timpul deficitul sare bine de tot comparativ cu celelalte luni.In urmatorii ani o sa ducem datoria publica la 100% din PIB iar atunci ca tara esti terminata.Cine nu crede sa se uite la Grecia.
    • +1 (3 voturi)    
      Fă-ți ordine în gândire. (Vineri, 26 iunie 2020, 13:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ai vorbit alambicat,încât nici tu nu vei înțelege ce ai vrut să spui.Până acum nimeni nu a spus dacă pensiile vor crește sau nu.Există o lege dată iresponsabil de PSD și legea trebuie respectată.Guvernul trebuie să găsească argumente sigure pentru amânare altfel este pus la zid.Legea-i lege și Avocatul poporului a blocat multe prin contestația făcută.
      • +1 (3 voturi)    
        Cine-mi spune de ordine? (Vineri, 26 iunie 2020, 14:16)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Un lingău de partid poate?
        Lucrurile nu sunt deloc simple. Doar că PSD a promis marea cu sarea și sărea Olguța la actualul guvern că trebuie musai să le mărească cu 40%, că de nu...
        Aș vrea niște cifre, pe care însă nimeni nu mi le-a dat, cum ar fi:
        - cât era datoria statului în ianuarie 2017, când a venit PSD la guvernare
        - cât era datoria statului în noiembrie 2019, când a venit actualul guvern minoritar
        - câți km de autostradă s-au făcut în acest interval? câte școli? câte spitale?
        Acum nu spun că îmi sunt grozav de simpatici cei care guvernează acum, dar nu se poate să nu remarc că au tras paiul scurt din cauza COVID și că nu au cum să iasă cu plus după ce au preluat niște minusuri și a mai venit și COVID.
        Gândire alambicată?
        Hmmm... O gândire simplă, pe înțelesul oricui ar fi: "Votez PSD pentru că ăștia ne dă!"
        Aceasta a propos de alambicat...
  • +6 (6 voturi)    
    hmmm (Vineri, 26 iunie 2020, 12:30)

    ..13 [utilizator]

    Pai nu vedeai de la #ciumarosie un astfel de document.

    Si raportarile s-au facut uneori cu intarziere de catre Minsitrii de Finante sub obladuirea pesede-ului.

    Acusi a venit ceasul - uite si comunicatul.

    mare deficitul al 5 luni si surprinzator ca numai jumatate din el se datoreaza pandemiei. Lucrurile, chiarndaca virusul mai bantuie printe noi, par sa reintre in fagasul unei normalitati - hai ca se poate.
  • -9 (9 voturi)    
    Lipsește motivul principal (Vineri, 26 iunie 2020, 12:43)

    Mazeta [utilizator]

    Pe-se-de.
  • -10 (12 voturi)    
    Mulțumim PNL (Vineri, 26 iunie 2020, 12:44)

    Lovercraft [utilizator]

    mulțumim Cîțu!
    Hai cu 6%, că se poate.
  • 0 (4 voturi)    
    altfel spus (Vineri, 26 iunie 2020, 12:55)

    berenger [utilizator]

    vom avea deficit comparabil cu cel din 2008, anul cu cea mai mare creștere economică din ultimii 30 de ani.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu. (Vineri, 26 iunie 2020, 13:33)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      Atunci era Tăriceanu.Acum Tăriceanu este cu PSD,deci,ce se întâmplă este o continuare(o avalanșă)a guvernării PSD-ALDE.
      • +2 (2 voturi)    
        Si atunci era Tariceanu cu PSD (Vineri, 26 iunie 2020, 14:08)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ... doar ca o facea pe blat.
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 iunie 2020, 13:33)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      ? (Vineri, 26 iunie 2020, 13:57)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui

      Si ce ai vrea sa faca Catu?
      Ce ai face tu daca ai fi in locul lui?
      Pensii nu poate taia. Salarii bugetari tot cam asa.
      Investitii nu a vrut sa taie si bine a facut.
      Iar la venituri de unde sa mai incaseze TVA daca oamenii consuma mai putin?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu mi se pare deloc mare (Vineri, 26 iunie 2020, 14:08)

    Ephemeris [utilizator]

    deficitul la 5 luni, avand in vedere ca include perioada de lockdown cea mai crunta.
  • 0 (0 voturi)    
    deficitul va sari peste 10% (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 7:48)

    Antenistontel [utilizator]

    daca simulam pe evolutia din anii anteriori, coroborata cu criza covid care nu a afectat deficitul din primele trei luni.
    daca mai luam in calcul valul doi de covid si mariri de pensii, alocatii si alte tantieme electorale, deficitul se poate duce in intervalul 12-15%.
    cat inseamna 10% din pib deficit bugetar?!
    inseamna un deficit de 1/3 ca diferenta intre incasari si cheltuieli in buget, adica statul incaseaza 2 lei si cheltuie 3.
    mai vorbim la anul, prin februarie-martie, atunci incepe marea distractie!