Mesajul neobișnuit al FMI pentru guverne: Cheltuiți pe cât de mult puteți și apoi cheltuiți puțin mai mult

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:23 Economie | Finanţe & Bănci


Kristalina Georgieva
Foto: Olivier DOULIERY / AFP / Profimedia
​Guvernele din întreaga lume ar trebui să îmbrățișeze creșterea cheltuielilor pentru a-și relansa economiile afectate de pandemia de COVID-19, a îndemnat vineri directorul general al Fondului Monetar Internațional în cadrul forumului anual Gaidar din Rusia, relatează Reuters.

Kristalina Georgieva, directorul general al FMI, nu a făcut prognoze economice specifice dar a făcut clară dorința ei ca guvernele să își majoreze nivelul cheltuielilor și că o abordare internațională sincronizată este cea mai bună cale pentru creștere.

„FMI a oferit în 2020 sprijin pentru 83 de țări”, a afirmat aceasta, precizând că „în termeni de politici actuale, începând cu luna martie aș zice, foarte neobișnuit pentru FMI: 'vă rog cheltuiți'. Cheltuiți pe cât de mult puteți și apoi cheltuiți puțin mai mult”, a declarat Georgieva.

„Continui să susțin politici monetare și fiscale care protejează economiile de colaps într-o perioadă în care restricționăm intenționat atât producția cât și consumul„, a adăugat aceasta.

Georgieva a cerut de asemenea mai multă cooperare internațională, precum cea privind dezvoltarea unui vaccin anti-COVID-19, în eforturile de a implementa creștere digitală și ecologică.

„FMI a calculat că un pachet de stimulare fiscală coordonat al țărilor G20 în infrastructura verde, dacă este realizat într-o manieră coordonată, ar duce la o creștere cu două treimi mai mare...decât dacă fiecare țară acționează pe cont propriu”, a mai afirmat aceasta.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9617 vizualizari

  • -11 (35 voturi)    
    cheltuim bucurosi (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:35)

    mmmircea [utilizator]

    dar in final cine plateste ?
    • -9 (19 voturi)    
      Tot voi! (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:39)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      !
      • -6 (8 voturi)    
        Corect! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 12:21)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Esact!
    • +7 (7 voturi)    
      cheltuiti in locuri de munca (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:39)

      faraturnatori [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Banii investiti cu cap aduc alti bani. Si in bibllie gasesti exemple.
      • -6 (8 voturi)    
        Acu si cu biblia... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 12:22)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui faraturnatori

        Tot in biblie scrie ca poti inmulti pestele si painea ... sa fim seriosi. Cand ai calatorit ultima oara in burta unei balene?
    • +5 (9 voturi)    
      Sunt banii oamenilor (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 12:25)

      elchupa [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Care se intorc in final tot la ei. Statul are datoria sa cheltuiasca in beneficiul cetatenilor sai care si platesc taxe si impozite. FMI are perfecta dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 15:33)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui elchupa

        ar fi "in beneficiul cetatenilor sai care si platesc taxe si impozite"...
  • -6 (18 voturi)    
    Este o reacție normală,previzibilă a FMI. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:50)

    Rescator [utilizator]

    Nu Kristalina face politica FMI ,ci marii bancheri de
    pe Wall Street și din City.Țările care se îndatorează
    excesiv și inprudent,pierd orice urmă de suveranitate
    și demnitate.Un exemplu negativ este România,cu toate *Guvernele* sale din ultimii 31 de ani.Nefericitul
    CÂȚU bate toate recordurile.
    Anul acesta are loc la DAVOS(Elveția) ,FORUMUL
    MONDIAL (FEM)-2021,cu tema *MAREA RESETARE*.Statele supraîndatorate vor fi obligate
    să se supună,fără condiții,decizilor creditorilor.
    • +7 (15 voturi)    
      Unde e mintea? (Vineri, 15 ianuarie 2021, 19:57)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Aha. Așa e. Și vina-i a ocultei mondiale, nu a politicienilor români votați tot de români. Șoșoacă aplaudă :)))
      • -3 (9 voturi)    
        Te rog să studiezi sit-ul Forumului (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:06)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        DAVOS-2021 și ve-i vedea agenda și cine o impune.România a depășit toate recordurile la
        înprumuturi(a se vedea raportul recent al BNR)
        fără a se fi realizat ceva notabil în infrastructură
        și în alte domenii vitale pentru un stat normal.
        Sumele imense s-au dus în buzunarele largi ale
        tuturor politrucilor de la toate coteriile politice,
        numite impropriu PARTIDE și la lacoma clientelă
        politică(a se studia atent situația de la cele
        300 de agenții ,oficii și de la companiile de stat
        falimentare,dar cu salarii de 15.000-20.000 de
        euro pe lună.Așa că invocarea Doamnei Șoșoacă nu are nicio noimă,ea nefiind la
        Guvernare.
        Întrebare:*CINE VA PLĂTI PÎNĂ LA URMĂ
        IMENSA DATORIE!? Cumva Câțu.Barna,Năsui,
        Orban,Ciolacu,Firuța,etc.!?
    • -1 (9 voturi)    
      Era o gluma ... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 12:24)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Era o gluma cu "Lumea datoreaza in total nu stiu cate mii de trilioane de gazilioane de $. Intrebarea e cui ii datoreaza? Extraterestrilor?"
  • +5 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:53)

    [anonim]

    • -9 (13 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 15 ianuarie 2021, 20:30)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui

      acei ‘altii’ care vor plati sunt copiii nostri.
      • +2 (2 voturi)    
        Dacă mai trăiești să faci copii. (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 14:02)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Dacă se cheltuie cu folos pentru creare locuri de muncă , policalificare și infrastructură care să permită o circulație fluentă,banii cheltuiți se autofinanțează.
  • -8 (14 voturi)    
    Sa cheltuim (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 6:59)

    vas957 [utilizator]

    din banii FMI, pentru a avea cum sa puna sechestru pe active cind nu mai putem returna datoria.
  • -1 (3 voturi)    
    Datoria si venitul universal! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 19:06)

    soundtrack [utilizator]

    The Great Reset nu e o imagine fatasmagorica, ci o realitate politico-economica de preluare a puterii globale de niste elite corupte care, profitand de virusul chinezesc in toate felurile, fie ca arma biologica, fie ca instrument de opresiune, fie ca mod de propaganda si manipulare, realitate care ii va surprinde pe toti in cascade si cu rapiditate. Datoria va fi platita de bancile care vor confisca proprietatea privata."you will own nothing and you'll be happy!" suna a fericire??
    No freedoms, no rights! Just stakeholder "capitalism", dictatorship, death and darkness! New world religion s-a exprimat prin diversi ca vor lua cu forta copiii crestinilor si ii vor obliga la reeducare in "camps"!
    Lucrurile nu sunt asa cum par in imaini pentru slabuti cu mintea!!
    "Ati mintit poporul cu televizorul"
  • -1 (1 vot)    
    Nu conteaza cum (Luni, 18 ianuarie 2021, 0:01)

    Brezan [utilizator]

    Trebuie sa avem acelasi tipar de cheltuire ca inainte de pandemie altfel e ca bulgarele de zapada.

    Tu nu cheltui, magazinu nu face bani, nu poate sa plateasca angajatii, pac somaj si faliment, zero impozit colectat.
    La fel ca la bursa, e incredere, merge treaba, e panica si frica, pica totul.

    Cineva are interes sa fie frica, oare cine?