​Florin Cîțu, despre dublarea alocațiilor: Contul sigur este, bani nu sunt

de F.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 12:59 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Dacă legea va fi promulgată și ar trebui aplicată dublarea alocațiilor, vor trebui tăiați bani din altă parte, reiese din declarațiile lui Florin Cîțu, ministrul Finanțelor, care a precizat că nu crede că se va ajunge acolo. „Contul sigur este, bani nu sunt”, a spus el făcând referire la recenta decizie a Curții Constituționale.

„Avem un precedent periculos ceea ce se întâmplă în România. Prin decizia Curții (Constituționale n.r.) s-a diluat la maxim principiul responsabilității fiscale. Rolul acelui articol din Constituție era exact acesta: responsabilizarea fiscală. Eu nu pot să cred că cei care au scris Constituția s-au gândit că vor responsabiliza pe cineva doar punând un cont acolo. Nu mai vorbesc că instrumentul financiar „cont” nu are niciun fel de relevanță fără suma în sine”, a afirmat Cîțu.

• Vom vedea atunci dacă Legea va fi promulgată. Va trebui să tăiem de undeva, poate. Ca să putem să creștem alocațiile, dar eu cred că nu vom ajunge acolo.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4029 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Trebuie pentru investiții (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 13:18)

    Shaolin [utilizator]

    Rachete, avioane...
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 13:34)

    tirolez [utilizator]

    bine ca sunt pentru pensiile speciale. Nu ca le-ar da Catu pe alea, dar ziceam, asa , in general, ca societate. Cine imparte , parte isi face.
  • -2 (10 voturi)    
    Citat Florin Cîțu, 12 noiembrie 2020 (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 14:36)

    Shaolin [utilizator]

    Florin Cîțu: "Veniturile bugetului pe 10 luni sunt mai mari decât în perioada similară a anului trecut"

    Bată-l norocul de ciolan...
    • +1 (7 voturi)    
      de la patrunjel (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 21:12)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Catzu a vazut si cresterea economica...doar INS a dat cu mucii in fasole si a zis ca e chiar bine negativa cresterea
  • +2 (8 voturi)    
    Catule este omul bancilor te faci de ras (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 20:27)

    MDK [utilizator]

    Tot ceea ce spune acest om trebuie interpretat in "cheia' Catul vrea binele bancilor nu a populatiei. El este pragmatic il intereseaza ca cetatenii si afacerile acestei tarii sa fie cat mai indatorati catre Banci atat este singurul lui scop, nu are nici un pic de vizione asupra viitorului Romanilor nu il intereseaza decat comisioanele de acordare si dobanda pe care o vor plati Romanii.
  • 0 (8 voturi)    
    - (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 22:25)

    tomlin [utilizator]

    Cine nu vrea binele copiilor, nu vrea binele acestei tari. Sper ca citul asta sa n-aiba copii sau burduja sau manole sau petrov
  • -1 (1 vot)    
    Cum le stie el pe toate... (Luni, 16 noiembrie 2020, 16:48)

    consumator2 [utilizator]

    Pacat ca nu a fost investit prim-ministru!