UPDATE Situație haioasă la o bancă, dezvăluită de un client care a spus că retrage bani pentru droguri și bordeluri. Vezi reacția băncii

de DP     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2020, 18:03 Economie | Finanţe & Bănci


Coada la banca
Foto: Hotnews
Băncile românești pot întreba clienții de unde au banii de care dispun, dar și ce fac cu ei – atunci când sumele sunt mari. Un asemenea caz a ajuns la BT. Omul a zis ce vrea să facă cu banii, iar mailul respectiv s-a plimbat între angajații băncii. Acum, banca spune că a fost doar „neglijență”, potrivit playtech.ro.Pe 8 iulie, un client a trimis o declarație despre ce va face cu 85.000 de euro. Probabil exasperat de procesul băncii, el a spus următoarele: „[…] îmi doresc foarte mult să mă distrez, motiv pentru care voi călători în Olanda, unde prostituția este LEGALĂ, să ...consum marijuana, hașiș și aș încerca și niște ciuperci, fiind LEGALE. […]”.

UPDATE:La scurtă vreme după viralizarea incidentului, reprezentanții BT au scris pe Facebook: ”În cursul zilei de 22 iulie, informaţiile primite pe email de la un client al băncii au ajuns în social media. Din primele indicii, un angajat al băncii a generat incidentul, din neglijenţă. Ca bancă, ne pare rău pentru această eroare și ne cerem scuze pentru greșeala colegului nostru. Este un caz izolat și nu reflectă standardele de siguranţă şi confidenţialitate ale băncii. Incidentul nu ne caracterizează.
Suntem foarte atenți la confidențialitatea și siguranța datelor. Investim continuu în infrastructură și training pentru a menține cele mai ridicate standarde de siguranță și profesionalism, precum și dimensiunea umană a serviciilor noastre.
Ne asumăm public să luăm măsurile care se vor impune și conlucrăm activ cu instituțiile abilitate.
Ne cerem scuze în primul rând clientului nostru”




Acestea sunt doar câteva fragmente din ce-a scris clientul respectiv în mailul pentru Banca Transilvania.

Mailul de la client a ajuns la angajatul băncii pe 8 iulie la ora 10.18. Trei minute mai târziu, angajatul dă mailul mai departe unei colege. Pe 22 iulie la ora 15.08, colega respectivă îl trimite altei colege. Mesajul ei a fost: „Uite declaratie ce a dat unu cand I am spus ca trebuie sa spun ace face cu 85000 euro”.

Nu e clar, deocamdată, la câți colegi a ajuns mailul respectiv. Dar a ajuns să fie printat și să circule pe Facebook și în grupuri de WhatsApp.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





50129 vizualizari

  • +46 (66 voturi)    
    uite (Joi, 23 iulie 2020, 18:11)

    zicsieu [utilizator]

    ce de privacy. e buna banca de plata? e buna. e informatie privata? E. oricum iti dai seama ce mahala e acolo daca se practica astfel de tzatzism. profesionisti doar in reclame si pe flayere.
    • +22 (38 voturi)    
      Exact (Joi, 23 iulie 2020, 19:00)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Angajatul BT nu avea absolut nici un drept sa distribuie aceasta informatie, relatia client-banca fiind confidentiala in totalitate. Informatiile cu uz intern pot fi distribuite in cadrul unei companii doar in scop profesional. Un astfel de angajat ar trebui concediat imediat si ar trebui inceputa si o urmarire penala.
    • +24 (30 voturi)    
      nici macar (Joi, 23 iulie 2020, 19:32)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Au niste reclame de toata jena.

      Dar felicitari clientului, scoate inca 100.000 euro daca nu se agita, mult mai mult daca are timp si se agita.

      Sunt curios daca o sa-l intrebe si ce face cu banii din despagubiri. :)))))))))))))
    • +31 (37 voturi)    
      Hotnews zice ca e haioasa situatia (Joi, 23 iulie 2020, 19:52)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Dar e cat se poate de serioasa. Pe retelele de socializare a aparut imaginea fara date anonimizate. A inceput respectivul sa primeasca emailuri.
      Cel putin persoana care a primit si a forwardat emailul va avea de suferit. Probabil banca va arunca totul in spatele lui.
      • +5 (17 voturi)    
        Tipul care (Vineri, 24 iulie 2020, 9:01)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui gabone

        A fwdat mailul nu pot spune ca a gresit. L a trimis unei colege.. poate sa i ceara sfatul etc. Mailul avea mentiunea uz intern. Greseala a aparut cand istetul/isteata a facut poza acelui document si trimis o catre terte persoane.. fara ca macar sa editeze numele si adresa de email
        • 0 (0 voturi)    
          Nu l-a trimis sa ii ceara sfatul (Vineri, 24 iulie 2020, 14:51)

          Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          ci ca sa se distreze.
    • +1 (13 voturi)    
      aoleu (Vineri, 24 iulie 2020, 9:04)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      asta e caz de-ala de 10% din cifra de afaceri...
  • +30 (36 voturi)    
    GDPR exista ? (Joi, 23 iulie 2020, 18:31)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Ce distractie pe angajatii bancii... GDPR-ul mai exista ? Hotnews, sper ca ne informati cat va fi amenda ...
    LE: vad ca Hotnews a inlocuit deja in titlu ,,problema la o banca'' cu ,,situatie haioasa''. Mda... eu zic ca nu e nimic haios, chiar e o problema cu ce-au facut aia !
  • +7 (9 voturi)    
    unul (Joi, 23 iulie 2020, 18:32)

    anginsan [utilizator]

    nu unu
  • +21 (25 voturi)    
    buni de plata (Joi, 23 iulie 2020, 18:39)

    v.ion [utilizator]

    Sper sa ii dea clientul in judecata, sa mai castige inca 85.000 pe care sa ii strice pe ce vrea muschii lui :))
  • +21 (27 voturi)    
    hm (Joi, 23 iulie 2020, 18:58)

    Xorciser [utilizator]

    Daca e un credit, inteleg ca banca sa se intereseze de soarta banilor. Dar daca sunt economii, nu inteleg ce treaba are banca. Sub masca legilor contra spalarii banilor, bancile devin un fel de politie a banilor si e evident ca nu au personal pregatit pentru asa ceva, de unde si scaparile astea de informatii confidentiale.

    PS: pentru clientul care a vrut sa fie amuzant, nu poti scoate cash mai mult de 10.000 euro din tara. Eu daca m-ar intreba banca ce fac cu 85.000 eur as zice ca am decis sa ii tin la saltea. Dupa care e treaba mea cum ii cheltuiesc.
    • +9 (15 voturi)    
      Sunt economii (Joi, 23 iulie 2020, 21:28)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ca la credit, nu iti da banca suma asta cash...
    • 0 (0 voturi)    
      Două mici greșeli (Vineri, 24 iulie 2020, 15:55)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      1. Banca nu face poliție ci face minimul de a întreba și a rămâne o urmă legală pe hârtie undeva. Dacă poliția întreabă banca arată hârtia și s-a spălat pe mâini iar poliția investighează în continuare.
      Mai este și cazul unui șantaj, a unei răpiri pentru răscumpărare în care banca poate sesiza poliția dacă vede clientul foarte stresat și îi este frică să apeleze la poliție.

      2. Poți ieși din țară cu mai mult de 10000 de euro singura treabă e că trebuie să îi declari, dacă nu tot ce este peste 10000 de euro este confiscat.(nu știu daca regula e valabilă doar cand pleci din UE sau intri în UE, e posibil ca în interiorul UE să nu fie nevoie să declari)

      Poți spune foarte bine că îi pui la saltea iar banca îți dă banii și gata.

      Aici problema mare este că numele celui care a scos 85000 euro a apărut pe internet, motivul retragerii deși haios e irelevant.
    • +1 (1 vot)    
      Ba poţi să scoţi 85.000! (Vineri, 24 iulie 2020, 15:57)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Am scris şi mai jos: dacă se duce în Olanda, nu trebuie să declare şi nu este limitat la 10000! Asta este o neînţelegere des întâlnită a Legii. Intra-EU, poţi duce cât cash vrei - fără să declari. Nici măcar când intri în
      Romania!
      http://www.customs.ro/calatori/intrarea-in-romania-dintr-un-stat-necomunitar
      (extra-comunitar - trebuie declarate valori mai mari de 10000€)
      http://www.vamaromana.eu/calatori/intrarea-in-romania-dintr-un-stat-comunitar
      (intra-EU - nicio vorbå)
  • -30 (38 voturi)    
    Dar unde vezi tu informatie privata? (Joi, 23 iulie 2020, 19:11)

    mmagic [utilizator]

    Ca eu chiar nu vad!

    In afara de mesajul infect scris de client care de altminteri poate sa fie complet fals mai ai data ora si suma de bani pe care oricum nu le poti folosi decat ca angajat la BT ca sa aflii mai multe lucruri private despre client.

    Mi se pare ca acum absolut toate bancile din vest te intreaba ce faci cu banii tai, de unde ii ai la depuneri si ce faci cand cu ei cand ii scoti si adesea esti limitat la sume mici la depuneri si retrageri cash ca sa nu incerci sa faci activitati ilegate si toate bancile vor sa isi faca profilul clientilor.

    Mesajul clientul respectiv e de toata jena, trebuia sa fie mai politicos si fiind vorba de droguri si prostitutie care sunt legale in Olanda dar nu cred ca sunt legale in Romania ... gura pacatosului adevar graieste si poate tot ce face in Olanda face si in Romania.
    • +22 (30 voturi)    
      Banca ARE DREPTUL (Joi, 23 iulie 2020, 23:16)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Sa te intrebe de unde ai banii cand ii depui la ei. Daca insa vrei sa ii scoti de la ei ca sa ii pui direct in tocator sau in soba, NU E TREABA LOR!
      • 0 (4 voturi)    
        Asta pentru ca nu prea ai iesit din Romania. (Vineri, 24 iulie 2020, 13:23)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Mai iesi din tara asta si mergi in vest de exemplu in Franta sa vezi cum este ...

        Cum nu poti sa scoti banii tai cash de la banca cum e problematic si sa depui CASH si esti limitat si cum ii cheltui.

        Cine nu cunoaste a tot dat voturi negative ...
    • +9 (9 voturi)    
      Ai numele (Vineri, 24 iulie 2020, 8:57)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Si adresa de email.. e de ajuns
  • +22 (32 voturi)    
    banca ma intreaba (Joi, 23 iulie 2020, 19:14)

    TrickyWicky [utilizator]

    Ce faci cu banii?
    Da ce va f e grija???
    Inteleg sa intrebe cand te imprumuta .dar banii mei?
    Ce va f e grija bah ?
  • +19 (29 voturi)    
    Cretinii din banci cu declaratiile lor idioate (Joi, 23 iulie 2020, 19:24)

    Gaspar [utilizator]

    Si se mira ca unii oameni dau asemenea declaratii? In democratie faci ce vrea P ta cu banii tai....sa il intrebi pe om asa ceva, sfideaza bunul simt..lucru care in Rromania oricum nu exista..
    • +20 (24 voturi)    
      Nu sunt bancile de vina (Joi, 23 iulie 2020, 21:30)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Gaspar

      si legislatia de doi bani. Poti declara orice, nu verifica absolut nimeni. Cei care spala bani, folosesc metode mult mai greu de urmarit pentru ca nu sunt prosti....
    • +24 (28 voturi)    
      eh (Vineri, 24 iulie 2020, 0:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Gaspar

      Sunt "creierele" entitled din backoffice cele care vin cu aberatiile astea. Middle management, aia de cred ca sunt stapanii lumii, pana le arati nivelul real de-si programeaza plans in perna, sedinta la psiho si 3 cursuri de dezvoltare personala.
      "Folosesc" norma bnr care spune ca trebuie sa-si "cunoasca" clientii (bcr cere si ce salariu ai la deschidere cont curent - serioos?) si, ca sa faca profiling client, vin cu tot felul de aberatii "obligatorii". Alte banci, multe, cer nume firma loc de munca. Pentru ca? Lasa ca exista in partea "fixa" a formularului semnat "obligatia" ta de a le aduce la cunostinta orice modificare a datelor.

      La o banca, nu mai retin numele, tot la retragere numerar, aveam pe formular autocopiativ ceva asemanator. Am scris "inca nu le stiu numele si tariful". Au sarit ca nu pot scrie asa ceva si le-am cerut sa-mi dea in scris ca-mi cer sa fac fals in declaratii ca sa-mi dea banii si le voi scrie si tatal nostru, copiat de pe net. Dupa discutii inter-departamentale pe orizontala si verticala, se pare ca a fost ok "explicatia" mea.

      La AlphaBank, acum mai multi ani, aveau pe formular depunere "scop". Invariabil scriam "inca nu stiu" si isterizam personalul ca ei nu au camp in "sistem". Nasol.

      Toate astea se intampla pentru ca avem o BNR si o ANPC care nu-si fac treaba si ii lasa pe astia sa ceara pe ma-sa si pe ta-su ca fiind obligatoriu "prin lege".
      • -14 (22 voturi)    
        salariu (Vineri, 24 iulie 2020, 7:57)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        E o intrebare legitima a bancii, in functie de asta iti fac ei oferte de overdraft, creditare, etc.

        Oricum banca vede cand iti intra salariul in cont cat castigi.
        • +13 (13 voturi)    
          legitima?!? (Vineri, 24 iulie 2020, 9:31)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          WTF? Tu faci misto si incadrezi la "legitim" o intrebare interna de marketing?

          Esti constient ca vorbesc de deschidere cont curent, nu? Stii ca acel cont NU e un produs de creditare by default?
        • +9 (9 voturi)    
          Cand INTRA banii la ei (Vineri, 24 iulie 2020, 10:57)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

          Este normal sa afle de unde ii ai pentru ca devin terti la care cineva strain lasa banii in gaj.

          Cand insa SCOTI banii si ii dai pe droguri, treaba e intre traficant si tine - proprietarul banilor. Ce treaba are banca cu asta?!? Asadar sa te intrebe pe ce vrei sa folosesti banii este ABSURD.
  • +10 (20 voturi)    
    De... corporatiştii (Joi, 23 iulie 2020, 19:45)

    MIKI@ [utilizator]

    Bine spus ce mahala e acolo....
  • -5 (29 voturi)    
    corporatisti (Joi, 23 iulie 2020, 21:08)

    dannad [utilizator]

    Eu nu inteleg cum se intampla asa ceva la privat, in corporatie. Refuz sa cred asta! Corporatistii si bancile sunt cei mai tari din bantustanul Romania, soarele se invirte de jur imprejurul lor. Hai, pe cat punem pariu ca de vina o sa fie angajatii de la.... stat? Sau BNR? Sau Covid 19?
  • -15 (29 voturi)    
    nu ai cu cine... (Joi, 23 iulie 2020, 22:30)

    Danyt [utilizator]

    Nu este nici un fel de dubiu, angajatul de la banca a gresit facand public acest email si cu siguranta va suferi consecinte si el, si banca.
    Dar pe de alta parte, mi se pare ca se banalizeaza lipsa totala de respect si mesajul suburban trimis de respectivul client, care, din pacate, nu este rar in piata romaneasca. Doar un comentariu de mai sus blameaza acest aspect.
    Bancile nu scot din burta aceste solicitari, legislatia de cunoastere a clientelei si prevenirea spalarii banilor, relatiile cu tari sau persoane sanctionate este mult mai complexa decat o fac sa para o buna parte din dragii nostri comentatori si, foarte important, nu este optionala. In ultimii ani, aceasta legislatie a devenit din ce in ce mai restrictiva si impovaratoare si situatia nu se va imbunatati in viitor, dimpotriva. Aici nu vorbim numai de legislatie locala, ci si norme si reglementari primite de la UE, SUA, organismele financiare internationale si lista continua.
    Nerespectarea acestor norme se poate transpune in sanctiuni usturatoare pentru bancile care nu le aplica corespunzator si masuri de audit care genereaza o tona de munca suplimentara si ulterior o abordare si mai restrictiva in implementarea normelor pe care banca respectiva le aplica.
    In ceea ce ma priveste, intr-un fel ma bucur ca a aparut acest mesaj, dar nu pentru motivele invocate mai sus de comentatori, ci pentru ca arata calitatea umana a unei parti nu nesemnificative a clientelei romanesti. Voua v-ar placea sa lucrati cu asemenea specimene?
    Ca de obicei, romanul se pricepe la toate, si de aceea suntem, printre multe alte exemple negative, tara cu cea mai mica rata de intermediere financiara din UE; nici macar nu ma mai obosesc sa explic ce inseamna acest lucru, sunt sigur ca deja stiti.....
    • +6 (10 voturi)    
      ma lasi... (Vineri, 24 iulie 2020, 8:02)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

      Am avut mari dispute cu renumita banca (careia i se tot blocheaza cardurile, internet banking-u etc) care ii cerea sotiei niste informatii complet idioate.

      Cand i-am intrebat pe cei de la banca cum justifica solicitarile, s-au legat nici macar de legislatia romana sau de cea europeana, ci de reglementari americane care sunt implementate in Europa. Intamplator am mai vazut solicitari similare, li se aplica doar cetatenilor americani sau care au avut contact cu America (vizite, prieteni etc). Chiar daca le-am spus ca nu am avut nici un fel de contact cu nici o entitate din SUA ei tot o tineau ca trebuie sa le dau informatiile.

      Fie personalul e nepregatit si nu stie ce informatii sa ceara, fie e politica de firma (banca) sa isi faca baza de date solicitand aiurea tot felul de informatii clientilor. Noi nu le-am dat informatiile cerute abuziv si am inchis contul.
      • +1 (1 vot)    
        Schimba banca (Vineri, 24 iulie 2020, 14:57)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        eu asa am facut mereu. Angajatorul nu te poate obliga sa ai cont la o anumita banca. Multora pitzi de la HR le este lene sa faca ordine de plata electronice catre mai multe banci, desi dureaza doar cateva minute si asta le este obligatia de servici...E
    • +11 (13 voturi)    
      Dar dacă omul spune adevarul. Chiar vrea in Olanda (Vineri, 24 iulie 2020, 10:15)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

      E treaba ta?
      Poate chiar vrea la măciucărese si droguri în Amsterdam. Atunci de ce este lipsă de respect ?
      Cand pui niste intrebari, trebuie sa te astepti la orice raspuns. Nu blamezi raspunsul, blameaza intrebarea.
      • +6 (8 voturi)    
        Cat timp face ceva LEGAL (Vineri, 24 iulie 2020, 10:59)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Are tot dreptul sa scrie orice.
      • +2 (4 voturi)    
        da, intr-adevar, nu ai cu cine (Vineri, 24 iulie 2020, 12:35)

        Danyt [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        Declaratia ref legaturi cu SUA este tot obligatorie iar formularele respective sunt aplicate intr-o forma sau alta de toate bancile. Este vorba despre FATCA, un act care a fost dat de IRS acum vreo 10 ani si care a intrat la categoria "impuse", puteti gasi informatii pe site-uri de la banci si daca vreti si mai multe, intrati pe site-ul IRS. Din pacate pentru asemenea verificari, cand iti vine un control, nu poti raspunde ca un client sau altul s-a jurat pe rosu ca nu are legaturi, ci trebuie fundamentata printr-un document, asa merg lucrurile. Daca banca mai face apoi alte verificari etc, nici nu mai conteaza. Este adevarat ca sunt multi functionari bancari care nu stiu sa explice aceste lucruri corespunzator, cum este adevarat ca bancile ar putea imbunatati multe puncte in relatia cu clientii, dar asta nu justifica comportamente de genul celui prezentat in acest articol.
        Are banca dreptul sa te intrebe de modul de utilizare a banilor? Sigur, puteti verifica legea privind normele de cunoastere a clientelei, este usor de gasit pe internet. Nu va intreaba nimeni pentru sume mici ce faceti cu banii, dar pentru sume mari si cash este alta mancare de peste.
        Ca de obicei, tocmai cei care nu au nici cea mai mica idee despre ce vorbesc sunt cei mai vocali - zero argumente, zero trimiteri la legislatie, numai pareri.
        Iar pentru comentatorul CezarN, sunt sigur ca domnul in cauza poate pleca din tara cu 85 mii eur cash si o sa ii fie foarte bine cand iese din tara, chiar o sa fie laudat de autoritati....
        • +1 (1 vot)    
          hmmm (Vineri, 24 iulie 2020, 14:16)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

          si totusi, presupunand necunoasterea altor legi de genul sumei maxime cu care are voie sa iasa din tara, daca clientul chiar aia intentioneaza sa faca, CE ar trebui sa faca? sa minta? presupun ca exista si legi care pedepsesc minciuna in astfel de cazuri.
          • -2 (2 voturi)    
            ce ar trebui sa faca este simplu (Vineri, 24 iulie 2020, 14:51)

            Danyt [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            Clientul respectiv se poate deplasa in strainatate cu o suma modica cash, pentru care nu te intreaba nimeni de sanatate, iar daca are cheltuieli mai mari de facut acolo, va plati cu cardul sau va retrage de la bancomatele de acolo sume de bani in functie de necesitati si limitele de retragere agreate in documentele semnate cu banca. Acesta este modul corect si care cred ca este aplicat de cea mai mare parte a populatiei care pleaca in strainatate.
            Nu mai suntem in era salbatica a bankingului, nu mai avem alta optiune decat sa ne modernizam si sa ne adaptam la legislatia impusa de alte tari mult mai dezvoltate ca noi. La momentul de fata directia foarte clara la nivel international si local este sa se reduca pe cat posibil tranzactiile in cash, pentru care nu exista un trail documentar. Oare de ce credeti ca se intampla acest lucru?
            Iar daca chiar asta voia sa faca, putea sa prezinte intr-un mod politicos si fara minciuni. Dar hai sa fim seriosi, voi chiar credeti ca asta voia sa faca?
            Oricum, banca il va raporta la institutiile abilitate, din cate stiu este obligativitate legala pentru sume mai mari de 10 mii euro daca nu ma insel, iar daca functionarii bancari nu aveau suspiciuni inainte, raspunsul asta cu siguranta va ridica niste semne de intrebare. Dar eu cred ca domnul respectiv va reveni la sentimente mai bune cand va vedea ca se ingroasa gluma.
            Asta nu elimina precizarea ca angajatul respectiv a gresit grav cand a publicat e-mailul si atat el cat si banca sunt pasibili de sanctiuni semnificative.
            • +1 (1 vot)    
              hmmm (Vineri, 24 iulie 2020, 20:34)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

              ocolesti elegant raspunsul.

              asa ca repet intrebarea. daca omul chiar aia intentioneaza sa faca respectand restul legilor, CE AR TREBUI SA SCRIE in declaratie. formuleaza tu un raspuns.
        • +3 (3 voturi)    
          În Olanda... (Vineri, 24 iulie 2020, 15:50)

          Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

          ... poate să plece cu 85000 EUR cash! Fără declaraţie. Declaraţia este necesară numai la intrarea şi ieşirea din EU. O neînţelegere a Legii des întâlnită:
          http://www.vamaromana.eu/calatori/intrarea-in-romania-dintr-un-stat-comunitar
          (nicio menţiune despre valori)
          Respectiv:
          http://www.customs.ro/calatori/intrarea-in-romania-dintr-un-stat-necomunitar
          (unde scrie ca trebuie declarate valori > 10k EUR)

          La fel este legea şi în Olanda, Germania...
        • +1 (1 vot)    
          chiar ca n-ai, incepand cu tine (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 15:01)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

          Nu abordez FATCA, unde la tine IRS o fi vreo chestie dumnezeiasca uber-planetara, care are putere in orice tara. Acolo e vorba de cat s-a vrut a fi carpa fiecare stat sau cum si-au negociat schimb informatii bilateral in loc de unilateral.

          Hai sa facem un pariu legat de cei 85k eur cash intra-EU. Eu ii duc cash in Germania, la vedere, si-ti dovedesc ca nu mi se intampla nimic si raman cu ei. Te tine un pariu pe fix miza asta? Nu de alta, dar e plina lumea de vorbareti sfertodocti cu gura maaaare si cam atat.

          Punem hotnews arbitru contra a 10% din suma. Bine, am o conditie pentru ei: sa-mi aprobe toooate comentariile trecute, prezente si viitoare, chiar daca exista riscul de taiat vene pentru unii de pe aici sau pentru personalul propriu (IB, CI etc :D)
    • +4 (4 voturi)    
      Faci confuzie (Vineri, 24 iulie 2020, 10:59)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Danyt

      Intre banii DEPUSI si banii RETRASI. Cand depui bani e normal banca sa stie de unde provin. Cand ii iei, nu te intreaba si care e destinatia finala a banilor, dupa - sa zicem - 20 de tranzactii succesive?!?
      • 0 (0 voturi)    
        de fapt, nu fac nici o confuzie (Vineri, 24 iulie 2020, 15:24)

        Danyt [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        De la anumite praguri de retragere, banca are dreptul sa te intrebe de modul de utilizare. Te-as trimite la articole din legislatie, dar dupa cum am mentionat este voluminoasa si complexa si sigur nu voi sta sa caut acum sa iti raspund. Dar te pot directiona la un articol de pe economica si de acolo poti sa te descurci: https://www.economica.net/bancile-si-fintech-urile-pot-cere-justificare-pentru-felul-in-care-cheltui-banii-proprii-retrageri_179602.html
  • +18 (24 voturi)    
    ce sa zic...??? (Joi, 23 iulie 2020, 23:04)

    little_dracula [utilizator]

    eu am fost intrebat de ING care este sursa averii... si le-am spus ca din droguri, trafic de arme si prostitutie. Am primit mail ca imi vor inchide conturile, ceea ce probabil ca vor face, numai ca intre timp am plecat eu de la ei. Si nu vorbim de 85.000eur si doar de salariul pe cae il primeam la ei de vre-o 18 ani..
    • +12 (18 voturi)    
      :) (Vineri, 24 iulie 2020, 8:04)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      Ai grija, la declaratii de genul acesta sunt obligati sa raporteze la politie. Nu e vorba doar de bani cand faci declaratii de genul asta....mai ales in scris :)
    • +14 (14 voturi)    
      bun raspuns.. (Vineri, 24 iulie 2020, 9:50)

      Claudiu99 [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      ... data viitoare spune-le ca retragi banii sa te duci sa dai spaga la politie sa ajungi chestor-sef de politie pe Bucuresti, asa cum este bunul obicei mioritic cand te vrei intr-o functie mai acatarii!
      Sa vezi ce moaca fac atat astia de la banca, dar mai ales aia de la politie daca le inainteaza banca textul tau :)
    • +6 (6 voturi)    
      pai vezi... (Vineri, 24 iulie 2020, 10:34)

      isidoreducasse [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      daca aveai 85k in cont, ii durea in cur de declaratia ta :) erai cel mai boss client
    • +4 (6 voturi)    
      Ai grija (Vineri, 24 iulie 2020, 11:01)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui little_dracula

      Cand te intreaba SURSA banilor, au tot dreptul iar ceea ce ai facut tu e fie fals in declaratii scrise fie trafic de droguri. Inchiderea conturilor, amice, este cea mai usoara din pedepse. Vezi sa nu faci declaratii la politie. Nu au cum sa te inchida insa au cum sa te sicaneze cat sa regreti cele declarate.

      Sa iti ceara insa ce faci cu banii la RETRAGERE este insa absurd din partea bancii.
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 24 iulie 2020, 9:11)

    kiko123 [utilizator]

    Cum adica sa dai socoteala ce vrei sa faci cu banii tai? Faci fix ce vrei si nu e treaba nimanui, nici macar a bancii care ti-a facut marele "serviciu" ca ti-a folosit banii intre timp, pe o dobanda de nimic.
    • +7 (11 voturi)    
      Asa cere legislatia (Vineri, 24 iulie 2020, 9:40)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

      facuta dupa ureche de tractoristi ajunsi parlamentari...Bancile sunt obligate sa colecteze declaratiile alea si cam atat...Nu intereseaza pe nimeni
      • +5 (5 voturi)    
        serios? (Vineri, 24 iulie 2020, 10:42)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        Poti sa dai fix articolul care cere justificarea OBLIGATORIE a RETRAGERII numerar?
        A mai intrebat cineva si banca transilvania de articolul EXACT, pe pagina lor, si s-au facut ca ploua.

        @BT
        Puteti da si voi aici articolul ala de lege (NB: a se scuti "interpretarea" cu vreo obligatie client doar pentru ca aveti VOI obligatia raportarii tranzactiei)
  • +3 (5 voturi)    
    O sarabanda a tampitilor (Vineri, 24 iulie 2020, 12:13)

    RaduMischie [utilizator]

    Au tot inceput sa apara exemple din astea de banci care, la adapostul asa-ziselor cerinte de cunoastere a clientelei si prevenire a spalarii banilor, au tot felul de cerinte stupide. Au fost povesti saptamana trecuta despre ING.
    Practic, e o mare idiotenie - daca eu am banii in mod legitim, nu trebuie sa fie banca interesata ce vreau sa fac cu ei. Dar, exact cum scria cineva mai sus, middle management din banci impune asta, pentru ca nu gandesc.
    Si apoi: vuieste lumea de 2 ani despre GDPR. Cred ca si o bunicuta de la tara stie ce inseamna date personale. Si tu, un functionar de banca, pui in circulatie o poza cu detaliile unui client?
  • -2 (8 voturi)    
    adevarat (Vineri, 24 iulie 2020, 12:39)

    Jude [utilizator]

    Am citit comentarile si m-am convins.
    Lipseste educatia financiara, lumea nu cunoaste legea (ce poate si ce nu poate sa faca).
    Cand trimiti un astfel de mail sperand ca vei ajunge si tu popular inseamna ca esti prost. Iar omul inteleg ca este un fost Director de la CNAIR !? Oare nu cumva intentia a fost de a obtine o greseala a unui angajat mai slab pregatit ? Angajatul clar a gresit . Trebuia inaintat raspunsul la dept abilitat si sa i se raspunda tontului. Ca exista lege, spalarea banilor , legi ce se aplica peste tot in UE si in lume. Si cum fraierul este si bolnav de COVID replica Keep Safe , Keep Distance i se potrivea de minune.
    • +1 (1 vot)    
      Tu o cunosti? PERFECT (Vineri, 24 iulie 2020, 13:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      Da te rog articolul de lege care mentioneaza exact justificarea obligatorie de catre client a retragerii de numerar. Nu ar trebui sa fie greu. Art. si actul normativ (129, 70, reg 2 bnr etc).
      • -1 (1 vot)    
        NeverRead=Nevermind (Vineri, 24 iulie 2020, 15:01)

        Jude [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative

        Si iti copiez doar cateva pasaje din lege:

        (2) Entitățile raportoare au obligația să examineze contextul și scopul tuturor tranzacțiilor complexe și care au valori neobișnuit de mari sau al tuturor tipurilor neobișnuite de tranzacții care nu au un scop economic, comercial sau legal evident.
        (3) Circumstanțele și scopul unor asemenea tranzacții trebuie să fie examinate cât mai curând posibil de către entitățile raportoare, inclusiv pe baza unor documente suplimentare solicitate clientului pentru justificarea tranzacției. De asemenea, entitățile raportoare măresc gradul și natura monitorizării relației de afaceri în scopul de a stabili dacă respectivele tranzacții sau activități par suspecte. Constatările verificărilor efectuate trebuie să fie consemnate în scris și vor fi disponibile la solicitarea autorităților competente sau organismelor de autoreglementare.
        (2) Entitățile raportoare păstrează documente justificative și evidențe ale tranzacțiilor, constând în fișe de cont sau corespondență comercială, necesare pentru identificarea tranzacțiilor, inclusiv rezultatele oricărei analize efectuate în legătură cu clientul, de exemplu solicitările pentru a stabili istoricul și scopul tranzacțiilor complexe, neobișnuit de mari. Aceste documente pot fi originale sau copii admise în procedurile judiciare și trebuie păstrate pentru o perioadă de 5 ani de la data încetării relației de afaceri cu clientul ori de la data efectuării tranzacției ocazionale.

        In final iti sugerez sa mai pui mana pe carte sa mai citesti cate ceva, nu de alta dar maine-poimane raspunzi si tu ca dobitocul ala dar daca treci in declaratie ca iti cumperi bombe sau armament s-ar putea sa te calce Politia pe gat.
        • +1 (1 vot)    
          Hai nu zau (Vineri, 24 iulie 2020, 16:44)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Jude

          Ce frumos ai sarit alin 1 la art 17, ca doar n-o crea si context. Neee...
          Bine ca nu mi-ai dat copy paste la numar MOf.

          a) în cazul relațiilor de afaceri și tranzacțiilor care implică persoane din țări care nu aplică sau aplică insuficient standardele internaționale în domeniul prevenirii și combaterii spălării banilor și a finanțării terorismului sau care sunt cunoscute la nivel internațional ca fiind țări necooperante;

          b) în cazul relațiilor de corespondent cu instituții de credit și instituții financiare din alte state membre sau state terțe;

          c) în cazul tranzacțiilor sau relațiilor de afaceri cu persoanele expuse public sau cu clienți ai căror beneficiari reali sunt persoane expuse public, inclusiv pentru o perioadă de cel puțin 12 luni începând cu data de la care respectiva persoană nu mai ocupă o funcție publică importantă;

          d) în cazul persoanelor fizice sau juridice stabilite în țări terțe identificate de Comisia Europeană drept țări terțe cu grad înalt de risc;

          e) în cazurile prevăzute în reglementările sau instrucțiunile sectoriale emise de autoritățile competente în aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4).

          Stii cum se aplica asta unei PERSOANE FIZICE care are SURSA fondurilor CUNOSCUTA si LA VEDERE, pentru retragere numerar in Romania? Simplu, NU se aplica.
          Daca vira lui abdul in irak, era alta discutie.
          Si tu-mi spui mie sa citesc legea?

          Ce tranzactie "identifici" tu la "explicatia": cheluieli personale? Adica fix ce a scris tipul, dar pe larg pentru destepte entitled ca tine? Simpla MACULATURA in cazuri d-astea, reprezinta "document justificativ tranzactie" in mintea ta?

          Din cauza turmei care inghite orice isi permit pana si firmele private o gramada de chestii, ce sa mai zic de stat.
    • +3 (3 voturi)    
      Ha (Vineri, 24 iulie 2020, 15:06)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      Ce are educatia financiara cu asta?
      Da, bancile au obligatia sa verifice sursa banilor tai, ca sa se asigure ca nu te ajuta, fara sa vrea, intr-o schema de albire a unor bani murdari sau in vreo finantare a unor teroristi.
      Dar daca tu ai bani legitimi, e problema ta ce faci cu ei. Si da, exista si metode de a verifica dupa aia (spre exemplu, raportarea tranzactiilor suspecte), plus ca sunt sigur ca si bancile au niste filtre.
      Dar nu cred ca vreuna din verificarile astea inseamna sa-l intrebi pe om ce vrea sa faca cu banii lui castigati in mod legitim. E o chestie prost inteleasa de banci, care zic ele ca verifica. Apropo de ipocrizie, saptamana trecuta aflam ca ING a inchis conturile unor clienti care nu au vrut sa spuna ce vor face cu banii, dar ING a fost implicata in mai multe cazuri de spalare de bani sau incalcare a sanctiunilor economice impuse unor state.
      Asa ca, da, lipsa de educatie financiara, dar la functionarii bancari. Plus lipsa de inteligenta, ca nu trebuie sa fii expert in GDPR sa te gandesti ca, daca dai mai departe o poza cu mail-ul clientului (si al colegilor tai) poate iesi urat.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord (Vineri, 24 iulie 2020, 16:32)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

        nici eu nu inteleg de ce, dupa ce ca a adus banii in banca (e clar ca desfiinta depozite, nu erau bani din credit) si a fost intrebat la depunere de sursa lor, acum, retregand cam aceeasi bani, il intreaba ce vrea sa faca cu ei! sincer, si eu nm-as fi enervat la fel, mie mi se pare omul destul de inteligent in exprimare, dar vadit nervos, si pe buna dreptate.
        Vedeti, asa sunt legile in Romania, se aplica la sange oamenilor obisnuiti, da' hotii astia smekeri de politicieni de la putere, cu n-spe case si miliarde prin conturi samd, pe astia cine naiba-i intreaba de unde ii au ?!?
        De 30 de ani n-am vazut pe nimeni sa i se puna vreu sechestru pe averile nejustificate, nimic! dar ne freaca pe noi ca "ce facem cu banii nosti"! :(
      • 0 (2 voturi)    
        so so (Vineri, 24 iulie 2020, 16:46)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

        ING se poate prevala si de legislatia din Olanda. Au un regim mai aparte, la noi fiind sucursala.
        • +1 (3 voturi)    
          ce idee ai scos si tu ... (Vineri, 24 iulie 2020, 17:06)

          ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          orice banca, indiferent de unde provine, se supune regulilor statului in care activeaza, recte celor impuse de BNR, n-are nicio treaba Olanda sau orice altcineva
          • 0 (4 voturi)    
            yeah, right (Vineri, 24 iulie 2020, 18:06)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

            Stii ce e aia sucursala? Stii ca banishorii tai sunt garantati fondul de garantare al statului olandez, care-ti vor va cum ti-au dat schengen, in caz de ceva? Stii ca cinteza nu prea are ce sa le faca, spre deosebire de filiale? Vrei sa vorbim de rmo?

            De ce crezi ca l-a zburat mai greu isarescu pe tradatorul citu din ing si pe restul cvasi-instant, cand a atacat moneda nationala?

            https://www.bankingnews.ro/filiala-sau-sucursala.html

            Baga un pic de culturalizare. De unde dracu atatia sfertodocti adunati pe un topic? Una mai sus ma invata legile, desi sunt si raportor prin natura meseriei, iar tu ma inveti banking pentru ca ai un card si ai citit 3 titluri in presa. Gizas...
            • 0 (0 voturi)    
              dap ... se pare ca ai dreptate (Marţi, 28 iulie 2020, 16:58)

              ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              sunt niste (putine) exceptii, ca ING ... mie nu mi se pare normal, in fine ...
              Sincer, nu stiam de asa ceva, desi, pe langa un card, am si vreo 19 ani de banca, 2 la numar :), e adevarat, nu in business, ci in functii suport.
        • +1 (1 vot)    
          Eh (Vineri, 24 iulie 2020, 17:17)

          RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Nu cred ca olandezii sunt atat de imbecili, parca ei au inventat bancile :)
          Adica nu cred ca in Olanda te suna o fatuca fara creier sa te intrebe ce vrei sa faci cu banii tai, din depozitul constituit din fonduri legitime, pe care acum il inchizi.
          Si, chiar daca, prin absurd, se intampla asta (ca nu exclud ca olandezii sa se fi tampit), aici vorbim de BT. O banca romaneasca, care, chipurile, vrea sa vina in sprijinul romanilor. Si care, tocmai de aia, ar trebui sa nu fie tampiti. Sa isi foloseasca creierul, nu sa interpreteze restrictiv, in sensul prostiilor debitate mai sus de Jude (si caruia mi se pare ca i-ai dat ce merita)
          • 0 (0 voturi)    
            ntz (Vineri, 24 iulie 2020, 18:14)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

            Pai nu sunt imbecili, ca la ei se spala bani la greu :)))) Si nu vorbim de cateva zeci de mii euro la ghiseu, ci sume.

            ING are un statut aparte si mai sunt cateva (TBI, de ex). Cei de la ING iti pot impune, daca exista, anumite conditii din Olanda. La noi au un fel de birou de vanzari. Lasa ca l-au francizat si pe ala la srl-uri. Lucrez cu ambele banci si am mai lucrat cu sucursale. Stiu insa riscurile si nu o sa ma miorlai la bnr ca vaaaai, n-am stiut, ca aia cu chf de "nu stiau" ca exista risc curs valutar.

            https://www.bnro.ro/Banci-comerciale-1333.aspx
  • -4 (8 voturi)    
    yep (Vineri, 24 iulie 2020, 13:54)

    Kato01 [utilizator]

    Alt cocalar care a ajuns celebru.. share-uit de o gramada de cei ca el. Oare e mai "haios" decat alte vedete gen julitura cu targu ocna si vulpita.. Trist.
    • +2 (4 voturi)    
      Pai (Vineri, 24 iulie 2020, 15:07)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Crezi ca omul a vrut sa fie share-uit? Sau a scris mail unor idioti din banca aia, sperand ca vor intelege si crezand ca el va ramane la nivelul bancii?