DOCUMENT

Numărul de posturi din Comisia de Prognoză s-ar putea reduce cu peste 50%. S-ar face economii de 1,6 milioane lei/an

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 13:45 Economie | Finanţe & Bănci


Structura organizatorica Comisia Nationala de Strategie si Prognoză
Foto: CNSP
Guvernul ar putea modifica structura organizatorică a Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză (CNSP), în acest caz numărul de posturi urmând a se diminua cu peste 50%, reiese dintr-un proiect publicat pe site-ul instituției. Practic, dispar direcții precum cele de investiții, de strategii si politici publice, de parteneriat public-privat etc.

"Ca efect al noilor modificări în ceea ce privește obiectivele, funcțiile și atribuțiile Comisiei Naționale de Strategie și Prognoză si, ținând cont de concluziile unei evaluări organizaționale care a fost realizată în cadrul acestei autorități publice, se propune reducerea numărului de posturi de la 235 la 114", reiese din nota de fundamentare.

Sunt excluse postul de demnitar și cele aferente cabinetului acestuia.

Reducerea preconizată a posturilor este propusă în vederea diminuării cheltuielilor salariale și pentru eficientizarea aparatului propriu al CNSP.

Proiect reducere numar de posturi CNSP

Se preconizează reducerea cheltuielilor de personal cu circa 1,6 milioane lei anual.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2152 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    toti acolitii lui dragnea si valcov sunt pe acolo (Joi, 16 iulie 2020, 13:48)

    qwerasdf [utilizator]

    acum i-a preluat pnl-ul sub aripa lor (USL-ista) si... mira-m-as sa-i zboare pe trantorii aia de acolo care nu au niciun rol
    • +3 (3 voturi)    
      Daca ar reduce functionarimea cu 50% (Joi, 16 iulie 2020, 17:39)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      s-ar eficientiza toate
  • +7 (7 voturi)    
    În toate instituțiile se (Joi, 16 iulie 2020, 14:07)

    nghe [utilizator]

    pot face reduceri. Partea prostă este că acestea vor funcționa din ce în ce mai rău. Vor fi păstrate pilele și vor fi dați afară cei fără sprijin, care chiar munceau.
    • 0 (4 voturi)    
      Romanii de ce tot voteaza PNL si PSD? (Joi, 16 iulie 2020, 14:19)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      Nu cumva de prosti ce sunt?
    • 0 (2 voturi)    
      Întîi să-i zboare. (Joi, 16 iulie 2020, 14:24)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      Și mai vedem.
      • 0 (0 voturi)    
        V-a fi greu , (Vineri, 17 iulie 2020, 11:10)

        Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        PSD si restul profitorilor vor ataca din toate partile CCR va decide ca si cei care taie frunze la cani trebuie plati pt. se incalca un drept fundamental:dreptul la jefuirea statului.
  • +3 (5 voturi)    
    CNSP e stat paralel, trebuie desfiintata (Joi, 16 iulie 2020, 14:19)

    emil bobu [utilizator]

    De ce avem guvern in guvern? Trebuie desfiintate uneltele astea hotesti pesediste.
  • -2 (6 voturi)    
    wow! (Joi, 16 iulie 2020, 14:20)

    revo [utilizator]

    1,6 milioane lei/ an! Ne-am scos, frateilor!

    E foarte buna ideea, imi place, e practica, in fond ce ne trebuie prognoza - noi oricum mergem la vale. Si dupa cum bate vantul. Si mai ales dupa cum pica spaga. Si dupa care e la guvernare si are painea si cutitul. Si dupa nevoile personale ale baronilor si oamenilor de casa ai partidului aflat, prin rotatie, la putere.

    Si motul motului: "Sunt excluse postul de demnitar și cele aferente cabinetului acestuia" - competentii si indispensabilii, cu diplome de bac luate la 40 de ani si doctorate scrise de altii, of course! Nu se atinge nimeni de sinecuristii sinecuristilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce cauta (Vineri, 17 iulie 2020, 11:16)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui revo

      investitiile etc la pognaza ?Cine desfiinteaza directia de prognoza?Poate cititi mai cu atentie proiectul.