​Guvernul intenționează să plătească de două ori mai mult decât în 2020 pentru agențiile de rating

de F.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 februarie 2021, 14:22 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor
Foto: Ministerul Finantelor Publice
Ca orice stat, România plătește bani către agențiile de rating pentru evaluarea riscului de țară. Bugetul alocat pentru 2021 este cu 216% mai mare decât execuția pe 2020 la acest capitol. Practic, în acest an s-au alocat 7,88 milioane lei, conform proiectului de buget.

Programul are ca obiectiv, conform sursei citate, asigurarea platii serviciilor privind evaluarea riscului de tara furnizate de catre agentiile de rating, în baza contractelor încheiate între Ministerul Finanțelor și acestea.

Potrivit documentului, în 2022 suma estimată a fi alocată este de 9,1 milioane lei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3287 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    de ce ? (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 14:47)

    Laura21 [utilizator]

    Există o explicație ?
    • +8 (12 voturi)    
      Se spune ca (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 16:02)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Rating-ul subtire cu cheltuiala se tine.
    • +7 (7 voturi)    
      stii tu... ca in romania (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 19:55)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      duci un pachet, o sacosa ceva la sefu'.... sa iti fie mai bine, o promovare, o marire de salariu... ceva
  • +5 (9 voturi)    
    agentii rating (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 15:11)

    atc [utilizator]

    "Guvernul intenționează să plătească de două ori mai mult decât în 2020 pentru..." Bugetul alocat pentru 2021 este cu 216% mai mare decât execuția pe 2020"
    !a sa vedem: 100% + 216% = 316% ; 316% : 100% =3. Nu 2.
    Altfel , foarte necesare sa ne spuna ca atunci cand ne e mai rau, de fapt ne e mai bine. Slavite fie ele, optimistele!
  • +6 (10 voturi)    
    pesches bacsis ciubuc plocon (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 15:45)

    maiorulmura [utilizator]

    spaga
  • +3 (5 voturi)    
    simplu (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 18:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca ii convingi pe oameni ca le este rau, atunci cand le e bine si invers, se poate spune ca ti-ai atins scopul de egentie si iti meriti banii.
  • +6 (6 voturi)    
    doamne feri (Duminică, 21 februarie 2021, 3:30)

    Scarface1000 [utilizator]

    platim catre Fitch, Moodys si Standard&Poors o caruta de bani ca sa ne faca un audit de rahat si sa ne spuna ca suntem prost sau destepti.

    Pai pt ce avem noi guvern. ministere ale economiei, pt ce avem analisti la BNR care sunt platiti regeste, nu ca sa urmareasca economia?

    platim niste agentii amerikane care avanseaza sau retrogadeaza nota unei tari in functie de ordinele guvernului american!

    Asta se stie de mult iar presedintele Chinei si a Turciei a spus-o pe fata!