​Salariul minim 2021, în Monitorul oficial. Nu se aplică de la 1 ianuarie, că așa a fost scris actul. Cornel Grama: Dacă sunt patroni care vor să respecte legea la virgulă, vor mări din 13 ianuarie

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2021, 20:41 Economie | Finanţe & Bănci


Salariul minim 2021
Foto: Monitorul Oficial
​Salariul minim 2021 a fost publicat în Monitorul oficial: 2.300 lei brut. Problema este că nu se aplică de la 1 ianuarie, deoarece persoana care a scris Hotărârea de Guvern a făcut ceva diferit față de cum a redactat anterior. În loc să scrie că se aplică de la 1 ianuarie, a scris că de la data intrării în vigoare a actului normativ. Așa a fost adoptat documentul în ședința de Guvern, ca în varianta de proiect prezentată cu câteva ore înainte. Până să apară în Monitorul oficial toți se gândeau că a fost modificată.

Nu a fost. Premierul Florin Cîțu, după ședința de Guvern, a spus că se poate aplica de la 1 ianuarie.

HotNews.ro a discutat pe temă cu Cornel Grama, consultant fiscal, pentru a vedea care ar fi problema.

„Problema e cu privire la calculul salariului pe ianuarie în zona privată. Dacă sunt unii patroni care vor să respecte legea la virgulă, poate și mai zgârciți, vor zice: Eu îți măresc salariul din 13 ianuarie. Eu respect legea, nu ca alții”, a spus Grama.

Ei nu sunt obligați să o facă de la 1 ianuarie 2021.

• E acum vorba de softul de conta care nu permite două salarii în aceeași luna... e aiureală la state de plata dacă respecți legea. În loc să simplifice munca IMM-urilor, o complică.

• Noroc că la Declarația Unică se iau calcul 12 salarii minime, dar e vorba de suma în vigoare la data depunerii declarației. Adică salariul minim de la data depunerii declarației înmulțit cu 12.

„Florin Cîțu spunea totuși că salariul se poate mări de la 1 ianuarie, dar nu scrie în text, asta e problema. Cât s-a stat azi în Guvern la masa aia, niciunul nu s-a gândit să zică: Scrie acolo că începând cu 01.01 salariul minim se majorează cu etc.”, a precizat el.

În concluzie, spune Grama: Salariul minim de la 01 ianuarie se modifica începând cu 13 ianuarie!

Anul trecut, de exemplu, Hotărârea suna așa: Începând cu data de 1 ianuarie 2020, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de...

E ciudat că Guvernul Cîțu a decis să facă astfel noua Hotărâre privind salariul minim.

Ce a spus Cîțu după ședința de Guvern de miercuri când a fost adoptat salariul minim: Știu că au fost discuții în spațiul public dacă poate să fie aplicat de la 1 ianuarie. Bineînțeles că poate fi aplicat de la 1 ianuarie pentru că în februarie să plătesc salariile pentru luna ianuarie. Deci există destul timp și astfel salariul minim va crește cu 3% în 2021 așa cum v-am anunțat. Peste rata inflației în 2020. Deci și peste estimarea de rată a inflației în 2021.

Salariul minim în 2021 înseamnă 1.386 lei "în mână"


Revenind la salariul minim, de precizat că cei 2.300 lei reprezintă suma brută, deci omul va lua în mână 1.386 lei „în mână”. Cu alte cuvinte, e o creștere de 40 de lei.

Salariul minim pentru studii superioare rămâne la 2.350 lei brut. Deci nu se modifică.

Conform datelor Ministerului Muncii, pentru suma de 2.300 lei brut s-a luat în considerare rata inflației de 2,2% și 0,8% creșterea reală a productivității muncii pe persoană pentru anul 2020.

În România, 1,4 milioane persoane primesc salariul minim.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





213036 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Superb! Romanika! (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 20:50)

    newlook [utilizator]

    "Dacă sunt patroni care vor să respecte legea la virgulă..." (Un gagiu, ministru, ceva!)
    -------------------------
    Daca nu, nu!
    • -7 (11 voturi)    
      hehe (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 22:06)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      O sa-ti explodeze capul de nervi bezbojnicule.
      --------------------------------------
      Si o sa rada de tine chiar si pangolinul rusesc di_livia, hehe.
    • -2 (6 voturi)    
      pai (Joi, 14 ianuarie 2021, 8:02)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      majoritatea patronilor sunt PSD......
  • +12 (24 voturi)    
    1.386 lei (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 20:55)

    VOX. [utilizator]

    In timp ce securistii (care au facut si fac numai rau romanilor) se pensioneaza la 45 de ani, cu pesnsii de peste 10 mii lei, si apoi se reangajeaza cu salarii asemenea.
    Vor mai avea vreodata romanii conducatori care sa-si iubeasca tara si poporul?! Greu de crezut...
    • +7 (15 voturi)    
      Conducători (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 22:25)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui VOX.

      Românii au conducătorii pe care singuri i-au ALES! Prin vot liber sau prin absența de la vot.
      Acum nu mai putem da vina pe ruși ca la alegerile din 1946. Ne-am făcut-o cu mâna noastră așa că nu ar trebui să ne văicărim.
  • +5 (17 voturi)    
    30 RON NET...mai conteaza cand se dau? (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 22:18)

    Kivek [utilizator]

    70 RON BRUT adica vreo 30 RON NET

    si se fac niste discutii pe acest subiect de parca a crescut cu 500 RON net. Nici o masa la cantina saracilor nu cumperi cu 30 ron
  • +5 (15 voturi)    
    o mizerie de venit (Miercuri, 13 ianuarie 2021, 23:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de aia Ro e tara din UE in care proportia saracilor dintre cei care muncesc e cea mai ridicata, adica, cu alte cuvinte, munca in Ro nu iti asigura nici macar un minim de subzistenta, e mai rau decat sclavia, unde cum, necum, stapanul trebuia sa aiba grija de sclav cu masa, adapost, etc....
    Nu imi veniti cu balarii despre productivitate (oare de ce aceleasi hipermarketuri in Fr, DE, etc, la preturi similare la mafuri pot oferi salarii de 7-10 ori mai mari?), nici clisee motivationale sau pb cu calificarile si experienta (serios, vi se par cumva vesticii mai calificati? ati incercat vreodata sa vedeti cum gandeste un britanic "de rand"?),,,,,
    E clar ca suntem mentinuti la statutul de "colonie", forta de munca ieftina, ca asta ne e "avantajul competitiv", probabil ca in curand pana si salariile de prin China, India, vor sari de cel minim de la noi...si asta e "strategia" guvernantilor de a castiga investitii- low-cost-ul. Si tinerea in saracie a milioane de oameni, pauperi, dependenti de firimiturile "date" de guvernanti.
    Nu, nu imi povestiti de afacerile care sunt la limita...cu aceasta mizerie de salariu, nu pot sustine salarii decente+profit==:> se inchid, vin altii in locul lor, stati linistiti, de ex a tot crescut si au urlat toti neoliberalii ca o sa creasca somajul, se prabuseste economia si fix asta nu s-a intamplat, din contra....in zona constructiilor, de ex, cresterea salariului minim a dus la cresterea puternica a sectorului in 2019, inclusiv in 2020...
    • +5 (5 voturi)    
      Soluția e foarte simplă (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:17)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      De ce nu îți deschizi tu o afacere care să-i plătească pe angajații din România la nivel occidental?! Ce te reține?!
  • +3 (7 voturi)    
    dar pensiile contributive, (Joi, 14 ianuarie 2021, 8:05)

    mongolul [utilizator]

    cand le indexati? Dupa legea, trebuiau marite de la 01.01....; pensiile contributive nu au fost marite la majorarea "tuturor" pensiilor, de anul trecut; si nu vor fi majorate cu 40%, cum zice CCR.
    (Ca veni vorba, de ce va mai adresati CCR, pina nu o reformat? Vreti sa va faca circ?)
  • -2 (6 voturi)    
    Încă o brambureală (Joi, 14 ianuarie 2021, 8:12)

    Zagura [utilizator]

    Guvernanții nu pierd nicio ocazie de ași manifesta ”competențele”. Ne arată că analfabetismul funcțional a ajuns la cel mai înalt nivel. Și apropos: ce-l împiedică pe d-l Cîțu să dea o hotărâre de modificare/precizare? Iar la instituțiile de stat cum se va aplica? Că dacă o aplică de la 1 ianuarie, vine curtea de conturi peste ei.
  • +2 (6 voturi)    
    Penibil (Joi, 14 ianuarie 2021, 8:33)

    consumator2 [utilizator]

    Un salariu penibil! Si dupa ani de studii superioare, iei cu 40 lei in plus! Si dupa 30 de ani...
  • +2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 14 ianuarie 2021, 8:58)

    [anonim]