Firmele nu pot da angajaților cei 1.500 lei pentru creșă sau grădiniță pentru că nu-s norme. Cornel Grama: Au trântit pur și simplu în Codul fiscal textul de două rânduri

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2021, 17:13 Economie | Finanţe & Bănci


Gradinita
Foto: Agerpres
​De când a apărut legea prin care salariații care au copii pot beneficia de 1500 lei pentru creșă sau grădiniță (Legea 239/2020), părinții au mers către angajatori. Mai mult, chiar ANAF pe data de 1 februarie arăta, într-o broșură, ce facilități pot aplica angajatorii, aceasta fiind una dintre ele. Totuși firmele au o problemă: nu știu cum să aplice. Asta le-au spus și angajaților care au copii.

De ce s-a ajuns aici? Ar fi trebuit ca Ministerul Finanțelor să vină cu modificări pe HG1/2016. Adică pe norme.

Surse din Ministerul Finanțelor au spus pentru HotNews.ro că se știe de problemă și „se lucrează la găsirea variantelor”.

Am discutat și cu expertul în fiscalitate - consultantul Cornel Grama.

„Nu se știe cum se aplică. Ce documente îți trebuie pentru cei 1500 lei? Dacă creșa costă mai mult de 1500 lei, cum se procedează? Cum se întâmplă efectiv scăderea celor 1.500 lei din impozit pe profit - impozit pe salarii sau TVA? Dacă are pierdere firma mai beneficiază de facilitate salariații? Poate fi și discriminare între salariați... ce vină are un angajat ca e la o firmă cu impozit pe profit față de altul care are copii și e la o firmă microîntreprindere? O grămada de întrebări sunt. Au trântit pur și simplu în Codul fiscal textul de două rânduri, dar nimeni nu știe cum se aplică în mod concret”, a explicat Grama.

Potrivit acestuia, dacă aplici cum crezi tu, apoi vine ANAF și ceva nu-i convine “ti-o dă jos că nu ai șapcă, vorba aia”.

Timp pentru realizarea normelor a fost destul. Legea a apărut pe 6 noiembrie 2020 în Monitorul Oficial. Chiar ANAF poate ar fi trebuit să sesizeze că lipsește ceva atunci când a făcut publică acea broșură pe 1 februarie.

Rămâne de văzut dacă și când va face Ministerul Finanțelor modificările necesare pentru că facilitatea este una bună, dorită de mulți salariați care au copii.

Citește și:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





15438 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Romania lucrului bine facut (Miercuri, 3 martie 2021, 17:38)

    mihaipricop [utilizator]

    pas cu pas.
    • -1 (3 voturi)    
      Romănia pomenilor fără număr, (Miercuri, 3 martie 2021, 18:11)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      a banilor care cresc în copaci
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo! (Miercuri, 3 martie 2021, 19:34)

        rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

        Exact asa.

        Si altii sunt numiti asistati social si pomanagii (pentru numai 150 lei/luna)...
        • 0 (0 voturi)    
          Nu despre asta e vorba (Joi, 4 martie 2021, 10:03)

          alinaion [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

          Este vorba despre o suma de 1500 lei pe care le primesc salariatii cu copii pentru plata gradinitelor. Nu are legatura cu asistatii sociali si nici nu cred ca se aplica angajatilor de la stat tinand cont ca este vorba doar de platitorii de impozit pe profit (firme), si in plus angajatorii nu sunt obligati sa dea acesti bani, doar ca nu sunt influentate cu nimic dpdv al cash flow pentru ca acesti bani oricum se platesc, deci nu e nici pomana si nici nu baga firma in faliment.
  • 0 (0 voturi)    
    sa se dea (Miercuri, 3 martie 2021, 18:04)

    andrei1232000 [utilizator]

    dar sa se impoziteze ca si salariul. Si sa se termine cu asa zisele indemnizatii pentru tot felul de alesi, sa se stabileasca salarii pe grila si sa se impoziteze corect. In felul acesta nu vor mai plange ca le trebuie pensii speciale pentru perioada in care nu au contribuit. Toate functiile sa fie pe grila.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai bine sa nu se dea... (Miercuri, 3 martie 2021, 19:36)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Sau sa se dea fara nicio derogare de la plata obligatiilor catre buget.
  • -1 (1 vot)    
    nu toti angajatorii (Miercuri, 3 martie 2021, 18:24)

    Sutekh [utilizator]

    nu toti angajatorii sunt obligati sa ofere acest beneficiu angajatorilor, ci doar cei care vor. daca angajatorul nu vrea sa acceseze programul nu-l acceseaza daca vrea f bine pt angajatii lui..legea este destul de clara. stirea nu este documentata
    • 0 (0 voturi)    
      Buna ziua (Miercuri, 3 martie 2021, 19:02)

      fbh [utilizator] i-a raspuns lui Sutekh

      O sa fac o precizare, desi am folosit cuvantul facilitate. Nicaieri in text nu am scris ca angajatorii ar fi obligati sa aplice masura. Evident ca este o optiune. NU am intrat in multe detalii deoarece am mai scris pe subiect de cateva ori si am crezut ca toata lumea stie despre ce este vorba.

      Va las aici un link, dar mai sunt si altele pe tema:
      https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-24542505-beneficiile-angajatilor-cristian-rapcencu-telemunca-decontarea-concediilo-lei-cresa-gradinita-deduce-intregul-cost-casele-marcat.htm

      Va multumim ca ne cititi!
  • +1 (1 vot)    
    in romania... (Joi, 4 martie 2021, 2:07)

    FCX [utilizator]

    totul trebuie sa fie in spinarea angajatorului. Asta nu ar trebui sa fie problema statului? De fapt daca imi aduc bine aminte, unele state din EU contribuie cu o anumita cota (~25%) la plata cresei, in timp ce altele sponsorizeaza integral. Deci guvernul se ocupa si nu angajatorii.