Cea mai mare fraudă crypto din istorie: Doi frați au dispărut cu bitcoini în valoare de 3,6 miliarde de dolari / Investitorii, rămași cu ochii în soare

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 18:21 Economie | Finanţe & Bănci


Bitcoin
Foto: Pixabay
Doi frați din Africa de Sud au dispărut împreună cu bitcoini în valoare de 3,6 miliarde de dolari de pe platforma lor de investiții în criptomonede, relatează Bloomberg.

O firmă de avocatură a fost angajată de investitorii care afirmă că nu pot da de cei doi frați și cazul a fost înaintat către Hawks, o unitate de elită a poliției sud-africane.

Platformele de tranzacționare a criptomonedelor din întreaga lume au fost de asemenea avertizate să raporteze orice tentativă de convertire a monedelor digitale.

Ca urmare a creșterii vertiginoase a prețului bitcoin în ultimul an dispariția a aproximativ 69.000 de monede - care valorau aproape 4 miliarde de dolari în perioada de vârf din luna aprilie - ar fi cea mai mare fraudă cu criptomonede înregistrată vreodată în dolari.

Primele semne de nereguli au apărut în luna aprilie când bitcoin creștea spectaculos înspre un nou preț record. Fratele mai mare și CEO-ul Africrypt Ameer Cajee a informat clienții companiei că aceasta a fost victima unui atac al hackerilor.

Acesta le-a cerut investitorilor să nu raporteze incidentul avocaților sau autorităților fiindcă acest lucru ar îngreuna doar procesul de recuperare al fondurilor lipsă.

Unii clienți sceptici au apelat însă la firma de avocatură Hanekom Attorneys și un grup separat a cerut intrarea în insolvență a Africrypt.

„Am devenit imediat suspicioși întrucât anunțul implora investitorii să nu ia măsuri legale”, au declarat avocații de la Hanekom, precizând că „angajații Africrypt au pierdut accesul la platforme cu 7 zile înainte de presupusul atac”.

Vid legislativ


Investigațiile firmei de avocatură a descoperit că fondurile companiei au fost transferate din conturile din Africa de Sud și portofelele digitale ale clienților și că monedele digitale au fost trecute prin mai multe platforme care să le facă practic imposibil de urmărit.

Apelurile către numărul de telefon al lui Cajee erau imediat redirecționate către căsuța vocală. Acesta și fratele său în vârstă de 20 de ani, Raees, au fondat Africrypt în 2019, oferind randamente spectaculoase investitorilor.

Apelurile către numărul lui Raees intrau la rândul lor în căsuța vocală și site-ul web al companiei este căzut.

Avocații investitorilor încearcă acum să descâlcească povestea în contextul în care anul trecut o altă companie sud-africană de tranzacționare a criptomonedelor, Mirror Trading International, s-a prăbușit.

Pierderile suferite de investitorii acesteia, în jur de 23.000 de monede digitale, s-au ridicat la aproximativ 1,2 miliarde de dolari ca parte a ceea ce un raport redactat de Chainalysis a descris drept cea mai mare fraudă crypto din 2020.

Investitorii Africrypt sunt în pericol să piardă o sumă de trei ori mai mare.

Autoritatea de supraveghere financiară a țării a anunțat că analizează activitățile companiei însă acesteia îi este interzis să demareze o investigație formală fiindcă legislația din Africa de Sud nu recunoaște activele crypto ca fiind produse financiare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





27642 vizualizari

  • +6 (28 voturi)    
    Ghinion (Joi, 24 iunie 2021, 18:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu doar ca "investitorii" au investit in crypto. Dar au facut-o prin intermediari. O firma din Africa de Sud. Tare sau ce? Ala de 20 de ani sigur era un fel de Gica Hagi al finantelor. Probabil ca la 5 ani deja dadea atacuri speculative impotriva FED pe $, la 10 ani avea un hedge fund de 10mld de $. Pe la vreun 15 ani asa a facut si un doctorat in finante la Wharton. Sa aiba totusi si o diploma.
  • +23 (31 voturi)    
    Banii aceia (Joi, 24 iunie 2021, 19:04)

    V. Veroiu [utilizator]

    Nu au existat niciodata.
    • +17 (23 voturi)    
      Ba da,exista (Joi, 24 iunie 2021, 19:29)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      pentru creduli si naivi.Ei numara bani care nu exista.
      • -7 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 11:36)

        [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

        • +2 (6 voturi)    
          Bravo tie! (Vineri, 25 iunie 2021, 13:54)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui

          Si sincere felicitari. Eu anul trecut am cumparat niste carti electronice pe care le-am citit. Nu am chiar nici o imagine ca sa iti arat ce am retinut din ele. Dar informatia respectiva imi va permite ca sa am un trai decent (niciodata nu am tanjit nici la bunul altuia si nici la lux) indiferent de ceea ce se intampla cu Bitcoin.

          Cat despre faptul ca ai dat un bun pe altul, felicitarile mele sincere. Cat timp amandoi suntem bucurosi de ceea ce facem, nu vad sincer unde e problema.

          PS: un coleg a pierdut cca 100 de Bitcoins acum vreo 7 ani cand i-a murit un hard drive. Ii facuse in primele luni de Bitcoin pe un 486. Si stii care e surpriza? Isi aminteste razand de incident pentru ca considera ca nu a pierdut nimic: zice ca a trecut o masina cu bani pe langa el. Si amicul meu e chiar bine! Are o firma de securitate informatica si care in ultima perioada e f bine.

          PS2: sper ca bunul pe care ti l-ai cumparat sa te ajute in viata. Si sa iti permiti sa cumperi la fiecare pas inca unul si inca unul, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          Cati kilometri reali? (Vineri, 25 iunie 2021, 16:23)

          / [utilizator] i-a raspuns lui

          ?
          • +2 (2 voturi)    
            79 BTC (Vineri, 25 iunie 2021, 20:40)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui /

            Inseamna cca 2 mil de Euro. La acesti bani nu cumperi o masina ci ceva mai bun: casa, avion, etc. Ideea este ca cine a construit acea casa, acel avion, etc are nevoie sa fie platit. Deci faptul ca cineva le cumpara este ceea ce tine economia functionala. Eu chiar sper ca omul a dat 2 mil de Euro pe ceva util.
        • +2 (4 voturi)    
          Haha (Vineri, 25 iunie 2021, 22:21)

          vladionvladion [utilizator] i-a raspuns lui

          Deci cu atata "banet" in cont a dat plictiseala peste tine si stai pe hotnews sa dai commenturi.
          • +1 (1 vot)    
            Am o cunostinta (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 9:32)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui vladionvladion

            Are 22 de ani si toata ziua sta pe jocuri la calculator. Si sa stii ca nu ii lipseste nimic. A mostenit 2 blocuri de locuinte in Praga, le inchiriaza, are administrator si traieste din banii incasati - mai multi de cateva ori decat fac eu prin munca. Si? Chiar eu le-am cunoscut familia asa: fiind chiriasul lor. La un pret rezonabil si conditii f bune. Faptul ca eu consider ca pierde timpul e altceva - e viata lui si sunt banii lui iar eu nu sunt acel administrator al lor.
        • 0 (2 voturi)    
          Si ti-au mai ramas 575,pe care (Vineri, 25 iunie 2021, 22:26)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

          ii inveleste marmota in staniol.Pacat ca nu poti pune imagini.
  • +9 (27 voturi)    
    Ce aui avut și au pierdut ! (Joi, 24 iunie 2021, 19:17)

    asavreau [utilizator]

    Nimic. Banii virtuali rămân virtuali. Ești bogat ori sărac după cât de fraier ești.
    • +11 (13 voturi)    
      Acei bani virtuali (Vineri, 25 iunie 2021, 7:36)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Crezi ca au fost cumparati cu aer din natura la metru cub? :)))
      • +1 (3 voturi)    
        Banii virtuali (Vineri, 25 iunie 2021, 19:47)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Ori au fost cumparati cu bani reali (munciti) ori au fost "minati" platind factura la electricitate si un hardware pe care sa se faca procesarea. Oricum o dai, exista o investitie initiala. Iar cei care au facut avere din Bitcoin - bravo lor - au avut foarte mult noroc pentru ca lumea a pus incredere pe moneda. Alta data insa s-ar putea sa nu mai fie la fel de norocosi. Lumea e plina de ruinele castelelor unora cu mult mai multi bani si putere decat ei. Fortuna labilis.
  • +3 (19 voturi)    
    Cate kile ? (Joi, 24 iunie 2021, 19:33)

    muscha mbanana [utilizator]

    3,6 mld . de euro cantaresc 45 tone , cat cantaresc creierele celor care cred in bitcoin , care de fapt nu e , ca si mintea lor , isi fac sperante in van , nu stie elon musk ce face !?
  • +4 (6 voturi)    
    Spectacol mare (Vineri, 25 iunie 2021, 7:56)

    K-Man [utilizator]

    Show ul abia acum incepe! Mi-am luat popcorn!
    • +3 (5 voturi)    
      Daca aia erau bani spalati (Vineri, 25 iunie 2021, 9:49)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui K-Man

      din industrii ilicite, nu va fi serial, ci one night stand. De cei doi frati nu se va mai sti niciodata nimic.
      • +5 (5 voturi)    
        Asta daca (Vineri, 25 iunie 2021, 19:48)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Cei doi frati au existat vreodata.