Claudiu Năsui vrea să o aducă în Ministerul Economiei și pe fosta cumnată a lui Eugen Teodorovici - Document

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 17:51 Economie | Finanţe & Bănci


Claudiu Nasui, la Ministerul Economiei
Foto: AGERPRES
Ministrul economiei Claudiu Năsui este decis să-și formeze echipa cu oameni de la Ministerul Finanțelor. Pe listă nu se afla doar Claudia Florina Prisecaru, acuzată de colaborare cu Securitatea și cunoscută ca apropiată de fostul ministru Eugen Teodorovici, ci și alte persoane de la Ministerul Finanțelor. Una dintre acestea este Florina Diana Costache, fosta cumnată a lui Eugen Teodorovici, potrivit informațiilor obținute de HotNews.ro. De altfel, Claudiu Năsui i-a transmis chiar ieri, 27 ianuarie, o adresă ministrului finanțelor Alexandru Nazare, prin care îl roagă să își dea acordul pentru transferul Florinei Diana Costache. Vezi document.

NOTA: Până la ora publicării acestui articol, Claudiu Năsui nu a putut fi contactat

"Pentru desfășurarea în bune condiții a activității în instituția noastră, vă rugăm să ne comunicați acordul privind detașarea doamnei Costache Florina- Diana, funcționar public de conducere, șef serviciu gr.II la Serviciul Operațiuni cu Numerar, Integrare și Proiecte de Dezvoltare, Direcția Generală de Trezorerie și Datorie Publică din cadrul Ministerului Finanțelor, la Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, pe funcția publică de conducere vacantă de șef serviciu gr.II la Serviciul Statistică și Internaționalizare, Direcția Instrumente și Programe Promovare Export din cadrul Direcției Generale IMM și Mediul de Afaceri, începând cu data de 01.02.2021, pentru o perioadă de cel mult 6 luni", se arată în adresa transmisă pe data de 27 ianuarie către ministrul finanțelor, obținută de HotNews.ro.




Click pentru a deschide



Cine este Florina Diana Costache? Este fosta cumnată a ministrului finanțelor Eugen Teodorovici. HotNews.ro a scris în noiembrie 2018 că aceasta a fost numită de Teodorovici, fără concurs, prin detașare, în funcția de director general adjunct la Direcția Generală Pregătire ECOFIN și Asistență Comunitară, din cadrul Ministerului Finanțelor Publice. Anterior, ocupase funția de șef serviciu în cadrul unei direcții din cadrul Ministerului Fondurilor Europene, funcție obținută tot cu sprijinul lui Teodorovici.

În septembrie 2019, au apărut în presă înregistrări audio ale unei discuții dintre două doamne, una presupusă a fi amanta lui Teodorovici, iar cealaltă, fosta sa cumnată. În aceste înregistrări se vorbea despre cum se fac angajările la stat, cu replici de genul "când are interes îşi ridică fusta", iar la un moment dat, printre altele, se menționează că Teodorovici e nervos pentru că nu a putut candida la prezidențiale.

Gruparea Gorj s-ar putea muta la Ministerul Economiei



Dar nu este singura persoană pe care Claudiu Năsui ar intenționa să o aducă la Ministerul Economiei prin detașare de la Ministerul Finanțelor. Ar mai fi Marius Ioan Popescu, care, așa cum scria HotNews.ro în urmă cu un an, a fost adus de la Garda Financiară Gorj de către Claudia Florina Prisecaru. O altă persoană aflată pe listă este Ion Udroiu, tot fost comisar al Gărzii Financiare Gorj. De altfel, și Claudia Florina Prisecaru tot din Gorj provine. O altă persoană care ar putea fi transferată, potrivit surselor HotNews.ro, este Lilian Zlotea, expert în cadrul serviciului achiziții publice din Ministerul Finanțelor.

Pentru mai multe amănunte despre gruparea de la Gorj, citește

Reamintim că HotNews.ro a dezvăluit miercuri că Năsui i-a cerut premierului să accepte numirea Claudiei Prisecaru la Ministerul Economiei. Năsui și-a apărat, miercuri seara, la Digi24, această decizie de numire. Întrebat despre această numire, ministrul a răspuns: "Și?"

Inițial, ministrul voia să o aducă în funcția de secretar general, însă avea nevoie de o decizie semnată de premierul Florin Cîțu. Printr-o adresă, Năsui i-a cerut premierului să semneze o decizie pentru transferul Claudiei Prisecaru din funcția de director general adjunct al Ministerului Finanțelor în cea de secretar general al Ministerului Economiei.

Potrivit informațiilor HotNews.ro, premierul nu a fost de acord să semneze o astfel de decizie. În aceste condiții, Năsui s-a văzut nevoit să își schimbe planurile și s-a gândit să o aducă pe Prisecaru, tot prin transfer, dar pe o funcție similară celei de la Ministerul Finanțelor.

Pentru un astfel de transfer nu mai avea nevoie de semnătura premierului. În opinia ministrului, dosarul de colaborare cu securitatea nu constituia o problemă pentru funcția de director general adjunct. "Am renunțat la numirea ei în calitate de secretar general tocmai din cauza dosarului CNSAS, dar m-am gândit că un transfer de la un minister la altul nu va fi problematic", a scris Năsui pe Facebook.

În urma stârnirii unui scandal în spațiul public, ministrul a renunțat cu totul la această persoană. Claudiu Năsui mai spune că este o minciună faptul că familia sa ar avea vreo treabă cu fosta securitate. Reamintim că tatăl parlamentarului este Dorel Năsui, un om de afaceri cu o avere estimată la peste 100 de milioane de euro, obținută în domeniul comunicaţiilor în Statele Unite. Numele lui Dorel Năsui este legat de afacerea „Motorola”. Dorel Năsui este proprietar alături de familie al grupului de firme American International Radio (AIR – Airadio – Ageximco), specializat în comunicaţii de tip radio şi servicii de tip GPS (global positioning systems).

Pentru mai multe amănunte, citește și








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





20187 vizualizari

  • +43 (65 voturi)    
    Mulțumim Hotnews pt. imparțialitate! (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:02)

    Nyk1 [utilizator]

    Putea alege foarte fine să nu scrie nimic despre mafia USRistă.

    Useriștilor care cred că nepotismul lor e OK, pe când al PSDului nu este, le transmitem călduros plăcuța suedeză! Claudiu-Iulius-Gavril ar trebui să-și prezinte de urgență DEMISIA!
    • -4 (48 voturi)    
      aiurea (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Atacurile împotriva USR vor înceta subit după încheierea nogocierilor de la Cotroceni.
      • -6 (22 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:40)

        [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        • +5 (7 voturi)    
          Inseamna ca nu l-ai citit cu atentie (Vineri, 29 ianuarie 2021, 14:14)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

          de- a lungul timpului !
          De multe ori @Mazeta e chiar spiritual, are simtul umorului, e ludic, incat e imposibil sa fie un postac pesedist, asa cum este acuzat de cvasi majoritatea anti-pesedistilor !

          PPS. Nu poate fi decat un robot foarte dezvoltat, ceva de ultima generatie (ruseasca) ! :))))
      • +6 (12 voturi)    
        Piata Cotroceni ? (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ce e de negociat ?
    • -3 (21 voturi)    
      care nepotism coane nic?!? (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nepotismul presupune sa-ti ajuti/favorizezi/angajezi rudele, ori aici e vorva de niste personaje care-s rude cu Teodorovici, nu cu Nasui... Nu ca asta ar fi ceva de lauda, dar hai sa nu folosim cuvinte complicate daca nu le intelegem sensul...

      nepotism sn [At: STAMATI, D. / Pl: ~e / E: fr népotisme] 1 Folosire a autorității sau a influenței personale în favoarea rudelor sau a prietenilor Vz favoritism. 2 Parvenire prin protecția rudelor sau a prietenilor influenți Vz favoritism. 3 (Înv) Autoritate pe care o aveau în conducerea treburilor publice nepoții anumitor papi. corectată
      • +1 (1 vot)    
        bogdan (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:50)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        definitia dictionarului se incadreaza perfect la ce ai spus tu... nepotisim nu inseamna doar nepoti e vorba si de prieteni tovarase

        fosta nevasta sau cumnata a lui teodorovici e o mare capacitate se pare, nu ne putem lipsi de oamenii cu experienta din admnistratie , nu?

        daca o retrage si pe asta il iertam
    • +1 (1 vot)    
      O fi buuuuuuuuună !!!. (Vineri, 29 ianuarie 2021, 10:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      fosta cumnată a lui Teodorovici.
  • +41 (57 voturi)    
    Cred ca dl Năsui (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:06)

    stanescu [utilizator]

    ar trebui să-și caute alt loc de muncă . Deci dl Teodorovici e cel cu recomandările.
    • +15 (29 voturi)    
      cat mai putem indura? (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:38)

      wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      chiar nu se gaseste nimeni sa organizeze impotriva pesniilor speciale, un protest in strada, gen 10 august sau chiar ca la revolutia din 89?! chiar nu vrea nimeni sa organizeze?! acum e clar pt toata lumea ca desfiintarea TUTUROR pensiilor speciale nu o vom obtine decat prin in strada ca la anularea ordonantei 13 sau chiar ca la revolutie! ce facem iesim in strada sau ramnaem sclavi si noi si copii nostrii pe viata?! hai mamaligilor ce facem?!
      • -6 (12 voturi)    
        Lol (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:35)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

        Mi se rupe de pensiile speciale, care nu vor disparea cu toate protestele tale cu tot, pentru ca orice taiere ar fi neconstitutionala.

        Om frumos.
  • +29 (43 voturi)    
    WRING - Nasui și SEcuritatea (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:07)

    un domn [utilizator]

    Useree aloo !
  • +19 (53 voturi)    
    Si? creatura este inca ministru? (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:10)

    alt.om [utilizator]

    pe zi ce trece devine mai clar ca PSD si USR sunt aceeasi mizerie
    • -5 (25 voturi)    
      Pai si PNL? (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:00)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alt.om

      Eu nu prea inteleg logica asta cu USR = PSD cand un userist incearca sa detaseze un angajat al statului de la ministerul finantelor, care e al PNL la al economiei, care e al USR. Sa inteleg ca tantea respectiva poate sta bine-mersi la MF, fara nici o problema de deontologie, dar daca ajunge la ME, al USR, deodata devine nefrecventabila?!?
      • -3 (3 voturi)    
        intelegem (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:52)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ca usr e la fel ca pnl si psd, doar la oscara mai mica pentru ca nu au avut inca timp sa se dea in stamba...dar baietii si fetele de la usr vor sa recupereze rapid acest handicap
        • 0 (0 voturi)    
          Daca (Vineri, 29 ianuarie 2021, 11:16)

          Rdu [utilizator] i-a raspuns lui fghr

          e (si a fost) la Ministerul de Finante e bine!
        • 0 (0 voturi)    
          Asta ramane de vazut (Vineri, 29 ianuarie 2021, 15:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fghr

          Cum am zis si mai sus, nu e un semn bun ceea ce vedem, dar nici nu cred ca e suficient cat sa concluzionam la toti sunt la fel, nu mai spun de lipirea USR de PSD, care e de-a dreptul ridicola, atat timp cat Nasui doar a cerut mutarea cuiva de la un minister condus de PNL la unul condus de USR.
  • +21 (47 voturi)    
    Multumim din inima partidului ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:10)

    iondero [utilizator]

    O data ne-ati prostit ...dar a fost ultima oara !
  • +35 (47 voturi)    
    Nasui e deci sa duc USR la 5% la alegeri (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:11)

    Kivek [utilizator]

    el nu cunoaste lume asa ca ia doar securisti din ministere.

    cum sa angajeze pe cineva din privat?
    • +12 (26 voturi)    
      nu e nimeni din privat (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      toate persoanele pe care le voia Nasui sunt azi in guvern, la ministerul finantelor, inclusiv tantea aia cu colaborarea cu securitatea...
      • +11 (11 voturi)    
        asta ziceam si eu. Nasui e sigur din privat? (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:23)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ca deja la felul cum face numai nominalizari d-astea din servicii nu mai sunt sigur ca nu e si el de acolo
        • 0 (0 voturi)    
          Greu de spus (Vineri, 29 ianuarie 2021, 15:55)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          In mod cert nu e un semn bun. Dar pe de alta parte ma gandesc ca poate avea nevoie de ceva persoane care sa stie cum merg treburile din interior. La nivelul ala imi imaginez ca cineva venit din afara are nevoie de cateva luni bune ca sa se puna la punct cu toata birocratia de la ministere, si o fi simtit nevoia de cineva care sa stie cum merg lucrurile. Pentru ca altfel nu-mi explic nici de ce o fi vrut-o fix pe tantea aia pe care se pare ca nici nu o cunostea personal, si nici de ce tantea aia nu a fost data afara de la MF dupa ce PSD a plecat de la guvernare.
  • +20 (28 voturi)    
    . (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:44)

    stoenec1 [utilizator]

    Problema USR-ului e ca cei care ii votam avem mai mult de doi neuroni si tinem minte pt alegerile viitoare.
    • -12 (16 voturi)    
      pai daca tot avem mai mult de 2 neuroni... (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui stoenec1

      ... hai sa asteptam sa vedem rezultatele si dupa aia sa tragem linie si sa votam cu raul cel mai mic. Ca daca peste 4 ani iar ne pute orice partid de dreapta, iar iese PSD cu 45% si apare alt Dragnea care sa faca vraiste prin institutiile statului.

      Chestia asta cu Nasui nu e ceva de lauda, dar pan la urma toate personajele alea sunt oricum angajati ai guvernului, si inca de pe vremea guvernelor lui Dragnea. Deci nu vad cu ce e mai rau Nasui incercand sa transfere persoanele respective la ministerul lui decat PSD care le-a pus acolo sau PNL care le-a pastrat.
      • +9 (11 voturi)    
        Asta-i culmea ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:47)

        Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Deci daca PSD a procedat intr-un anumit fel si "toate personajele alea sunt oricum angajati ai guvernului, si inca de pe vremea guvernelor lui Dragnea.".
        Si ce le impiedica pe aceste partide de "dreapta" sa procedeze cum au promis in campania electorala si nu ca PeeSeeDee pe care unii vroiau sa-l desffinteze ? Da, vroiau sa-l desfiinteze dar de fat vor se perfectioneze !

        Asa ca peste 4 ani fix asta va fi rezultatul "....iese PSD cu 45% ............".
        • 0 (0 voturi)    
          nu crezi ca te grabesti cu concluziile? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 16:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

          Nu prea dav asemanarea cu modul de actiune al PSD. Din cate stiu eu, cand ajunge PSD la guvernare schimba tot ce nu e membru PSD pana la ultimul portar de scoala. Pe cand PNL/USR nu au facut inca curatenie, fie pentru ca nu tine sa dea afara tot ce a venit de la PSD, fie ca n-are suficient personal calificat cu care sa-i inlocuiasca.

          Iar daca PSD va ajunge iar la 45% peste 4 ani, de suferit vom suferi in primul rand noi, nu PNL sau USR...
      • 0 (0 voturi)    
        am trecut rapid de la (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:55)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        meritocratie , fara penali in functii , fara nepotisme la alegem raul cel mai mic. Le a luat doar 2 luni
        • 0 (0 voturi)    
          pai care e penalul aici? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 16:04)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fghr

          1. E cineva penal aici?
          2. Nepotism ar fi daca personajele alea ar fi rude sau prieteni cu Nasui, ori din informatiile din presa nu pare sa fie cazul.
          3. Si da, tot timpul trebuie iesit la vot si ales raul cel mai mic, pentru ca altfel ajunge la putere raul cel mare, si asta s-a vazut intre 2017 si 2019, daca ne amintim bine. Dela OUG 13 la dezmatul din finantele publice, de la confiscat banii de la companiile de stat ca sa finainteze deficitul, la nationalizarea pilonului 2 de pensii, si trecand prin toate aberatiile fiscale si a luptei de clasa cu multinationalele si companiile straine
  • +25 (31 voturi)    
    demisia! (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:44)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nasui, demisia!

    Inapoi la SRI, DIE care te-au trimis in USR
    • +9 (9 voturi)    
      tot Bucureștiul știe (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:40)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      că Mîrlando a divorțat de formă că avea mari probleme cu controlul averii (nu putea justifica 200.000 eur) numai Năsui nu știe! Asta că veni vorba de ”fosta” cumnată a lui Teodorovici...purși simplu ne iau de proști!
  • +10 (18 voturi)    
    De astazi, sau de ieri (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:46)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Cine spune ca toti sunt la fel, are perfecta dreptate !
  • +13 (15 voturi)    
    E timpul sa plece (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    Copilu, e timpul pribejiei, uita romania ca nu e tara ta, e tara premiantilor.
  • +24 (24 voturi)    
    De la un membru de partid si sustinator activ .. (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:50)

    mihaizzz [utilizator]

    Cineva ar trebui sa isi cam dea demisia daca nu vrea sa traga in continuare imaginea partidului in jos. A comis-o, a insistat, a fost arogant ("Si?"), ar cam trebui sa plece...
    Barna, Ciolos, poate spuneti si voi 2 vorbe despre asta...
  • +12 (18 voturi)    
    Securistii n-au culoare politica (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:51)

    xolv [utilizator]

    nu va mai infatuati!
  • +25 (27 voturi)    
    LOL (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:54)

    mescaline [utilizator]

    Imi amintesc de contrele de fatada Nasui- Teodorovici.

    Totul pana la pile. Cred ca, in intimitate, politicienii de toate culorile se amuza copios pe seama alegatorilor de toate culorile.
  • +1 (15 voturi)    
    Securistii se ascund deja sub PNL (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:57)

    Baboii [utilizator]

    Asa imi aduce aminte de guvernarea taranista cand s-a schimbat esalonul 1 si restul securistilor si nomenclatorilor si-au pastra locul caldut si au sapat din interior guvernarea taranista . Hazliu este ca toata lumea pune reflectorul pe Nasui/USR in conditiile in care toti securistii astia sunt protejati si vin din ministerele PNL-ului. PNL ce pazeste? De ce inca mai sunt angajati la guvern?! Naivitatea USR-ului o sa ii coste scump. Prevad un PSD-ul de 40% in maxim 2 ani.
  • +10 (18 voturi)    
    curatenie urgent (Joi, 28 ianuarie 2021, 18:59)

    mmmircea [utilizator]

    Nasui cu mentora Wring, Vladut Voiculescu cu unchiu de la DIE, afara de urgenta. Si luati-l si pe imperbul Bulai cu voi. Incredibil, astia fac dinadins sa discrediteze USR-ul.
    • -1 (9 voturi)    
      observatie (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:35)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ai uitat de drula si ciolos. amandoi cu ascendenta in vechea militie si in securitate.
  • +25 (25 voturi)    
    Ciudat (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:00)

    Appollodor [utilizator]

    Oamenii ăștia gândesc când fac mutările astea? Nu știu că toată presa îi urmărește? Au câștigat tocmai pe promisiunea că vor curăța statul de pilele și ineficiența de până acum, că vor aduce oameni competenți în loc.

    Și măcar de își aduceau pilele lor! Dar să aduci pilele lui Teodorovici!? E pur și simplu exasperant. Numai acele două doamne erau competente pentru postul respectiv? Există numeroase companii private specializate în consultanță financiară, chiar în București - ai de unde alege. Dar tu vii cu două pile ale lui Teodorovici...

    Guvernanții ar face bine să pună la punct un sistem serios de concursuri și examene prin care să fie obținute funcții publice în țara asta.
  • +16 (22 voturi)    
    Nasui si AUR (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:01)

    Alina_Gabriela [utilizator]

    Si ne mai miram ca au votat atatia cu AUR. In materialul pregatit de Recorder despre profilul votantului AUR, am fost surprinsa sa vad ca la intrebarea cu cine au votat la alegerile precedente, multi spuneau USR si PNL. Eram sigura ca votantii lor au provenit doar de la PSD, insa realitatea a fost alta. Cu gesturi de-astea ca ale d-lui Nasui, AUR va ajunge la 30%.
    • -3 (5 voturi)    
      unii-s senini in cuget (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:30)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui Alina_Gabriela

      Faptul ca unii au ales sa se increada intr-un sef de galerie nu poate fi explicat dand vina pe un alt partid sau grup. Explicatia la indemana e ca oamenii aia nu inteleg cum functioneaza societatea democratica. Isi doresc ceva, dar nu stiu cum se obtine si il simt ca pe un efort. Si cred ca si-ar dori ca altii sa ia decizii in locul lor si sa le spuna ce sa faca. Ultranationalismul e doar un catalizator la aderarea fara dileme.
      • 0 (0 voturi)    
        asta e (Vineri, 29 ianuarie 2021, 9:42)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        din meandrele concretului
  • -1 (3 voturi)    
    In general (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:59)

    Casargoz [utilizator]

    In general sa fii ruda cu Orlando reprezintă o oportunitate sa-ți distrugi viața și sa ajungi mai repede pe lista lui personală de inamici.
    Sa fii ruda cu Orlando sau prieten și chiar coleg este un drum al dezamăgirii.
    Dacă as angaja o ruda a lui Te-o as fi sigur ca îmi va fi loiala și ma va apăra cuvtoata putere de sociopati in general (nu dau nume sa nu se supere moderatorul)
  • +5 (15 voturi)    
    nasui si voiculescu (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:17)

    miculescu-rucar [utilizator]

    ce au in comun cei doi?
    sunt niste figuri triste atat la propriu cat si la figurat.
    or fi avand remuscari legate de ascendenta lor in securitate?
    ii mustra constiinta ca s-au scolit si au facut cariera pe banii securistilor?
    acesti oameni tristi, au dubla comanda de la cei care i-au produs si care acum le cer favorurle inapoi.
  • -4 (8 voturi)    
    Transfer sau detasare? (Joi, 28 ianuarie 2021, 21:11)

    gio13 [utilizator]

    Articolul vorbeste de transfer in timp ce documentul respectiv vorebeste de detasare pe 6 luni, ceea ce e nitel diferit. Oricum nu vad marele scandal ca Ministrul Economiei detaseaza 6 luni un sef de serviciu de la finante, au fost sute de astfel de miscari intre cele 2 ministere.
  • +6 (10 voturi)    
    E cazul ca dl Nasui sa plece (Joi, 28 ianuarie 2021, 22:09)

    R.Stoian [utilizator]

    Daca accepta tot felul de recomandari de la secu', mister Nasui este santajabil. Un om compromis va crea un damage major pentru USR+. E momentul sa faca un pas in spate...mult in spate.
  • +4 (6 voturi)    
    art.291 din codul penal. (Joi, 28 ianuarie 2021, 23:28)

    miculescu-rucar [utilizator]

    acest imbuibat,arogant, umflat cu pompa de propaganda securista, cand este luat din scurt, se dezumfla si ramane doar hidosenia. cand a fost inghesuit, l-a luat gura pe dinainte si a recunoscut ca a primit recomandare. recomandare de la cine? de la tenebroasa?
    aceasta recomandare este trafic de influenta.
  • +3 (3 voturi)    
    Era un banc odata... (Vineri, 29 ianuarie 2021, 3:27)

    FortApache [utilizator]

    Cam asa: Jos securistii, turnatorii si penalii din functii publice! Fara nepotisme, comunisti etc. In functii publice.

    Si se tavaleau unii pe jos prin parlament, ba chiar s-a organizat pentru o parte din banc referendum national...

    Cred ca multi acum nu mai vor sa-si aminteasca...
    Ce taraboi ce panarama pentru nimic.
  • +1 (5 voturi)    
    Cred ca acest Mr. Bean (Vineri, 29 ianuarie 2021, 14:28)

    TheFreeOne [utilizator]

    Ar trebui sa isi caute altceva de facut.