Creditul cu buletinul devine creditul cu buletinul fals. Rețeaua care a reușit să ia credite de 2 milioane de lei cu acte false

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2020, 18:28 Economie | Finanţe & Bănci


Contrafacerile actelor de identitate pot aduce bani multi hotilor
Foto: Shutterstock
Miercuri, polițiștii şi procurorii au efectuat miercuri, 45 de percheziţii domiciliare la suspecţi cercetaţi pentru infracţiuni de înşelăciune, fals în înscrisuri sub semnătură privată, fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals, săvârşite cu ocazia obţinerii unor credite de la o bancă din Bucureşti, prin folosirea unor documente falsificate. Potrivit comisarului-şef Claudiu Enache de la Direcţia de Investigare a Criminalităţii Economice din IGPR, persoanele care beneficiau de credite cu acte false, prin care s-a creat un prejudiciu de 2 milioane de lei unei bănci din Bucureşti, erau ”instruite” de o firmă de brokeri de credite, aceștia încasând peste 70% din sumele împrumutate.

"Beneficiarii acestor credite au fost îndrumaţi, sprijiniţi şi coordonaţi de alte persoane care au obţinut majoritatea sumelor, un procent de peste 70% din creditele obţinute, beneficiarii fiind în fapt persoane cu venituri modeste, fără posibilităţi materiale, care s-au bucurat la sumele respective pe moment", a explicat Enache, într-o declaraţie de presă.

El a precizat că, până la acest moment, nu s-a stabilit implicarea unor angajaţi din cadrul băncii, iar în majoritatea cazurilor a existat un intermediar, o societate de brokeri, care a certificat realitatea documentelor depuse la dosarul de creditare.

Claudiu Enache a afirmat că este posibil să fie mai multe cazuri de credite luate cu acte false.

"Este posibil să fie mult mai multe astfel de situaţii, sesizările au fost de la unitatea bancară, pentru fapte săvârşite în anul 2019, pentru acele situaţii în care persoanele care au obţinut credite nu le-au restituit şi s-a demonstrat că înscrisurile depuse la dosarul pentru creditare sunt falsificate. (...) În majoritatea cazurilor, solicitanţii au depus documente care atestau în fals că sunt pensionari, că au venituri exclusiv din această sursă, şi au depus facturi de utilităţi de asemenea falsificate, de asemenea şi alte înscrisuri pentru dosarul de creditare care nu corespund cu realitatea", a spus comisarul-şef.

În acest caz s-au întocmit două dosare, aflate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 şi Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2.

"Sunt cercetaţi 56 de suspecţi pentru un prejudiciu cauzat estimat la 2 milioane de lei. La acest moment, percheziţiile sunt în derulare, o parte dintre suspecţi sunt la sediile celor două unităţi de poliţie, urmează a se dispune măsuri legale în funcţie de atitudinea şi de implicarea fiecăruia dintre aceştia", a declarat Enache.

Potrivit acestuia, de la locuinţele percheziţionate, au fost ridicate înscrisuri şi medii de stocare care vor fi administrate ca probatoriu în cele două cauze.

Cum operează hoții, unde au greșit și cum s-au prins anchetatorii


”Au apărut încă din 2018 cărți de identitate în sistem (sistemul bancar-n.red), foarte bine contrafăcute. Sunt câteva bănci care au fost deja păcălite. O singură bancă s-a prins, celelalte habar nu au avut că fuseseră păcălite. Actele de identitate aparțin unor medici care există în mod real, doar că falsificatorii le-au furat identitatea. Rețeaua a făcut destul de multe asemenea acte de identitate. Dumneavoastră verificați la Fisc nivelul veniturilor, dar verificați de fapt o persoană care există în realitate. Unul dintre cei cărora li s-a furat identitatea e un șef de secție dintr-un spital din Capitală. Omul respectiv ”luase” credite din 5 bănci”, explică un înalt oficial BNR.

Acesta a explicat și cum a fost depistat primul fals. ”Acolo unde e valabilitatea actului de identitate a apărut un spațiu în plus, între ziua și luna expirării. În rest, e perfectă contrafacerea. Una dintre bănci a sesizat acest spațiu, l-au mai plimbat pe client vreo 2-3 zile și apoi s-a aflat că în baza aceluiași buletin au fost acordate vreo 4 credite!, a spus reprezentantul BNR.

În opinia lui , cărțile de identitate sunt realizate undeva înafara României. ”Recomandarea mea către bancheri este să solicite și alte documente: facturi de telefon, de utilități sau alte documente care să vă convingă ca cel care solicită creditul e aceeași persoană cu cea din fața Dvs”, a precizat oficialul BNR.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7330 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    factura utilitati? multa logica... (Miercuri, 12 august 2020, 18:45)

    Nevermind [utilizator]

    Pai aia se face in 3 minute cu ce date vrei tu, desteptule.

    Mai repede o conectare cu baza date politie pentru verificare poza CI.
    • +5 (7 voturi)    
      Imposibil (Miercuri, 12 august 2020, 19:11)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Ar incalca GDPR. Cand iti faci CI nu semnezi un act ca politia ar inmana datele tale unor terti privati. Cel mult se poate face o aplicatie in care prin scanarea la banca a CI si trimiterea acestuia la un server, acesta ar spune: valid/nevalid. Atat. Asta insa nu e interconectare de baze de date.
      • +3 (5 voturi)    
        se poate face si cu politia (Miercuri, 12 august 2020, 20:35)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Dar, da, ar insemna ca aplicantul sa mai semneze o imputernicire pentru politie ca sa dea share pozei bancii. Ceva asemanator cu acordul pentru interogare bd anaf, care se face de ceva timp.
        • 0 (4 voturi)    
          Si iti dai seama (Miercuri, 12 august 2020, 22:29)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Ca in acest caz mesajul de la politie ar fi "neidentificabil" (deci nici valabil nici nu) iar hotii ar gasi o alta varianta sa pacaleasca banca, intrucat sistemul electronic (deci sigur) nu merge. Trebuie doar sa iti bati capul ca sa gasesti o alta metoda de inselaciune. De unde stim asta? Simplu: nu s-au epuizat inca.
        • 0 (4 voturi)    
          Inca ceva (Miercuri, 12 august 2020, 22:33)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Sa dea politia share la poza bancii?!?!?!?!?

          Hai, mai! Nu BANCA trebuie sa constate valabilitatea unui act ci POLITIA. Asadar BANCA trimite poza la politie iar politia spune DA/NU/ASCUNS. Atat. Validarea se face la autoritatea tutelara nu la afiliat.

          Politia nu trebuie sa dea share la nimic, doar sa valideze niste date si sa dea inapoi rezultatul validarii.
    • +2 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 12 august 2020, 19:26)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      O factura de utilitati se verifica destul de usor. E mai usor si mai benign sa conctezi datele bancilor cu ale furnizorilor de servicii.

      Plus minima verificare a adresei prin trimiterea prin posta a documentatiei pentru credit. Mie asta mi se pare a fi problema in cazul din articol, totul s-a semnat in banca nu a verificat nimeni nimic.

      Interconectarea bazelor de date banci-politie e o solutie foarte proasta. Politia nu ofera date fara sa primeasca, ghici ce informatii ii intereseaza de la banci...
      • 0 (4 voturi)    
        :) (Miercuri, 12 august 2020, 20:38)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Cum spunea cineva mai sus... si GDPR firma utilitati?:D

        Nu interconectare totala baze date, ci doar interogare pentru poza/date aferente CI, adica cele pe care banca le are deja, teoretic bune. Politia ar "primi" infractori pe tava si reducerea criminalitatii. Si fara pulan, culmea :)))
        • 0 (4 voturi)    
          Problema e (Miercuri, 12 august 2020, 22:27)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Ca tu ca cetatean ai tot dreptul conform GDPR sa spui la politie "nu doresc". Asadar nu va scadea criminalitatea ci doar hotii se vor reorienta spre alte metode.
          • -1 (1 vot)    
            so? (Joi, 13 august 2020, 11:14)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            Stii cum se face interogare baza anaf de catre banci pentru venituri? TU le dai acordul si pentru asta NU te duci la anaf ci semnezi la banca. Asa se poate si pentru politie, cu acordul tau.
            • -1 (1 vot)    
              Mere si pere (Joi, 13 august 2020, 11:34)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              Eu nu am spus cum se face ci discutam de cazul in care nu faci asta. In mod implicit ANAFul nu ofera acest serviciu. Asadar back to square 1 (exact situatia actuala: politia nu ofera acest serviciu). Ca sa functioneze ar trebui ca oamenii sa ceara acest serviciu, caci in mod implicit conform cu GDPR nu are cum sa fie activ.
              • 0 (0 voturi)    
                nu zau (Joi, 13 august 2020, 17:16)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

                Pai mere si pere compari tu. Eu am dat exemplu clar cu anaf, adica cu ACORDUL tau. Pentru celelalte cazuri, ca la lipsa acord anaf, adica o alta procedura verificare, eventual mai greoaie. Oricum acordul ar fi pt verificare date ci, adica ala pe care tocmai l-ai dat la scanat, nimic suplimentar.
      • +3 (5 voturi)    
        Fara acordul meu express (Miercuri, 12 august 2020, 20:45)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Daca furnizorul de servicii ofera unui angajat de la banca datele mele, este incalcarea GDPR. Si acum cum il va suna cel de la banca? Buna ziua, sunt X de la banca Y si vreau sa va intreb ceva legat de Z? Pai numarul de telefon de la care se efectueaza un apel poate fi falsificat, de unde stie furnizorul ca intr-adevar vorbeste cu angajatul bancii? Sau pot si eu suna la furnizor sa incep sa cer detalii despre Dvs, recomandandu-ma ca angajat al unei banci...
  • +7 (9 voturi)    
    Hmmmm (Miercuri, 12 august 2020, 18:55)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    "facturi de telefon, de utilități sau alte documente care să vă convingă ca cel care solicită creditul e aceeași persoană"

    Adica sunt capabili sa falsifice carti de identitate dar o factura la telefon nu poate fi falsificata?!?
  • +2 (8 voturi)    
    hehe (Miercuri, 12 august 2020, 19:41)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Smecheriile astea nu se pot face fara agenti din banca.Adica un om evident vai de capul lui e mare medic in fata agentului din sucursala si ala nu-si da seama :))) Personal stiu destule cazuri concrete musamalizate de banci prin intelegeri amiabile exact pe acest tip de smecherii.
  • +2 (6 voturi)    
    in ce an suntem??? (Miercuri, 12 august 2020, 19:42)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "bancheri este să solicite și alte documente: facturi de telefon, de utilități sau alte documente"

    De cati ani nu mai primesc prin posta facturi tiparite de la Telkom, RDS, Enel, etc??
    Iar de cand cu pandemia, si la intretinere primesc PDF si platesc online!
    Ce dcumente pe hartie s-ar putea folosi???
    • 0 (2 voturi)    
      30 de secunde (Miercuri, 12 august 2020, 21:58)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Deschide orice aplicatie: enel, orange, vodafone, banking etc. Teoretic si astea se pot falsifica ... pe Android dar si pe IOS si probabil ca daca falsifici un CI, mai dai 200E sa falsifici o aplicatie mobile.

      Dar oricum in Romania 90% din utilizatori folosesc telefonul sa vorbeasca si sa se joace ... altceva nu-i duce capu.

      Unii mai posteaza pe HN, dar e mai greu ca post-ul nu merge pe mobile decat daca activezi varianta desktop |:-(
  • +1 (3 voturi)    
    opriti IFN-urile si aveti grija si de oameni (Miercuri, 12 august 2020, 20:43)

    alexman1 [utilizator]

    De ce BNR nu reglementeaza mai bine mizeria asta cu IFN-urile? Dau credite pe dobanzi uriase ca nu mai poate omul plati deloc. De ani de zile se tolereaza aceasta jupuire nemiloasa a populatiei. Cine are interes???
  • +2 (4 voturi)    
    O porcarie (Miercuri, 12 august 2020, 21:50)

    JohnR [utilizator]

    Oameni de buna credinta nu pot lua un credit. Si acum o sa inaspreasca si mai mult condițiile.
    • 0 (2 voturi)    
      Scuze (Miercuri, 12 august 2020, 22:31)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Dar probabil ca daca nu primesti credit inseamna ca nici nu il meriti. (este un risc ENORM pentru tine in primul rand si apoi pentru banca. Nu uita - nu banca e cea in nevoie de bani :))
    • 0 (2 voturi)    
      PS (Miercuri, 12 august 2020, 22:31)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

      Scuze, nu a fost un atac pe persoana ci o idee filosofica.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti un rau...glumesc (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:02)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Sunt IT-ist si castig foarte bine. Ba da si banca are nevoie de bani. Banii nu sunt ai bancii ci sunt ai deponenților. Banca e doar un intermendiar care are investitori, care vor bani. Creditul in sine e un instrument, nu e bun sau rau. Depinde la ce e folosit. La modul general daca accesul la creditare se inaspreste, bogatii o sa devina si mai bogati, iar saracii si mai saraci. Asta tot asa ca idee filozofica.
  • -2 (2 voturi)    
    se poate (Miercuri, 12 august 2020, 22:18)

    hdd [utilizator]

    anumite secții din poliția română,
    toată politia de frontieră
    și _notarii_ au la dispoziție un sistem de verificare a actelor de identitate care nu încarcă niciun GDPR.

    Se poate pune la dispoziție acest sistem și băncilor, nu a celor din sucursală, care sunt habarniști popândăi, ci a unui dept centralizat care doar verifică actele (sau scan-ul lor de înaltă fidelitate)
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Joi, 13 august 2020, 11:36)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Insa tu ca cetatean semnezi o declaratie cum ca au voie sa foloseasca serviciul pentru speta respectiva, pentru tine ca om (dai imputernicire).

      Cum da imputernicire unul caruia i s-a furat identitatea (el nici nu stie)?!?!?
  • -2 (2 voturi)    
    Sa le fie rusine! (Miercuri, 12 august 2020, 23:35)

    CristianG [utilizator]

    Chiar asa, hot pe hot?