UE va susține intrarea Bulgariei și Croației în Zona euro / Anunțul urmează să fie făcut în câteva zile - surse

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2020, 11:58 Economie | Finanţe & Bănci


Sediul BCE
Foto: Martti Kainulainen / Shutterstock Editorial / Profimedia
Oficialii Zonei euro sunt pregătiți să accepte intrarea Croației și Bulgariei în Mecanismul European al Ratelor de Schimb (ERM-2), o etapă preliminară pentru adoptarea euro în următorii trei ani, au declarat patru surse diferite pentru Reuters.

Mutarea ar deschide calea pentru prima extindere a Zonei euro din 2015, când Lituania s-a alăturat grupului care în prezent numără 19 state membre.

Oficialii europeni au declarat că o decizie este iminentă după ce va fi primită susținerea miniștrilor de finanțe din Eurozonă care vor discuta prin videoconferință în cursul zilelor de joi și vineri.

Două surse au afirmat că decizia va fi anunțată probabil în afara orelor de tranzacționare în timpul weekendului pentru a preveni speculațiile pe piață.

Oficialii au relatat că unele probleme minore urmează să fie tranșate în următoarele ore, lucru care ar putea amâna anunțul dincolo de weekend, dar că este puțin probabil ca acestea să influențeze decizia de a permite accesul în mecanismul ERM-2.

Odată ce țările intră în Mecanismul European al Ratelor de Schimb acestea rămân în ERM-2 pentru aproximativ doi ani înainte de a începe pregătirile practice pentru adoptarea monedei euro, un proces care durează în jur de un an, ceea ce ar însemna că Bulgaria și Croația ar putea trece la euro cel mai devreme în 2023.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6059 vizualizari

  • +29 (41 voturi)    
    Respect (Joi, 9 iulie 2020, 12:04)

    midufi [utilizator]

    Sa privim cu respect la vecinii din sud, iar ne-au luat-o inainte.
    Bravo lor.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu e asa ! (Joi, 9 iulie 2020, 15:06)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Rusul Dragnea ne-ar fi dus in zona Rublei, nu doar in sarantoaca zona Euro, cum vrea bulgarul Borisov.
      In 1961 rusii ziceau ca noua Rubla e mai mare ca Dolarul.
      Intradevar: Rubla -Bancnota- era cu vreo 1 cm mai lata.
      Rubla poate sa fie valoroasa din nou, mai ales cand o sa fie chipul lui Putin pe ea, dupa urmatoarele alegeri din Rusia.
      Ca situatie intermediara, daca nu-l arestau pe ,,Dady", erau sanse mari ca sa fi pus chipul lui Dragnea pe o noua bancnota de ,,25 de lei", la fel ca Tudor Vladimirescu.
      Pe ,,100 de lei" il puneau pe ,,Geniul Economiei Romanesti": Darius Valcov. Cu chipul bagat in interiorul unei rame, ca de de tablou.
  • +26 (36 voturi)    
    Multumim PSD! (Joi, 9 iulie 2020, 12:04)

    Brutus2 [utilizator]

    atat!
    • -3 (5 voturi)    
      Suficient! (Joi, 9 iulie 2020, 12:42)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      atat!
    • +5 (9 voturi)    
      Multumim (Joi, 9 iulie 2020, 12:55)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      clasei politice in general.Ce mari fapte de vitejie a facut PNL-ul in ultimii 30 ani?Mereu s-au vaitat ca nu au bani si in guvernarea lor s-a trait prost.PSD-ul si-a luat mereu partea leului dar a mai si dat la prostime salarii.Mai nou ,toti dau vina pe statul paralel.O gaselnita damboviteana venita din dorinta de a submina justitia.Ai nostrii nici nu doresc sa intre in zona euro.S-ar termina cu jongleriile.
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Joi, 9 iulie 2020, 12:12)

    mihai_mi [utilizator]

    Romania pielea p... In totalitate meritul politicienilor care s-au perindat pe functii si al celor care i-au ales.
  • +8 (12 voturi)    
    Romanistan.... (Joi, 9 iulie 2020, 12:24)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    mai asteapta....dupa 2030...probabil la "pachet" cu balcanicii care vor intra mai incolo, in UE. Daca nu ne-o iau si aceia inainte.
  • -15 (23 voturi)    
    alti (Joi, 9 iulie 2020, 12:46)

    martel55 [utilizator]

    fraieri care isi pun streangul euro de gat....sa mai contribuie putin la propseritatea fiemrlor germane
  • -16 (20 voturi)    
    Nu e cazul sa privim cu invidie la bulgari (Joi, 9 iulie 2020, 13:09)

    r.razvan [utilizator]

    In tarile unde s-a introdus euro a urmat un recul in privinta puterii de cumparare. Lituania, Letonia, Estonia au avut probleme mari. Lasa, leul romanesc e foarte bun asa cum este.
    • 0 (6 voturi)    
      Lituania, Estonia si Letonia (Joi, 9 iulie 2020, 13:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui r.razvan

      nu erau pregatite sa adere la euro; totusi au aderat ptr ca au vrut sa isi creasca la maximum dependenta de UE si Banca centrala europeana. De ce? In caz de interventie a Rusiei nu vroiau sa fie abandonate de UE... ptr UE e mai dificil sa abandoneze o membra a eurozone decat una non membra. Uitati-va numai in Grecia cati bani a pompat UE, exact din acest motiv.
      Am fost in Lituania, tara e mai ingrjita decat Romania dar preturile sunt mai mari (in euro) si salariile mai mici.
      Romania, care nu e membra eurozone, e mai usor de abandonat.
    • +5 (5 voturi)    
      ia-l ma pe tot acasa la tine.... (Joi, 9 iulie 2020, 13:55)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui r.razvan

      ia-l ma pe tot acasa la tine.... lasa-ne pe noi sa luam euro …….
  • -6 (10 voturi)    
    non-eur ftw (Joi, 9 iulie 2020, 13:57)

    TheNamelessOne [utilizator]

    cred ca toti de pe aici aveti cunostinte de economie de va dati cu pararea ca ce bine e sa intrii in zona euro ca moneda. mai studiati si apoi veniti cu minusurile. eu unul la ora asta ( si inca vreo 10 ani) prefer sa ramanem cu moneda actuala.
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Joi, 9 iulie 2020, 14:11)

    John.Doe [utilizator]

    Eu unul sunt platit in euro si parca de la luna la luna imi tot creste salariul cate putin la cat de praf ii leul :)