​Surpriză în Monitorul oficial. A fost suspendată facilitatea celor 1.500 lei pentru creșă sau grădiniță. Nazare și Cîțu au omis să spună că au adoptat și asta

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2021, 20:05 Economie | Finanţe & Bănci


Suspendare facilitte 1.500 lei pentru crese si gradinite
Foto: Monitorul Oficial
Guvernul a adoptat suspendarea facilității prin care firmele plătitoare de impozit pe profit aveau posibilitatea să acorde angajaților (părinți) 1500 lei pentru creșă sau grădiniță. Aceasta a apărut, luni (astăzi), în Monitorul oficial. Deși a fost adoptată joi seara (25 martie), premierul Florin Cîțu a menționat în conferința de la finalul ședinței de Guvern celelalte măsuri din OUG, dar nu și asta. La fel a făcut și Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor, dar el a postat pe Facebook. Ambii au omis suspendarea facilității până la finalul anului.

Mai mult, chiar Ministerul Finanțelor a dat un comunicat aproape identic cu ce a scris Nazare.

Se pare că le-a fost rușine să spună că au luat această măsură. Au preferat să menționeze doar lucrurile pozitive.

Toată lumea aștepta, din noiembrie 2020, să vadă normele de aplicare. În loc de ele, acum părinții și firmele s-au trezit cu suspendarea măsurii.

Toți experții în fiscalitate cu care am discutat au spus că, într-adevăr, sunt probleme cu Legea 239/2020, ce a fost publicată în Monitorul oficial, dar poate fi corectată. Toți și-au arătat disponibilitatea să ajute Ministerul Finanțelor.

Din 6 noiembrie până acum era suficient timp să fie corectată. Ar fi trebuit, când a fost realizat bugetul pe 2021, ca această măsură să fie prinsă acolo, deoarece statul ar urma să încaseze cu 4,5 miliarde lei mai puțin (sumă vehiculată recent de Ministerul Finanțelor).

Ciudat, așa cum am scris recent, este că MF spunea că ar urca deficitul bugetar, de unde se ridică semne de întrebare: Cum a fost făcut bugetul? Au uitat de legea asta?

Cert este un lucru, măsura este suspendată acum până la finalul anului.

În februarie, ANAF chiar recomanda firmelor să aplice facilitatea asta, printr-o broșură publicată pe site-ul propriu.

Predictibilitatea încă este un concept fantezist în România: așa cum reiese de mai sus, legea e în Monitorul oficial din 6 noiembrie 2020, proiectul de suspendare a facilității a fost publicat în dezbatere pe 22 martie și adoptat pe 25 martie. Asta fără a exista un anunț sau măcar să se arate o preocupare a Ministrului Finanțelor în acest sens, deși bugetul pe 2021 ar fi trebuit să aibă această măsură inclusă, din moment ce este deja în vigoare. Facilitatea nu a apărut după ce s-a realizat bugetul, ci cu luni înainte.

CES a dat aviz negativ motivând, printre altele, că legea este în vigoare din 6 noiembrie 2020, multe companii au implementat facilitatea, că nu a fost o consultare largă a tuturor celor implicați.

Ce măsuri au anunțat Nazare, Cițu și Ministerul Finanțelor săptămâna trecută (pe care le găsim și în OUG din Monitorul oficial):

• scutirea de la plata impozitului specific unor activități datorat de operatorii economici care activează în domeniul HORECA, pentru încă 90 de zile, începând cu 1 aprilie 2021;


• prorogarea termenului de depunere a cererii de restructurare de la 30 iunie 2021, la 31 ianuarie 2022;


• extinderea termenului până la care contribuabilii pot beneficia de rambursarea TVA cu control ulterior, de la 31 martie 2021, la 31 ianuarie 2022;

• contribuabilii pot beneficia în continuare de ștergerea accesoriilor fiscale (cum ar fi dobânzile și penalitățile), cu condiția plății debitelor principale și a îndeplinirii celorlalte criterii menționate în legislație, până la data de 31 ianuarie 2022;


• facilitatea de eșalonare la plată, în formă simplificată, a obligațiilor bugetare datorate după data declarării stării de urgență se menține până la 30 septembrie 2021.

Citește și:














Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





13717 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Neo-liberali tata (Luni, 29 martie 2021, 20:20)

    Socrate2021 [utilizator]

    Corporatia sa traiasca!
    • +4 (14 voturi)    
      Ajunge cu pomenile electorale! (Luni, 29 martie 2021, 22:26)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Acum suntem de dreapta. De ce sa mai fie cu pomeni electorale?
      • +1 (1 vot)    
        De ce dreapta promite ca stanga? (Marţi, 30 martie 2021, 9:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Ca apoi sa o indrepte inapoi?
      • +1 (1 vot)    
        copiii nu voteaza (Marţi, 30 martie 2021, 9:41)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Beneficiari directi ai acestor fonduri sunt copiii, nu parintii.
  • +8 (28 voturi)    
    era f mare (Luni, 29 martie 2021, 20:22)

    EQUANT [utilizator]

    chit ca m-ar fi ajutat, 1500lei/copil e o suma mare in perioada asta de criza, nu pot spune ca nu-l inteleg.
    • +5 (13 voturi)    
      cine a vazut banii astia? (Luni, 29 martie 2021, 21:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      Eu cred ca ar fi mai bine sa intrebati un consultant fiscal ce inseamna in practica aceste modificari. Daca se ridica o deductibilitate si se introduce alta scutire de taxe, poate nu este chiar atat de rau?..

      Pun pariu ca nu sunt multe firme care sa ofere asa ceva si cele care ofera o vor face in continuare. Limita aia de 5% din cheltuielile cu personalul nu este chiar atat de mica. Doar nu au toti angajatii copii la cresa si gradinita?

      Mai important ar fi sa rezolva problema de la radacina - cine si de ce trebuie sa plateasca pentru crese si gradinite? Teoretic, ar trebui sa fie facilitati gratuite.
      • -1 (1 vot)    
        Nimeni. (Marţi, 30 martie 2021, 9:13)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Si daca ar fi fost unii asa de promptii. Statul nu a efectuat nici o plata.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 30 martie 2021, 9:38)

          Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Nu statul plateste. Angajatorii platesc apoi scad din impozitele pe care trebuie sa le achite.
          • 0 (0 voturi)    
            Plateste angajatorul din banii Statului. (Marţi, 30 martie 2021, 11:01)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

            Daca nu plateste angajatorul banii aia atunci banii merg la Stat. E ca si cum Angajatorul ar plati normal si statul ar returna o valoare. Dar statul nu a accepta sa primeasca bani mai putini prin miscarea de mai sus deci, rezultatul e acelasi. Nu te impiedica in detalii.
            • 0 (2 voturi)    
              ... (Marţi, 30 martie 2021, 11:08)

              Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Nu sunt "detalii" ci sunt zeci de deconturi, contracte si hartii de semnat si arhivat. De ce trebuie bagat angajatorul in chestia asta??? Nu era mai simplu ca gradinitele sa faca o lista cu cati copii au, cu cnp-uri si tot si pentru acei copii sa primeasca bani de la buget???
              • 0 (2 voturi)    
                Pentru ca parintii care nu contribuie (Marţi, 30 martie 2021, 11:43)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

                Sa nu beneficieze. Sa stimuleze contribuirea la stat. Si pentru a nu taxa parintii cu copii la privat de doua ori, taxe ptr Educatie plus taxa pentru Gradinita.
                • +1 (1 vot)    
                  :D (Marţi, 30 martie 2021, 12:00)

                  Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  pai parca era despre copii nu despre parinti, despre educatia timpurie si alte chestii din astea :D
                  • -2 (2 voturi)    
                    Pas cu pas. (Marţi, 30 martie 2021, 12:32)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

                    Pentru copii defavorizati exista si gradinite de stat.
  • +8 (24 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2021, 20:25)

    sentenced [utilizator]

    Abia cand esti parinte realizezi cu adevarat ce insemni tu, cetatean, pentru statul roman. Doar o vaca de muls.
    Cat esti tanar, burlac, poti sa zbori pe sub radar, si poate chiar ai impresia ca viata in Romania nu e chiar asa rea.
    • +1 (19 voturi)    
      intelepciune spui (Luni, 29 martie 2021, 20:59)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      dar noi am votat ca niste pampalai... daca ne plac vorbele dulci...
    • +4 (12 voturi)    
      asta pana cand (Luni, 29 martie 2021, 21:36)

      dailyshow [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      te trezesti si zbori de tot intr-o tara normala.
  • +1 (21 voturi)    
    niste amatori si usor hoti (Luni, 29 martie 2021, 20:36)

    Alexdanx [utilizator]

    Bravo bai Catzule. Atat puteti voi. Va platim salariile degeaba. Mai bine stati acasa ca faceti aglomeratie pe strazi. Oricum sunteti irelevanti pentru tara asta. Din toate mizeriile pe care care le faceti ati fost la UN PAS sa luati o masura rezonabila care sa ajute romanul de rand si sa puneti umarul la viitorul tarii, Care a fost problema? Ca nu v-a iesit nimic la cotizatiile de partid? Copiii nu pot sa va umfle buzunarele?
    • +3 (17 voturi)    
      Educatie, sanatate, intrastructura, industrie nu.. (Luni, 29 martie 2021, 21:04)

      CptPopa [utilizator] i-a raspuns lui Alexdanx

      O masura rezonabila pentru romanul de rand si viitorul tarii e sa primeasca bani gratis? Vai de viitorul nostru
    • +1 (9 voturi)    
      La un pas..... (Luni, 29 martie 2021, 21:17)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Alexdanx

      Unul inainte, doi inapoi- zicea tatucul Lenin.
    • +1 (21 voturi)    
      PSD much? (Luni, 29 martie 2021, 21:19)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui Alexdanx

      cred ca tu ai ramas cu mentalitatea de pe timpul psd-ului. Banii nu cresc in copaci, sa stii! Si nici nu e recomandat sa fie imprumutati in nestire.

      Cand nu ai destui, te limitezi la ce ai pt a putea rambursa ratele imprumuturilor facute de cei de inaintea ta si a trece peste criza.

      ... dar ce sa stii tu.
      • 0 (8 voturi)    
        mostenire much? (Luni, 29 martie 2021, 22:13)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

        orice prostovan se plange de mostenire.
        • +2 (2 voturi)    
          corect (Marţi, 30 martie 2021, 13:49)

          EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          cel mai bine e sa ignori cei 30 de ani din spate, apoi sa strigi dupa o luna cu noul guvern ca nu curge lapte si miere, basca, si in plina criza.

          Mi se pare corect felul in care "gandesti".
      • 0 (8 voturi)    
        banii tu si firma ii indreapta la stat (Luni, 29 martie 2021, 22:16)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

        1500 aveau o sansa benefica... dar decat un copil la cresa mai bine 5 sa fie lipsisti ca sa fie multumit un general
      • 0 (8 voturi)    
        vezi titlu articolului (Luni, 29 martie 2021, 22:21)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

        Nazare și Cîțu au omis să spună, nema coloană vertebrală, va să zică că nu o au...și de tăiat taie numa de la copii, de la rachetili nu pot să taie nici un gram, pt apeviști și sekuriști nu-i pidemie...numa pt copii îi pidemie, numa ei suportă tăieri
        • +2 (4 voturi)    
          nu a taiat nimic (Marţi, 30 martie 2021, 13:47)

          EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          fiindca banii aia nu s-au dat vreodata.
  • +3 (13 voturi)    
    se ajunge la fundul sacului (Luni, 29 martie 2021, 20:47)

    AM1981 [utilizator]

    Si se ascunde....pai ce facem domnilor de la PNL. Băgam capul in pământ si așteptam sa dispară problema, sau daca nu spunem poate trece neobservata.
    Eu asta înțeleg din amânarea aceasta + vacanta prelungita si altele: nu sunt bani si trebuie sa încasam cat mai mult.
    • -1 (9 voturi)    
      Pentru un guvern (Luni, 29 martie 2021, 22:07)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      de incapabili,niciodata nu se vor gasi bani!Bine macar ca domnul PM va intra in istoria tarii cu:taierea cresterii alocatiei pentru copii,taierea cresterii pensiilor CONFORM LEGII,taierea din ajutorul de inmormantare,taierea sumei de 1500 lei,infiintarea centrelor de vaccinare NUMAI pentru aparatul de represiune.Oricum aceste taieri nu aduc mare lucru la buget.Va deveni antologica scaderea sumei acordate ca ajutor de deces.Cum se va spune,au luat coliva de la mort.Tare de tot.Vaccinarea este total haotica dar baba se piaptana in liniste.
  • -1 (15 voturi)    
    Faini oameni, si mincinosi si lasi!!! (Luni, 29 martie 2021, 20:50)

    Parzivall [utilizator]

    Dar astia nu-s oameni, ca nu au coloana vertebrala, is taraturi!!!
  • +3 (19 voturi)    
    Nu înțeleg aceste facilitați/ pomeni (Luni, 29 martie 2021, 20:50)

    mr_mojo [utilizator]

    E toată lumea egală sau nu? De ce plătim facilitați din banii tuturor?
    1500 pe lună? E un salariu minim.
  • -2 (16 voturi)    
    bravo usr (Luni, 29 martie 2021, 20:51)

    mbembe [utilizator]

    sa mariti salariul bugetarilor si de pensii speciale sa nu uitati
  • -1 (17 voturi)    
    pesedisti incapabili! (Luni, 29 martie 2021, 21:25)

    Nevermind [utilizator]

    oh, wait...
  • 0 (10 voturi)    
    Te mai intrebi (Luni, 29 martie 2021, 21:44)

    Socrate2021 [utilizator]

    De ce la ora asta se scandeaza puie MNL.
  • -2 (8 voturi)    
    uniti salvam romania... (Luni, 29 martie 2021, 22:18)

    mbembe [utilizator]

    de populatie...
    (romania intentionat fara R)
  • +4 (14 voturi)    
    Pai de unde bai tata ?! (Luni, 29 martie 2021, 22:26)

    Idealistu [utilizator]

    Tot felul de cetateni, unii psd-isti mascati se dau de ceasul mortii. Problema este cine produce acesti bani ? Bugetarii in niciun caz, ei doar farama. Deci in afara de mediu privat care plateste la greu restul sunt tot felul de bagatori de seama, care au viziuni bucolice despre economie si viata.
  • +2 (6 voturi)    
    pai da (Marţi, 30 martie 2021, 2:55)

    winston_smith [utilizator]

    pentru rachete si elicoptere sunt bani, da' pentru copii nu.
    inchinati'va la andrei caramitru!
  • 0 (6 voturi)    
    Cateva observatii (Marţi, 30 martie 2021, 6:27)

    Ecce_Homo [utilizator]

    In primul rand facilitatea ar trebui eliminata de tot. Educatia timpurie nu e raspunderea angajatorului ci a parintilor si a statului. Adica gradinitele si cresele trebuie sa fie finantate de catre stat. Daca un parinte vrea altceva atunci sa suporte costurile gradinitelor particulare. Aici intervine si calitatea serviciilor, desi nici la privat nu sunt o garantie.

    Apoi, am mai zis: facilitatea era discriminatorie. Daca un copil are ambii parinti salariati ai unei microintreprinderi atunci nu beneficiaza de nimic. Daca un copil are un parinte salariat al unui platitor de impozit pe profit atunci e ok, i se deconteaza gradinita. Vi se pare corect tratamentul fiscal diferit al copiilor? Nu sunt egali?

    Si, in alta ordine de idei, va agitati pentru niste bani pe care nici nu i-ati primit vreodata, de parca vi s-ar fi luat un rinichi sau ceva. M-am saturat sa tot aut "sa dea statul", "cat mai dai salariul?", "nu ne mai da si noua seful ceva?", limbaj care denota mentalitatea oamenilor.

    In plus, ca sa bag si batul prin gard, banii pe care ii platesc la stat vreau sa se duca pe alte cheltuieli bugetare nu sa-si creasca altii copiii.
    • +2 (2 voturi)    
      Intentia era buna, aplicarea.. (Marţi, 30 martie 2021, 9:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      In practica, nu este chiar atat de rau sa dai bani la stat pentru a creste copiii altora. Peste 10-20 de ani copiii aia vor fi adulti si Romania in care vei imbatrani va arata pe masura nivelului de educatie pe care il oferim acum generatiilor urmatoare. Deci chiar daca nu sunt ai tai, tot beneficiezi de pe urma lor.
      Daca nu emigreaza.. ;)
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Marţi, 30 martie 2021, 11:10)

        Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Da, stiu, viitorul bugetului de pensii, al tarii etc. etc. etc.
        Tot nu vreau sa platesc pentru copilul altuia :))
  • +1 (1 vot)    
    Vrem Gradinite si Crese! (Joi, 1 aprilie 2021, 12:33)

    mmagic [utilizator]

    Din bani economisiti faceti gradinite si crese in marile orase unde nu sunt locuri.

    Vor fii mult mai utile decat pomenile astea tipice erei PSD.

    Multumim