Cădere subită a bitcoin duminică, prețul criptomonedei a scăzut cu 12.000 de dolari față de recordul stabilit săptămâna trecută

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 10:08 Economie | Finanţe & Bănci


Bitcoin
Foto: Pixabay
​Bitcoin, cea mai valoroasă criptomonedă din lume, a scăzut, duminică, cu până la 14%, la 51.541 de dolari pe unitate, anulând cea mai mare parte a creşterilor din ultima săptămână, transmite Reuters.

În timpul tranzacţiilor, bitcoin a mai recuperat din pierderi, fiind cotată în declin cu 10%, la 53.991 de dolari, un nivel aflat cu 12.000 de dolari sub nivelul record atins miercuri.

Rivala mai mică Ether a scăzut cu 10%, la 2.101 dolari pe unitate. Site-ul de analiză CoinMarketCap a afirmat că scăderea ar fi fost provocată de o pană de curent în regiunea chineză Xinjiang, care alimentează cu energie mineritul de bitcoin.

„Pana de curent expune o slăbiciune fundamentală, aceea că, deşi reţeaua bitcoin este descentralizată, mineritul nu este”, a spus Luke Sully, director general al firmei Ledgermatic.

Scăderea bitcoin a avut loc şi pe fondul interzicerii, de către banca centrală a Turciei, a folosirii criptomonedelor pentru cumpărături.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6696 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    vinde elon,fraierii cumparaaaaa!!!!! (Luni, 19 aprilie 2021, 10:42)

    credinciosul [utilizator]

    l-a saltat.l-a saltat,a marcat castigul urias,iar investitorii care au pus boticul,raman fara mustati,chiar si fara dinti!
    ghinion!
    • 0 (2 voturi)    
      huh (Luni, 19 aprilie 2021, 12:20)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

      Pentru un "credincios" vorbesti cam spurcat. Sau esti de fapt credincios rus, coleg de celula cu Popescul si ideaologul sau Francezul?
  • -4 (4 voturi)    
    asa si? (Luni, 19 aprilie 2021, 12:17)

    venomel [utilizator]

    investitia in bitcoin pe 3-5 ani bate orice depozit si o va face inca ceva timp de acum inainte, ramai tu amar ca fraierii fac bani si bucura-te la un depozit sigur cu 3% pe an
  • 0 (2 voturi)    
    noroc cu tine credinciosule (Luni, 19 aprilie 2021, 12:20)

    andic1981 [utilizator]

    Te-ai prins de schema si nu ai muscat-o. Doar fraierii cumpara bitcoin de la elon. Te poti bucura in liniste de necazul lor ...si de Paste :)
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2021, 12:29)

    buteflix [utilizator]

    ne ducem de rapa. de cand Glorie Mielului s-a incontrat cu Zombie Politic, totul se prabuseste.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 19 aprilie 2021, 13:05)

    mihai_mi [utilizator]

    Ce risipa de resurse pentru nimic!!!
  • +1 (1 vot)    
    Bitcoin (Luni, 19 aprilie 2021, 14:21)

    palilula [utilizator]

    Bitcoin ca mai toate monezile cripto sunt create pentru scamatorii financiare, fara nicio baza temeinica si mai mult decat atat algoritmul blockchain folosit pentru validarea tranzactiilor necesita resurse de energie de-a dreptul impresionante, sa nu zic revoltatoare comparativ cu tranzactiile standard, centralizate gen Visa, iar despre performanta sa nu vorbim. Performanta Bitcoin masurata in TPS (transaction per second) este de-a dreptul hilara: cateva zeci de transactii pe secunda. In schimb problema cea mai mare este ca consumul de energie folosita de reteaua Bitcoin este mai mare decat energia folosita de tari cum Argentina.

    Asta din start elimina orice incercare de-a preveni schimbarile climatice.
  • +1 (3 voturi)    
    Bitcoin e fâs! (Luni, 19 aprilie 2021, 14:48)

    Alui [utilizator]

    Ca sa ți se execute o tranzactie trebuie sa plătești minerii cu vreo 8-10 dolari. Asta face BTC necompetitiv la tranzacțiile sub 800-1000 de dolari. In plus tranzacțiile durează prea mult pentru a face cumpărături cu BTC. Valoarea BTC e umflata artificial, e destul ca un mare deținător sa vândă masiv BTC ca sa provoace o avalanșa la vânzare.
    Eu am o investiție mai buna decat BTC in momentul asta. Acțiuni la Biontech. Vaccinul lor practic rămâne singura alternativa viabila la nivel global. Vaccinul Astra-Zeneca e refuzat de populație, si azi s-a confirmat ca EU nu va prelungi contractul cu ei. Moderna nu poate acoperi nici contractele care le au deja. Vaccinul J&J e oprit si el. Rămâne doar Biontech - Pfizer. In curând India va semna un contract cu ei pentru a-și vaccina toata populația, vreo 800 de millioane de adulti. Se pare ca va fi nevoie de vaccinare anuală si se pare ca se vor vaccina si copiii. Yahoo Finance estimează ca Biontech va creste anul asta de 430 de ori!!!