Banca Centrală Turcă va cumpăra întreaga producție de aur a țării. Rezerva de aur a Turciei a trecut de 538 tone

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2020, 6:49 Economie | Finanţe & Bănci


Lingouri de aur de 100 de grame
Foto: Banca Nationala a Kirghizstanului
Turcia va produce o cantitate record de aur în acest an, iar banca centrală a țării ar putea cumpăra întreaga producție, scrie economo.co.uk.

Producția de aur a Turciei ar putea urca cu 16% în acest an, până la 44 de tone, potrivit lui Hasan Yucel, președintele Turkish Gold Miners Association. Potrivit unei legi din 2017, banca centrală are drept de preemțiune la achiziția aurului produs în Turcia, iar rezervele țării atinseseră niveluri record în săptămâna care s-a încheiat pe 7 august, dar au scăzut apoi cu 5% în săptămâna următoare.

"De când s-a modificat legea, Banca Centrală a fost întotdeauna singurul nostru cumpărător", a spus Hasan Yucel, care a completat spunând că tendința nu se va schimba nici în viitor.

Turcii sunt printre marii consumatori ai metalului prețios, care este folosit ca dar tradițional pentru sărbătorile familiei. De asemenea, aurul este de multe ori folosit de retailerii din Grand Bazaar pentru plata chiriei.

Banca Centrală deține 538 de tone de aur în rezerve, potrivit datelor oficiale. Deși a rămas în urmă în țări precum Statele Unite și Germania, instituția financiară a fost cel mai mare cumpărător de lingouri de la începutul anului, adăugând aproximativ 170 de tone la rezervele sale. În ceea ce privește cererea consumatorilor, piața turcă ocupă locul cinci în lume.

Creșterea prețurilor aurului a sporit apetitul producătorilor locali pentru minerit, deși cererea locală a mai scăzut, a spus Hasan Yucel, adăugând că industria auriferă a atras 6 miliarde de dolari investiții în cercetare în ultimele trei decenii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5998 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 26 august 2020, 7:22)

    sysrq [utilizator]

    E aurul lor, fac ce vor... noi suntem în UE, NATO și alte entități cu nume pompoase, nu mai e nimic al nostru ... pfff, ce înseamnă o țară independentă.
    • +7 (9 voturi)    
      ce inseamna o tara independenta?! (Miercuri, 26 august 2020, 8:57)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      o dictatura cu o economie in declin si drepturile omului inexistente.O sa vezi in cativa ani cum va evolua Turcia.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai facut o mica gresala (Miercuri, 26 august 2020, 9:05)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      E vorba de o tara idependenta.
    • +5 (11 voturi)    
      Esti liber sa te muti in turcia (Miercuri, 26 august 2020, 9:08)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

      nu te opreste nimeni.
  • -1 (7 voturi)    
    EXCELENT (Miercuri, 26 august 2020, 9:19)

    jidanul [utilizator]

    De ce BNR-ul nu cumpara productia de aur a Romaniei, pentru ca pana in 1989 productia de aur era cumparata de BNR. Aurul inseamna bani, stabilitate si credibilitate.
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru ca nu mai avem productie de aur (Miercuri, 26 august 2020, 9:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Mina de la Rosia Montana s-a inchis in anul 2006, dupa accidentul de atunci. De atunci nu se mai extrage aur in Romania, s-a incercat cu firma Gabriel Resources dar era poluant si redeventa platita statului era prea mica.
      Insa, ca si la turci, pana in 2006 BNR cumpara intreaga productie de aur intern.
    • -9 (11 voturi)    
      BNR a daruit aurul Londrei. (Miercuri, 26 august 2020, 10:19)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Aurul acela se va intoarce impotriva Romaniei.

      Va fi folosit pentru santaj sau pentru finantarea unor eventuale "corectii", daca am avea vreun gind de nesupunere.

      Daca am refuza sa devenim groapa de gunoi sau centrul mondial/local de reciclare deseuri, de exemplu.
      • +6 (8 voturi)    
        Minte de comunistoid (Miercuri, 26 august 2020, 11:20)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Daca plec in vacanta si iti las cheile de la casa inseamna ca ti-am dat casa tie?!?!?!
        • -5 (7 voturi)    
          Pe cine bagi in casa, greu il mai scoti (Miercuri, 26 august 2020, 12:24)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Daca nu crezi, incearca cu vreun vecin.
          Nu vei mai fi stapin in casa ta decit rupind complet relatiile cu vecinul. Si poate nici atunci.
          • +3 (5 voturi)    
            Iti cam sclipesc lacom ochii (Miercuri, 26 august 2020, 12:31)

            Marius Tanasa [anonim] i-a raspuns lui D-or

            rusnacule. Cand ne inapoiati Tezaurul Romsniei pe care l-ati luat in pastrare?
            • -1 (3 voturi)    
              Esti razna pe cimpii. Eu tin cu RO. Tu? (Miercuri, 26 august 2020, 16:10)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui Marius Tanasa

              Eu vreau TOT aurul inapoi. Si de rusi si de la englezi.

              Si vreau si TOATE teritoriile romanesti inapoi.

              Si vreau si TOTI emigrantii romani care au ajuns sclavi in alte tari, intorsi acasa. Nu ma refer la cei care au reusit sa ajunga la un nivel de trai mediu sau peste medie.

              Si-i privesc cu imens scepticism pe cei care nu vor ca toate acestea sa se intimple.
          • +1 (3 voturi)    
            cred ca deja dam in paranoia (Miercuri, 26 august 2020, 12:38)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            altceva nu mai am de zis.
            • 0 (2 voturi)    
              Fraierii de nemti si-au cerut inapoi aurul (Miercuri, 26 august 2020, 16:21)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              Si l-au primit partial si esalonat pe multi ani. Inca nu pe tot.

              Credeti ca noua ni-l vor da integral intr-o transa?

              Credeti ca ni-l vor mai da vreodata?
              Ar fi mai simplu de finantat o revolutie colorata impotriva guvernului/presedintelui care ar avea curajul sa-l ceara.
          • +1 (3 voturi)    
            Sper (Miercuri, 26 august 2020, 14:34)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Sa fii unul din cei care au bagat bani la CAritas si FNI si banuiesc ca nu i-ai mai cerut inapoi pentru ca asta inseamna ca i-ai dat cadou, nu in administrare.
            • 0 (2 voturi)    
              Pai vezi ce exemplu bun ai dat? Bravo (Miercuri, 26 august 2020, 16:14)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              Crezi ca aia care au depus banii la Caritas spre adminisrare se gindeau ca de fapt ii daruiesc?

              Asa si cei care cred ca BNR a facut bine dind aurul. Ca bnr stie precis ce a facut.
      • +3 (5 voturi)    
        Doamne, mare ti-e gradina, multi sar gardul (Miercuri, 26 august 2020, 12:37)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Aurul este lasat in custodie la Londra, adica este tot la dispozitia statului roman, in schimb platim chirie la el. Ar fi ca si cum tu ti-ai lasa bijuteriile in custodie la o caseta de valori de la BCR. Bijuteriile sunt tot ale tale, le poti scoate oricand, dar platesti o chirie lunara pentru folosirea respectivei casete de valori.
        • -1 (3 voturi)    
          Si aurul Venezuelei este la Londra. (Miercuri, 26 august 2020, 16:00)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Doar ca Venezuela nu poate dispune de el.

          Acum, nu am nicio simpatie referitoare la vreo tara in afara de RO, dar asta e un semnal serios de alarma.
          • +1 (1 vot)    
            Pe bune ? (Miercuri, 26 august 2020, 21:31)

            Sofis [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Drept garantie ca nu vom ajunge Venezuela, Coreea, Rusia, Turcia poate e foarte bine ca aurul este acolo. Ce spui? Te impedica aurul in custodia unei natiuni civilizate sa facem o mica Venezuela din Romania?!
      • 0 (2 voturi)    
        Nu a daruit nimic (Miercuri, 26 august 2020, 21:29)

        Sofis [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Degeaba ai aur daca nu poti dovedi ca ai acest aur. Si romanul nu este cunoscut pentru onestitate Si in mod special clasa politica.

        Hai sa zicem asa. Prefer aurul in Londra decat in mainile unor cleptocrati, tractoristi deveniti politicieni in marele partid iubit PSD.

        Nu iti bate capul cu groapa de gunoi. Producem noi destul si nu avem ce sa facem cu il, basca ca mai intra asa aiurea gunoiul pe site-uri sa mai faca propaganda comunist nationalista cu pantalonii rupti in c*r si fara nicio meserie sau realizari in afara studiourilor de televiziune unde si-au facut ucenicia pupand in fund vreun grobian.