Dan Barna: Bugetul este sub o presiune foarte mare datorită necesității de a ne încadra în acel deficit de 7% agreat cu Comisia Europeană

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2021, 11:02 Economie | Finanţe & Bănci


Dan Barna
Foto: Hotnews
Bugetul este sub o presiune foarte mare datorită necesității de a ne încadra în acel deficit de 7% din PIB agreat cu Comisia Europeană, a declarat vicepremierul Dan Barna, într-o conferință la Bursa de Valori București (BVB).

“În momentul de față este dezbaterea internă în Guvern pentru construcția bugetului. Colegii mei miniștri din coaliție discută cu Ministerul Finanțelor chiar în aceste zile construcția bugetului pentru a ajunge la începutul lunii februarie cu bugetul în Parlament. Acordul sau principiul dinspre Comisia Europeana în urma discuțiilor din ECOFIN este acel deficit de 7%”, a spus el.

Potrivit acestuia, măsurile sistemice care ar urma să fie luate nu au făcut parte dintr-o listă solicitată de Comisia Europeană.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3365 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    k (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:18)

    cartofiprajiti [utilizator]

    apare bugetul pana in august ? ..intreb nepotii securistilor !!! jale cu asa guvern
    • +4 (8 voturi)    
      Dar fiii? (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:16)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Dar fiii securistilor, adica PSD (vezi cazul rafila cu parinte tortionar), cat timp le lua de obicei sa scoata bugetul?
    • +3 (5 voturi)    
      huh (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:28)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Degeaba ii intrebi, de unde sa stie pesedeii cand apare bujetul?
    • +1 (3 voturi)    
      in 2019. in aprilie (Luni, 25 ianuarie 2021, 13:06)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cartofiprajiti

      Desi nu se schimbase structura guvernului, PM Dancila era la al doilea an. Economie mondiala si locala stabila
  • +7 (13 voturi)    
    nu vrem lamentari si tyrageri de timp! (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:21)

    wweesstt [utilizator]

    Taiati toate pensiile speciale TOATE! ABSOLUT TOATE! asa cum ati promis in campanie! si cum ati facut spectacol in parlament pe aceasta tema! reformati si reduceti anvelopa salariala a aparatului bugetar! faceti reforme! asacum ati promis in campanie! votul meu a fost pentru reforme! asacum ati cerut voi in campanie! sau si voi mintiti ca rares bogdan?
  • 0 (12 voturi)    
    Nu tot ei !...dar si voi sunteti ca ei ? (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:46)

    iondero [utilizator]

    LImbajul dumneavoastra domnule Barna s-a colorat semantic iar sintaxa frazei dumneavostra se inbunatateste vizibil acordanduse incet , incet cu cea a majoritatii colegilor de platou din politica noastra de doi bani ! Nu stiati ?
    Va spunem noi . Nu tot ei !...dar si voi sunteti ca ei ?
  • -2 (4 voturi)    
    gramatica (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:52)

    leinad79 [utilizator]

    "Din cauza". Nu cred ca e o situatie atat de fericita ca sa folosim "datorita"
  • +4 (4 voturi)    
    ce fatarnicie pe Barna, pensiile speciale furt (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:58)

    hopsinoi [utilizator]

    organizat, calificat facut de o gurpare interlopa PSDURMPNL in colaborare cu gruparea CCR. Care e bugetul nemeritat pt speciali pe luna, cati km de autostrazi s-ar face pe an din ei?

    hai te te mai ajutam:
    1. desfiinteaza sincurile la stat;
    2. 300 de parlamentari si senatori;
    3. de ce nu legalizati cel putin de acum inainte doar un sitem de pensii, cel prin contributivitate si pensiile de handicap? Sa fie complicitate sau incompetenta?
  • +4 (4 voturi)    
    Trei masuri simple (Luni, 25 ianuarie 2021, 13:18)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ar reduce presiunea pe buget cu 2%!
    Restul vorbelor sunt scuze penibile.

    Începeți cuTREI Ordonanțe de Urgenta!
    Care sa producă rezultate rapide!

    1. ORDONANTA

    Privind încetarea tuturor contractelor de munca încheiate de Pensionari de lux cu institutiile statului.
    Gen:
    - Primarii 3187 bucăți.
    -Prefecturi 41 bucati.
    - Cons. Jud. &Municip. 47 buc.
    Plus Ministere, Guvern, Oficii, SERVICII, AGENTII si alte instituții ale Statului Roman pline cu pensionari de 70 de ani.
    Unii si cu soția.
    Sunt 400.000 de paraziti pe buget!

    Casa de Pensii arata la un moment dat ca sunt cca 400.000 de pensionari care cumulează pensia cu salariul la stat.
    La stat degeaba!
    Nu mai vorbim de masina, telefon, bonuri, tichete iar consilierii de la Rural au terenuri agricole luate pe unde au dorit mușchii lor.
    10 sau 20 de ha.
    Nu e o gluma!
    Jaf adevarat la tara ca lumea tace!
    Sunt 400.000 de voturi sigure��

    2. ORDONANTA

    Privind
    Reducerea indemnizatiei consilierilor locali, județeni, municipali care NUMAI pentru O Sedinta pe Luna încasează 20% din Leafa Primarului.
    Reducere de la 20& la 2% pentru ca e criza!
    Oricum nu fac NIMIC!
    Gargara, un vot, protocol!
    Si trafic de influenta!

    Sunt in Romania anului 2021 un numar de 41466 de vipere locale de partid!
    Scuze, consilieri locali.

    La comune si orase sunt: 40.030 de indivizi Nepatati ��.
    Mai sunt 1381 de județeni
    Curati ca lacrima si 55 de Bukuresteni gainari.

    O armata de trepadusi, mai mult decat Armata Romana cu tupeu la bani si fara morală când primesc indemnizatia ciuruind bugetul public.
    Moral indemnizația ar trebui sa fie ZERO!
    Sau modestă 1 sau 2%!

    Daca vor cu adevarat binele comunității care i-a votat.

    3. ORDONANTA
    Privind suspendare plati pensii speciale.
    1 an pana se legifereaza.
    185.000 de pensii speciale.
    Plătite azi.
    Plus cele ce vor urma.
    Adaug ca sunt in plata si 400.000 pensii de serviciu la Miliție, Armată, SERVICII Ambasada etc.

    3 masuri simple reduc deficitul cu 3%!
    Produc efecte rapid!
    Aplicare imediată e solutia!