Locuință prin Noua Casă? Ofertele detaliate de la 6 bănci: salariul necesar, nivelul ratelor al DAE, costuri asociate. Plus câteva ”tips and tricks” de la bancheri ca să obții mai rapid creditul

de DP     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 6:50 Economie | Finanţe & Bănci


Trei din cinci români își cumpără o locuință în cel mult trei luni
Foto: Hotnews
Cei care doresc să facă un credit prin Noua Casă vor plăti între 1490 de lei lunar și 1539,36 lei, potrivit datelor colectate de HotNews.ro la băncile comerciale. E drept, atunci când optați pentru un credit nu doar la nivelul ratei trebuie să vă uitați, ci și la perioada creditului, nivelul dobânzii sau la eventuale alte costuri asociate creditului.

HotNews a trimis mai multor bănci întrebări legate de nivelul minim al salariului care să-ți permită achiziția unei locuințe în valoare de 70.000 de euro, dar și nivelul ratei lunare și al dobânzii anuale efective. Azi oferim răspunsul primit de la reprezentanții Raiffeisen Bank. Am luat în calcul un credit de 235.000 de lei pe o perioadă de 30 de ani și faptul că solicitantul nu are și alte obligații lunare de plată care să îi afecteze gradul de îndatorare.

Mai jos, tabelul sintetizând principalele informații (click pe imagine pentru a o mări):



Potrivit oficialilor Raiffeisen Bank, un solicitant de credit Noua Casă mai trebuie să știe că pe lângă dobândă (care e de 3,67%- IRCC 1.67% + marja 2%), va mai avea de achitat comisionul anual de gestiune FNGCIMM: 0.3% aplicat la valoarea garantata, adica 0,15% aplicat la soldul creditului și Taxa evaluare imobil: 90 eur+tva.

În practică, bancherii se lovesc de tot felul de situații în relația cu clienții care aplică pentru obținerea unui împrumut pentru locuințe. Unii trec în contract prețul în euro pentru că așa vrea vânzătorul, fac apoi cererea de credit, dar până când dosarul e aprobat cursul euro se modifică și e nevoie să chemi iar solicitantul la bancă, să faci re-ajustarea sumei din cererea de credit, lucruri care mănâncă timp și stress. Alți clienți nu știu ce li s-ar potrivi- dobânzi fixe sau variabile și nu de puține ori sunt neîncrezători în recomandările funcționarilor bancari. Citește aici câteva ”tips and tricks” de la șefa retailului din ING pentru a obține mai rapid creditul.


Ce recomandări are vicepreședintele Raiffeisen Bank, Vladimir Kalinov pentru un tânăr care vrea un împrumut pentru casă:

O casă este poate achiziția care trebuie cel mai bine cumpănită. Nu doar din punct de vedere financiar. Deci calculul despre cum să obțin mai repede creditul ar fi ultimul pe lista.

Să va explic: să zicem că suntem un cuplu tânăr. Întâi e o întrebare despre ce ne trebuie acum că locuința, din punctul de vedere al spațiului, ce funcționalități -iată, în criză pandemică vedem necesitatea unor spații de lucru funcționale un timp mai îndelungat -și, da, ce are nevoie absolută fiecare dintre noi și ce nu suportă fiecare într-un spațiu unde stăm zi de zi. Unde ne vedem peste 5 sau 10 ani și ce se mai poate întâmplă între timp?

O să ziceți că nimeni nu poate prevedea azi ce va fi în 10 ani, din orice punct de vedere. Exact. Dacă azi îmi cumpăr o casă pentru ce îmi trebuie și îmi permit azi, cum fac dacă peste 2-3 ani se schimbă datele problemei?

  • Deci sfatul #1: nu va uitați la ceva peste potențialul cât de cât previzibil: adică peste prețul pieței, peste sau la limită posibilităților financiare, necorelat cu stilul de viață, cu ce-ți place să faci frecvent, chiar zilnic. Pentru că în loc să te bucuri că ai o casă a ta, efortul perceput (financiar, distante, vecinătăți și alte inconveniente) va fi prea mare.
  • Sfatul #2: daca peste un an-doi vrei sa vinzi, pentru ca de exemplu ai gasit un job mai interesant in alta parte, creste familia etc, se vinde repede sau nu? Adica vezi cam care e potentialul zonei. Plus ca daca privesti casa si ca pe o investitie pe termen lung, e bine sa ai un activ caruia ii creste valoarea in timp.
  • Sfatul #3 - financiarele:
1. incepe sa economisesti devreme, pentru avans, dar si ca mod de viata; altfel iei in calcul tot ceea ce conteaza pentru tine la o casa atunci cand ai deja niste bani stransi, iti deschide mai multe optiuni.

2. fa-ti calculele bine, pune toate costurile in tabel, nu doar pretul, ci si reparatiile si renovarile, mobilarea, intretinerea, transportul.

3. Creditul: fa calculele comparativ la mai multe banci; alege de preferinta o rata fixa de dobanda pe cativa ani, pare azi mai scump, dar e mai stabil; pune rata lunara in contextul bugetului personal: scrie explicit la ce renunti (daca este cazul) ca sa poti plati rata si vezi daca rezultatul e in regula pentru viata ta.

3 bis: nu alege banca dupa criteriul „hai sa vad care imi da creditul mai mare” – tot tu il platesti, si pe cel mai mare, si pe cel mai mic.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





16736 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Marţi, 6 aprilie 2021, 8:13)

    TheFaime [utilizator]

    Text: am luat in calcul un credit de 235.000. Tabel calcul 325.000...
    • +8 (8 voturi)    
      "își cumpără o locuință în cel mult trei luni"??!! (Marţi, 6 aprilie 2021, 9:33)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Citat: "Trei din cinci români își cumpără o locuință în cel mult trei luni"?!
      • 0 (4 voturi)    
        Dar ceilalti 2 din 5? Ce ghinionist sunt! (Marţi, 6 aprilie 2021, 10:03)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Nici macar nu cunosc vreunul din aia 3 din 5 care isi cumpara locuinta in 3 luni.
        • +3 (5 voturi)    
          Ideea (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:17)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Ideea era ca se grabesc si sunt inconstienti de riscuri! Nu era vorba ca isi permit foarte usor o locuinta!
          • +3 (3 voturi)    
            Romania, etern surprinzatoare.. (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:53)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

            Se construieste peste tot, populatia este in scadere, dar imobiliarele sunt considerate "investitii". Adica altul mai fraier ca tine va da si mai mult bani pe aceeasi cutie de chibrituri peste 5-10 ani, desi toata lumea stie ca blocurile comuniste si-au depasit deja durata de viata... ;)
            • +1 (3 voturi)    
              Macar aveau spatii de depozitare camari, debarale (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:30)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Apartamentele noi sunt precum camerele de hotel din care pleci in citeva zile.

              O casa are nevoie si de spatii de depozitare (cu coloane de aerisire), dar dezvoltatorii trebuie sa construiasca ieftin si sa vinda scump.
              • +2 (4 voturi)    
                cererea si oferta se intalnesc (Marţi, 6 aprilie 2021, 17:25)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                Dezvoltatorii construiesc, dar nimeni nu este obligat sa cumpere.
                • 0 (4 voturi)    
                  Toate sunt la fel. Si cele de 300.000 euro Cu Wc-u (Marţi, 6 aprilie 2021, 18:28)

                  D-or [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Cu toaleta linga bucatarie.
                  M-am tot uitat pe proiectele publicate de dezvoltatori.
                  Chiar si cele mai scumpe apartamente erau fara spatii de depozitare speciale (un simplu hol nu are coloana de aerisire) si cu toaleta usa in usa cu bucataria, cu acces direct din holul central, fara acel mini-hol de protectie din fata usii toaletei.

                  Chiar nu am vazut niciun proiect care sa respecte aceste reguli de bun-simt care odata erau standarde obligatorii.

                  Asta e, inteligenta omenirii scade, lacomia, nu.
              • 0 (2 voturi)    
                Sau (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:32)

                Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui D-or

                Obiceiurile de harciog ale romanilor ar trebui sa dispara!
                In perioada comunista tineai strans de orice punga de plastic si de orice gunoi! Astazi nu mai e nevoie.
                Dar daca te pasioneaza canoe, de multe ori ai posibilitatea sa cumperi o boxa in blocurile noi.
                Pe de alta parte, comunistii lui Ceasca au mai construit si blocuri de camere fara bucatarii si cu baile la comun! Urmand ca toate locuintele noi sa fie construite fara bucatarii, mancarea fiind "asigurata" de cantine, poreclite de oamenii vremii ca: Circurile foamei!
                As intra si in subiectul ghenelor cu tobogan care sunt si astazi izvoare de gandaci, miasme si boli reminiscente comunismului, fix pe mijlocul unor blocuri!
                • 0 (0 voturi)    
                  Germania impune populatiei sa aiba rezerve pt 10 z (Joi, 8 aprilie 2021, 13:24)

                  D-or [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

                  Germania impune populatiei sa aiba rezerve de hrana pentru minim 10 zile!

                  In afara de asta, unde iti tii aspiratorul, fierul de calcat, sculele si alte lucruri utile si necesare, cum ar fi, minimal, un ciocan, o surubelnita, o cutie de var/vopsea, etc?

                  1. In dormitoare
                  2 in camerele de zi
                  3. in bucatarie
                  4 in baie?

                  Eu le tin in debara. Tu? Nu uita ca au microbi sau pot degaja noxe si spatiul in care le tii trebuie sa aiba aerisire.
            • +1 (1 vot)    
              Asta pana... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:22)

              Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Asta pana vor fi terminate autostrazile care vor aduce locuri de munca si in orasele mai mici, unde tinerii mostenesc locuintele parintilor si bunicilor pe gratis! Pe langa atractii specifice tinerilor precum cinema-uri moderne, lanturi internationale de fast-food-uri si magazine de haine, oportunitati de afaceri si toata economia din aval aferenta!
              A, si posibilitatea de a ajunge intr-unul din orasele cele mari in maxim o ora, in caz ca nu ai absolut tot ce iti trebuie deja in orasul tau!
              Atunci accentul va fi pus pe case noi, mari, cu teren cat mai mult in jurul lor!
          • -3 (7 voturi)    
            ideea e ca dupa 8 ani de chirie am decis sa fiu (Marţi, 6 aprilie 2021, 19:15)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

            "inconstient" si mi-am luat apartament, cu credit imobiliar, ca nu exista prima casa

            ideea e ca la acel moment plateam rata cat chiria
            ideea ea ca dupa 25 de ani "imi ramane mie"
            ideea e ca au crescut chiriile, nu si rata (in euro)

            ideea e ca mai am rate 9 ani si rad, si voi continua sa rad si mai tare de cei care inca stau cu parintii si spera ce ei vor fi mostenitorii
            • +3 (5 voturi)    
              cine rade la urma.. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 2:58)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

              Eu am platit chirie de cand am terminat facultatea. Si acum platesc. Doar ca nu m-am blocat intr-un loc. Asa ca acum imi permit sa cumpar cash doua apartamente in Bucuresti. Si in continuare nu ma interseaza..
            • +3 (3 voturi)    
              Deci (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:44)

              Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

              In 17 ani tu termini de platit un credit cu o rata lunara mai mica de cat chiria pe o locuinta similara?
              Ori minti, ori ai platit avans 40% pe care nu il mai incluzi in socoteala!
              Ce spuneam eu nu era pt cei care au posibilitatea sa faca o achizitie care sa nu le amaneteze viitorul! In cazul tau e clar ca ai avut un avans mare sau un venit mare care sa iti permita sa faci plati in avans! Eu ma refeream la cei care fac precum exemplul din articol si isi iau creditul cel mai mare posibil, necalculand cum o sa se descurce cu el ulterior! Foarte multi asta fac, din moment ce locuintele din orasele mari au preturi ce nu mai au nici o legatura cu finantele reale ale cetatenilor!
              Dar vezi ca "rasul" asta al tau raneste pe cei care nu au nici o posibilitate de a detine propria locuinta, datorita in parte preturilor umflate artificial de cei ca tine care promoveaza achizitia ca fiind floare la ureche!
      • 0 (0 voturi)    
        Sa dea cate una de caciula (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:53)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        sa ajunga pentru toata lumea.
        Si nu uitati sa "fiti responsabili" cand va inghesuiti!
    • +4 (4 voturi)    
      Practic (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:15)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      au republicat un colaj din articole mai vechi... Au luat textele copy-paste fara sa verifice daca sunt corecte, inclusiv cu greseala de redactare pe care ai sesizat-o. E de fapt vorba de 325.000 lei.
  • +1 (15 voturi)    
    interesanta imaginea (Marţi, 6 aprilie 2021, 9:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Cu doua femei in casa. Asta este pe noul stil progresist?
    • +3 (3 voturi)    
      una e vecina (Marţi, 6 aprilie 2021, 9:55)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ar trebui sa te bucuri
      • 0 (0 voturi)    
        vezi sa nu fie soacra... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:17)

        mongolul [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        atunci sa vezi bucurie
  • +12 (16 voturi)    
    E o dobanda aproape TRIPLA fata de tarile din vest (Marţi, 6 aprilie 2021, 10:01)

    Gryphus [utilizator]

    in Germania dobanda e 1.5% la un credit imobiliar pe 25-30 ani
    • +5 (7 voturi)    
      Usor, nu te ambala (Marţi, 6 aprilie 2021, 10:37)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      am zis acelasi lucru la un articol anterior si mi-au sarit in cap cu minusuri :))
    • -9 (15 voturi)    
      huh (Marţi, 6 aprilie 2021, 11:13)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Pai ia-ti credit din Germania daca ai gasit mai ieftin. Sau de la voi din Rusia. Treaba e simpla: daca ai gasit mai ieftin sau nu-ti convin conditiile nu lua credit. De ce sa te imprumute cineva in conditiile in care iti convin tie?
    • +4 (8 voturi)    
      Mda (Marţi, 6 aprilie 2021, 11:38)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Da aici e romania, curge lapte si miere :). Fraierii mai pun botul la astfel de articole la comanda. E clara treaba, criza economica, nu se vinde mai nimic pe piata imobiliara, la fel si bancile sufera pe creditare. Atunci cand bancile o sa vina cu o dobanda decenta, adica sub 5% DAE, mai vorbin. Uitati de perioada 2055-2088 cand se credita orice, la orice dobanda, cand preturile erau bombastice, apuse vremuri!
    • +1 (1 vot)    
      Dar (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:19)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Moneda Euro nu este supusa la nivelurile de inflatie ale Leului!
      • +5 (7 voturi)    
        Dupa ce ca traiesti in lumea 3a platesti si extra (Marţi, 6 aprilie 2021, 13:29)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        eu va dadeam doar o informatie

        in tarile cu EURO cea mai mare dobanda e 2.5% si aia e daca alegi dobanda FIXA pt 25-30 ani.

        dar daca vrei dobanda variabila atunci e 1.5%-1.8%
        in Romania dupa ce ca e o tara de 2 lei mai ai si dobanda de 5% ceea ce e ENORM
        • +1 (1 vot)    
          . (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:47)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Nu exista nicaieri in lume dobanzi fixe pe 25 - 30 de ani!
          Iar chiar in articol vedem dobanzi de 3.9%, iar tu vorbesti de 5%!
          Si din nou, nu se compara rata inflatiei la euro cu cea la lei!
    • 0 (4 voturi)    
      La fel si dobanzile la depozite (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:23)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si dobanzile la depozite sunt mai mari la noi fata de tarile din vest. Asta pentru ca leul e o moneda mai instabila decat euro.
      • +4 (6 voturi)    
        Vezi diferența de dobânzi (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:08)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

        între credite și depozite. Băncile în România te fură pe față cu acordul bnr și al guvernelor.
    • 0 (2 voturi)    
      Este (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:40)

      uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar si preturile la apartamente sunt altele in cele doua tari!
    • +1 (5 voturi)    
      In Germania (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:45)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      este o piata mare, costurile fixe ale bancilor sunt mai mici.

      Germania se imprumuta negativ, deci standingul sistemului bancar este mai bun. Asta inseamna ca bancile au costuri mai mici.

      Germanii sunt oameni de cuvant. Probabil ca 99,99% vor sa plateasca creditul. In Romania poate jumatate. Deci sunt riscuri mai mici, costuri mai mici si pierderi mai mici.
    • +3 (5 voturi)    
      Tot in Germania (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:47)

      Sofis [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      persoanele fizice nu sunt legate de un job la care nu fac nimic. Un angajat din sistemul public se poate angaja in privat, deci riscuri mai mici de neplata.

      Un bugetat dat afara devine doar pensionar sau asistat si asteapta sa ii stearga statul datoria.

      Deci din nou, riscuri mai mici, costuri mai mici.De devalorizarea monedei nici nu iti mai spun, probabil e clar.
  • +4 (8 voturi)    
    Cand o sa ascult de *tips and tricks* (Marţi, 6 aprilie 2021, 10:12)

    Zummm [utilizator]

    De la bancheri....o sa fiu bogat :)))
  • +9 (15 voturi)    
    credit 235mii (Marţi, 6 aprilie 2021, 10:23)

    cristi_an [utilizator]

    Dupa 30ani platit inapoi 536mii.
    Pai nu mai bine ati redenumi programul "prima casa" in programul "Prima Camatarie" ?
    • -5 (11 voturi)    
      Daca consideri inflatia si costul chiriei (Marţi, 6 aprilie 2021, 10:52)

      Genialul [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu mai pare asa de mult, multi dintre cei care platesc chirie oricum au acel cost si oricum ar fi platit suma inc ei 30 de ani.
      Apoi inflatia care iti mananca din economii iti mananca si din datorii in timp, inflatii ii avantajeaza pe cei cu datorii mari(daca evident raman solvabili).
      • +7 (11 voturi)    
        Nu exista scuza pentru dobanzile alea (Marţi, 6 aprilie 2021, 11:12)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Genialul

        Inflatie e si in vest, unde dobanzile sunt de 3 ori mai mici
        • +3 (9 voturi)    
          dobanda (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:17)

          vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          Dobanda romania: 4.5%
          Dobanda Germania: 1.5%
          Diferenta: 3%

          Scadere leu/euro 2% anual.
          Inpredictibilitate politica: 1%.

          Bancile la noi au profituri semnificativ mai mari la riscuri ceva mai mari.

          Nu e corect pentru noi sa suportam dobanzi mai mari, in special ca noi nu controlam economia la nivel mare: deficit comercial, gradul de indatorare a statului.
          Nu avem capitalul Germaniei.
          • +3 (3 voturi)    
            Corect (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:48)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

            Du-te la o banca din Germania si cere credit sa-ti cumperi casa in Romania. Legal, ai voie si banca germana are voie sa-ti dea credit. Suntem in UE. Practic, nu se incurca nimeni cu tine.
        • +1 (1 vot)    
          vedeti (Miercuri, 7 aprilie 2021, 8:19)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          si dobinzile la depozitele bancare ale populatiei; au ajuns la 0%(?!!!)
  • +8 (14 voturi)    
    Multumim Hotnews (Marţi, 6 aprilie 2021, 12:17)

    consumator2 [utilizator]

    Mersi pentru propaganda platita de banci, asa putem fi sclavi pe viata! La salariile din Romania, vom manca pesmeti cu ceai 30 de ani, in timp ce camatarii “legali” isi vor freca, inca o data, mainile de multumire!
  • +7 (9 voturi)    
    Comisionul de gestiune nu e declarat ilegal? (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:11)

    D-or [utilizator]

    Comisioanele de gestiune a creditului nu au fost declarate ilegale acum citiva ani?

    Bancile se fac ca au uitat si il introduc din nou, pe principiul ca fraierii il vor plati si, daca se prind ca e ilegal, in cel mai rau caz, vor da banii inapoi dupa un proces in instanta