Cîțu, despre mărirea alocațiilor cu 20 de procente, în loc de 40: Așa s-au promis multe în trecut. Și PSD a promis dublări, triplări / Guvernul nu a luat o decizie

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:11 Economie | Finanţe & Bănci


Bani
Foto: Agerpres
Premierul Florin Cîțu spune că Guvernul nu a luat o decizie în privința majorării alocațiilor cu doar 20 de procente, în loc de 40 cum prevede ordonanța adoptată în acest an de Guvernul Orban. În schimb, el a spus că a votat la Senat pentru majorarea cu 20%, iar „pe construcția bugetară pe care noi o luăm în calcul în 2021, creșterea alocațiilor cu 20% este ceea ce cred că este sustenabil”.

Cîțu a fost întrebat de jurnaliști, într-o conferință la Palatul Victoria, de ce va fi o majorare de 20 de procente, când trebuia anul acesta să fie de 40.

„Așa s-au promis multe în trecut. Și PSD a promis dublări, triplări. În acest moment, pe construcția bugetară pe care noi o luăm în calcul în 2021, creșterea alocațiilor cu 20% este ceea ce cred că este sustenabil. Repet, nu este o decizie a Guvernului. Eu ca senator vă spun că este ceea ce eu am votat. Guvernul nu a luat nicio decizie în ceea ce privește alocațiile. Am lăsat la latitudinea Parlamentului”, a spus el.

A ținut să precizeze că în Parlament a fost făcută această modificare de majorare cu doar 20%.

„Dacă ea trece până la momentul când avem bugetul, poate să fie luată în considerare, dar dacă nu, vom merge pe legislația în vigoare care are acele creșteri”, a spus Cîțu.

Alta declarație a sa pe temă: „În această ordonanță nu facem nimic în ceea ce privește alocațiile. A fost o ordonanță adoptată de Guvernul precedent. A fost o lege de respingere a Ordonanței în Parlament. Această lege a fost retrimisă de președinte în Parlament la reexaminare. Din ce înțeleg, astăzi la Senat se vota Legea de aprobare cu modificări la amendamentul respectiv cu creștere a alocațiilor în 2021 cu 20%. Nu știu dacă a trecut sau nu la Senat această formă. Eu am fost sunat și am votat această formă, dar nu știu care a fost votul final”.

Ordonanța adoptată în vară de Guvernul Orban prevede majorarea alocațiilor de două ori în 2021: în ianuarie și în iulie.

Este, de fapt, o majorare de 20 puncte procentuale aplicată la suma rezultată din diferența dintre cuantumul de dublare (300 sau 600 lei, după caz) și cuantumul acordat anterior în luna iulie 2020). Adică creșteri de cate 29 de lei.

Ordonanţa privind creşterea graduală a alocaţiilor de stat pentru copii, reexaminată, amendată şi adoptată de Senat

Senatul a adoptat, miercuri, în plen, cu amendamente, OUG 123/2020 care vizează creşterea etapizată a alocaţiilor de stat pentru copii, ca urmare a reexaminării solicitate de preşedintele Klaus Iohannis. S-au înregistrat 75 de voturi "pentru" şi 56 "împotrivă", scrie Agerpres.

Comisiile juridică şi de muncă ale Senatului au acordat, miercuri, raport de admitere cererii de reexaminare a preşedintelui Klaus Iohannis pentru reexaminarea Legii de respingere a OUG 123/2020 şi au propus plenului o lege de admitere a Ordonanţei.

Ordonanţa prevede la alin 3, art 3: "Începând cu 1 august 2020 cuantumul alocaţiei de stat se majorează cu 20 de puncte procentuale, aplicate sumei rezultate din diferenţa dintre cuantumul prevăzut la alin. (1) şi cuantumul acordat anterior, în luna iulie 2020".

Plenul şi-a însuşit miercuri amendamentele aduse OUG 123/2020 de senatorii din cele două comisii, astfel că alin (4) şi (5) ale articolului 3 din OUG 123/2020 prevăd că "pentru anul 2021, majorarea prevăzută la alin. 3 se aplică începând cu drepturile aferente lunii ianuarie. Începând cu drepturile aferente lunii ianuarie 2022, cuantumul alocaţiei de stat pentru copii se indexează anual, din oficiu, cu rata medie anuală a inflaţiei".

În forma Guvernului, alin (4) şi (5) ale articolului 3 stipulau că "în perioada 1 ianuarie 2021-1 iulie 2022, majorarea prevăzută la alin. (3) se aplică de două ori pe an, respectiv începând cu drepturile aferente lunii ianuarie şi drepturile aferente lunii iulie a fiecărui an. Începând cu drepturile aferente lunii ianuarie 2023, cuantumul alocaţiei de stat pentru copii se indexează anual, din oficiu, cu rata medie anuală a inflaţiei".

Pe 19 august, Camera Deputaţilor a respins, în calitate de for decizional, Ordonanţa 123/2020, care modifică şi completează articolul 3 din Legea 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii. Ulterior, Guvernul a atacat la CCR acest act normativ, însă Curtea a respins sesizarea.

Pe 13 noiembrie, preşedintele Klaus Iohannis a solicitat Parlamentului reexaminarea Legii privind respingerea ordonanţei menţionate. În cererea de reexaminare, şeful statului arată că, prin această ordonanţă, Guvernul a stabilit o aplicare treptată a majorării alocaţiilor impuse de Parlament prin Legea 14/2020 privind aprobarea OUG 9/2019, identificând resursele necesare acordării de la 1 august 2020 a unei creşteri de 20% din mărirea preconizată, cuantum de natură să poată fi acoperit prin efortul financiar al statului în contextul actual.

Cererea de reexaminare a ordonanţei va fi dezbătută şi votată de Camera Deputaţilor, în calitate de for decizional.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7463 vizualizari

  • +3 (35 voturi)    
    multe s-au promis in trecut (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:18)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar am uitat sa va promitem ca ne batem joc de voi
    • +1 (27 voturi)    
      bani? (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:20)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      suna frumos, dam bani, marim, dublam, triplam, dam vouchere, da de unde bani frate? Nu suntem guvernul US, sa printam bani cand vrem!
      • +13 (25 voturi)    
        De pensii speciale (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:10)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        ai auzti? De salarii nesimtite, sporur ietc pentru bugetari ai auzit? Dw sifonat bani? De achizitiile bietior destepti din Sanatate? De pensile militienilor si jandarmilor,?
      • -4 (24 voturi)    
        Nu mai spuneți că nu sunt bani (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:18)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Atâta timp cât au returnat TVA fără număr, atata timp pentru drumuri, poduri și altfel așa zise investiții exista bani.
        Pai investiții faci când ți-ai asigurat nevoile de bază, nu când ești rupt în fund.
        • -1 (19 voturi)    
          hehe (Miercuri, 30 decembrie 2020, 21:22)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Cum adica "au returnat TVA fara numar"? Pai aia sunt banii firmelor, nu-s ai statului sa-i dea cui vrea dragnia sau citu.

          Deci voi vreti ca alocatiile sa creasca pe banii cuveniti firmelor??? Si va mai dati domnisoare lovite in amor cand vi se zice ca sunteti niste rusi comunisti...
        • -1 (7 voturi)    
          Sa nu uitam de taxa pe lăcomie scoasă de PNL (Joi, 31 decembrie 2020, 7:37)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Cu acea taxa de lăcomie pentru bănci, companii de telecomunicații și energie s-ar fi acoperit ușor această creștere a alocațiilor.
  • +5 (35 voturi)    
    ZERO REFORMA-totul ramane la fel (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:32)

    floriniulian [utilizator]

    Ne asteapta o guvernare mai rea decat a PSD-lui.

    ''PLAFONAREA''marea ''reforma''a lui Catu.

    Pensii speciale-la fel
    Pensii de serviciu-la fel
    Salarii aberant de mari pentru parazitii de bugetari-la fel
    Micsorarea aparatului bugetar-la fel,adica NU.

    PNL/USR probabil cea mai mare teapa pe care ne-am luat-o.
    • 0 (20 voturi)    
      Si imprumuturile (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      exorbitante tot „reforma liberala” e
  • -1 (33 voturi)    
    un mincinos (Miercuri, 30 decembrie 2020, 18:59)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    ticalos si tradator
  • +5 (27 voturi)    
    Hehe (Miercuri, 30 decembrie 2020, 19:17)

    serbanTeodor [utilizator]

    Astia spera sa faca toti copiii 18 ani pana sa dea ei o marire.
    E bine ca ptr pensiile speciale mereu se gasesc bani.
    • -6 (12 voturi)    
      cu ocazia anului nou, un mesaj ptr tine (Miercuri, 30 decembrie 2020, 21:26)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      din partea lui tanase, pudila, penibilul&comp:
      Новый год, чтобы принести вам холодильник, полный шведских блюд.
      ei zic ca stii tu ce inseamna.
      • -2 (8 voturi)    
        mă! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 22:56)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ai inceput sa dai minusuri cu clonele!
    • +2 (6 voturi)    
      Istorie, cu PSD la conducere nemarite 3 ani (Joi, 31 decembrie 2020, 0:21)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      In 2015, alocațiile erau 42 lei din 2009. Ponta era premier de 3 ani când au fost dublate la 84 lei.
      In 2019, alocațiile încă era 84 lei după 2.5 ani de guvernare PSD fără crize economice, etc. Și au fost crescute la 150 lei.
      Dacă PSD era darnic de ce nu le-au mărit la 300 pe guvernarea lor?
      Apropo, mărirea la jumatea anului nu da impactul real al măsurii in buget. Se vede mult mai nasol în următorul.
  • 0 (20 voturi)    
    Pentru Coti nu exista lege. (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pana si bugetul 2019 l-a promovat prin OUG asa ca sa furi din alocatiile copiilot e un joc pentu el
  • +6 (26 voturi)    
    Nivel de gradinita (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:15)

    galeo [utilizator]

    Daca ceilalți au mințit și furat, de ce sa nu facem și noi la fel...

    Dar nu-i problema, romanii accepta explicația asta, le mai zici și jos PSD și votanții sunt uzi, precum câinele lui Pavlov.
  • -1 (5 voturi)    
    Proverb Romanesc (Joi, 31 decembrie 2020, 0:10)

    Dinu-I [utilizator]

    " Așa s-au promis multe în trecut. Și PSD a promis dublări, triplări " spune Catu

    Gura pacatosului adevar graieste un proveb romanesc demonstand ca PSD=PNL fara nici un dubiu.
  • +1 (7 voturi)    
    Pacat (Joi, 31 decembrie 2020, 1:04)

    Fanel01 [utilizator]

    Au promis ca dubleaza alocatiile , apoi ca vor creste esalonat acum s-au sucit iar doar 20% adica vreo 30/40lei (rasuri,praful dupa toba)
  • 0 (0 voturi)    
    se poate (Vineri, 1 ianuarie 2021, 16:09)

    nea-nea [utilizator]

    se poate să măriți alocațiile fără să mai arborați steagul plângăreț cu Pe-Se-De și al pandemiei întrucât nu ați rupt gura târgului anul trecut prin măsurile economice. Să vă aduc aminte de economia în țurțui(în V) pe care o agățați la streașina lumii? Noi cei din poporul pe care îl conduceți nu ne plângem chiar dacă am prefera un guvern care să ne protejeze social, numai arătați că vă pasă de dreapta națională nu de dreapta globalistă prin decizii cu adevărat care să sprijine particularul ce joacă cinstit.