Cîțu se plânge că Firea a sechestrat laptopurile Finanțelor

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2020, 12:29 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Florin Cîțu, ministrul Finanțelor, a prezentat o serie de nereguli constatate la Primăria Municipiului București, după ce Inspecția Economică Financiară a avut o acțiune de control. Totuși, el a spus o ciudățenie, dacă putem spune așa. A afirmat că angajații Ministerului și-au lăsat laptopurile la Primărie, iar o perioadă au rămas acolo. Din ce înțelegem, se întâmpla asta atunci când se luau măsuri de distanțare.

"Inspecția Economică Financiară a făcut o acțiune de control la Primăria Municipiului București. Acțiunea de control a fost suspendată pe 11 martie 2020. În acel moment, accesul echipei ministerului la sediul Municipiului București nu a mai fost permis, având în vedere dispoziția primarului general. S-a dispus suspendarea anumitor activități care implică interacțiunea cu persoane din exteriorul Primăriei. Nu ni s-a dat voie nici de la distanță să facem acest control. Laptopurile angajaților Ministerului Finanțelor au fost sechestrate o perioadă în sediul primăriei și le-am recuperat după aceea", a spus Cîțu.

De ce angajații MFP nu-și iau laptopurile cu ei? În general, când angajatorul îți dă un laptop, fiind portabil, se presupune că trebuie să-l iei cu tine când mergi pe teren. Nu să-l lași peste zi într-un loc care nu ține de instituția la care lucrezi.

Ce a găsit echipa Ministerului Finanțelor la Primăria București: Florin Cîțu: Situația Primăriei București la datorii arată rău. Arată o administrare proastă a banului public/ Au fost alocați bani pentru plata subvențiilor. Plata către subvenție nu s-a făcut. Unde au ajuns acești bani și la cine?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9155 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Bravo, Gabitza! (Luni, 12 octombrie 2020, 13:00)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Multe felicitari frumoasei nostre Primaritze, viitoare senatoare si candidata la Cotroceni!

    A aplicat o tactica foarte abila, profitad de pandemie ca sa sechestreze laptopruile celor de la Finante!!

    Muulte felicitari celor care au votat-o, in 2016!!!
    • +10 (12 voturi)    
      Votat (Luni, 12 octombrie 2020, 13:13)

      osica [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Și în 2020, aș zice, că au fost destui și acum, incredibil de mulți
      • +7 (7 voturi)    
        Nu sunt multi (Luni, 12 octombrie 2020, 14:28)

        Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui osica

        Cei care au votat acum PSD si Firea, sunt cam aceeasi cetateni care de 30 de ani voteaza consecvent PSD&CO. Orice li s-ar spune sau li s-ar face rau, ei nu pot fi scosi din cercul asta vicios in care au fost atrasi, de-a lungul anilor.
        • -5 (5 voturi)    
          de acum chiar ca nu se mai poate face nimic (Luni, 12 octombrie 2020, 15:39)

          Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

          s-au furat laptopurile, acolo erau toate proiectele de modernizare a Bucurestului, de adus apa calda in calorifere. Din cauza lu Firea s-au pierdut.. asta e, mai asteptam 4 ani.
    • +9 (13 voturi)    
      Mda (Luni, 12 octombrie 2020, 13:35)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Subriscriu celor etalate de tine. Insa in aceeasi masura, agajatii de la Finante sunt la fel de penibili, ba chiar de rasul curcilor. Poi cum sa-ti lasi laptopul intr-un sediu in care nu iti desfasori activitatea? Oricine putea sa deblocheze un laptop (persoana cu cunostinte tehnice in domeniul IT !)si sa ia informatii, sa le stearga sau sa le modifice. Defapt, asta e chestia cea mai penibila!!! Gabitza, pierduta cu firea, a speculat faptul ca minga era la file. In orice delagatie merg, imi iau laptopul la hotel/acasa, better safe then sorry
    • +12 (14 voturi)    
      Baietii de la finante (Luni, 12 octombrie 2020, 13:40)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      au jucat la doua capete:de ce sa o supere pe Firea,daca iesea primarita din nou?Stiti cum zic toti cei din Corpul de control(indiferent de institutie):joc de glezne, sa nu suparam pe nimeni.De aceea suntem in urma cu 100 ani fata de occident!Si-au lasat sechestrate laptopurile;asemenea prostie nu cred ca mai exista pe glob,poate in Congo si Bangladesh.
    • -1 (3 voturi)    
      Haha (Luni, 12 octombrie 2020, 14:48)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Ce intelectual esti! De rasul lumii!

      De fapt ce a spus Citu aici? Pai exact nimic, dar postacii mesteca si ei acolo ceva, chiar daca nu e nimic, macar poate-si mesteca si ei placa din gura :)))

      Hai ca-mi place guvernul asta de retazi oligofreni cu trompeta pusa pe nas, tot sa ne cacam pe noi de ras in urmatorii ani :)))
  • +4 (10 voturi)    
    Adică Firea a furat laptopurile. (Luni, 12 octombrie 2020, 14:12)

    asavreau [utilizator]

    Ca să sechestrezi ceva trebui o hotărâre judecătorească.Reclamație la Poliție și Procuratură pentru furt și Firea să meargă la pușcărie.
  • +8 (8 voturi)    
    Angajatii din Finante (Luni, 12 octombrie 2020, 14:16)

    Just2019 [utilizator]

    Ar fi trebuit sa-si ia laptopurile acasa, nu sa se bazeze pe "buna credinta" a madamei Firea. Cum sa lasi mierea in padurea ursului? Cum mai poate fi cineva sigur, ca nu s-au schimbat(inlocuit) datele intre timp? Vis-à-vis de alegeri, pare ca "boborul" care a votat inca odata PSD si Firea, e masochist.
    • +4 (4 voturi)    
      incorect (Luni, 12 octombrie 2020, 18:16)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Just2019

      Inbecilii de la finante ar trebui dati afara! Iar stirea ar trebui acuzata de tentativa de furt (banuind ca a inapoiat laptopurile).