Bitcoin a intrat în zona de pericol / Cel mai scăzut preț de la începutul anului

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 13:15 Economie | Finanţe & Bănci


Bitcoin
Foto: Pixabay
Bitcoin s-a apropiat de cel mai scăzut nivel din ultimele trei săptămâni, entuziasmul legat de creșterea vertiginoasă din ultimele luni lăsând loc îngrijorărilor că prețul criptomonedei ar fi prea ridicat, relatează Bloomberg.

Moneda digitală a scăzut cu 5,9% joi, coborând sub pragul de 33.000 de dolari. Prețul bitcoin a continuat să fluctueze în jos după ce a depășit pentru prima dată 40.000 de dolari, existând tot mai multe speculații că piața ar fi într-o bulă.

Deși prețurile în creștere vertiginoasă ale criptomonedelor au alimentat achizițiile speculative ale cumpărătorilor individuali, ele i-au făcut pe investitorii profesioniști reticenți să cumpere la preț de maxim.



Evoluția prețului bitcoin

Dezbaterile privind valoarea percepută a bitcoin continuă să încingă spiritele, fanii săi subliniind factori precum interesul manifestat de marile instituții financiare care analizează criptomoneda ca posibilă investiție anti-inflaționistă.

Alții văd o întoarcere la o bulă speculativă precum cea care a provocat prăbușirea criptomonedei în 2017.

„Bitcoin tocmai a intrat în zona de pericol”, afirmă Edward Moya, analist senior al platformei de trading Oanda, avertizând însă că „acesta nu pare să fie sfârșitul bulei cripto”.

Criptomoneda este acum pe punctul de a înregistra al doilea declin săptămânal pentru prima dată de la începutul lunii noiembrie a anului trecut.

Prețul bitcoin a scăzut cu aproape 20% după maximul de peste 40.000 de dolari înregistrat la începutul lui ianuarie.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





9585 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    aur digital (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:21)

    TrickyWicky [utilizator]

    Mai precis cand cumperi ai impresia ca ai achizionat ceva dar acel ceva nu exista si imediat ce ai realizat te uiti in oglinda si vezi fata de Jackass
    • -4 (4 voturi)    
      //// (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:24)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Pump and dump.
    • +9 (11 voturi)    
      defapt.. (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:34)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      .. cand ai cumparat, stiai ce cumperi. stiai ca umbli cu specula, stiai ca e posibil sa te arzi.
  • 0 (6 voturi)    
    Previziune (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:31)

    Azra [utilizator]

    Foarte curand o sa ramana doar bit...
    • +1 (1 vot)    
      bit.. (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:28)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ... e deja.
  • -2 (10 voturi)    
    O sa creasca la loc! Chiar daca rusii nu vor! (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:36)

    Miky60 [utilizator]

    Se stie ca bancile clasice si rusii se lupta sa discrediteze Bitcoin-ul pentru ca le strica afacerile, pentru ca este ceva impotriva clasicului, ceva progresist, ceva nou, ceva bun !
    Dar bitcoin-ul va creste la loc si sa ii vedem cum plang pe cei anti-bitcoinisti!
    • +1 (3 voturi)    
      nene, o moneda adevarata e stabila (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:21)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Iar bancile centrale care o emit depun eforturi considerabile sa asigure stabilitatea. Chiar cheltuie bani ca sa nu se deprecieze, dar nici sa se aprecieze prea mult.
      Bitcoin-ul nu respecta nici pe departe aceasta definitie a unei monede. E doar un certificat criptat care spune ca ai cheltuit niste energie pentru a rezolva o problema matematica abstracta si fara utilitate practica (BTW, chiar nu se poate face cumva ca acel calcul intens consumator de energie folosit pentru generarea bitcoin sa fie folosit pentru a calcula/masura ceva util?)
      Faptul ca valoarea bitcoin depinde in masura covarsitoare de entuziasmul cumparatorilor si nu de costul obtinerii lui, faptul ca exista limite clare de cat bitcoin se poate produce, faptul ca regulile dupa care se produce bitcoin se schimba periodic fara ca investitorul sa aiba control, asta defineste clar asteptarile cumparatorilor. Nu vor o moneda, vor o metoda de imbogatire rapida, miraculoasa. Bun, si jucatul la ruleta in cazino e acelasi lucru. Cazinoul are marginile lui de profit, bursele de criptomonede si criptoportofelele au un castig sigur din toata vanzoleala asta. Restul banilor se imparte intre castigatori si pierzatori. Pierzatorii sunt mai multi (daca tii cont de cheltuielile implicate).
      • +1 (1 vot)    
        Exact (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:02)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Asta e un 0 gain score. Winners and loosers. Aurul, daca nu il voi vinde ca nu imi convine pretul il duc la bijutier si imi fac robinet de aur la baie...tot mai aleg cu ceva.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:30)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      In economie exista un concept fundamental, care se numeste raritate (scarcity). In momentul in care oricine poate lansa o moneda electronica aceasta raritate devine ralativa. Este exact ca in cazul cartonaselor de colectie lansate de reviste. Unele au ajuns dupa zeci de ani sa valoreze mii de dolari. Majoritatea n-au nicio valoare. Sau un exemplu preistoric, scoicile, cu care candva deveneai mare sef de trib, dar astazi sunt valoroase doar pentru copii.
      Deci nicio teorie a conspiratiei, pur si simplu sunt oameni care stiu cu ce se mananca economia si n-au cum sa creada in povesti cu zane. Castigurile se bazeaza in proportie mult prea mare pe speculatii, iar un sistem economic stabil are nevoie de predictibilitate. Sa nu mai vorbim de faptul ca daca se vor dovedi functionale calculatoarele cuantice, toate monedele digitale vor valora exact zero.
  • -2 (4 voturi)    
    Am mai citit articolul ăsta (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:54)

    HankRearden [utilizator]

    Am mai citit articolul ăsta de vreo 50 de ori. De când era bitcointu la 12$. Noroc că după cam a 30-a oară, când era pe la $1500, m-am gândit că "analiștii" ăștia s-ar putea sa fie total pe lângă, și am cumpărat câțiva.

    Nu i-am vândut nici când a fost $19k, nici când a coborât apoi la $3k și n-o să-i vând nici la $100k. Poate la $300k o să dau o parte din ei.
    • +1 (1 vot)    
      asa se pare (Joi, 21 ianuarie 2021, 15:27)

      MrOpinie [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      Cred ca articolul asta e scris de unul care nu si-a cumparat!
      Urmeaza o perioada de scadere care va culmina cu o crestere si mai mare, care va forta noi varfuri... anul asta au testat 40k. Peste un an-doi vom vorbi din nou de scaderea Bitcoin la 50k.
    • +2 (2 voturi)    
      Pastreaza -i pe toti (Joi, 21 ianuarie 2021, 15:54)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      E important nu sa fii, ci sa te simti bogat!
    • 0 (0 voturi)    
      U got lucky (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:00)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui HankRearden

      Sa stii ca actiunile Tesla au crescut mult mai mult decat bitcoinul tau. Cum se face ca nu le-ai luat sa le tii? Si alte stockuri au performat mai bine decat bitcoiul tau dar nimeni nu le numeste "digital gold".
      Arogantii de genul tau vor cadea ca bobocii in fund. Noroc de tine ca ai luat ieftin...probabil ca nu vei pierde de facto ci doar "de oportunitate".
  • +2 (4 voturi)    
    Deja am fost umilit (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:00)

    Zapateado [utilizator]

    Administratora la bloc a refuzat sa-mi mai accepte plata intretinerii in bitcoin. Desi ii lasam si ei intotdeauna, acolo , unul sau doi.
  • +2 (2 voturi)    
    In momentul pierderii anonimitatii (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:49)

    Brezan [utilizator]

    Cryptomonedele au avantajul anonimitatii, prin ele se fac transferuri de bani pentru mafie, regimuri dictatoriale, terorism etc.

    Cand vor fi obligati sa cunoasca si sa raporteze identitatea detinatorilor de portofele crypto, toti cei de mai sus se vor replia pe alte metode de spalare si finantare iar bula crypto se va sparge.

    Pana atunci, specula placuta! Nu uitati sa declarati castigul si sa va platiti taxele, sigur va vor prinde ai veti plati cat nu face.