Florin Cîțu: Ni se fură forță de muncă peste graniță în Ungaria. Cu autobuzul pleacă dimineața și se întorc seara

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2020, 11:41 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: facebook
În 2006-2007 era aceeași problemă cu forța de muncă în Timișoara, a declarat Florin Cîțu, ministrul Finanțelor Publice, în Timiș. „Eu am încredere că dumneavoastră (oamenii de afaceri n.r.) veți găsi soluții. Atâta timp cât nu vă pune piedici statul, veți găsi soluții să atrageți forță de muncă. Nu aici e problema. Știu că în perioada aceea când lucram în 2007, 2008, 2009 se ducea forță de muncă din Moldova în România. Nu din Republica Moldova, era aici și venea aici”, a spus el.

• Ni se fură forță de muncă peste graniță în Ungaria. Cu autobuzul pleacă dimineața și se întorc seara.

„Antreprenorii vor găsi soluții atâta timp cât noi nu vom pune piedici. O piedică este dinamica salariului minim. A fost o problemă pentru dvs. relativ la ce se întâmplă în jurul nostru: Ungaria, Serbia și așa mai departe. (O altă piedică este n.r.) modul haotic în care a fost reglementat sistemul fiscal din România, cu 500 de modificări ale Codului fiscal în 2017-2018, accize și taxe scoase apoi reintroduse și cu OUG 114 care a cam pus capac la toată lumea. Nu vor mai fi astfel de surprize în perioada următoare”, a explicat ministrul Finanțelor Publice.

• În ceea ce privește salariul minim, știți foarte bine că anul trecut am ales o formulă clară, transparentă prin care legăm salariul minim de dinamica reală economiei, de productivitate. Încercăm să nu creem costuri suplimentare prin măsurile pe care le luăm și să eliminăm această problemă de predictibilitate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6721 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    metoda autobuzul... (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:47)

    demaGOGU [utilizator]

    ...a fost patentata de onor (toate) partidele romanesti ptr ca la alegeri sa iasa (aproape intotdeauna) cine trebuie.
    • -2 (6 voturi)    
      Goguleeee (Luni, 30 noiembrie 2020, 19:57)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Iar bati campii.... mai usor....
  • +1 (11 voturi)    
    K (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:47)

    cartofiprajiti [utilizator]

    liberali cu tipul asta vor ajunge departeee....
  • +19 (23 voturi)    
    Nu ti se fura... (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:48)

    gugurila [utilizator]

    ... esti tu incapabil s-o tii in RO.

    Cand o sa se poata deschide la noi fabrici fara spaga, si o sa fie infrastructura ca respectivele fabrici sa-si aduca materii prime sau sa-si expedieze produsele, atunci o sa creasca salariile si o sa-ti stea forta de munca in tara.
  • +15 (19 voturi)    
    Ni se fură șomerii... (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:48)

    iulisimo [utilizator]

    Demisia. Tinerii pleacă pentru că nu au locuri de munca în Ro.
  • +11 (15 voturi)    
    Tendinta normala (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:50)

    CrisJti [utilizator]

    Nu numai salariul minim e problema, dar si respectul fata de angajat, birocratia redusa din Ungaria si facilitatile oferite de stat daca investesti in zone defavorizatre. Cunosc un afacerist in transporturi care si-a mutat afacerile acolo. Infrastructura de top, functionarii statului care vorbesc romana si engleza, iti ofera tot ajutorul asa incat sa nu umbli ca nebunul cu actele pe la ghisee, iar sistemul fiscal este transparent si predictibil.
  • +11 (13 voturi)    
    O piedica pt antreprenorul roman sunt politicienii (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:52)

    UnOarecare [utilizator]

    Care excreteaza jdemii de legi stufoase si incalcite si umfla inutil birocratia inepta si corupta!
  • +9 (11 voturi)    
    si pentru o corecta informare (Luni, 30 noiembrie 2020, 11:58)

    ..13 [utilizator]

    Anul acesta au plecat peste 74000 de mii de romani in afara RO.

    Numeric suntem pe locul 3 la ceea ce inseamna reducerea numarului de persoane dupa Japonia si Ucraina dar printre primii in ceea ce priveste procentul de cetateni care pleaca si se stabilesc in afara tarii.

    Nu natalitaatea redusa sau rata deceselor este probema RO ci numarul de plecari voluntare catre alte destinatii.

    deci nu numai ca ii ajutam pe altii sa faca profit si noi doar consumam produsele lor dar efectiv pierdem de tot, si nu temporar, forta activa de munca.

    Oare de ce???

    Politiicienii ar trebui sa stie si sa isi poarte crucea.
  • +13 (19 voturi)    
    „Ni se fură” = ungurii dau salarii mai mari... (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:05)

    Nyk1 [utilizator]

    ...și oferă condiții mai bune de muncă!

    Păi ungurii sunt mici copii față de Germania-Austria, care ne fură tocmai forța de muncă cu studii superioare, calificată, de care avem cea mai mare nevoie pentru a avansa economia țării! De ei nu spuneți nimic, d-le Câțu?
    • +7 (9 voturi)    
      Politicienii romani (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:57)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      chiar au incurajat plecarea tinerilor in Occident.Au spus ca nu le pasa de viitorul tinerilor,daca nu le convine sa plece unde vor ei.Si ce sa vezi,ei chiar au plecat.E drept ca sunt doua categorii:unii cu pregatire superioara(ingineri,doctori) iar altii cu pregatire pentru alte munci care nu necesita studii superioare.Bravo lor!In Romania sunt numai sperante de mai bine,si asta de sute de ani.Aici va fi mereu actuala legenda Miorita dar mai ales cea a mesterului Manole.Construim-daramam-construim si nu ajungem niciunde.Bine va fi pentru politicieni si camarila lor,indiferent de culoarea partidului.Chestia cu ''patria este a poporului,nu a tagmei jefuitorilor" ramane un vis frumos.
  • +21 (21 voturi)    
    Cum adică ți se fura ? (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:13)

    galeo [utilizator]

    Angajații sunt proprietatea ta personala? Sclavii tai pe plantatie?
    Veniți cu oferte salariale mai bune decât ungurii și romanii vor rămâne în țara, nu de drag fac naveta.
    • +6 (8 voturi)    
      lasa ca la noi in Romania (Luni, 30 noiembrie 2020, 15:25)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      media salarului la stat e mai mare ca la privat.

      Aceasta anomalie o gasesti doar la noi si la tarile bananiere.

      Cum am mai scris odata aici, am o vecina de 20 si ceva de ani s-a angajat la politia economica , 3200 lei NET (in mana) din prima luna de lucru.

      Mi-a spus ca e simplu, nu-i mare lucru de facut, bagi date in caluculator , aranjezi dosarele procurorilor si cam atat. Cine lucreaza la privat stie cat ai de lucru pt 3200 lei NET...

      Dar restul bugetarilor, primarii, consilii judetene,prefecturi unde sunt zeci de mii de oameni care freaca menta pe salarii babane...

      Nu e logic/corect ca un om care PRODUCE si lucra in 3 schimburi in fabrica sa castige 1700 lei iar toti bugetarii sa castige minim dublu...

      Doar in Romania se poate asa ceva...tara bananiera
  • +3 (7 voturi)    
    Lol (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:18)

    HP [utilizator]

    "legăm salariul minim de dinamica reală economiei, de productivitate"

    Sigur, ca orice patronache incult sa dea eventual 2 lei pe luna.

    Salariul minim trebuie legat de cosul minim, restul sunt dreptacisme criminale.

    La fel si pensia.

    Cat are nevoie minim un roman sa castige lunar incat sa traiasca minim decent ?

    Ala e salariul minim, net.
  • -1 (9 voturi)    
    Stai și te intrebi (Luni, 30 noiembrie 2020, 12:18)

    galeo [utilizator]

    De ce sa mai stai prin Romania, care mai sunt abmvantajele in a rămâne în Ro.
    In Romania sunt cele mai scumpe teste covid, in timp ce statele occidentale te testează gratuit, in Romania ești hauituit in stare de urgență de poliție care vrea sa te arda cu amenzi exorbitante, in timp ce occidentalii au măsuri mult mai soft. La ei se poate ajutor de 2500 euro pentru cei afectați de criza, la noi nici de 2500 lei nu sunt bani.
    O gravida in Ro trebuie să își plătească analizele, in occident totul e gratis.

    Cam totul sa cu minus în Ro, de ce sa mai stai pe aici?
    • +2 (2 voturi)    
      Vad ca intrebarea (Luni, 30 noiembrie 2020, 17:05)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ta retorica a suparat oamenii muncii de pe aici.Asa este,daca ai varsta,calitati profesionale,cunosti ceva limbi straine dar ai si bani pentru inceput, ar trebui sa pleci ca din pusca din aceasta tara!
  • +4 (6 voturi)    
    D-le Citu (Luni, 30 noiembrie 2020, 13:05)

    Rdu [utilizator]

    Ia citeste articolul cu indicators INS https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-24450645-cinci-lucruri-despre-care-ins-tocmai-transmis-plaseaza-coada-europei.htm
    Ce va spune : cea Mai mare rata a saraciei in randul persoanelor OCUPATE? Cine fura?
  • +10 (12 voturi)    
    mentalitate de ciocoi! (Luni, 30 noiembrie 2020, 13:09)

    catelu [utilizator]

    Ni se fura forta de munca sau noi le furam banii? Oare de ce nu au venit investii in Romania si au preferat Ungaria?!
  • +5 (9 voturi)    
    Ce sa-i faci, saracie in est (Luni, 30 noiembrie 2020, 13:13)

    Mihai_P1 [utilizator]

    Italia si Germania fura cu avionul. Firmele unguresti nu-si permit chiar asa.

    Numa' sa nu isi mute nemtii ceva firme si in Serbia sau Bulgaria...
  • +3 (5 voturi)    
    dar cum (Luni, 30 noiembrie 2020, 15:16)

    Scarface1000 [utilizator]

    Sa mearga Romanii sa munceasca la Dictaroru de Viktor Orban?

    Eu credeam ca e mai bine in Romania decat in Ungaria si ca Ungaria e aia rea care nu asculta de UE si pune mereu piedici "bunului mers" al uniunii dar se pare ca Romanii din Oradea, Arad etc isi gasesc locuri de munca mult mai bune in Ungaria si fac naveta zilnic in aceasta tara :)
  • +6 (6 voturi)    
    Inca unu care freaca motanul. (Luni, 30 noiembrie 2020, 18:15)

    cosminas [utilizator]

    catzule, ce vrei nene sa fac ? sa lucrez mereu in romania pe un pic mai mult decat salarul minim ? personal astept sa treaca criza , apoi sa o intind si eu.lucrez mai ceva ca negru pe plantatie pentru o multinationala in Romania , dar muncesc nu numai pentru mine ci si pentru unii din colegii mei de pe plantatie , pentru sefuleti , pentru birocratii de la birouri , manageri si director.cam multi , nu crezi ? si pentru voi bugetarii ! aia care ma asteapta la 11 noaptea cu expresia .... de unde veniti la ora asta ? .... sunt satul de toti , ..... sa va ia !
  • +1 (3 voturi)    
    Omul asta... (Luni, 30 noiembrie 2020, 21:22)

    justin puscasu [utilizator]

    n-a inteles nimic!
    Problema e ca e ministru de finante.