Euro trece de 4,87 lei pe fondul populismului PSD care a impus prin lege creșteri nesusținute ale pensiilor

de DP     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 13:09 Economie | Finanţe & Bănci


Euro
Foto: Public Domain Pictures
Cursul euro calculat în fiecare zi la prânz de către BNR pe baza mediei tranzacțiilor din piață a trecut joi de 4,87 lei. Deprecierea leului este o consecință directă a legii privind creșterea pensiilor cu 40%, procent care nu poate fi susținut economic. Dacă agențiile de rating vor trece la downgradarea ratingului suveran, tot din cauza populismului PSD, leul se va deprecia și mai tare, în ciuda eforturilor BNR de a ține sub control viteza cu care are loc derapajul monedei naționale.

”Toate cele 3 agenții vor face un review la acest final de an și de la toate avem deja perspectiva negativă. Toate urmăresc îndeaproape ce se întâmplă cu legea pensiilor. Cred că dacă va fi promulgată legea vom fi downgradați, dar nu ne poate nimeni garanta că nu o vor face înainte ca acest subiect să se închidă. S-ar putea ca doar riscul să se întâmple asta să fie de ajuns pentru ei”, a spus joi Cristian Popa, membru CA al BNR.

”Cei care consideră că deprecierea cursului este soluția pentru corecția macroeconomică se cuvine să introducă în judecată câteva considerente. O depreciere controlată poate ajuta, în timp ce una brutală poate destabiliza economia - inclusiv printr-o fugă de leu. Aici sunt de avut în vedere anticipări inflaționiste, efecte de bilanț pentru gospodării și firme, grad de euroizare, etc. În Polonia și Ungaria, în Cehia, problema cursului (deprecierii) nu este obsesivă. Ideea este că, în România, corecția cererii agregate, a dezechilibrului extern, nu se poate face numai prin depreciere. Este necesară o ajustare a deficitului bugetar, chiar dacă în mod gradual”, arată un recent Raport publicat de BNR, realizat de Grupul de trecere la euro din cadrul Băncii centrale și coordonat de acad. Daniel Dăianu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2622 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Deci, haideti la vot! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:16)

    Ephemeris [utilizator]

    Asta e solutia.
    • -2 (2 voturi)    
      Votul e degeaba (Joi, 24 septembrie 2020, 17:00)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Votam degeaba de 30 de ani. Nu votul este solutia.
      Crezi ca daca este prezenta 100%, gata lucrurile merg birici?
  • -4 (18 voturi)    
    Părerea mea (Joi, 24 septembrie 2020, 13:18)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis, Manole & Ciolacu joacă în aceeași echipă. Pensiile nu vor crește, leul nu va scădea.
  • 0 (14 voturi)    
    un curs de vreo 6 lei (Joi, 24 septembrie 2020, 13:22)

    Mary80 [utilizator]

    cred ca e mai aproape de noua realitate
  • 0 (10 voturi)    
    Măi să fie! (Joi, 24 septembrie 2020, 13:37)

    Lovercraft [utilizator]

    Leul s-a devalorizat constant de mai multe luni încoace, dar acum brusc se devalorizează din cauza PSD!
    Bine, mă, bine, Iliescu e de vină. Putin.
    • +2 (4 voturi)    
      Ti se pare ca a lasat PSD totul boboc? (Joi, 24 septembrie 2020, 14:46)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Au amanat toate platile restante, nu au facut rectificarea prin octombrie ca sa nu recunoasca deficitul excesiv peste 3%.
      Plus ca circul cu pensiile si alocatiile tine de 10 luni deja, s-a temporizat ... dar iata cum inca 1%
      • -1 (3 voturi)    
        Banii de rachete platiti anticipat ca la prostitua (Joi, 24 septembrie 2020, 16:02)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Ca banii de rachete platiti anticipat ca la prostituate nu au contat la deficit...
  • -1 (9 voturi)    
    Consecinta directa a pensiilor (Joi, 24 septembrie 2020, 14:07)

    bobo2 [utilizator]

    Mari nenorociti astia de la PSD cu pensiile lor, au devalorizat toate monedele prin Europa: HUF, CZK, PLN. Mai curand pare o consecinta a aprecierii USD.
    • 0 (2 voturi)    
      Dar de ce a crescut si fata de euro? (Joi, 24 septembrie 2020, 14:40)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      1 EUR 4.8722 +0.0081 +0.17 %
      1 USD 4.1883 +0.0354 +0.85 %

      E o aversiune fata de tarile si monedele riscante.
      Plus ca si eu ma gandeam sa imi schimb lichiditatile in ceva valuta forte.
      • 0 (6 voturi)    
        probabil creste cererea pentru EUR (Joi, 24 septembrie 2020, 15:57)

        bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Si asta se reflecta si asupra cursului EUR/RON. Oricum, mecanismele monetare sunt mult mai complexe decat se vede la suprafata, de aia aceste explicatii facile (vezi pensiile) mi se par ridicole.
        • 0 (0 voturi)    
          "cererea pentru EUR" (Joi, 24 septembrie 2020, 19:44)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

          Ce inseamna asta, in afara de pareri ?
          1a. Romanii nu au incredere in leu
          1b. Romanii cu rate in EURO isi fac un stoc pentru cateva luni
          2. Firmele straine sau investitotii isi repatriaza fondurile cat leii aia se transforma bine in valuta
          3. Exista speculatii pe moneda
  • -1 (7 voturi)    
    Ce le pasa pesedistilor ? Ei doar ii iubesc (Joi, 24 septembrie 2020, 14:30)

    Susufler0 [utilizator]

    pe pensionari... mor de grija lor...

    PS. Sa traiasca pensionarii "speciali" carora nu le va pasa de scumpirile preturilor si de inflatia ce va bubui !
  • -2 (2 voturi)    
    Da, fix din vina PSD (Joi, 24 septembrie 2020, 16:38)

    Stefannel [utilizator]

    Deci conform unora mai portocalii, PSD (majoritatea PSD) este de vina pentru:
    - bataile dintre clanurile interlope
    - tentativa de furt a Ardealului
    - cursul euro.
    - pandemia covid in Romania.

    Eu spuc ca ne meritam conducatorii. Toti care au fost si care vor mai fi.l..oh, da..ii meritam!
    • +1 (1 vot)    
      Pai tocmai asta, ca ai votat PSD (Joi, 24 septembrie 2020, 19:46)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Stefannel

      sau PNL, PDL , UDMR astia care ne fura de 30 ani ...
      Promit multe, dar niciodata nu finalizeaza ...
      Ai vazut vreo investitie facuta 3 ani de PSD? Nu, doar asistenta sociala ... dar acum s-au dus prea departe ...