Camera de Comerț va da în judecată Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii. ”Mascarada sub o titulatură frauduloasă organizată de către CNIPMMR expune mediatic înalți demnitari ai Statului

de DP     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2020, 12:30 Economie | Finanţe & Bănci


Mihai Daraban
Foto: Hotnews
Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR) a luat act asupra organizării de către Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România (CNIPMMR), a evenimentului sub titulatura frauduloasă de Topul Național al Firmelor din România, arată un comunicat transmis vineri de CCIR. Camera de Comerț realizează, începând din 1994, Topul Național al Firmelor (TNF), fiind singura organizație din România abilitată printr-o lege organică să stabilească o astfel de ierarhie la nivelul întregii țări. În plus, titulatura Topul Național este marcă înregistrată a CCIR, se spune în document.

”Din nefericire, mascarada organizată de către CNIPMMR a expus mediatic înalți demnitari ai Statului Român, fără ca aceștia să fie informați că asistă la un eveniment care contravine normelor în vigoare.

Constatând această situație, CCIR își rezervă dreptul de a acționa pe cale legală CNIPMMR, pentru ca astfel de evenimente care eludează normele legale din România să nu mai poată fi organizate în viitor și să aducă prejudicii de imagine persoanelor implicate”, spun reprezentanții CCIR.

Reamintim că Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR) lansează vineri "Topul Naţional al Firmelor Private din România". La eveniment urmează să fie premiate companiile româneşti care au înregistrat performanţe economice notabile şi au sprijinit dezvoltarea economiei româneşti.

În cadrul evenimentului urmează să ia cuvântul preşedintele CNIPMMR, Florin Jianu, şeful Guvernului, Ludovic Orban, consilierul prezidenţial Cosmin Marinescu, ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, şi ambasadorul SUA la Bucureşti, Adrian Zuckerman.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6282 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    concurența e sufletul comerțului (Vineri, 30 octombrie 2020, 12:44)

    clencix [utilizator]

    Slujbașii statului cer intervenția statului, când se văd concurați de alții care pot face alt clasament decât al lor.
    • -2 (4 voturi)    
      CCIR (Sâmbătă, 31 octombrie 2020, 0:28)

      Ombre [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      CCIr nu este de stat...este o institutie publica de drept privat, in care conducerea se alege pe viata cu sprijinul neprecupetit al unor lingai si oportunisti...
      CCIR este impersonala, o organizatie a firmelor compusa de fapt din reprezentanti ai acestora: patroni, directori, persoane diverse, multe fara de mandat din partea consiliului de administratie, actionarilor, asociatilor...
      Conducerea nu da socoteala nimanui.
      Durerea mare a CCIR este ca fac si altii topuri, iar la unele dintre ele participa demnitari, ambasadori pe care CCIR nu este in stare sa ii capaciteze sa participe la topull propriu.
  • +9 (13 voturi)    
    Cam cu se ocupă o cameră de comerț în RO? (Vineri, 30 octombrie 2020, 12:49)

    Amad [utilizator]

    Ultima dată când am interacționat cu ei , știu că tocmai aruncaseră la gunoi mobilierul nou de 3 zile din cauză că nu s-au gândit că nu le încap monitoarele (încastrabile).
    Nu era vorba de cea din București, dar cum este să dai comadă de mobilier de birou, îl montezi și apoi constați că nu-i bun. La 3 zile au data comandă de alta.
    Mai știu că făceau chermeze ... pe banii firmelor participante.
    Inteleg că nu mai putem folosi Topul Național al orașelor, Topul național al datornicilor, etc...din cauza celor două cuvinte?
    Un gen de CECCAR, Camera notarilor publici, etc.
    Faci o lege cu dedicație și-ți acorzi monopol.
    Super viitor.
  • +7 (9 voturi)    
    CCIR se bagă în seamă (Vineri, 30 octombrie 2020, 12:58)

    AndreiNitelea [utilizator]

    Se așteaptă dl Daraban ca în invitația trimisă înalților demnitari (ce silă mi-e de titulatura asta) să se facă vorbire despre participarea la un eveniment care contravine normelor în vigoare ?
    Păi prea înalții ? N-au și ei cap să judece ? N-au staff plătit de contribuabili ca să-i avertizeze ?
    Baza legală a intervenției CCIR ? Care o fi ea ?
    Cum încadrăm pe articole de lege ?
    Are CCIR vreun monopol despre care nu știm ?
    • +1 (5 voturi)    
      Se pare ca are (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:56)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui AndreiNitelea

      "Camera de Comerț realizează, începând din 1994, Topul Național al Firmelor (TNF), fiind singura organizație din România abilitată printr-o lege organică să stabilească o astfel de ierarhie la nivelul întregii țări"

      Dar chiar si asa e dubioasa agresivitatea Curtii de Comert. Sunt multi bani in joc.
      • +1 (5 voturi)    
        Am auzit ca se da spaga sa te bage in top (Vineri, 30 octombrie 2020, 15:19)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ...
      • +2 (2 voturi)    
        Abilitare ? (Vineri, 30 octombrie 2020, 17:05)

        AndreiNitelea [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Poate că sunt singurii abilitați, nu contest.
        Care e penalizarea legală dacă fac și eu un top ?
  • +6 (8 voturi)    
    Frecangeala PSDista = monopol pe cumetrie (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:02)

    UnOarecare [utilizator]

    Le e frica de concurenta la prea platiti astia cvasi inutili?
  • +8 (10 voturi)    
    asa aflam cate institutii parazitare exista! (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:06)

    BernierC [utilizator]

    bravo, statule Romulan! ai grija ca toate capusele sa suga bani multi si nemunciti de la vreo institutie inutila; totul din bugetul de stat! lucrurile nu mai pot continua asa, intreaga paradigma trebuie schimbata, statul gras si parazitar nu mai poate fi carat in spate de "stimabilii contribuabili". se impune urgent GREVA FISCALA.
  • +8 (10 voturi)    
    Probabil ca... (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:17)

    Cataleya [utilizator]

    ...sunt in joc afaceri serioase din moment ce Camera de Comert ii da in judecata pe "aia mici si mijlocii" pt ca isi permit sa faca ei insisi un Top al firmelor private din Romania.
    • 0 (4 voturi)    
      nici macar (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cascavalul mare e romexpo. Da' astia se calicesc si la piscoturi.
  • +6 (8 voturi)    
    Penibil (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:21)

    BIM15 [utilizator]

    Cu aceasta ocazia aflam ca inca exista CCIR despre care nu am mai auzit absolut nimic de f. multa vreme. In schimb CNIPMMR f vizibil in media, pare ca face ceva, se zbate pentru mediul antreprenorial, propune solutii la diversele probleme cauza de pandemie.
    Intrebarea e ce face CCIR din acest punct de vedere? Sta la panda cu nuiaua sa-i altoiasca pe cei care folosesc "abuziv" TNF marca inregistrata...totusi titulatura folosita de CNIPMMR are un R in plus la sfarsit, sic TNFR
    • -2 (6 voturi)    
      E mult mai mult de-atat! (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:05)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui BIM15

      Pt un investitor potent financiar sau chiar pt cineva care vrea sa cumpere cateva actiuni, conteaza foarte mult acest Top.
      Daca cei de la Camera de Comert (acreditati prin lege) pun 5 firme pe primele 5 locuri, acolo se inghesuie si investitiile.
      Daca , insa, mai apar si altii, cu alt Top, unde sunt alte firme pe primele 5 locuri se duce sandramaua, pt ca apar incertitudini, semne de intrebare, iar investitorii devin reticenti sau unii chiar renunta.

      Practic Camera de Comert acorda un fel de rating in plan intern, asa cum marile firme ca Standard&Poor sau Fitch acorda ratingul pe tara (A,AB,BBB, junk, etc)
  • +6 (10 voturi)    
    Ultimii (Vineri, 30 octombrie 2020, 13:36)

    Ibit [utilizator]

    Doi predecesori ai lui Draban au trecut prin instante...si au cam fost condamnati ....
    Se pare ca CCIR este mai mult decat un stat in stat .
    Cam care sunt salariile celor din conducerea CCIR ?