Cîțu se plânge că Firea a sechestrat laptopurile Finanțelor

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2020, 12:29 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Florin Cîțu, ministrul Finanțelor, a prezentat o serie de nereguli constatate la Primăria Municipiului București, după ce Inspecția Economică Financiară a avut o acțiune de control. Totuși, el a spus o ciudățenie, dacă putem spune așa. A afirmat că angajații Ministerului și-au lăsat laptopurile la Primărie, iar o perioadă au rămas acolo. Din ce înțelegem, se întâmpla asta atunci când se luau măsuri de distanțare.

"Inspecția Economică Financiară a făcut o acțiune de control la Primăria Municipiului București. Acțiunea de control a fost suspendată pe 11 martie 2020. În acel moment, accesul echipei ministerului la sediul Municipiului București nu a mai fost permis, având în vedere dispoziția primarului general. S-a dispus suspendarea anumitor activități care implică interacțiunea cu persoane din exteriorul Primăriei. Nu ni s-a dat voie nici de la distanță să facem acest control. Laptopurile angajaților Ministerului Finanțelor au fost sechestrate o perioadă în sediul primăriei și le-am recuperat după aceea", a spus Cîțu.

De ce angajații MFP nu-și iau laptopurile cu ei? În general, când angajatorul îți dă un laptop, fiind portabil, se presupune că trebuie să-l iei cu tine când mergi pe teren. Nu să-l lași peste zi într-un loc care nu ține de instituția la care lucrezi.

Ce a găsit echipa Ministerului Finanțelor la Primăria București: Florin Cîțu: Situația Primăriei București la datorii arată rău. Arată o administrare proastă a banului public/ Au fost alocați bani pentru plata subvențiilor. Plata către subvenție nu s-a făcut. Unde au ajuns acești bani și la cine?








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9195 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Bravo, Gabitza! (Luni, 12 octombrie 2020, 13:00)

    Mortaciune ambulanta [utilizator]

    Multe felicitari frumoasei nostre Primaritze, viitoare senatoare si candidata la Cotroceni!

    A aplicat o tactica foarte abila, profitad de pandemie ca sa sechestreze laptopruile celor de la Finante!!

    Muulte felicitari celor care au votat-o, in 2016!!!
    • +10 (12 voturi)    
      Votat (Luni, 12 octombrie 2020, 13:13)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      Și în 2020, aș zice, că au fost destui și acum, incredibil de mulți
      • +7 (7 voturi)    
        Nu sunt multi (Luni, 12 octombrie 2020, 14:28)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui osica

        Cei care au votat acum PSD si Firea, sunt cam aceeasi cetateni care de 30 de ani voteaza consecvent PSD&CO. Orice li s-ar spune sau li s-ar face rau, ei nu pot fi scosi din cercul asta vicios in care au fost atrasi, de-a lungul anilor.
        • -5 (5 voturi)    
          de acum chiar ca nu se mai poate face nimic (Luni, 12 octombrie 2020, 15:39)

          Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

          s-au furat laptopurile, acolo erau toate proiectele de modernizare a Bucurestului, de adus apa calda in calorifere. Din cauza lu Firea s-au pierdut.. asta e, mai asteptam 4 ani.
    • +9 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 12 octombrie 2020, 13:35)

      [anonim] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

    • +12 (14 voturi)    
      Baietii de la finante (Luni, 12 octombrie 2020, 13:40)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      au jucat la doua capete:de ce sa o supere pe Firea,daca iesea primarita din nou?Stiti cum zic toti cei din Corpul de control(indiferent de institutie):joc de glezne, sa nu suparam pe nimeni.De aceea suntem in urma cu 100 ani fata de occident!Si-au lasat sechestrate laptopurile;asemenea prostie nu cred ca mai exista pe glob,poate in Congo si Bangladesh.
    • -1 (3 voturi)    
      Haha (Luni, 12 octombrie 2020, 14:48)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Mortaciune ambulanta

      Ce intelectual esti! De rasul lumii!

      De fapt ce a spus Citu aici? Pai exact nimic, dar postacii mesteca si ei acolo ceva, chiar daca nu e nimic, macar poate-si mesteca si ei placa din gura :)))

      Hai ca-mi place guvernul asta de retazi oligofreni cu trompeta pusa pe nas, tot sa ne cacam pe noi de ras in urmatorii ani :)))
  • +4 (10 voturi)    
    Adică Firea a furat laptopurile. (Luni, 12 octombrie 2020, 14:12)

    asavreau [utilizator]

    Ca să sechestrezi ceva trebui o hotărâre judecătorească.Reclamație la Poliție și Procuratură pentru furt și Firea să meargă la pușcărie.
  • +8 (8 voturi)    
    Angajatii din Finante (Luni, 12 octombrie 2020, 14:16)

    Just2019 [utilizator]

    Ar fi trebuit sa-si ia laptopurile acasa, nu sa se bazeze pe "buna credinta" a madamei Firea. Cum sa lasi mierea in padurea ursului? Cum mai poate fi cineva sigur, ca nu s-au schimbat(inlocuit) datele intre timp? Vis-à-vis de alegeri, pare ca "boborul" care a votat inca odata PSD si Firea, e masochist.
    • +4 (4 voturi)    
      incorect (Luni, 12 octombrie 2020, 18:16)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

      Inbecilii de la finante ar trebui dati afara! Iar stirea ar trebui acuzata de tentativa de furt (banuind ca a inapoiat laptopurile).