Cîțu: Nu cred în ore la școală de antreprenoriat. În State la 16 ani copiii se trezesc și vând ziare. În asta cred mai mult, de a permite tinerilor sau copiilor de a avea astfel de job-uri

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 9:31 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Cîțu la Radio Guerrilla
Foto: Radio Guerrilla
Cel mai ușor să înveți să fii antreprenor este să fii antreprenor, a declarat Florin Cîțu, ministrul Finanțelor Publice, într-un interviu la Radio Guerrilla. „Nu cred în ore la școală de antreprenoriat. Aici ar trebui să permitem mai mult. În State la 16 ani copiii se trezesc și vând ziare. În vacanțele de vară se duc și lucrează în summer câmp și așa mai departe. Ăsta e sistemul sau lucrează la McDonalds de la 16 ani”, a spus Cîțu.

„În asta cred mai mult, de a permite tinerilor sau copiilor de a avea astfel de job-uri”, a precizat el, înainte de a adăuga: Aici nu cred că e vorba neapărat de a birocratiza și de a crea entități, SRL-uri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2177 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    daca tu nu crezi asta nu inseamna ca nu sunt ok (Joi, 29 octombrie 2020, 9:57)

    pmct [utilizator]

    In Olanda se studiaza la scoala antreprenoriat si ghici ce? O multime te tineri au firme si incearca sa faca fel de fel de lucruri, pe langa job. Personal am intalnit un proaspta absolvent care lucra in IT si care avea o firma de fitness unde incerca sa ajute oamenii sa sa-si creasca masa musculara si forta fara a lua tot felul de substante chimice care sa te umfle ca un balon (el si sotia lui avea niste cursuri facute in acest domeniu) O alta fosta colega, care lucra ca si business analist avea o firma de produse de patiserie sau ceva de genul. Si exemplele pot continua.

    Asta cu vanzarea de ziare in USA este de toata jena. Ce ne spui tu este urmatorul lucru: NU INVATATI COPII SA FIE INDEPENDENTI SI CREATIVI CI TRIMETII LA MUNCA DE MICI CA SA FIE SCALVII CORPORATIILOR.

    Cati dintre romanii absolventi de liceu stiu ce implica o firma? Cati stiu la ce este bun capitalul firmei? Cati stiu ce este TVA-ul? Cati stiu ce inseamna sa-ti deduci TVA-ul?

    Ba, daca esti idiot stai acasa nu te mai face ministrul economiei si nu mai debita prostii. In definitiv avea dreptate gigolo ala de la PSD (teodorovici) care te-a facut cum te-a facut. Stia el ce stia despre tine ca persoana.
    • 0 (2 voturi)    
      asta e problema, (Joi, 29 octombrie 2020, 12:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      ca nu sta acasa...
  • +1 (7 voturi)    
    mda (Joi, 29 octombrie 2020, 10:02)

    cucuveauamov [utilizator]

    si eu cred la fel, Citu de vinzarea ziarelor ar trebui sa se ocupe
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Joi, 29 octombrie 2020, 10:05)

    vitan.sandu [utilizator]

    Citule, filmul pe care l-ai vazut cu copii americani vanzand ziare este vechi! Ziarele in format hartie sunt pe care de disparitie! Este drept ca americanii isi invata copiii sa munceasca, dar altceva, chestia cu vandutul ziarelor este de domeniul trecutului.
  • +3 (5 voturi)    
    Citu (Joi, 29 octombrie 2020, 10:38)

    Ibit [utilizator]

    A muncit de mic , la manipularea cursului de schimb al monedei nationale .
    Recompensa ?
    Ministru de finante !
    Felicitari PNL !
  • +2 (6 voturi)    
    asta vor astia (Joi, 29 octombrie 2020, 10:55)

    Mary80 [utilizator]

    de-aia inchid scolile, sa ajunga copiii nostri sa le vanda lor ziare la coltul strazii si sa le stearga parbrizele.
    • -2 (2 voturi)    
      din putul gandirii (Joi, 29 octombrie 2020, 13:20)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Nu ca ar fi Catu vreun mare vizionar, dar cati dintre voi trolii de pe-aici aveti firme?
      • +2 (2 voturi)    
        eh (Joi, 29 octombrie 2020, 14:52)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui karryne

        Cine are firma ar trebui sa-l injure x2.
        Vrei sa discutam despre programul BANKinvest, sau imminvest, cum ii spune el? Despre comunicate OFICIALE anaf si mf, contrazise de oug in mai putin de 48h? De dat oug prelungire ceva in ultima zi? Asta doar pe parte firme. Daca vrei si macroeconomie, fara numar...
  • +1 (1 vot)    
    Totusi (Joi, 29 octombrie 2020, 14:43)

    RaduMischie [utilizator]

    E cu dus si intors:
    - antreprenoriatul nu se invata, se practica. Prin celebrul program POSDRU au fost gramezi de cursuri de antreprenoriat. Dar de imbogatit s-au imbogatit "antreprenorii" care au organizat cursurile astea, nu aia care le-au facut. Nu cred ca vreunul din antreprenorii romani a facut cursuri de antreprenoriat.
    - apoi, cine ar preda cursurile astea? Tot niste profesori care abia se descurca cu materiile la care sunt titulari? Daca pui ore de antreprenoriat in programa, cu note, etc, scarbesti elevii inainte sa incepi
    - nici vandutul ziarelor nu e un exemplu bun, ca, vorba aia, majoritatea citim online.
    Trebuie niste educatie financiara si antreprenoriala pentru elevi si liceeni, dar cred ca e o chestie pe care o incepi acum, cu rezultate peste 10 ani. Pana atunci, se poate face ce zice Citu, copiii sa munceasca, sa invete valoarea banului, sa vada cum functioneaza o firma si sa le vina idei de afaceri.
  • -1 (1 vot)    
    ca au motive unii antreprenori de mai sus (Joi, 29 octombrie 2020, 15:23)

    gicutotala [utilizator]

    să-l conteste pe Cîțu ca și ministru e ok
    dar să spui că este greșit să înveți copilul să muncească nu se prea potrivește cu cei care sunt antreprenori. cam toți au muncit mult să ajungă acolo unde sunt acum.
    • +2 (2 voturi)    
      da si nu (Joi, 29 octombrie 2020, 17:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gicutotala

      Citu spune ca muncitul inlocuieste cunostintele antreprenoriale, ceea ce e o tampenie in proportie de 99.9%. Daca spunea, ca <RaduMischie>, ca a face cursuri organizate de x sau y inseamna o prostie de aruncat bani, era ok. Cum, la fel cum spune cel de mai sus, solutia corecta este sa studiezi notiuni de baza la liceu, adica tine de min educatiei.