Câteva date din varianta actuală a PNRR: Transport- 7,6 miliarde euro, România educată - 3,6 miliarde euro / Pensiile speciale vor fi limitate

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2021, 16:36 Economie | Finanţe & Bănci


Lucrările de Infrastrutctură sunt cuprinse în PNRR
Foto: Captura YouTube
​​Pensiile speciale vor fi limitate. De asemenea, va fi creat un sistem nou de pensii bazat pe o formulă stabilă de beneficii și o indexare automată. Acestea sunt informații cuprinse într-o sinteză a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR), așa cum arată astăzi. Trebuie precizat că planul nu a fost finalizat, încă se lucrează la el, chiar dacă luni, 31 mai, trebuie transmis Comisiei Europene.

Potrivit sintezei, cea mai mare parte din cele 29,2 miliarde de euro pe care Guvernul speră să le obțină, s-ar duce în domeniul transportului (7,6 miliarde de euro).

Premierul Florin Cîțu a vorbit miercuri în plenul Parlamentului despre PNRR, fără a prezenta detalii și informații clare.

Planul ar urma să fie publicat integral pe 2 iunie.

Vezi cum ar putea fi împărțiți banii.

Managementul apei - 1,9 miliarde de euro

  • construirea de rețele de apă- 1630 km în localități cu peste 2000 locuitori
  • construirea a 2000 km rețele de canalizare în localități peste 2000 locuitori și 470 de km de rețelede canalizare în localități sub 2000 de locuitori
  • conectarea a 100.000 de gospodării la rețele de apă și canalizare prin programul național "Prima conectare la apă șicanalizare"
  • Realizarea cadastrului apelor

Împăduriri și protejarea biodiversității - 1,3 miliarde euro

  • 45.000 de hectare noi de pădure
  • actualizarea planurilor de management pentru 250 arii naturale protejate
  • 10.000 hectare habitate naturale refăcute

Managementul deșeurilor - 1,1 miliarde euro

  • dezvoltarea capacității de monitorizare și control a Gărzii de Mediu,
  • 550 echipamente de monitorizare a poluării aerului
  • 15 sisteme județene de gestionare a deșeurilor modernizate

Transport sustenabil(rutier, feroviar, metrou) - 7,6 miliarde euro

Autostrăzi:
  • 434 de kilometri de autostradă construiți;
  • 625 ha de perdele forestiere liniare în lungul autostrăzilor nou construite;
  • 45% din punctele negre ale siguranței rutiere eliminate;

Cale ferată:
  • 311 km de cale ferată modernizată;
  • 311 km de cale ferată cu sistem ERTMS 2;
  • 110 km de cale ferată electrificată;
  • 2534 km de cale ferată pe care viteza comercială crește cu 15% prin lucrări de reînnoire;
  • 206 km de cale ferată cu sistem modern de centralizare.

Metrou: 15.6 km de rețea nouă de metrou; 15 stații noi; 30 de rame

Fondul pentru Valul Renovării - 2,2 miliarde euro

  • 1.000 - 1.500 blocuri reabilitate energetic
  • 2.000 de clădiri publice reabilitate

Energie regenerabilă și infrastructură de gaz cu hidrogen - 1,6 miliarde euro

Dezvoltarea de capacități electrice din surse regenerabile:
a) Eolian: +1.581 MW capacitate instalată suplimentar în 2025 față de 2020;
b) Solar: +2.031 MW capacitate instalată suplimentar în 2025 față de 2020

Cloud guvernamental și sisteme publice digitale interconectate - 2 miliarde euro

  • Cloud guvernamental - legarea tuturor ministerelor și a agențiilor guvernamentale într-o singură rețea și o singură bază de date interoperabilă
  • 5 milioane cetățeni care vor avea cartea de identitate electronică
  • 30.000 de funcționari publici instruiți digital
  • 100 biblioteci finanțate ca HUB-uri de învățare și dezvoltare de aptitudini digitale pe tot parcursul vieții
  • 65 structuri sprijinite în domeniul securității cibernetice

Reforme fiscale și reforma sistemului de pensii - 682 milioane euro

• Pensiile speciale sunt limitate
• Un sistem nou bazat pe o formulă stabilă de beneficii și o indexare automată a pensiilor
• Reforme în politica fiscală. Adoptarea de măsuri pentru a crește veniturile la buget, optimizarea cheltuielilor, asigurarea aplicării sustenabilității fiscale.

Exemple de detalii incluse în reformă:
  • Îmbunătățirea administrării marilor contribuabili
  • Introducerea unui model mai transparent și orientat spre servicii al administrării taxelor
  • Implementarea analizei cheltuielilor în domeniul de sănătate și educație (vor urma și alte sectoare)
  • Introducerea unui proces de bugetare multi-anuală, mai ales pentru partea de cheltuieli


Suport pentru sectorul privat, cercetare, dezvoltare și inovare, și reforma companiilor de stat - 1,7 miliarde euro

  • 4.000 de contracte de finanțare pentru digitalizarea IMM-urilor
  • 280 de contracte de finanțare pentru ajutarea firmelor din România în procesul de listare la bursa
  • Un Fond de Fonduri creat, pentru digitalizare, acțiune climatică și alte domenii de interes
  • Garanție de portofoliu pentru Acțiune climatică
  • 10 institute de cercetare finanțate pentru excelență, printr-un proiect pilot
  • Reforma companiilor de stat

Fondul local pentru tranziția verde și digitală - 2,1 miliarde euro

  • legislație pentru zonele metropolitane funcționale, pentru politica urbană a României, nouă strategie națională pentru locuire
  • Proiecte pentru mobilitate verde (autobuze electrice, piste biciclete, benzi dedicate, stații de încărcare) și pentru digitalizare în localități
  • Program pentru locuințe sociale și pentru tineret
  • 3.000 de kilometri de trasee velo paneuropene

Turism și cultură - 200 milioane euro


  • 12 rute (trasee) culturale dezvoltate și marcate
  • 8 muzee construite/reabilitate și puse în valoare
  • 20 destinații turistice verzi vor fi certificate
  • 15 milioane de turiști români și 4 milioane de turiști străini vor vizita țara, anual.

Fondul pentru spitale și pentru creșterea accesului la sănătate - 2,4 miliarde euro

  • 3 reforme și 2 investiții
  • 30 spitale extinse/renovate
  • 200 de centre comunitare construite sau renovate, care au dotări noi și personal.
  • 3.000 de cabinete ale medicilor de familie vor fi dotate
  • 10 secții de terapie intensivă nou-născuți dotate, inclusiv cu ambulanță transport nou-născuți (pentru centrele regionale).

Reforme în domeniul social - 233 milioane euro


  • centre de zi pentru prevenirea abandonului familial
  • venitul minim de incluziune
  • sistemul de tichete pentru formalizarea muncii

Reforma administrației publice, întărirea dialogului social și creșterea eficienței justiției - 137 milioane euro



  • Noua Strategie Națională Anticorupție, adoptată până la sfârșitul anului 2021
  • Noua Strategie privind dezvoltarea sistemului judiciar pentru perioada 2022-2025
  • Adoptarea „Legilor justiției”
  • Revizuirea și actualizarea legislației privind cadrul de integritate
  • O creștere cu aproximativ 50% a valorii bunurilor indisponibilizate și administrate de ANABI
  • Implementarea a aproximativ 70% din măsurile prevăzute în noua strategie anticorupție până la 31 decembrie 2025
  • Cadrul legal în domeniul integrității, actualizat până în anul 2024

România educată - 3,6 miliarde euro

  • 2400 de elevi vor beneficia de sprijin să intre în programe de studiu în regim dual
  • 50 de școli noi, neutre energetic
  • 2.000 de microbuze verzi pentru transportul elevilor
  • 83.000 de săli de clasă dotate cu mobilier
  • 1150 SMART Lab-uri achizitionate pentru unitatile de invatamant de nivel gimnazial si liceal
  • 6.000 de școli care au primit resurse și tehnologie pentru dotarea laboratoarelor de informatică și pentru derularea învățării în format virtual
  • 130 de creșe construite și operaționalizate






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


Comentarii alese de moderator

  • PNRR (Joi, 27 mai 2021, 15:52)
    atc [utilizator]

    Pentru ca anumite mesaje se mai 'ratacesc", revin cu o intrebare la "Programul național "Prima conectare la apă și canalizare". Daca va urma si o "a doua", cam pe ,cand e programat rapelul?





18436 vizualizari

  • -17 (35 voturi)    
    Cartea de identitate DIGITALA - e tinta si pt asta (Miercuri, 26 mai 2021, 17:02)

    Gryphus [utilizator]

    acum inteleg de unde vine propaganda cu cartea electronica de identitate, PNL s-a angajat in fata UE pt ca: '5 milioane cetățeni care vor avea cartea de identitate electronică'


    Dar de ce vrea UE sa avem carti de identitate ELECTRONICE? (adica acele carti de identitate CU CIP care poti fi accesate intr-o baza de date comuna la nivel UE)
    • -5 (33 voturi)    
      se laudase cu 80 de mld euro (Miercuri, 26 mai 2021, 17:24)

      lcostea [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Mai tineti minte cum Iohannis a facut conferinta de presa si a anuntat o suma istorica care va fi data Romaniei de catre UE? Practic liberalii ar fi vrut sa pacaleasca romanii din strainatate sa se intoarca in Ro si sa cumpere proprietati scumpe de la ei.

      A zis 80 de miliarde donati de UE si au ajuns 29 miliarde majoritatea imprumutati!

      N-am crezut ce vorbeau liberalii si bine am facut!

      Majoritatea economiei Ro este comert si bisnita(cu apartamente spre exemplu)!

      No thanks, eu nu bag bani in asa tara! Mai degraba muncesc in continuare si pun ban peste ban. Si astept criza care pare din ce in ce mai aproape :)
      • +6 (14 voturi)    
        100. (Miercuri, 26 mai 2021, 18:06)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui lcostea

        De unde scoți tu 80? Vrei să furi 20 ?
        • -4 (4 voturi)    
          80 mld. euro (Joi, 27 mai 2021, 8:32)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          e suma corecta, cea anuntata atat de UE cat si de Iohannis.
          30 mld. euro sunt doar pentru PNRR. Restul, probabil ca urmeaza sa aflam.
      • +3 (19 voturi)    
        Nu e asa ! (Miercuri, 26 mai 2021, 20:02)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui lcostea

        Iohannis n-a promis nimic !. Iohannis doar a zis ca a identificat posibilitatea de a venii vreo 80 de miliarde de EU de la UE sub diverse forme.
      • +9 (15 voturi)    
        alooo (Miercuri, 26 mai 2021, 20:57)

        Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui lcostea

        mai usor cu pianul pe scari ca zdrangane.

        50+ mld fonduri europene (cu 10 mai mult decat in perioada anterioara) si 29 mld in PNRR. adica 80 mld, exact cum s-a discutat.

        fondurile europene sunt asigurate deja, PNRR inca se negociaza, dar suma a fost deja stabilita de PE, doar ce se face cu banii mai este de stabilit (si ce reforme vin la pachet).
    • -1 (25 voturi)    
      succesul vine din munca nu credite (Miercuri, 26 mai 2021, 17:28)

      lcostea [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Si inca ceva, daca imi este permis: nu s-a existat tara pe lumea asta care sa ajunga bogata doar prin credite.

      La baza succesului unei tari a fost mai mereu munca. Succesul personal este garantat doar prin munca!

      Creditele te pacalesc sa crezi ca esti bogat iar cand creste dobanda ajungi la sapa de lemn.
    • +12 (22 voturi)    
      Ce treaba are chip-ul cu baza de date? (Miercuri, 26 mai 2021, 17:42)

      OCL [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Baza de date exista si acum. Accesul in ea e ceva trivial de dat.
      Chip-ul e doar o metoda de a stoca mai multe date decat sunt imprimate acum, securizate pentru a le face mai greu de duplicat.
      La fel cum ai cardul de sanate cu chip, asa va fi si CI-ul, putand sa inlocuiasca acea carte de sanatate (deci faci niste reduceri de cost acolo si elimini din birocratie) si de asemenea putand sa ofere semnatura electronica intr-un mod rapid si fara costuri suplimentare (Token, etc.)
      • -4 (16 voturi)    
        :) (Miercuri, 26 mai 2021, 19:21)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui OCL

        Vedeți sa nu va transformați in dușman al statului :
        O singura rețea O singura baza de date.
        Ce e așa greu de făcut ? Specialiștii sunt gata pregătiți , la admiterea la politehnica sunt admiși pe locurile lor speciale cu doua steluțe.

        O singura rețea
        O singura baza de date
        Bine ați venit in Belarus !
      • 0 (8 voturi)    
        Eu ziceam ca se vrea identificare digitala in UE (Miercuri, 26 mai 2021, 21:06)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui OCL

        asta era ideea, faptul ca UE ne impinge si probail si pe altii spre metode de identificare digitala

        sunt metode de control a populatiei
      • +2 (12 voturi)    
        Pai sa-ti explic (Miercuri, 26 mai 2021, 22:22)

        ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui OCL

        Sa-ti explic de ce sunt asa de speriati de CI cu cip...pentru ca le este teama ca o sa fie trecut si IQ-ul lor...si nu sa mai efie emisa cartea de indentitate daca IQ-ul nu este format din minim doua cifre...
    • 0 (12 voturi)    
      Tu esti nenea Mitraliera? (Miercuri, 26 mai 2021, 21:05)

      FanelJr [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Te simti vanat daca ai buletin digital?

      Asa e cand ai o existenta dubioasa.
    • -3 (9 voturi)    
      marea furaciune! ... (Miercuri, 26 mai 2021, 23:26)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      de la 30 de miliarde au ajuns la 7.6 miliarde pentru autostrazi ... din cele 30 de miliarde, aproape jumatate sunt credite :) ups ... vai steaua noastra! Parca vad ca alea 7.6 miliarde sunt lei si nu euro :/
      • -1 (1 vot)    
        autostrazi (Joi, 27 mai 2021, 15:39)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        1. " ...au ajuns la 7.6 miliarde pentru autostrazi" ."Nici vorba! hai sa citim: "Transport sustenabil(rutier, feroviar, metrou) - 7,6 miliarde euro"
        2. "Autostrăzi: 434 de kilometri de autostradă construiți; 625 ha de perdele forestiere liniare în lungul autostrăzilor nou construite;"??!!. In conditiile in care:
        - UE nu doreste sa finanteze a.s., neavand legatura cu 'inverzirea".Pentru ca stapanii din UE dau bani pentru proiecte ce-i intereseaza pe ei, nu pe Ro.
        - Ro. a facut cca. 900 km. in 17 ani, si crede cineva ca vom face fix 434 km. in 5 ani?; si e vorba de proiecte ce demareaza de la zero. Iar la un cost modic de cca. 10 mil E/km, vom pierde cca 4,5 mldE, in cazul , unei previzionate respingeri proiectelor de a.s.
  • +12 (24 voturi)    
    "Pensiile speciale sunt limitate" (Miercuri, 26 mai 2021, 17:10)

    Milka Man [utilizator]

    Imi place formularea asta. Poate fi interpretata oricum: limitate pentru anumite categorii profesionale, adeca numai smecherii sa ia pensii speciale, limitate la valoare de 50000 RON/luna, "sa fie bine pentru toata lumea". Si mai este cel putin un subiect extrem de dubios: "asigurarea aplicării sustenabilității fiscale". Aud promisiuni de 30 ani si pana acum nici macar nu a fost vreo tentativa serioasa pentru asa ceva.Am un deja-vu si sunt doar curios sa aflu cine va fura mai mult de data asta....Macar top 10 sa aflam dupa cativa ani....
    • 0 (0 voturi)    
      Daca..... (Joi, 27 mai 2021, 9:07)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      ar functiona corect sistemul si nu ar fi cu dubla masura. Ar trebui limitate la aceeasi valoare cu indemnizatia de crestere copil. Dar da, probabil nu se va face nimic in sensul asta ....
  • +8 (18 voturi)    
    Foarte bine ca-i tinut la secret (Miercuri, 26 mai 2021, 17:29)

    LucS_M [utilizator]

    Excelenta ideea de a tine PNRR-ul romanesc la secret. Intreaga raspundere pentru toate esecurile acestui plan vor merge numai inspre PNL, USR si UDMR. Pentru prima data unii isi asuma raspunderea, chiar daca fug de semnaturi de mama focului.
  • +2 (10 voturi)    
    Ce inseamna neutre energetic? (Miercuri, 26 mai 2021, 19:26)

    DLX [utilizator]

    Să înțeleg că o să stea copiii în frig, fără lumină, probabil fără canalizare și cu WC în curte? Păi e ușor, nu ai nevoie de bani de la UE.
    Lasând gluma la o parte, probabil niște retarzi de la vre-un minister au tradus "Carbon neutral energy" în "Energie neutră", că doar carbonul e și el un element neesențial. Carbon neutral energy înseamnă energie care nu mărește cantitatea de CO2 (dioxid de carbon) din atmosferă: fie generată curat, fără emisii, fie prin colectarea directă sau indirectă a CO2 emis.
  • +6 (16 voturi)    
    Cloud guvernamental cu dosar cu sina! (Miercuri, 26 mai 2021, 20:02)

    BernierC [utilizator]

    Pensii speciale vor fi limitate? Evident, fara detalii... Limitate inferior probabil: nu mai mici de 10,000 de lei! Asa, stimate contribuabil roman, sa traiesti bine, iar ultimul sa stinga lumina! Sa ramana aici numai specialii si pensiile lor, intocmai precum niste sobolani prinsi intr-un butoi! Sa se manance intre ei, pana la ultimul! Ce spectacol ar fi!
  • +3 (7 voturi)    
    mai adaug o masura sustenabila (Miercuri, 26 mai 2021, 21:24)

    costelo999 [utilizator]

    in blaa blaul asta cu sheeturi in pdf, se vor implementa masuri concrete ca sa fie bine si sa nu fie rau, e buna nu?
  • +3 (3 voturi)    
    DACA (Joi, 27 mai 2021, 6:40)

    mongolul [utilizator]

    da voie CCR.....
    • -1 (1 vot)    
      mda (Joi, 27 mai 2021, 9:43)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      asa e.. vine nenea dorneanu cu lista primita si zice: HALT.. asta nu, asta nu.. asta da :DDD
  • -1 (1 vot)    
    plan adunat cu furca (Joi, 27 mai 2021, 12:57)

    Dedalus [utilizator]

    Si care sunt reformele?!

    Vad doar liste de investitii, de tip "liste de cumparaturi".
  • -1 (1 vot)    
    PNRR (Joi, 27 mai 2021, 15:52)

    atc [utilizator]

    Pentru ca anumite mesaje se mai 'ratacesc", revin cu o intrebare la "Programul național "Prima conectare la apă și canalizare". Daca va urma si o "a doua", cam pe ,cand e programat rapelul?